PDA

Zobacz pełną wersję : Jak długo żyją okna?



Raźny
12-01-2013, 20:20
Witam.

Mam pytanie jak długo okna żyją na rynku?
Nowe modele aut pojawiają się co np. 3-5 lat. A jak jest z oknami? Ile dany model "żyje" w ofercie firmy?

Kiedy można się spodziewać nowego modelu Vetrexa V90+ , jego nastepcy? Ile już czasu są V90+ na rynku? Czy wchodzą już na emerytalny wiek?

Pozdrawiam
Raźny

finlandia
12-01-2013, 21:34
Trudne pytanie, bo w ostatnich latach technika znacznie przyspieszyła.
Nie pamiętam dokładnych dat, ale powiedzmy, że Veka Perfectline - czyli 5komorówka jest na rynku już dobre 10 lat (jeśli nie ciut dłużej). Alphaline - mniej więcej ok 4-5lat (poprawcie mnie jeśli się mylę).
A pytasz jak długo? no... Veka już wypuściła nowszy model - Softline82. Cieńszy, ale więcej komór. czy zastąpi Alphaline? Kto to wie? Nawet jeśli, to jednak sądzę że to w ofercie pozostanie na długo - choćby ze względów serwisowych.
Tak samo stało się z Salamandrem BluEvolution - chociaż jest na rynku niecałe 3-4 lata, także ma już wersję "cieńszą".

Bardziej radykalne zmiany są w okuciach. Jak coś wychodzi ze sprzedaży, to więcej tego nie produkują i nikogo nie obchodzi, że komuś potrzebny jakaś część.

zip20
13-01-2013, 15:09
do usunięcia

slaku
13-01-2013, 16:28
po mniejszej szerokości profili? ;)

_FIX_
13-01-2013, 18:09
Raczej po mniejszej głębokości (http://oknotest.pl/poradnik-okienny/profile-okienne-pcv-szerokosc-i-glebokosc-ksztaltownikow).

T12345T
13-01-2013, 18:28
po czym poznać tą cieńszą wersje ?

Głębokość to raz. Dwa, z kształtowników MD (http://oknotest.pl/poradnik-okienny/profile-okienne-pcv-ad-md-podzial-ze-wzgledu-na-sposob-i-liczbe-uszczelnien) robią się nagle AD (http://oknotest.pl/poradnik-okienny/profile-okienne-pcv-ad-md-podzial-ze-wzgledu-na-sposob-i-liczbe-uszczelnien)

Charlie
13-01-2013, 21:23
Kto to wie co tam kombinują inżyniery niemieckie :)
Generalnie to celem jest wyrównanie współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej z elewacją . Są jeszcze spore różnice także roboty jest moc.
Sądzę, że w samym PVC ( ilość komór ) poprawić już się nic nie da ale wypełnienie komór to jest przyszłość. Pewnie wymyślą jakiś magiczny wypełnieniacz zastępujące stal. To co na tę chwilę jest serwowane ma swoje statyczne ograniczenia a i tanie nie jest.
Co do szyby to stawiam na szkło próżniowe.
Okucia ? Może takie jak kiedyś Schueco miało w ofercie - kompozytowe.

slaku
13-01-2013, 21:57
Raczej po mniejszej głębokości (http://oknotest.pl/poradnik-okienny/profile-okienne-pcv-szerokosc-i-glebokosc-ksztaltownikow).


ale palnąłem, błąd przedszkolaka!

GraMar
14-01-2013, 04:55
Kto to wie co tam kombinują inżyniery niemieckie :)
Generalnie to celem jest wyrównanie współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej z elewacją . Są jeszcze spore różnice także roboty jest moc.
Sądzę, że w samym PVC ( ilość komór ) poprawić już się nic nie da ale wypełnienie komór to jest przyszłość. Pewnie wymyślą jakiś magiczny wypełnieniacz zastępujące stal. To co na tę chwilę jest serwowane ma swoje statyczne ograniczenia a i tanie nie jest.
Co do szyby to stawiam na szkło próżniowe.
Okucia ? Może takie jak kiedyś Schueco miało w ofercie - kompozytowe.

Im więcej czytam, tym bardziej czuję pustkę pod sufitem... Spotkałam się z taką opinią, że przestrzeń powietrzna w ościeżnicy musi mieć minimum 5mm i wówczas możemy ją liczyć jako komorę, mniejsze nie kwalifikują się do takiego "awansu". Co o tym myślicie?

Pozdrawiam

finlandia
14-01-2013, 07:25
Tak się mówiło jeszcze kilka lat temu, kiedy profile miały okres rozrastania się w komory :) A teraz kto to wie, gdzie jest prawda?

Charlie
14-01-2013, 08:48
... Spotkałam się z taką opinią, że przestrzeń powietrzna w ościeżnicy musi mieć minimum 5mm i wówczas możemy ją liczyć jako komorę, mniejsze nie kwalifikują się do takiego "awansu". Co o tym myślicie?

Pozdrawiam

Zgadza się - komory w profilach mają TEŻ charakterystykę ciepłochronną ale muszą spełniać minimalne wartości. Jedną z nich jest min. szerokość minimalna.
Także część systemów, które swego czasu powiększały ilość komór kosztem odległości nie mają sensu w kontekście ciepłochronnośći. Mówiąc wprost z tzw. 3 komorówki robiono 5 komorówkę nie zwiększając głębokości profila np.z 68 mm na 73 mm. Zresztą do dzisiaj ludzie myślą, że im więcej komór tym lepiej co się zgadza ale jakiej wielkości komór :)

T12345T
14-01-2013, 10:31
Im więcej czytam, tym bardziej czuję pustkę pod sufitem... Spotkałam się z taką opinią, że przestrzeń powietrzna w ościeżnicy musi mieć minimum 5mm i wówczas możemy ją liczyć jako komorę, mniejsze nie kwalifikują się do takiego "awansu". Co o tym myślicie?

Że to bzdura!

T12345T
14-01-2013, 10:33
Zgadza się - komory w profilach mają TEŻ charakterystykę ciepłochronną ale muszą spełniać minimalne wartości. Jedną z nich jest min. szerokość minimalna.

No proszę! Ciekawostka:-). To ja poproszę o podanie gdzie takie wymaganie wobec konstrukcji kształtowników jest sformułowane i ileż to wynosi ta minimalna wartość:-).

Charlie
14-01-2013, 13:13
Wiesz co - wyczytałem to swego czasu w jakimś fachowym opracowaniu. Nie pamiętam już "gdzie i kiedy".
Ale rozumiem, że nie zgadzasz się z tym, że wielkość komory ( w tym przypadku profila ) nie ma wpływu na ciepłochronność czyli wartość współczynnika "U".
Jeśli tak to w tym momencie zanegowałeś TEŻ wielkość komór w szybie zespolonej versus wartość współczynnika "U".
Na skróty - w.g ciebie ilość powietrza w komorze nie ma jakiegolwiek wpływu na "U".
Hmm - nie wiem jak z Tobą rozmawiać skoro "uprawiasz" swoją fizykę !

T12345T
14-01-2013, 13:33
Wiesz co - wyczytałem to swego czasu w jakimś fachowym opracowaniu. Nie pamiętam już "gdzie i kiedy".

Lubię takich, co pamiętają dokładnie co wyczytali, ale nie pamiętają gdzie:-). Świetny argument na poparcie własnych tez o wymaganiach co do komór kształtowników PVC!



Ale rozumiem, że nie zgadzasz się z tym, że wielkość komory ( w tym przypadku profila ) nie ma wpływu na ciepłochronność czyli wartość współczynnika "U". Jeśli tak to w tym momencie zanegowałeś TEŻ wielkość komór w szybie zespolonej versus wartość współczynnika "U".
Na skróty - w.g ciebie ilość powietrza w komorze nie ma jakiegolwiek wpływu na "U".

Charlie odwracać kota ogonem, to Ty potrafisz znacznie lepiej niż zapamiętywać, co i gdzie czytasz. Było Ci zostać już przy tych szybach, czy innym jakimś, a oknom PVC dać spokój.


Hmm - nie wiem jak z Tobą rozmawiać skoro "uprawiasz" swoją fizykę !

Nie powiedziałem słowa o fizyce. Zapytałem jedynie o poziom wymagań i miejsce w którym zostały sformułowane. Nie wiesz. Ok. Tak trudno powiedzieć "nie wiem"?

IVO333
14-01-2013, 13:58
Wymóg 5mm komory ma znaczenie przy klasyfikacji w klasie A a czy inne tego nie wiem.

T12345T
14-01-2013, 14:05
Wymóg 5mm komory ma znaczenie przy klasyfikacji w klasie A a czy inne tego nie wiem.

Otóż nie ma. Nie ma!!! Podział na klasy wynika z normy EN 12608:2004, a tam nie ma ani słowa o jakichś komorach, a tym bardziej ich szerokości:-).

Charlie
14-01-2013, 15:43
Normy wskazują grubości zewnętrznych ścianek profila w odpowienich klasach - A ; B ; C.
My rozmawiamy o ciepłochronności a nie o statyce profila.
Jak myślisz T12345T: czy dodanie kolejnych 2 komór w VEKA Alphaline 90 poprzez dodatkowy ryfel (ścianka pionowa w jakiejś komorze) poprawi jego "U" ?

T12345T
14-01-2013, 17:49
Jak myślisz T12345T: czy dodanie kolejnych 2 komór w VEKA Alphaline 90 poprzez dodatkowy ryfel (ścianka pionowa w jakiejś komorze) poprawi jego "U" ?

Hm... gdyby tak miało być i byłoby to znaczące bez ograniczeń statycznych, to już by tam były:-). To po pierwsze. Po drugie, sądzę, że gdyby na przykład podzielić dodatkowo komorę wzmocnienia, to jest możliwe, że jakiś minimalny postęp mógłby być dostrzegalny. Każdy sposób wewnętrznego podziału kształtownika zmierzający do ograniczenia zjawiska konwekcji i prowadzący do bardziej linearnego przepływu gazu w komorze w jakimś stopniu będzie wpływał na poprawę przenikalności cieplnej. Na tej bazie według mnie powstała koncepcja Energeto - likwidacja stali i podział komory wzmocnienia. To samo zjawisko występuje przecież w komorach szyb zespolonych. Generalnie im mniejszy dystans między szybami tym mniejszy ruch gazu i mniejsze przejmowanie ciepła. Przy klasycznej konstrukcji pakietu sztuką jest dobranie takiego dystansu, przy którym uzyskuje się optimum dla przejmowania ciepła następującego jednocześnie w wyniku promieniowania, przewodzenia jak i konwekcji. Nie jest to sprawa prosta szczególnie jeśli dotyczy zamkniętych przestrzeni wypełnionych gazem jak komory szyb czy kształtowników. Ale to się da policzyć czyż nie tak?

T12345T
14-01-2013, 18:09
Normy wskazują grubości zewnętrznych ścianek profila w odpowienich klasach - A ; B ; C.
My rozmawiamy o ciepłochronności a nie o statyce profila.

Mój Ty specu od okien, a od kiedy kształtowniki (a w szczególności ich klasa) są uwzględniane w obliczeniach statycznych dla okien i drzwi balkonowych?

Charlie
14-01-2013, 19:08
Nic konkretnego z tego co wypisujesz nie wynika - masło maślane i zero konkretów. Prawie wszyscy z branży kumają, że deklarowane U szyba trzyma pomiędzy 15 a 22 mm + siatka statyki profili pozwala na konstruowanie okien bez wzmocnień do pewnych gabarytów ( ktoś to policzył - statycznie i dynamicznie ) + .... .
Rzucasz normami jakby to w nich było wszystko o oknie, drzwiach etc.. A później wszyscy się dziwią, że 5 komorówki zrobione z 3 komorówki są zimniejsze od tych samych 3 komór.

GraMar
14-01-2013, 19:43
:no:

to przeze mnie ta sprzeczka :(

MMichal
14-01-2013, 19:49
Witam


:no:

to przeze mnie ta sprzeczka :(

hmmmm ... no temat Twój :)

ale to nie sprzeczka tylko wymiana poglądów jeżeli dla obu stron i czytelników konstruktywna to dobrze :)

Pozdrawiam

T12345T
14-01-2013, 21:27
Nic konkretnego z tego co wypisujesz nie wynika - masło maślane i zero konkretów. Prawie wszyscy z branży kumają, że deklarowane U szyba trzyma pomiędzy 15 a 22 mm + siatka statyki profili pozwala na konstruowanie okien bez wzmocnień do pewnych gabarytów ( ktoś to policzył - statycznie i dynamicznie ) + .... .
Rzucasz normami jakby to w nich było wszystko o oknie, drzwiach etc.. A później wszyscy się dziwią, że 5 komorówki zrobione z 3 komorówki są zimniejsze od tych samych 3 komór.

Charlie ja tam nie wiem kto co kuma w branży za to wiem już, co Ty kumasz :-) i co dla Ciebie jest konkretem. A co do naszej dyskusji jak to był łaskaw nazwać MMichał zdaję sobie sprawę, że ja to się nie znam, bo i skąd, więc w sprawie przejmowania ciepła i komór pozwolę sobie odesłać Ciebie do publikacji dr inż. Zbigniewa Respondka z Politechniki Częstochowskiej, a w sprawie wpływu kształtowników na obliczenia statyczne np. do artykułu dr inż. Artura Piekarczuka z ITB. Co prawda oni też o normach i takich tam bzdetach, ale może wreszcie coś pojmiesz z tego o czym próbujesz dyskutować. Wiem, że przeczytasz i zapomnisz, ale może kiedyś pamięć Ci się poprawi, kto wie?

ClNEK
15-01-2013, 06:59
Dyskusja fajna tylko T12345T jak zawsze bardzo tajemniczy :) tym razem też uszczypliwy :D

T12345T
15-01-2013, 09:21
Dyskusja fajna tylko T12345T jak zawsze bardzo tajemniczy :) tym razem też uszczypliwy :D

Z tym drugim trudno się nie zgodzić, a co do pierwszego, to o jakich tajemnicach mowa? Pytasz o konkretne tytuły publikacji obu panów doktorów? Jeśli tak, to już się odtajemniczam:

dr inż. Zbigniew Respondek "Przejmowanie ciepła w szybach zespolonych"

dr inż. Artur Piekarczuk "Metoda obliczeń ugięć okien PVC pod obciążeniem wiatrem"

IVO333
15-01-2013, 11:34
Otóż nie ma. Nie ma!!! Podział na klasy wynika z normy EN 12608:2004, a tam nie ma ani słowa o jakichś komorach, a tym bardziej ich szerokości:-).
No dobra, ale mi się to nie przyśniło. Jeśli nie wprzywoływanej normie to gdzie takie coś mogłem wyczytać......?

IVO333
15-01-2013, 11:36
deklarowane U szyba trzyma pomiędzy 15 a 22 mm
Zależność U pakietu od ramki ma przebieg paraboli z minimum (argon) na około 16-17mm. Poniżej i powyżej rośnie, im dalej tym szybciej.

T12345T
15-01-2013, 11:43
No dobra, ale mi się to nie przyśniło. Jeśli nie wprzywoływanej normie to gdzie takie coś mogłem wyczytać......?

Kiedyś (nie wiem czy jeszcze) na stronie firmy ze Skierniewic. Podchwycili to jej producenci i tak się potoczyło... .

IVO333
15-01-2013, 14:25
Kiedyś (nie wiem czy jeszcze) na stronie firmy ze Skierniewic. Podchwycili to jej producenci i tak się potoczyło... .
No to skutecznie to wpajali bo do dziś zdaża się że firmy podają "klasa A ze względu na grubość ścianek" jeśli to kryterium 5mm nie jest spełnione.