PDA

Zobacz pełną wersję : Ucylenie decyzji gminy przez SKO



mnowak355
10-01-2013, 13:50
Witam
Chciałbym zapytać o dość szczegółową kwestę dot. postępowania administracyjnego. Chodzi mi mianowicie o sytuację gdy zgodnie z 106 kpa. organ np. urząd gminy wydaje decyzję po zasięgnięciu opinii innego organu. Decyzja urzędu gminy zostaje zaskarżona do SKO i uchylona w całości. I tutaj konkretne pytanie czy decyzja SKO uchyla również opinie wydane w toku postępowania czy nadal są one aktualne. Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Może ktoś z Was miałby jakieś wyroki sądu lub konkretne przykłady?
Pozdrawiam

sSiwy12
10-01-2013, 14:23
Uchylona została decyzja, a nie opinia.
Ale, kwestia dalszej "ważności" opinii nie jest jednoznaczna. Tu jest wiele zmiennych czynników, choćby stan prawny w dniu wydania opinii.

aglig
10-01-2013, 14:40
Witam
Chciałbym zapytać o dość szczegółową kwestę dot. postępowania administracyjnego. Chodzi mi mianowicie o sytuację gdy zgodnie z 106 kpa. organ np. urząd gminy wydaje decyzję po zasięgnięciu opinii innego organu. Decyzja urzędu gminy zostaje zaskarżona do SKO i uchylona w całości. I tutaj konkretne pytanie czy decyzja SKO uchyla również opinie wydane w toku postępowania czy nadal są one aktualne. Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Może ktoś z Was miałby jakieś wyroki sądu lub konkretne przykłady?
Pozdrawiam
Za mało danych.
Jeśli decyzja została uchylona w całości i sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia to faktycznie wygląda to tak jakbyśmy byli na początku drogi, czyli został złożony wniosek o uruchomienie postępowania. Urząd musi powtórzyć całą procedurę i dlatego powinien według mnie ponownie wystąpić o opinie innych organów.


§ 1. Organ odwoławczy wydaje decyzję, w której:
1) utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję albo
2) uchyla zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy albo uchylając tę decyzję - umarza postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części, albo
3) umarza postępowanie odwoławcze.
§ 2. Organ odwoławczy może uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, gdy decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Przekazując sprawę, organ ten powinien wskazać, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.
Ważne jest co SKO napisało, bo samo uchylenie decyzji to nie wszystko. Jeśli postępowanie jest umorzone w całości , to należy powtórzyć wszystkie kroki, jeśli w części to tylko te kroki w postępowaniu które były błędne

mnowak355
11-01-2013, 14:48
choćby stan prawny w dniu wydania opinii.
Trochę nie rozumiem, stan prawny czego w dniu wydania opinii?


decyzja została uchylona w całości i sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia
Jest tak właśnie jak napisałeś.

Ważne jest co SKO napisało
Napisało żeby powtórnie uzgodnić z organem uzgadniającym. Zdziwiło mnie że gmina przesyłając dokumenty do RDOŚ-u (bo o to uzgodnienie chodzi) nie podała podstawy prawnej tylko krótką notkę że proszą o opinię. RDOŚ odesłał dokumenty twierdząc że raz w sprawie stanowisko zajął i powtórnie nie może tego zrobić. Zadzwoniłem więc do RDOŚ-u kto, (jeśli nie oni) może wydać opinie, przy okazji przedstawiłem stan faktyczny tzn. że decyzja urzędu gminy została uchylona. Jako że babka była dosyć sensowna wysłała zapytanie do gminy jak była podstawa ich prośby o opinię i czy było to ponowne złożenie wniosku. Odpowiedź z gminy była dla niej zaskoczeniem bo gmina odpowiedziała że to stary wniosek. Wysłałem więc do niej kopię decyzji uchylającej SKO, bo to ona powiedziała mi, że z treści decyzji wynika co gmina powinna zrobić, sugerowała że jeśli decyzje gmin są uchylane przez SKO to oni jako RDOŚ stoją na stanowisku że ich decyzje są (jak się ładnie wyraziła) konsumowane w toku postępowania.
Żeby było śmiesznie zaraz po tym jak dokumenty z RDOŚ-u wróciły do gminy w dwa dni miałem już gotowy projekt ponownie negatywnej decyzji z gminy. Nieźle co?
Tylko mi nie piszczcie że na własną prośbę kopę się z koniem.
Pozdrawiam i dziękuję za informacje.
Przydał by mi się jakiś wyrok sądu potwierdzający że decyzja uchylająca z SKO uchyla również te opinie. Cóż szukam dalej.

sSiwy12
11-01-2013, 15:25
Nie bardzo rozumiem - co ma piernik do wiatraka ?

Opinia jest dokumentem (materiałem) urzędowym (Art. 244 § 1 k.p.c.).
Jest to oficjalne stanowisko wyrażone przed uprawniony organ, który jest związany tym co w niej zawarł (art. 76 § 1 k.p.a).
Tak więc uchylenie decyzji, w zasadzie nie ma wpływu na treść opinii - bo nie może mieć.
A zatem RDOŚ podtrzyma (powinna) wydaną opinię, o ile nie zmieniły się okoliczności związane z jej wydaniem.

mnowak355
11-01-2013, 15:42
wydaną opinię, o ile nie zmieniły się okoliczności związane z jej wydaniem.
Ale jeśli się zmieniły, to brak powtórnej opinii jest pogwałceniem art 77kpa

sSiwy12
11-01-2013, 15:51
Pytanie jest tylko w jakim wymiarze i kto.
RDOŚ wydaje konkretną opinię w stosunku do zapytania.
Jest to o tyle istotne, że opinia musi być zgodna z zapytaniem.
Jeśli zapytanie było nieadekwatne do okoliczności, to stroną w sporze jest gmina,
Jeśli jednak opinia nie jest zgodna z zapytaniem, to stroną jest RDOŚ.

mnowak355
12-01-2013, 10:10
Zgadza się. Jeśli jednak gmina przesyła do RDOŚ np.raport z prośbą o zajęcie stanowiska bez podania podstawy prawnej, w tym przypadku decyzji SKO, to RDOŚ nie odpowie na taki wniosek bo raz w tej sprawie stanowisko zajął. Jeśli jednak w decyzji SKO zawarte jest stwierdzenie, że ze względu na zmiany zaistniałe w środowisku należy powtórnie uzgodnić z RDOŚ warunki to gmina powinna wystąpić z takim wnioskiem do RDOŚ-u (powołując się na decyzję SKO) bo niejako z treści decyzji SKO wynika że uchyla wcześniejszą opinię uzyskaną w toku postępowania. W takim wypadku stroną jest gmina. Tak mi się wydaje. Źle sformułowała zapytanie

sSiwy12
12-01-2013, 10:20
Małe sprostowanie - SKO nie może uchylić opinii RDOŚ !