PDA

Zobacz pełną wersję : Czym ocieplic stropodach niewentylowany



tusiu
06-01-2013, 18:18
Witam

Jako nowy użytkownik chciałem się z wszystkimi przywitać i prosić o pomoc w sprawie ocieplenia.
Posiadam w starym remontowanym domu(strop drewniany) stropodach niewentylowany o spadzie około 60cm, pokryty papą. Mam zamiar ocieplić poddasze, które będzie użytkowym. W najniższym miejscu, pod oknami jest 220cm wysokości, a w najwyższym 280cm. Ocieplenie planowałem zrobić wełna mineralną 15cm lambda 0,032, umieszczoną pod sufitem podwieszanym. Ocieplenie będę mógł wykonać sam, a jego koszt nie będzie aż tak duży, tylko czy takie ocieplenie jest wystarczające? Z tego co się dowiadywałem można to zrobić również styropapą, ale wtedy koszt rośnie, trzeba zmieniać rynny, a prace musi wykonywać osoba mająca dużą wiedzę, bo podobno łatwo zrobić to źle.
Grubość innych przegród ocieplanych:
Podłoga(ogrzewanie podłogowe) - 10cm styropian
Strop drewniany(głównie dla wyciszenia) 15cm najtańsza wełna 0,044
Ściany z cegły - 10cm styropianu

Tomek W
07-01-2013, 13:21
Witam,
Te 15 cm pozwoli na zapewnienie izolacyjności termicznej na poziomie wymagań określonych w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czyli wartość < 0,25 W/m2K. Jednak przy tym rozwiązaniu straty ciepła wciąż będą powodować szybsze wychłodzenie się pomieszczeń, co spowoduje wzrost kosztów ogrzewania

Polecałbym zwiększenie grubości izolacji do 27-30cm (w dwóch warstwach), które zapewni uzyskanie współczynnika przenikania ciepła na poziomie 0,15 W/m2K, co zaliczane jest do przegrody typu energooszczędnego. Tutaj znajdziesz różnego rodzaju rozwiązania dla poddaszy http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/u/3590/stropodachy-wentylowane-i-poddasza i instrukcję montażu http://www.youtube.com/watch?v=lFjZtEOwyrE&feature=share&list=PLIuBqFGD_1I_3nbF23Z8BJQIQE3Zrx7nT

tusiu
07-01-2013, 15:12
Tak jak pisałem poddasze od strony gdzie są okna ma 220cm, więc dając tam 15cm wełny doliczmy do tego profil i płytę g-k to będzie tam już około 2m. Myślałem aby pod strona gdzie są okna dać na załóżmy metrze lub trochę więcej to 15cm(pokój ma szerokość 4,2m), a dalej jak zwiększy się wysokość do powiedzmy 235-240cm dać wełny 20-25cm. Dach ma spadu około 60cm i w najwyższym punkcie tak jak pisałem ma około 280cm.
W moim przypadku wydaje mi się, że nie warto dążyć do energooszczędności, gdyż pod podłogówka dane jest już 10cm(5+5), a na ścianach (cegła 45cm) planowałem 10cm, a wentylacja będzie grawitacyjna, pomieszczenia niskie, na dole wyjdzie 245cm.
Dom chce wyremontować, aby było zrobione wszystko tak jak należy, ale bez poniesienia bardzo dużych kosztów, ponieważ nie planuje w nim mieszkać do końca życia :)
Jeśli jest to stropodach, a nie dach deskowany to czy muszę zostawiać pustkę wentylacyjną pomiędzy wełną, a stropodachem i czy musi być ona na całości?

Z góry dziękuje za pomoc i Pozdrawiam

tusiu
07-01-2013, 22:05
Dlaczego bezsensu? Chyba lepiej dać tam gdzie mam miejsce więcej wełny?
Zakładając ze w najniższym punkcie czyli pod oknami mam 220cm jak odejmę od tego panele na podłogę, stelaż do płyty g-k i pustkę powietrzną na wełnę, której dam 15cm to zostanie mi raptem takie słabe 2m wysokości.

tusiu
07-01-2013, 23:37
Prosił bym o jakieś sensowne odpowiedzi:P
To jak w końcu zrobić z tym dachem aby było ciepło i bez problemów?

przemo82
15-02-2013, 22:00
witam ,koledzy
Pisze do was w bardzo ważnej sprawie :cool:

Otórz mam dom tzw kostke gierek lub jak kto chce , z dachem koperowym ,planuje remont domu i zrobienie z niego domu dość nowoczesnego .dlatego chciałbym zrzucic cały dach kopertowy i na moim stropie zrobic dach płaski(stropodach niewientylowany ), wykorzystam wymórowane mórki "podporowe " dla starego dachu o wysokosći ok. 50cm . i w związku z tym mam kilka pewnie typowych pytań.
1. czy na stropie można wykonać taki dach ? czy nienależałoby wykonać np badań stropu,w koncu dom ma juz pewnie z 30 lat
2. warstwy to : paraizolacja, styropian 30cm byc moze jakis specjalny zeby uformowa spadek , do tego pewnie potrzeba byłoby jakaś znów folia parailolacyjna i np 2 x papa lub jakaś folia ,ale czy ktoś może mi podać szczegóły jakich materiałów użyć !!!!!:eek: i czy dobrze napisałem te wszystkie wastwy ??
3, czy w wyniku tego że ciepło zawsze ucieka do góry nie bedzie potrzebana jakaś izolacja stropu od spodu ,alby uniemożliwić parze przenikanie do warstw stropu.??
narazie tyle tych moich pytań mam nadzieje ze ktoś mi pomoże !!
pewnie i tak trzeba bedzie iść architekta i ponformować władze o zmianie dachu ,ale to i tak za jakiś czas dopiero :cool:

Tomek W
20-02-2013, 09:42
Witam
1. Oczywiście można wykonać taki dach, natomiast to czy strop przeniesie obciążenie, nie da się określić bez dokonywania obliczeń wytrzymałościowych. Musisz liczyć się z faktem, że na dachu płaskim będzie zalegać znacznie więcej śniegu w okresie zimowym, a to również będzie niemałe obciążenie. Proponuję tutaj skontaktować się z projektantem, bowiem ingerujesz w kształt bryły budynku, a więc będzie to najprawdopodobniej wymagało pozwolenia.

2. Warstwy rozpisałeś całkiem sensownie. Rozważyłbym natomiast zastosowanie wełny mineralnej jako materiału termoizolacyjnego. MOże Ci pomóc w tym nasze doradztwo - przygotowuje ono projekty płyt spadkowych, także możesz przesłać rzut dachu wraz załączonymi przekrojami a my przygotujemy projekt spadków. Kontakt http://www.rockwool.pl/doradztwo/kontakt-doradztwo

Poniżej przesyłam również link do zeszytu katalogowego w którym zostały opisane wskazówki projektowe jak i wykonawcze do izolowania dachów płaskich. Materiały te mogą okazać się pomocne.
http://pobierz.rockwool.pl/media/42472/zeszyt22_e-book.pdf

3. Nie musisz izolować stropu od spodu. Strop betonowy również będzie stanowił barierę dla pary wodnej, a ponadto na stropie będziesz miał ułożoną paroizolację (np. papę podkładową).