PDA

Zobacz pełną wersję : Aranżacja mojego ogrodu od podstaw HELP



MissOlii
09-01-2013, 16:44
jak widać na zdjęciach wszystko co mam to trawa i żywopłot z tuji :D159450159451

tuje na szczęście pojdą do likwidacji, już nagięłam Małża ;) ale co dalej? marzy mi się jakaś stabilizacja w ogrodzie, i symetria z czym może być problem przez ustawioną szopkę i garaż, których pozycji niestety nie można zmienić (tak przykleiłabym szopkę do garażu małża ;) ) Plus do tego usytuowanie ziół wśród zieleni też mi się marzy....

dodam że teren dosyć ciężki do sadzenia bo ogród(ek) jest w Anglii, ziemia wilgotna a na ilość słońca nie można mieć wpływu. Zazwyczaj jets go brak :( więc i roślinki nie mogą być za dużo wymagalne :( polowa ogrodu od ścieżki w prawą stronę jest słoneczna(o ile swieci slonce) druga strona to cien. Drużka może być do zmiany i mieć dowolny układ.



(Przepraszam z góry za zdjęcia kiepskiej jakosci ale z góry lepiej jest widać cały ogród a dzisiaj wyjątkowo świeciło słońce :) )

ellaj
09-01-2013, 18:26
Jak dla mnie to jest super i nic bym nie zmieniala.
Uwielbiam takie minimalistyczne klimaty.
Nie widzialas mojego w IE:)

magnolia
10-01-2013, 06:49
machnij jakiś planik- rzut z góry z granicami działki, bryłami budynków. Tak niewiele widać. I napisz jaka jest wielkośc ogródka, , gdzie jakie strony swiata

MissOlii
10-01-2013, 10:37
Jak dla mnie to jest super i nic bym nie zmieniala.
Uwielbiam takie minimalistyczne klimaty.
Nie widzialas mojego w IE:)

ja osobiście lubię zieleń , kwiaty, a tuje to takie dla mnie zło konieczne. ;) nie tworzą one dla mnie żadnej aranżacji ogrodu i dlatego chce to zmienić, żeby było bardziej kolorowo, zróżnicowanie :)

MissOlii
10-01-2013, 10:38
machnij jakiś planik- rzut z góry z granicami działki, bryłami budynków. Tak niewiele widać. I napisz jaka jest wielkośc ogródka, , gdzie jakie strony swiata


tak zrobię dziś popołudniui :)

Elfir
10-01-2013, 13:26
Nie wiem czy jest sens usuwać żywotniki? Skoro już są i tworzą zielony płot, może niech zostaną. Potrwa kilka lat zanim inna roślina stworzy taką osłonę.

Warto powiększyć miejsce do siedzenia przy domu. Ścieżka nie powinna tak prosto biec. Ogród warto podzielić poprzecznie, co go poszerzy.
Z powodu ciepłego klimatu możesz posadzić zimozielone krzewy - laurowiśnię, Photinię, Pittosporum.

Inspiracja na wąskie ogrody: http://www.mienruys.nl/priv_tuinen/kleine_tuinen/tuin_in_leiden
http://users.skynet.be/vierintuinarchitect/images/tuinwelkomb.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-SDFao2JKXzU/T2y6tzkdSvI/AAAAAAAABA4/s1nW-WRw_0c/s640/diagonaal+lopend+pad.jpg

MissOlii
10-01-2013, 19:09
dziękuję bardzo za odzew zalączam wymiary działki (wymiary mierzone krokami wiec prosze o wyrozumialosc. pogoda dzisiaj nie rozpieszczala zeby zrobic cos dokladniejszego :( )

160066

MissOlii
10-01-2013, 19:27
Nie wiem czy jest sens usuwać żywotniki? Skoro już są i tworzą zielony płot, może niech zostaną. Potrwa kilka lat zanim inna roślina stworzy taką osłonę.

Warto powiększyć miejsce do siedzenia przy domu. Ścieżka nie powinna tak prosto biec. Ogród warto podzielić poprzecznie, co go poszerzy.
Z powodu ciepłego klimatu możesz posadzić zimozielone krzewy - laurowiśnię, Photinię, Pittosporum.]

dziękuję za wskazówki

Tuji mi nie szkoda naprawdę, między mną a sąsiadem są 2 płoty plus on od swojej strony ma posadzone krzewy/krzaki. W to miejsce wolałabym posadzić rośliny które będą ozdobą a nie złym koniecznym . Myślałam o wrzosach, może jakieś azalie (nie wiem czy przetrwają?) te trawy na ostatnim zdjęciu są ładne.

Drzewa owocowe które widać na zdjęciach pójdą do ścięcia gdyz są chore i nie dają żadnych owoców.

niżej zamieszczam to co mi wpadło w pierwszej kolejności do głowy.

160067

w prawym górnym rogu w zaznaczonym półkole myślałam o posadzeniu drzewa (nie wiem jeszcze jakiego) a zaraz pod nim kolorowe wrzosy (?) lub inne niskie rośliny. Wzdłuż prawego boku chciałabym oddzielić trawę od miejsca gdzie będą rosły roślin wg zaznaczonej, nieregularnej lini... i to tyle...

nie wiem jak ułożyć ścieżkę tak żeby był łatwy dostęp do garażu i szopki, jak to wszystko ułożyć w jedną całość :(

Elfir
10-01-2013, 19:34
Wrzosy wymagają piaszczystej, kwaśnej ziemi. Jak masz glinę to będzie cięzko.

Planujesz posadzenie drzewa, ale na zdjęciu widze już drzewa. Nie będzie zbyt cieniście?

Jeszcze jedna inspiracja:
http://www.paulridleydesign.co.uk/portfolio/portfolio-12/

Elfir
10-01-2013, 19:46
Możliwy sposób zagospodarowania:
http://images33.fotosik.pl/522/6cf36ae8d85a1eeagen.jpg

Elfir
10-01-2013, 20:06
Na planie mniej więcej:
http://images42.fotosik.pl/727/2e31ddd8369772b0.jpg

Oczywiście trzeba byłoby to porządnie, dokładnie wyrysować.
Ale podzielilam ogród na dwie części oddzielone pergolą.
Załamania ściezki wiodącej do domku gospodarczego dobrze jest podkreślić ozdobnym elementem, np. wazą, rzeżbą lub poidełkiem dla ptaków (kolor niebieski). Sam domek od strony tarasu osłonięty jest niewielkim drzewkiem (magnolia, klon japoński, gardenia). Dobrze jest także nabić na jego ścianki lekkie kratownice na pnącza i obsadzić powojnikiem. Wokół drzewka rabata z kwitnących niewysokich krzewów (np. hortensje ogrodowe). Blisko tarasu, po prawej, klasycznie angielskie rabaty różano-bylinowe do wysokości pergoli.
Owalny trawnik na końcu dzialki najlepiej otoczyć wysokimi kwitnącymi krzewami - hortensje wiechowate, kaliny + duże byliny. Na planie za domkiem gospodarczym, po lewej, zrobilam miejsce na ławkę ocienioną małą pergolą.

MissOlii
11-01-2013, 21:20
serdecznie dziękuję za aranżację.

Nigdy by mi nie przyszło na myśl zeby w taki sposób wszystko zaaranżować!

ścieżki i rośliny poupychałabym po bokach po to by środek był pusty a srodek przeciez tez moze byc zagospodarowany! niesmialo chcielismy przesunac druzke ale zdecydujemy sie dokladnie na taki ksztalt jaki zaproponowalas, bedzie to rowniez doskonale miejsce do tego by polozyc sie na lezaku i odpoczac na sloncu.

W tym roku zrobimy sciezki i poszerzymy taras zlikwidujemy krzaki po lewej stronie, kolo garazu, moze kupimy parę roślinek a te tuje zostawimy w spokoju do przyszłego roku bo w tym nei uda nam sie wszystkiego zrobic a szkoda zeby wykarczowac je i zostawic puste miejsce.

Mogłabyś napisać jeszcze jakie kwiaty utrzymają mi się na bardzo wilgotnym podłożu? Nie ukrywam że kocham kwiaty i chciałabym mieć ich jak najwięcej...

Elfir
11-01-2013, 22:45
Na górze działu ogrodniczego masz przyklejony wątek z wymaganiami roślin.
On został opracowany raczej dla klimatu Polski.
Możesz dodać hortensję dębolistną, kaliny, róże. Z bylin cięzsze gleby lubi języczka, naprastnica, tojeść, przetacznik długolistny, zółwik, kosaciec syberyjski, astry, dzwonki, floksy, piwonie, słoneczniczek, rudbekia

magnolia
16-01-2013, 07:31
i sadziec na ciężkie , wilgotne gleby- bardzo ładna i na topie wysoka bylina.
Jeszcze tojeść orszelinowata- warto ją sadzić , bo da piękny efekt w grupie.
fajnie by było wkomponować tez trawy ozdobne, żeby ogród był bardziej dynamiczny- turzyce, miskanty chińskie, rozplenice japońskie, może trzcinnik krótkowłosy- tylko tu musisz zadbać żeby rosły na minimalnych górkach, żeby zimą i w czasach mokrych nie wygniwały.

MissOlii
19-01-2013, 13:24
nie wiem ile z tych roślin jest tutaj dostepnych. rozejrze sie, a jak nie znajde to bede przywodzila z Polski za kazdym razem gdy sie wybierzemy na urlop.

Tymczasem caly ogrod pokryty jest pieknie sniegiem, martwi mnie tylko to ze napadało mi równiez do donic gdzie posadzilam cebulki tulipanow. Wracajac z pracy w zeszlym tygodniu zauwazylam ze zaczely wychodzic z ziei a najwiekszy z nich mial jzu 4 cm podnad ziemie.

Anomalia bym tego raczej nie nazwala zwazywszy na fakt ze jeszcze tak niedawno temp w list i grudniu nie spadaly ponizej 7-10 stopni

Elfir
20-01-2013, 13:56
Śnieg jest zdecydowanie bardziej pożądanym zjawiskiem niż mróz

Gierga
22-01-2013, 11:15
Ja bym dużo zmieniła - napisz mi która strona północna południowa i gdzie dokładnie świeci słońce i w jakich porach.
Wilgotność i półcień.cień - masz spore pole do popisu i również można stworzyć piękny ogród.
Pytanie jaki masz styl - bryłą budynku, okolica - co chcesz mieć w ogrodzie - proste linie, okrągłe, ukośne itp.
Jakby co to pisz pomogę :) z miłą chęcią.

SKula
18-02-2013, 19:18
Jeśli ktoś poszukuje dobrej firmy ..........
to tak w formie dobrej rady ?
jednopostowe reklamy
zdaje się że to zabronione tutaj !