PDA

Zobacz pełną wersję : Cyrkucja CWU jak ustawić kurki?



asiazett
13-01-2013, 10:51
witam
mam pompę ciepła nibe f1245 która podgrzewa ciepłą wodę.
mam cyrkulacje cwu do 7 różnuych punktów w domu
za pompą są dwa kurki do cyrkulacji - no i oczywiscie pompka i zawór który jest otwarty. pompa wilo 22waty ustawiana wyłącznikiem czasowym z pompy.
ale nie mam pojęcia jak wysterować kurki cyrkulacji, żeby w kranie pojawiała sie szybko woda ciepła
jak są otwarte na maxa oby dwa, to na górze - mam wodę po ok 12- 15 sekundach, na dole w kuchni (najdalszy punkt w domu), woda jest po ok 30 sek. a zdarzyło się, że jak przykręciłem bardziej dół, to woda była w kuchni po 50 sek.
jak widać cyrkulacja u mnie nie ma sensu.
kombinuje jak koń pod górkę z kurkami i nie jest nic lepiej, na mój chłopski rozum, to jak otworze kurki na maxa to chyba powinno byc najefektywniej, nieprawda?

firma która robiła mi instalacje to sprawdzona duża i porządna firma MIR z wrocławia, nie żaden tam józio z garażu więc instalacji jestem pewien, sprawdzili sie już w niejednym domu i są naprawdę godni polecenia.

dodam jeszcze że pompka działa, bo słychać, ustawienia na pompie są takie :5 minut pracy pompki i 12 min odpoczywa, ale jak zmieniłęm nawet na 10 min pracuje a 5 odpoczywa, to nie było nic lepiej. na pompce nie ma żadnych dodatkowych biegów, prędkości, w pompie ciepła też ustawienia proste i czytelne a cyrkulacja nadal nie działa.

f.5
13-01-2013, 11:01
Rurki z cyrkulacą masz w warstwie styro czy na chudziaku?
Oczywiscie w otulinie!!!
dlaczego pytam
moja pompa chodzi 2x na godzinę
po 5 minut i mam ciepła wodę od razu
a rurki leżą na chudziaku - tak mi zrobil instalator :(
tak czy siak jest duza strata

T0MII
13-01-2013, 11:03
Powiedz czy kurki to są zawory kulowe czy może zawory z regulacją płynną?
Jeśli to są zwykłe zawory kulowe to niestety służą one jedynie do odcinania instalacji. Jeśli wyregulujesz za ich pomocą instalację (co będzie ciężkie ze względu na charakterystykę przepływu przez taki zawór, aczkolwiek możliwe) to po pewnym czasie zawór może zostać "wypłukany" i nie trzymać ciśnienia w momencie zamknięcia go.

Pytanie jest jeszcze jak została wykonana instalacji tzn. jak długie są odcinki niecyrkulowane.

kajmanxxl
13-01-2013, 11:12
jeżeli taka super firma to dlaczego tego nie wyregulowali???????
nie do końca rozumiem gdzie Ty masz te zawory i jakie to są zawory wklej fotkę czy jeden jest dla jakiejś części tej cyrkulacji a drugi dla innej jeśli tak to tan który jest dla góry lekko przydławiaj aż wyrówna się czas dopływania tej wody, ale coś to dziwne bo przy prawidłowej cyklulacji woda jest natychmiast ciepła a nie po 15s a masz jakieś miejsce gdzie ona jest ciepła natychmiast

asiazett
13-01-2013, 11:24
f.5 rurki w warstwie styropianu pompka chodziła juz 10 minut i 5 odpoczywała, zmiany zadnej.

tomii - zaworki to takie jakby pomniejszone termostaty do kaloryferów. mini wersje, nie zawory kulowe tylko jakby kurki od kranu.
nieststy nie wiem gdzie przy kranach konczy się cyrkulacja ale jak puszczam wode, to odczucie jest takie, że woda jest chłodna (jakby temp pokojowa przez 20 sek, następnie na ok 3 sekundy woda zimniejsza (bo w kotłowni mam chłodniej) i dopiero czuć wodę ciepłą. odczucie, jakby ta w kuchni była w ogóle bez cyrkulacji, a zaworki otwarte na maxa.

kajmanxxl - zaworki jak już mówiłem to małe termostaty kaloryferowe jakby, mogę wykonać kilka obrotów głowicą, zdjęcia nie wkleję bo w kotłowni mam sajgon i sam tam ledwo sie przeciskam do zaworów, od pompki cyrkulacji idą później jakby 2 obiegi wody - jeden jest od poddasza drugi od dołu.
jak zakręce ten na dole całkowicie, to na górze wodę mam od razu. jak odkręce dół, to wode mam i na gorze z opóżnieniem - ok 12 -15 sek i na dole mam ok 30 sek, jakby wcale cyrkulacji nie było? a jest na pewno bo tak się umawiałem z firmą, za wszystkie punkty zapłaciłem, mam ją nawet w bidecie, więc chyba instalatorzy nie przeoczyliby takiego pomieszczenia jak kuchnia a zrobili mi komfort ciepłej wody użytkowej w bidecie :-) spróbuje znaleźć jakies fotki z instalacji

f.5
13-01-2013, 11:42
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=125227&d=1342296184

niech ktos zerkie na to jak ta cyrkulacja jest zrobiona
3 rurki widze tylko dlaczego 3 czerwone ?

asiazett
13-01-2013, 13:17
tak, to moja łazienka na górze, ale z pokazanego zdjęcia,, na przodzie tej scianki doopiero będa 2 umywalki instalowane, więc tej cyrkulacji nie sprawdzę. widać bidet - ten stelaż przy drzwiach tam cyrkulacja na pewno jest i wanna - po 2 str scianki - rurki są przebite w połowie ścianki.

f.5
13-01-2013, 13:40
pokazac jak wyglada moja cyrkulacja moze sobie porownasz co i jak

asiazett
13-01-2013, 13:53
powiem Ci szczerze, że po zdjęciach nie bardzo będę wiedział, gdzie u mnie są ewentualne błędy wykonawcze - nie z tej branży jestem, ale z całą pewnością wiem, że u mnie cyrkulacja jest bo zmieniają się nieznacznie czasy wywływu ciepłej wody, tylko wciąż nie mogę poradzić sobie z ustawieniem tych kurków - na chłopski rozum powinny byc rozkręcone na maxa, ale widzę, że nie w tym rzecz. przykręcam dolny całkowicie i jest ciepła na górze od razu, więc rozkręcam lekko dolny, przykręcając o tyle samo górny i na dole jest bez zmian a na górze o kilkanaście sekund się wydłuza wylatywanie ciepłej wody. jak zwiększam proporcje czyli odkręcam więcej dół, to na dole nadal nie ma efektu a na górze znowu czas oczekiwania to średnio 15 sek. dla mnie jest to nie zrozumiałe, że cały moge tak jakby ustawić tylko cyrkulację na górze a na dole ona nigdy nie działa.

f.5
13-01-2013, 14:14
Tez nie jestem z branzy aczkoliwkbydyje juz 9 - 10 lat buduje , a 5 tak powiaznie ze tak to ujmę i dalej jestem w du....ie
ok jak cos to sie jeszcze odezwe

T0MII
13-01-2013, 16:10
Zasadę regulacji można uprościć do takiej postaci:
W takiej instalacji obieg o większych oporach (suma oporów miejscowych i liniowych) maksymalnie rozkręcasz. Zawór na gałęzi z mniejszym oporem skręcasz aż uzyskasz równomierny przepływ przez obie gałęzie (zrównoważysz ich opory, a tym samym przepływ będzie przez obie gałęzie). Kręć tylko jednym kurkiem, np. co pół obrotu.
Pamiętaj żeby po przestawieniu gałęzi odczekać jakieś 2 godziny i dopiero wtedy sprawdzać jaki jest czas oczekiwania na ciepłą wodę na wylewce.

gentoonx
13-01-2013, 20:22
No bez jaj. To po kiego mu cyrkulacja jak ma czekać dwie godziny, ludzie.

Coś ewidentnie źle działa i już. Zadaniem cyrkulacji jest "woda ciepła już", przy tych czasach co podałeś musi działać, a nie działa.

Zastanów się, skoro czekasz 15 sek na ciepłą wodę, w baterii o wydatku powiedzmy 6ltr/min, to 15 sek to 1,5ltr. w rurce alupexa fi20 to 10mb rury!!!

Raczej poradzi tylko ten co robił instalację.

kajmanxxl
14-01-2013, 05:08
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=125227&d=1342296184

niech ktos zerkie na to jak ta cyrkulacja jest zrobiona
3 rurki widze tylko dlaczego 3 czerwone ?

kolor niema znaczenia to kolor otuliny są trzy rurki i jak z tego wynika cyrkulacja jest pociągnięta do ostatniego punktu a te po linii nie mają spinek przy samym kranie tak robi się tańszą wersję cyrkulacji ma ona tą zaletę że nie wymaga regulacji ale przy kranach ma minimalne opóźnienie

f.5
14-01-2013, 08:56
kolor niema znaczenia to kolor otuliny są trzy rurki i jak z tego wynika cyrkulacja jest pociągnięta do ostatniego punktu a te po linii nie mają spinek przy samym kranie tak robi się tańszą wersję cyrkulacji ma ona tą zaletę że nie wymaga regulacji ale przy kranach ma minimalne opóźnienie

Zgadzam sie z Tobą jasna sprawa 3 rurki 2 cyrkulacja i 1 zimna.
U ,mnie na zdjeciach widzę jak mowisz spinki przy kazdym punkcie dlatego zamiesciłem to zdjecie dla ASIAZETT bo inaczej to wygląda niz na moich fotkach.
pozdrawiam radek

asiazett
14-01-2013, 15:48
koledzy- coraz bardziej jestem przekonany, że brakuje mi po prostu cyrkulacji w kuchni. jakbym nie poustawiał kurków, to na górze jest woda albo szybciej albo wolniej, na dole w toalecie też (chociaż jest ona tak blisko kotłowni, że w zasadzie może to być nie miarodajne), a w kuchni - w najbardziej oddalonym punkcie, zawsze letnia pojawia się po ponad 25 sekundach a ciepła po ponad 30.

muszę to wyjaśnić z instalatorami bo może mają jakąs dokumentacje zdjęciową.
dziwne, że w bidecie mam a w kuchni, w pomieszczenoiu gdzie czerpie się 50% wody nie.
wolał już bym umyć tyłek w zimej wodzie, a w kuchni jednak ją miec :)

T0MII
14-01-2013, 17:09
Nie możesz od wykonawcy zażądać wyregulowania instalacji?
Czyżbyś już był ostatecznie rozliczony z wykonawcą?

kajmanxxl
15-01-2013, 05:15
koledzy dokumentacje zdjęciową to powinien robić każdy właściciel sam do tego nie trzeba wiedzy tylko fotografować wszystko co popadnie i na wiele sposobów ja sam sobie robię instalację a i tak wszystko fotografuję przed zamknięciem ścian bo pamięć jest ulotna dobrze też jest na tych zdjęciach układać metr bo to przy każdym remoncie czy przebudowie uchroni was przed wywierceniem dziurki w rurce czy kablu