PDA

Zobacz pełną wersję : Budować czy remontować? Co się bardziej opłaci pytania do specjalistów?



miutu1
13-01-2013, 17:38
Witam Państwa. Tak jak w temacie „Budować czy remontować? Co się bardziej opłaci” Pytanie bardzo ogólne a odpowiedz niejednoznaczna.

Jakieś dwa lata temu mój wujek zakupił działkę poza miastem za około 50 tyś złotych wraz z drewnianym domkiem, który wykończył i obecnie zamieszkuje. Na tamten czas była to okazja, przynajmniej dla nich. Teraz możemy zaobserwować cały wysyp takich ogłoszeń w różnych rejonach polski. Ceny kształtują się różnie, ale można spotkać oferty nawet za 35 tyś zł (nie mylić z ogródkami działkowymi). Oczywiście są to tylko ogłoszenia, nie znam bliższych szczegółów, ale obserwując rynek nieruchomości widzę ze ceny spadają i to dosyć mocno.

Mieszkanie za 300 tyś złotych lub dom dla wielu z nas pozostanie jedynie marzeniem nieosiągalnym przy normalnych pensjach, dlatego perspektywa kupienia starego domku (wraz z działką) na wsi za 50 tyś złotych jest bardziej realna i stwarza jakieś nadzieje na własne cztery kąty. Domki są oczywiście o opłakanym stanie i wyremontowanie ich zapewne pochłania drugie tyle.

Ceny gruntów w tym działek budowlanych też tracą na wartości, co daje powody do pewnych rozważań. Parę lat temu spotkałem się z taką opinią ze opłaca się zakupić gotowy stary dom i go remontować, powodem miał być brak kosztów związanych z przyłączami planami pozwoleniami itp. oczywiście nie jest to takie kolorowe przerabialiśmy rodzinnie remont starego domu, nie wszystkie domy nadają się do remontu można się na tym nieźle przejechać.

Dlatego chciałbym się zwrócić do specjalistów z prośbą o podanie szczegółowych kosztów i wyliczeń. Chciałbym przedstawić pewne kryteria, które są dla mnie ważne.

Interesuje mnie wybudowanie legalnie najmniejszego całorocznego domu parterowego. Jak to jest regulowane prawnie?

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa altan i budynków gospodarczych na działkach w rodzinnych/pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

Chciałbym postawić możliwie jak najmniejszy domek, jaki się tylko da, jakie wymagania powierzchniowe trzeba spełnić żeby był on domem do całorocznego zamieszkania ?

Jakie są w przybliżeniu koszty wybudowaniu takiego małego domku ? Nie interesują mnie koszty materiałów i robocizny chodzi mi o same formalności.
Te same pytania tyczą się działki, jaka musi być minimalna powierzchnia żeby nadawała się pod zabudowę wyżej wymienionego domku.
Pozdrawiam.

KrzysztofLis2
14-01-2013, 20:18
Mały domek do zamieszkania? Jeśli się zmieścisz, to i 10 m2 wystarczy. Problem polega na tym, że to tylko na pozwolenie na budowę wolno Ci zrobić.

marynata
14-01-2013, 21:06
Krzysztof a co sądzisz o tym?
http://prawo.rp.pl/artykul/143914.html

KrzysztofLis2
15-01-2013, 14:45
Kiepski argument, bo podpierając się nim równie dobrze można się zameldować w namiocie na działce.

Tu chodzi o to, że bez pozwolenia można zbudować budynek gospodarczy a w takim nie można mieszkać.

Jest to bezsensowne, głupio ogranicza wolność obywateli, ale to inna historia.

sSiwy12
15-01-2013, 15:28
Teoretycznie jest możliwe postawienie na zgłoszenie budynku parterowego, wolnostojącego o powierzchni do 25m2 na działce budowlanej, lub do 35m2 na działce rolnej (zabudowa zagrodowa).

Można również na zgłoszenie dokonać zmiany sposobu użytkowania takiego budynku (PB, art.71) - pod warunkiem, że nie jest to sprzeczne z MPZP lub wobec braku takowego, z WZiZT.