PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa wielkie dęby. Na co przeznaczyć drewno?



kongresmen
16-01-2013, 18:15
Witam wszystkich.

Możemy z żoną dostać od jej rodziców dwa potężne dęby, które teść chce ściąć na dniach. Pozwolenie już dostał. Dęby są solidne. Jeden ma w obwodzie około 3 m co daje nam około metra średnicy, a drugi ma koło 3,70m w obwodzie co daje nam koło 1,2 m średnicy.

Obwód był mierzony tak na wysokości 1,2 m. Drzewa są proste na 8 metrów i myślę że na taką długość można by ciąć jakieś belki, deski, Z innych konarów też by naciął desek. Są to naprawdę duże drzewa które rosły sobie około 100 lat można powiedzieć koło domu także miały idealne warunki wzrostu.

Teraz pytanie co zrobić z tym drewnem. Na krokwie nada się? Czy lepiej na deski, podłogę, schody? Jak najlepiej wykorzystać to drewno? Na całą więźbę chyba nie starczy... chociaż nie wiem sam. W tym roku w lipcu 2013 rozpoczynamy budowę sielanki.

Czekam na Wasze propozycje jak najlepiej wykorzystać to drewno. Rozważam też opcję żeby je sprzedać, a na dach kupić więźbe z sosny lub świerku.

firewall
16-01-2013, 18:56
Pociąć na foszty lub przeznaczyć na obłogi lub fornir.

RD2011
16-01-2013, 20:49
Kongresmen !
Zadzwoń do kilku tartaków w okolicy >
Do kilku nie jednego - popytaj co i jak , ile biorą
za przetarcie, jak wykonują robotę z drzewem ,ile biorą
za robotę .
A potem zdecyduj !
Jeśli dęby są zdrowe - to masz super drzewo - ale nie
na więźbę !!
Życzę powodzenia !

homecactus
16-01-2013, 22:16
szkoda na wieźbę. Myślę że byłaby super podłoga, meble itd.
Albo sprzedać żeby dołożyć do budowy.

CityMatic
16-01-2013, 22:23
Zrobić drzwi , pozostałą część materiału rozliczyć za robociznę lub sprzedać - kasę ze sprzedaży dołożyć do budowy.

KrzysztofLis2
17-01-2013, 13:48
Na opał?

kongresmen
17-01-2013, 15:22
No ok jeśli podłoga to gdzie ją zrobić, czy drewno musi schnąć zanim zrobię deski?

A jeśli sprzedać to gdzie?

Gosiek33
17-01-2013, 15:57
Cokolwiek będziesz z nim robić drewno musi schnąć - wszystkiego dowiesz się w tartaku

adammxxx
17-01-2013, 19:08
Jak ładne dęby to najlepiej przeznaczyć je na okleine.

kongresmen
17-01-2013, 19:26
A gdzie to sprzedać na okleinę? Bo do czego mi ta okleina miałaby być...

qnik111
17-01-2013, 20:03
Miałem podobny dylemat, moje dęby miały coś ok 60cm średnicy. Ponad rok leżały ścięte i okorowane, następnie zostały pocięte w tartaku na słupy pod taras, reszta na deski 2cale na schody. Niestety z takich podwórkowych dębów było mnóstwo odpadów, bardzo dużo sęków i gwoździ po których zostają czarne ślady.
Pozdrawiam

adammxxx
17-01-2013, 20:08
Najlepiej poszukać w okolicy czy są zakłady które robią okleine.Tobie się ona nie przyda.Z okleiny przeważnie okleja się drzwi zewnętrzne i wewnętrzne.Dobry materiał jest w cenie.

kongresmen
17-01-2013, 20:30
Chyba podłoga będzie najlepszym rozwiązaniem ewentualnie jak starczy na schody.... pytanie tylko jak to przygotować sobie na podłogę drzewo na razie jest na pniu...

firewall
17-01-2013, 20:45
Posuszysz na powietrzu 5-7 lat i możesz robić podłogę.

EWBUD
17-01-2013, 21:18
Witam wszystkich.

Możemy z żoną dostać od jej rodziców dwa potężne dęby, które teść chce ściąć na dniach. Pozwolenie już dostał. Dęby są solidne. Jeden ma w obwodzie około 3 m co daje nam około metra średnicy, a drugi ma koło 3,70m w obwodzie co daje nam koło 1,2 m średnicy.

Obwód był mierzony tak na wysokości 1,2 m. Drzewa są proste na 8 metrów i myślę że na taką długość można by ciąć jakieś belki, deski, Z innych konarów też by naciął desek. Są to naprawdę duże drzewa które rosły sobie około 100 lat można powiedzieć koło domu także miały idealne warunki wzrostu.

Teraz pytanie co zrobić z tym drewnem. Na krokwie nada się? Czy lepiej na deski, podłogę, schody? Jak najlepiej wykorzystać to drewno? Na całą więźbę chyba nie starczy... chociaż nie wiem sam. W tym roku w lipcu 2013 rozpoczynamy budowę sielanki.

Czekam na Wasze propozycje jak najlepiej wykorzystać to drewno. Rozważam też opcję żeby je sprzedać, a na dach kupić więźbe z sosny lub świerku.

A pomyślałeś jakie zaj.... ognisko by było? :)

RD2011
17-01-2013, 21:18
kongresmen !
Znajdź w internecie najbliższe tartaki i popytaj u nich !
Latem kupowałam deski z brzozy , świerku, sosny.
W tartaku prowadzonym przez wiele lat są drzewiarze,
którzy doskonale znają się na drzewie, które do czego ,
na co itd. Ten tartak gdzie ja kupowałam - ma suszarnie
do drzewa i w odpowiedniej technologii suszą różne gatunki
drzew !
Jeśli dęby są zdrowe i po ścięciu ich przekonasz się ,
że to świetny materiał , to wykorzystaj je jak najlepiej !
A przetarcie na odpowiednią grubość, lub na co najlepiej
te ścięte dęby wykorzystać, itp to odpowiedzą Ci w tartaku.

RD2011
17-01-2013, 21:25
Wejdź na ich stronę : www.tartakjejkowice.pl
Wiem,że to inna strona Polski , ale porozmawiasz
co i jak .
Zresztą , zawsze warto poznać opinię kilku
drzewiarzy , by nie dać zmarnować drzewa

Bo masz , dobry kawał materiału do wykorzystania
na budowę !!