PDA

Zobacz pełną wersję : projekt DN003 pracownia ARCHDESIGN



Adam626
19-01-2013, 13:27
Dom piętrowy, strop nad parterem i piętrem, okna narożne
Parter 117m2, garaż 45m2 i piętro 140m2. Razem z garażem 303m2
Wysokość piętrr 3m i 2,7m. Ściany 2 warstwowe, chcę dać dużą izolację.

Na razie mam budowlańca który za 55 tyś wybuduje i odeskuje dach
Jakbyście z praktyki ocenili koszt budowy tego domu do stanu deweloperskiego? Czy 450 tyś wystarczy?

http://www.archdesign.pl/files/opis_1_5000.jpg

http://www.archdesign.pl/projekty/domy_pietrowe/dn_003,p1761552587

cypryski
19-01-2013, 13:39
Ta kwota starczy na stan surowy zamknięty, IMO.

Adam626
19-01-2013, 13:49
Mam wycenę innej brygady na 170k za SSO z materiałami kupionymi przez nich.

lukep3
19-01-2013, 13:59
Mam wycenę innej brygady na 170k za SSO z materiałami kupionymi przez nich.

Ja bez 1 mln do tego projektu bym nie podchodził - jeśli chcesz zachować wygląd tego domu zgodnie z wizualizacją - duże przeszklenia, balustrady itd.. - to musi kosztować - no a jeśli taka okazała bryła to i wykończenie marketowe być nie może. Wg mnie 1 mln przy założeniu ponad przeciętnego wykończenia to całkiem prawdopodobna kwota. Jeśli już na etapie stanu surowego szukasz oszczędności to albo zmiana projektu albo jeszcze raz kaskę policzyć ;)...a idąc dalej jeśli ładny dom to głupio jeśli ładne otoczenie i ogrodzenie by zbrakło :) pozdrawiam

cypryski
19-01-2013, 13:59
Czyli SSO kosztowałby 680 zł/m pow. użytkowej. To wg mnie kompletnie nierealne, ale szczerze życzę powodzenia.

Adam626
19-01-2013, 14:55
Oszczędności oczywiście szukam, ale chyba każdy kto ma plan budowy domu to czyni:)

Rozważałem zmniejszenie tego domu, ale ponownie powtało pytanie - czy zmniejszając go o 40m2 zmniejszę znacząco całkowity koszt. Bo jeśli różnica wyniesie 40tyś to zastanawiamy się czy warto ingerować w projekt...
Budowę zakładam bez rozrzutności z optymalizacją wydatków (co nie znaczy złe materiały, ale raczej dobór dostawców materiałów, usług i negocjacje).

Dziękuję za dotychczasowe opinie są one dla mnie cenne, bo póki co projektu nie kupiliśmy i jeszcze jest bezinwestycyjnie

imrahil
19-01-2013, 15:42
ja też uważam że SSO za 170 tys jest nierealne, nawet jakbyś to własnymi rękami budował. za całość spokojnie milion trzeba by liczyć. za metr powinieneś liczyć spokojnie 3 tys. zł przy średniej jakości materiałach. u SSO wyjdzie niecałe 1000 zł za metr powierzchni całkowitej, przy czym sam wyszukuję materiały i sporo rzeczy samodzielnie przez nas zostanie załatwionych, z drugiej strony na tym etapie nie zaczęliśmy jeszcze na niczym oszczędzać, jeśli chodzi o jakość :)

Adam626
19-01-2013, 15:58
Koledzy - jeszcze jedno pytanie, bo czytam że koszt domu kalkuluje się jako 2000-3000PLN za m2, dlaczego nie można policzyć 300x2000 = 600kPLN? a raczej wszyscy mówią 1Mpln czyli 3333PLN/m2.
Architekt i budowlaniec mówią tak: przy powierzchni rzędu 300m2 cena jednostkowa za m2 wyjdzie niższa niż przy 150m2 dlatego nie powinienem liczyć że 50m2 mniej to 50x3kPLN taniej tylko 50x1,5 -2kPLN

pirawawa
19-01-2013, 17:27
Adam626 ze stanem deweloperskim śmiało powinieneś się zmieścić w kwocie 450 tys. zł. Mój dom z poddaszem użytkowy ponad 240 m2 po podłodze wyniósł 300 tys. zł.
Zaraz będą posty, oszczędzane, na wsi itp.
Więc tłumaczę. Czas budowy rok 2011/2012, miejscowość Radzymin. Dom z poddaszem użytkowym, fundament monolityczny, materiał Ytoung, strop lany, 4 komin, dach deskowany, dachówka ceramiczna, okna w kolorze obustronnym ze szprosami, 2 pary drzwi drewnianych, duże tarasy. Została jeszcze podbitka i ocieplenie ok 30 tys.
Więc się pewnie da, mój projekt podobny do Pola z Archipelag.
Ekipę z materiałem na SSO za 170 000 bierz bez zastanowienia - ja wydałem na SSO 170 000 przy mniejszym domu.

Kwitko
19-01-2013, 17:41
Ja nad taką ekipą głęboko bym się zastanowiła.

Adam626
19-01-2013, 17:52
Kwitko,
Obydwie ekipy w miarę znam - jedna (55k za robotę) budowała dom kuzynowi i tam poznałem ekipę i inwestor jest zadowolony i dom też jest ok. Druga ekipa (170k z materiałami) budowała dom dalszym znajomym i są zadowoleni (tu mam mniejsze zaufanie bo nie widziałem na własne oczy).

pirawawa,
dziękuję za jeden głos, że się da. Właśnie nasz kuzyn wybudował w okolicy Warszawy dom 250m za 450tys do stanu deweloperskiego na dobrych materiałach, lepsze okna i rekuperacja (bez ogrodzenia).

beton44
19-01-2013, 17:59
Koledzy - jeszcze jedno pytanie, bo czytam że koszt domu kalkuluje się jako 2000-3000PLN za m2, dlaczego nie można policzyć 300x2000 = 600kPLN? a raczej wszyscy mówią 1Mpln czyli 3333PLN/m2.
Architekt i budowlaniec mówią tak: przy powierzchni rzędu 300m2 cena jednostkowa za m2 wyjdzie niższa niż przy 150m2 dlatego nie powinienem liczyć że 50m2 mniej to 50x3kPLN taniej tylko 50x1,5 -2kPLN

Wszyscy tak mówią /raczej piszą/ bo to nie jest zwyczajny dom. Czyli stodoła. To takiej stodoły dotyczy te 2-3 tysiące/metr kw.
A to jest wyrafinowany Gargamel /czyli co prawda bez wieżyczek itp, ale bardzo skomplikowana bryła
z przeszkleniami, balkonami, tarasami/....

marynata
19-01-2013, 19:02
Tu są dwa pełne piętra plus czapka.680 zł/m stan surowy za robotę plus materiał?A z czego ma być budowany ten dom?
Nie wiem ilu forumowiczów uzyskało tą kwotę budując własnymi rękami :-? (Kwitko,wystąp do odpowiedzi i potwierdzaj albo dementuj :p)
Poza tym trzy potężne mostki-balkony nad pomieszczeniami-ich ocieplenie,izolacja,obróbki będą kosztowały majątek.
2 tyś za metr stan deweloperski i to bardzo,bardzo oszczędnie.

bowess
19-01-2013, 19:27
Duże domy rzeczywiście kosztują mniej za m2, ale ten konkretnie projekt te potencjalne "zyski" skutecznie wyrównuje zawiłościami bryły i komplikacjami dachu.
Według mnie deweloperski (SSZ + kompletne instalacje, tynki, wylewki) to w tym przypadku kwota pomiędzy 1800 a 2000zł, choć ze względu na porozciąganą po całym domu instalację wodną a i zapewne dużą liczbę punktów elektrycznych, raczej te 2000.
Czyli około 600k za stan deweloperski.

Adam626
19-01-2013, 21:38
Myślę, ze określenie "Gargamel" co do tego domu jest krzywdzące. To piętrowy dom o nowoczesnej stylistyce.

Odnośnie kosztu to dodatkowy strop je z całą pewnością generuje, ale odpadają prace przy płytach G-K które byłyby w domu z poddaszem użytkowym. Odpadają tez okna dachowe.

Rozważałem likwidację wykuszów (i tarasów) w salonie - ale nad tym się jeszcze zastanawiam. NIe chcę zmniejszać garażu. Rozważam rezygnację z okien narożnych (potencjalne straty ciepła)

marynata
20-01-2013, 00:30
Nie ważne czy gargamelowaty czy nie,jesteś widzę zdeterminowany go zbudować takim jakim on jest (likwidacja okien narożnych to na tym etapie nie jest istotnym przedmiotem rozmowy,na kolejnym chyba też nie mając na uwadze bryłę domu,akurat te okna najmniej zaszkodzą jeżeli chodzi o straty ciepła).
Powiem Ci tak-nawet jak 100 osób tu powie że nie zbudujesz za tą kasę tego domu,to zawsze "uczepisz" się jednego głosu że się da.
Kuzyn coś tam mówił,to może działaj konkretnie i poproś go o rozpiskę materiałów i robocizny(sam wszystko kupował,robotnicy mu wszystko robili?),będziesz miał pogląd czy zbudował za tyle czy tylko mówi.Bo zaraz się okaże że za marne 100 tys może materiału od kogoś dostał,tylko zapomniał o tym wspomnieć.
Realnymi dowodami ile kosztuje dom są setki dokumentowanych budów chociażby na tym portalu,które są dostępne dla każdego,nic tylko czytać i wyciągać wnioski.
Chcąc mieć czyste sumienie mówię-nie zbudujesz i co najwyżej jak zostaniesz bez grosza z rozgrzebaną i niesprzedawalną budową powiem-a nie mówiłam?A Pirawawa powie-miałeś swój rozum,trzeba było liczyć a nie słuchać anonimowych porad nie popartych żadnymi wyliczeniami.

marynata
20-01-2013, 00:38
Dziękuję za dotychczasowe opinie są one dla mnie cenne, bo póki co projektu nie kupiliśmy i jeszcze jest bezinwestycyjnie
Ciekawe jak budowlańcy mogli wycenić budowę z materiałem jeżeli projekt nie ma adaptacji na działce?W zależności od ukształtowania działki i posadzenia domu sam stan zero może mieć różnice sięgające 30 k i lepiej.

Adam626
20-01-2013, 01:49
Marynata, co zatem radzisz?

marynata
20-01-2013, 02:05
Adam,przede wszystkim zastanów się dobrze nad tym jak duży dom Ci jest potrzebny.
Ale na zimno i na spokojnie.
Większość nas popada w przedbudowlany niczym nieuzasadniony szał.
Czy w ogóle wiesz jakie masz warunki w miejscowym planie zagospodarowania np co do kąta nachylenia dachu?Wiele osób zaczyna od wyboru projektu którego potem i tak nie mogą realizować.
Jeżeli przedstawisz swoje przemyślane potrzeby,a możliwości już znamy,może się uda zaproponować Tobie jakiś konkretny projekt.
Bowess trafiła tutaj,a jest akurat specjalistką w tej dziedzinie,bardzo dobrze orientuje się w projektach-można posłać do niej uśmiech,ale i inni pewnie też postarają się coś podpowiedzieć.

Adam626
20-01-2013, 02:14
Oczywiście znam MPZP i taki dom pasuje do tego planu. Pozatym mam dość określone preferencje (dom piętrowy, nowoczesny). Niestety na naszym rynku jest mały wybór tego typu domów, a większość to "dwory Polskie" tudzież inne mało użyteczne projekty z poddaszem uzytkowym.
Ten projekt mi sie podoba a obejrzałem dużo innych. Nie chcę już szukać kolejnych - każdy ma jakieś wady i zalety. Moge pogadać z architektem aby trochę go zmniejszył - i to jest kierunek który rozważam.

450kPLN to bardziej wrzuciłem zaczepnie niż jako kwotę do której jestem bezwzględnie przywiązany. Chciałbym się zmieścić w 700k ( do zamieszkania). Kuzyn jest wiarygodny i opowiedział mi o wszystkich kosztach które poniósł. Jego wydatek biorę pod uwagę. Ten dom jest większy więc zakładam że bedzie kosztował więcej. Ale też jest kryzys na rynku więc spodziewam się mniejszych cen niż np z 2009. Kuzyn budował w 2012.

twaro
20-01-2013, 02:23
700k to moim zdaniem na styk. Wszędzie będziesz szukał oszczędności co nie odbije się pozytywnie na jakości.:bye:

marynata
20-01-2013, 02:25
700 to jest inna rozmowa.
Nawet jak się nie uda w całości wykończeniówki od razu zrobić,to do jakiegoś zamieszkania wystarczy.

Adam626
20-01-2013, 02:44
Widzę, że tu forum całodobowe, nie śpi się w ogole;)

twaro
20-01-2013, 02:46
Tęsknisz za 13-248-)

pirawawa
20-01-2013, 07:31
Adam626 - jeśli będziesz zainteresowany wyślę Ci wyliczenia budowy mojego domu co do jednej śrubki. Nasze domy się różnią, strop u mnie kosztował 20 tys, ocieplenie dachu na poddaszu 22 tys, wełna 15+15 super mata. Więc na tym elemencie nie zaoszczędzisz, na duży dach idzie dużo dachówki, ale u Ciebie elewacja pochłonie swoje. Więc pewnie "jedno wejdzie w drugie"
Na forum jak poczytasz wypowiedzi wielu do tej pory nie wierzy że się da znaleźć tanią dobrą ekipę (u mnie SSO 29 000 zł), jak masz wykonawcę z polecenia, spiszesz dobra umowę (mogę przesłać) i oferuje budowę za 170 000 to bierz.
Wypowiedzi o oknach, fakt jest ich dużo, ale ile to jest % co do kosztów budowy - 10 ?. U mnie to było 5 % ale okna małe.
Drogie będą okna duże (nie wiele firm produkuje - tak mi powiedział sąsiad który budował dom w podobnym stylu jak Ty).
Spokojnie możesz zrobi sobie plan wydatków, element którego się obawiałem to SSO, Ty wiesz 170 000 tys. - co jest realną kwotą. Wielu zacznie krytykować że tanio, kiepsko, ale to będą na forum wykonawcy, albo Ci którzy nie mieli "szczęścia" jak Ty i przepłacili, albo budowali przed 2010 rokiem, gdzie było drogo.
Jak masz kwotę SSO, mogę Ci podać ile kosztuje punkt elektryczny, hydrauliczny, wylewki, tynki itd.
Twój dom nie jest w moim stylu - ale buduj co Ci się podoba a dasz radę !

pearl3434
20-01-2013, 08:28
Hej!Mamy faworyta II,dom mniejszy od twojego zdenko....Mam nadzieje,ze 700.000 zl to bez kosztow dzialki.Ta cena jest w miare realna,mowie w miare,bo nie wiem jakie bedzie wykonczenie,jaki standard.Mysmy pilnowali wszystkiego,kupowalismy materialy sami a i tak mielismy wyplyw gotowki niesamowity.Masz duza kuchnie,kilka lazienek,duuuuza powierzchnie podlogi.Wierz mi,to kosztuje.Ale moze mysmy przeplacili,bo do wykonczeniowki szukalam ludzi sprawdzonych,rzetelnych,widzialam ich prace-a oni sie cenia.Za duzo mozna spier...ć nieodwracalnie i tego sie balam.Przy tak duzych powierzchniach wez pod uwage ogrzewanie.Musisz dobrze ocieplic dom na zewnatrz i wewnatrz,bo to sie zemsci na rachunkach.Na takich rzeczach nie mozna oszczedzac.Generalnie to usiadlabym z kalkulatorem i dobrze zorientowalabym sie w cenach robocizny i tych metrach.I oczywiscie jedna zlota zasada-nie zakladac wszystkiego z gory,ZAWSZE wypadnie cos co generuje koszty.Wasz dom mi sie podoba,jest duzy,a dla 4-5 osob superaski.Wiecej na priva jak bybyly pytania.Pozdrawiam cieplo.

GraMar
20-01-2013, 08:39
Przejściowe pokoje, rozwleczone piony wod-kan, ogromne przeszklenia /mało będzie na stolarkę 60 tys z montażem/.
Nie pchałabym się w ten projekt.
W tym roku budowałam podobny dom, ale mniejszy, skromniejszy i już wychwyciłam kilka bezsensów.

GraMar
20-01-2013, 08:53
Adam626 - jeśli będziesz zainteresowany wyślę Ci wyliczenia budowy mojego domu co do jednej śrubki. Nasze domy się różnią, strop u mnie kosztował 20 tys, ocieplenie dachu na poddaszu 22 tys, wełna 15+15 super mata. Więc na tym elemencie nie zaoszczędzisz, na duży dach idzie dużo dachówki, ale u Ciebie elewacja pochłonie swoje. Więc pewnie "jedno wejdzie w drugie"
Na forum jak poczytasz wypowiedzi wielu do tej pory nie wierzy że się da znaleźć tanią dobrą ekipę (u mnie SSO 29 000 zł), jak masz wykonawcę z polecenia, spiszesz dobra umowę (mogę przesłać) i oferuje budowę za 170 000 to bierz.
Wypowiedzi o oknach, fakt jest ich dużo, ale ile to jest % co do kosztów budowy - 10 ?. U mnie to było 5 % ale okna małe.
Drogie będą okna duże (nie wiele firm produkuje - tak mi powiedział sąsiad który budował dom w podobnym stylu jak Ty).
Spokojnie możesz zrobi sobie plan wydatków, element którego się obawiałem to SSO, Ty wiesz 170 000 tys. - co jest realną kwotą. Wielu zacznie krytykować że tanio, kiepsko, ale to będą na forum wykonawcy, albo Ci którzy nie mieli "szczęścia" jak Ty i przepłacili, albo budowali przed 2010 rokiem, gdzie było drogo.
Jak masz kwotę SSO, mogę Ci podać ile kosztuje punkt elektryczny, hydrauliczny, wylewki, tynki itd.
Twój dom nie jest w moim stylu - ale buduj co Ci się podoba a dasz radę !
Dodam do Kolegi, że najtańsze oferty dla mnie za okno w tzw ciepłym aluminium 180cm szerx230cm wysokość plus do tego okno 90cm szerx150cm wys=5300brutto z montażem.
Jest mnóstwo bardzo podobnych projektów do tego przez Ciebie wypatrzonego. Ja jednak polecam Ci projekt indywidualny, znajdziesz za 6-7 tys zł projekt podobny dom z instalacjami oraz w tej cenie projekt zagospodarowania działki.
Proponuję Ci samemu przemyśleć własne upodobania, potrzeby, zainteresowania, kierunki słońca i z takim odręcznym projektem na papierze milimetrowym wybrać się do projektanta.

pirawawa
20-01-2013, 08:53
pearl3434 - od kiedy do kosztu deweloperskiego czynnikiem znaczącym o cenie jest duża kuchnia i łazienka, to ma takie samo znaczenia jak salon i garaż.
O wykończeniu pod klucz myślę że nikt nie jest wróżką i nie pomoże w wyliczeniu Adamowi626.
Małego domu nie trzeba dobrze ocieplać?. Myślę że tak samo trzeba tylko proporcjonalnie mniejszy koszt !
Z góry niczego nie można założyć, SSO Adam może założyć z góry jeśli weźmie wykonawcę z materiałem, a resztę da się policzyć. U mnie w planach wydatkowych na poszczególnych etapach było +/- 5% różnicy wydatków odnośnie planów.
Kalkulator (komputer) - dobra rada. Liczyć, analizować sytuację na rynku, analizować sytuację wynagrodzenia itp. Ale to już ekonomia którą zakładam że Adam626 zna.

Zastanawia mnie jedno - większość radzi nie buduj bo to jest duży dom - zapytał ktoś ile osób będzie mieszkało ?

GraMar sensownie radzi - zastanów się czy taki projekt, ale to nie jest tematem tego wątku.

pirawawa
20-01-2013, 08:58
Dodam... Ja jednak polecam Ci projekt indywidualny, znajdziesz za 6-7 tys zł projekt podobny dom z instalacjami oraz w tej cenie projekt zagospodarowania działki.
Proponuję Ci samemu przemyśleć własne upodobania, potrzeby, zainteresowania, kierunki słońca i z takim odręcznym projektem na papierze milimetrowym wybrać się do projektanta.

GraMar - racja projekt indywidualny to jest to. Tyko samemu trzeba naprawdę wiedzieć co się chce, żona rok rysowała (kilkanaście przeróbek było) dom na papierze milimetrowym, a projektant tylko przerysował. Koszt z zagospodarowaniem 4000 zł (jesień 2011).

GraMar
20-01-2013, 09:10
GraMar - racja projekt indywidualny to jest to. Tyko samemu trzeba naprawdę wiedzieć co się chce, żona rok rysowała (kilkanaście przeróbek było) dom na papierze milimetrowym, a projektant tylko przerysował. Koszt z zagospodarowaniem 4000 zł (jesień 2011).


Ja też tyle zapłaciłam brutto za swoje przemyślenia, dom dwurodzinny [a nawet jeszcze z możliwością wydzielenia kawalerki nad garażemi kotłownią z garderobą, łazienką, aneksem kuch:p] z umową, rachunkiem, z instalacjami, z projektem zagospodarowania działki i poradami przez cały czas :rolleyes:

GraMar
20-01-2013, 09:18
GraMar - racja projekt indywidualny to jest to. Tyko samemu trzeba naprawdę wiedzieć co się chce,

Projektant zna przepisy, życie i doradzi, ale trzeba mieć także swoje obserwacje. Dla mnie w kółko macieju rysował klatkę schodową, że nie byłoby oddzielnego wc na piętrze, tzw dwubiegowe powrotne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Klatka_schodowa

a ja potrzebowałam schodów zabiegowych, ale ze spocznikiem.

Arturo72
20-01-2013, 09:20
Zastanawia mnie jedno - większość radzi nie buduj bo to jest duży dom - zapytał ktoś ile osób będzie mieszkało ?
.
Ja stawiam na 7 osób,jedna rodzina 3os.na parterze a druga rodzina 4os na piętrze ale dla takiej rodziny prędzej zastanawiałbym się nad garażami czy parkingiem przed domem a nie nad kształtem domu ;)
Dla jednej rodziny np. 2+2 Adam626 wybudowałby dom z wykończeniem za 450tys.zł a nie zastanawiałby się nad domkiem za 1mln.zł :)

Mam wycenę innej brygady na 170k za SSO z materiałami kupionymi przez nich.
Najgorsza rzecz jaką można zrobić,jeśli chce się oszczędnie i dobrze wybudować.

pirawawa
20-01-2013, 09:33
J... a nie nad kształtem domu ;)...

Tu nie chodzi o kształt - tylko wielkość. Niektórzy sugerują że dom za duży, a nikt nie zapytał na ile osób, może działalność gospodarza będzie itp.

pirawawa
20-01-2013, 09:38
J...

Najgorsza rzecz jaką można zrobić,jeśli chce się oszczędnie i dobrze wybudować.

Najgorsza rzecz to przepłacać bo drogo to dobrze.

Wełna do ocieplenia poddasza 0,33 za 19,36 zł m2 brutto z fakturą jest gorsza od wełny tej samej firmy za 25 zł/m2 ?
To nie oszczędność ale sztuka negocjacji i odpowiedniego szukania dostawcy/wykonawcy !

Arturo72
20-01-2013, 09:50
Najgorsza rzecz to przepłacać bo drogo to dobrze.

Wełna do ocieplenia poddasza 0,33 za 19,36 zł m2 brutto z fakturą jest gorsza od wełny tej samej firmy za 25 zł/m2 ?
To nie oszczędność ale sztuka negocjacji i odpowiedniego szukania dostawcy/wykonawcy !
A czy sądzisz,że wykonawca oferujący wykonanie wraz z materiałem za określoną kwotę oferuje np.40 czy 50cm wełny z lambdą 0,033 lub 25cm styropianu z lambdą 0,031 ?
Mylisz się ;)
Poza tym,jeśli sami nie znajdziemy tanich materiałów budowalnych to wykonawca na pewno tego nie zrobi.
Wiem to po swojej budowie,ponieważ cały materiał na budowę kupowałem sam i nie tylko w okolicy ale też po całej Polsce bo nawet z dowozem z Gdańska na Śląsk mi się kalkulowało no i w dodatku odliczam sobie z tego 15% :)

No ale jak ktoś buduje dom za ok.1mln.zł to na takie "groszowe" różnice nie patrzy ;)

Koledzy - jeszcze jedno pytanie, bo czytam że koszt domu kalkuluje się jako 2000-3000PLN za m2, dlaczego nie można policzyć 300x2000 = 600kPLN? a raczej wszyscy mówią 1Mpln czyli 3333PLN/m2.

Koszt budowy domu zależy od własnego zaangażowania w budowę.
2tys.zł/m2 osiągają inwestorzy sporo działający a nawet sami budujący dom a nie tylko przy wykończeniu,dla budujących systemem gospodarczym czyli dużo prac własnych,samodzielne szukanie materiałów i ekip,przyjąłbym cenę 2,5-3tys.zł/m2,dla nie chcącego nic robić ja bym przyjął nawet 3,5-4tys.zł/m2

pirawawa
20-01-2013, 10:16
A czy sądzisz,że wykonawca oferujący wykonanie wraz z materiałem za określoną kwotę oferuje np.40 czy 50cm wełny z lambdą 0,033 lub 25cm styropianu z lambdą 0,031 ?
Mylisz się ;)


Artur72 Mam nadzieję że przeczytałeś cały wątek. Moja rada wybrać wykonawcę z polecenia i podpisać odpowiednią umowę.
W umowie określa się jaki będzie materiał, na materiał mają być dostarczone atesty !
Błędne jest myślenie że jeśli ten sam wykonawca Adamowi by powiedział kwotę 270 tys. lepiej by zrobił. To inwestor z wykonawcą ustalają co ma być zrobione i za jaką kwotę

pirawawa
20-01-2013, 10:20
A c...
Poza tym,jeśli sami nie znajdziemy tanich materiałów budowalnych to wykonawca na pewno tego nie zrobi.
Wiem to po swojej budowie,ponieważ cały materiał na budowę kupowałem sam i nie tylko w okolicy ale też po całej Polsce bo nawet z dowozem z Gdańska na Śląsk mi się kalkulowało no i w dodatku odliczam sobie z tego 15% :) ...



Zgoda, grzejnik zamówiłem wczoraj na drugim końcu Polski. Przeczytaj cały wątek.
Moje zdanie było na temat SSO, jeśli Adamowi ktoś zaproponował wykonanie za 170 tys. (zakładam żę wykonawca i materiały odpowiadają Adamowi) to sugeruję aby brał tą ekipę. Ja na mniejszy dom wydałem tę kwotę, materiałów w dobrej cenie szukałem długo (co kosztuje) i po odliczeniu 15% i tak nie wyjdzie mnie taniej m2 wybudowania niż Adamowi.

pirawawa
20-01-2013, 10:25
A...

Koszt budowy domu zależy od własnego zaangażowania w budowę.
2tys.zł/m2 osiągają inwestorzy sporo działający a nawet sami budujący dom a nie tylko przy wykończeniu,dla budujących systemem gospodarczym czyli dużo prac własnych,samodzielne szukanie materiałów

Pełna zgoda, ja podobnie jak ty uważam że materiały kupujemy i negocjujemy sami. Błędne jest myślenie że wykonawca ma upusty (dobry marketing stosują - na co wielu inwestorów się nabiera). Pewnie ma upust/retro ale tego inwestor nigdy nie zobaczy.
Głównie koszt obniży się szukając dobrych cen, podobnie jak u Ciebie obszarem działania w zakupach jest cała Polska. Wykonawcy też są spoza mojej miejscowości ponad 100 km.

Arturo72
20-01-2013, 10:25
Błędne jest myślenie że jeśli ten sam wykonawca Adamowi by powiedział kwotę 270 tys. lepiej by zrobił. To inwestor z wykonawcą ustalają co ma być zrobione i za jaką kwotę
Ale zakładamy,że inwestor wie i ma pojęcie o tym co chce mieć w domu bo widzę,że Adam626 narazie bardzo pływa i skupił się tylko na kształcie i powierzchni domu a nie na tym co jest najważniejsze :)
To tylko dla przestrogi,żeby potem nie było zdziwka,że dom miał kosztować tyle a kosztował tyle a nie daj Boże będzie postawiony tylko w SSO a dalej brak kasy.
Stan deweloperski takiego domu za 450tys.zł wg mnie nie jest realny,jeśli naprawdę chcemy mieć dobry dom,tam na same okna pójdzie z 50-60tys.zł

pirawawa
20-01-2013, 10:32
2,5 - 3 tys. zł/m2 dla stanu deweloperskiego ?
U mnie bez przyjmowania tylko z praktyki stan deweloperski wyjdzie ok 1375 zł/ m2 (liczony po podłodze). Ok. 1941 zł/ m2 pow. użytkowej.
Tu rada dla Adama wybierając ekipę, często wyceniają powierzchnię użytkową - kwota 170 tys - OK. A co z piwnicą, garażem itp. Adam proś o wycenę całego domu, bo może jest haczyk. Jak pisałem umowa z dokładnym zakresem prac i z dokładnie wyszczególnionymi materiałami .
Ja nie daję nikomu zaliczek (okna, dachówka, materiał, przyjechał bez zaliczki)

Adam626
20-01-2013, 10:45
Dziękuję za nowe odpowiedzi. Każda z nich daje mi pole do nowych przemyśleń i kalkulacji. Uzupełniając kilka szczegołów
- dom będzie zamieszkiwało 2+2+1 osób
- czy musi być taki duży? odp nie musi. Ale chcę mieć duży garaż, część pokoi i ogólnie powierzchnia mogłaby być mniejsza. Powierzchnia bez garażu to 250m2


No ale jak ktoś buduje dom za ok.1mln.zł to na takie "groszowe" różnice nie patrzy

założenie błędne, bo gdybym nie patrzył na różnice, oszczędności etc to nie stać by mnie było na budowę domu. Przy budowie będę oszczędzał na każdym kroku


Najgorsza rzecz to przepłacać bo drogo to dobrze.
Wełna do ocieplenia poddasza 0,33 za 19,36 zł m2 brutto z fakturą jest gorsza od wełny tej samej firmy za 25 zł/m2 ?
To nie oszczędność ale sztuka negocjacji i odpowiedniego szukania dostawcy/wykonawcy !

Właśnie w ten sposób zamierzam podchodzić do kwestii. Negocjować z każdym wykonawcą, negocjować materiały w składzie i samodzielnie je kupować. Na rynku wykonawców jest teraz słabo z pracami więc liczę na niższe ceny niż te sprzed 3 lat.

- do 170tyś podanych przez drugiego wykonawcę jako SSO+robota jestem mało przywiązany tzn uważam ze ta wycena jest obarczona ryzykiem. Ale moj kuzyn swój SSO wybudował wlasnie za taką kwotę, z ekipą którą obecnie mam mieć. Więc jeśli nie 170 to moze 200 wyjdzie ale liczę na ten rząd wielkości

- to nie musi być dom budżetowy w kwicie całkowitej 450k. Nie chcę domu budżetowego. Jeśli uda się zmieścić w 700k z planami które mam to bedzie ok.

- jeśli chodzi o ściany to 2 warstwowe, cegła ceramiczna, duze ocieplenie moze 20cm.

- nie chcę wykonawcy ze swoimi materiałami bo jak sądzę albo okaże się że niedoszacował i bede musiał dopłacać, albo skonsumuje oszczędności które mogę mieć sam negocjując zakupy

pirawawa
20-01-2013, 10:49
Adam626 zazdroszczę Ci w ilości rad, wybierz i przekalkuluj wszystko dokładnie.
Na wątku z ogrzewaniem nikt mi nie chce pomóc jaki kocioł wybrać !

bowess
20-01-2013, 10:52
Zgadzam się z marynatą i twaro - do jakiegoś tam zamieszkania 700 powinno wystarczyć. Najwyżej garaż i kotłownia zostaną "surowe" a elewacja na szaro. No ale zakładając standard jakim chwali się wielu forumowiczów w dziale "Wnętrza", to jest to po prostu dom za milion.
Według mnie jednak bezpiecznie byłoby zejść nieco z metrażu (oczywiście jeżeli to możliwe), przynajmniej ze 20m, a lepiej 50. Licząc po 3tys. za metr, to całość nie powinna przekraczać 233m2, a i za te 3 tys. to wykończeniówka najwyżej ze średniej półki.

Osobiście uważam, że przy tak dużym budżecie na budowę sensowne i ekonomiczne byłoby zrobienie projektu indywidualnego. Wydanie nawet 10 tys. to będzie niecałe 1,5% całości kosztów, a może przynieść niemałe oszczędności (na przykład prostszy dach - regularna koperta, okna dobrane do stron świata, bez narożnych i o wymiarach, do których nie trzeba za dużo dopłacać, itp.).

Co do samego projektu gotowego - ma parę niedociągnięć, które psują ogólną koncepcję domu okazałego i komfortowego. Na parterze: jadalnia znajduje się w strefie przejściowej hol - kuchnia - salon, wejście do dodatkowej sypialni mało sprywatyzowane (z rzutu wynika, że konstrukcja schodów dość ażurowa), gdyby miała to być sypialnia gospodarzy lub seniorów, to lepsza byłaby przy niej prywatna łazienka, ale brakuje w tym układzie osobnego wc, salon duży, ale do przemyślenia sposób jego zagospodarowania, bo cztery kanapy i dwa stoliki to moim zdaniem brak pomysłu architekta. Na poddaszu rozkład dość oryginalny - 8 pomieszczeń, 11 drzwi (balkonowych nie liczę).

Wycena 170 tys. za SSO to na jakiej zasadzie zrobiona? Było coś liczone, czy na zasadzie "dom piętrowy 300 metrów, to będzie mniej więcej tyle"? Oby nie okazało się tak, że za każdą "fanaberię" inwestora typu, że chce mieć zaizolowane fundamenty albo coś innego niż papa na dachu, cena będzie szła szybciutko w górę.

Adam626
20-01-2013, 10:53
Wykonawcy za 170k nie będę brać, bo tak jak wspominałem nie widziałem naocznie jego prac i nie rozmawiałem z inwestorem. Kontakt miałem przez osobę trzecią, wycenił na podstawie projektu. Albo wziął pod uwagę słabe materiały albo niedoszacował. Piwnicy w tym domu nie będzie.

Aktualnie rozważam scenariusze:
- budować ten dom tak jak jest robiąc tylko zmianę - likwidację jednego wykusza który sięga na 2 piętra + powoduje komplikację dachu wywalić, dach uprościć. Zejdzie z powierzchni około 10m + łatwiejszy dach + dom będzie płytszy więc zostanie wiecej miejsca na działce
- u tego samego architekta zamówić podobny projekt jednak o powierzchni 50m2 mniejszej.

bowess
20-01-2013, 10:56
Byłabym za drugim rozwiązaniem. Adaptacja, w której trzeba zmienić rzuty obu kondygnacji i przeprojektować dach swoje będzie kosztować.

A, jeszcze jedno. Jeżeli +1 oznacza seniora, to zwróć uwagę, żeby pokój był oddzielony od strefy dziennej (prywatność i spokój), a łazienka spora i dostosowana do potrzeb osoby, której sprawność ruchowa będzie malała (polecam na przykład prysznic bez brodzika).

Adam626
20-01-2013, 10:56
Adam626 zazdroszczę Ci w ilości rad, wybierz i przekalkuluj wszystko dokładnie.
Na wątku z ogrzewaniem nikt mi nie chce pomóc jaki kocioł wybrać !

Też jestem pozytywnie zaskoczony ilością i wartością postów które się pojawiły. I bardzo za nie dziękuję.
Może dlatego że napisałem 450kPLN za ten dom co od razu spowodowało wrażenie sprzeczności u forumowiczów :)

Adam626
20-01-2013, 11:03
Osobiście uważam, że przy tak dużym budżecie na budowę sensowne i ekonomiczne byłoby zrobienie projektu indywidualnego.

Też rozważamy




Co do samego projektu gotowego - ma parę niedociągnięć, które psują ogólną koncepcję domu okazałego i komfortowego. Na parterze: jadalnia znajduje się w strefie przejściowej hol - kuchnia - salon, wejście do dodatkowej sypialni mało sprywatyzowane (z rzutu wynika, że konstrukcja schodów dość ażurowa), gdyby miała to być sypialnia gospodarzy lub seniorów, to lepsza byłaby przy niej prywatna łazienka, ale brakuje w tym układzie osobnego wc, salon duży, ale do przemyślenia sposób jego zagospodarowania, bo cztery kanapy i dwa stoliki to moim zdaniem brak pomysłu architekta. Na poddaszu rozkład dość oryginalny - 8 pomieszczeń, 11 drzwi (balkonowych nie liczę).


Dziękuję za te uwagi. Schody od razu planowaliśmy zmienić na wylewane. Z kwestiami "przejściowości pokoi" dałaś mi do przemyślenia, bo nie potrafię jeszcze patrzeć w ten sposób



Wycena 170 tys. za SSO to na jakiej zasadzie zrobiona? Było coś liczone, czy na zasadzie "dom piętrowy 300 metrów,

To jeszcze musze ustalić

brylekpl
20-01-2013, 12:20
Mam wycenę innej brygady na 170k za SSO z materiałami kupionymi przez nich.

to chyba z blaszanym dachem,

brylekpl
20-01-2013, 12:29
Myślę, ze określenie "Gargamel" co do tego domu jest krzywdzące. To piętrowy dom o nowoczesnej stylistyce.

Odnośnie kosztu to dodatkowy strop je z całą pewnością generuje, ale odpadają prace przy płytach G-K które byłyby w domu z poddaszem użytkowym. Odpadają tez okna dachowe.

Rozważałem likwidację wykuszów (i tarasów) w salonie - ale nad tym się jeszcze zastanawiam. NIe chcę zmniejszać garażu. Rozważam rezygnację z okien narożnych (potencjalne straty ciepła)

Miej swiadomosc, ze jak juz wszystko pozmieniasz to nie bedzie ta samam bryła. Właśnie róznego rodzaju niuanse wpływaja na jej ostateczny kształt. ja zakonczylem SSO domu ponad 320m ze skomplikowanym dachem krytym ceramiką. ledwo zmiesciłem sie w 800pln/m2.
Uwazam, że to co inni pisza o 1mln ja najbardziej pasuje do domu, zwazywsyz ze msuiasz jakos oporządzic działke dojazdy etc zeby wszystko wyglądalo. Płacac za deweloperski stan 600KPLN nie bedziesz przecież oszczędzac na bateriach i materiałach wykończeniowy bo to nie ma zupełnie sensu prz okazałym budynku

brylekpl
20-01-2013, 12:35
Oczywiście znam MPZP i taki dom pasuje do tego planu. Pozatym mam dość określone preferencje (dom piętrowy, nowoczesny). Niestety na naszym rynku jest mały wybór tego typu domów, a większość to "dwory Polskie" tudzież inne mało użyteczne projekty z poddaszem uzytkowym.
Ten projekt mi sie podoba a obejrzałem dużo innych. Nie chcę już szukać kolejnych - każdy ma jakieś wady i zalety. Moge pogadać z architektem aby trochę go zmniejszył - i to jest kierunek który rozważam.

450kPLN to bardziej wrzuciłem zaczepnie niż jako kwotę do której jestem bezwzględnie przywiązany. Chciałbym się zmieścić w 700k ( do zamieszkania). Kuzyn jest wiarygodny i opowiedział mi o wszystkich kosztach które poniósł. Jego wydatek biorę pod uwagę. Ten dom jest większy więc zakładam że bedzie kosztował więcej. Ale też jest kryzys na rynku więc spodziewam się mniejszych cen niż np z 2009. Kuzyn budował w 2012.

A moża przy takiej inwestycji warto by zrobic projekt indywidualny? Mysle ze bys nie pożałował...

twaro
20-01-2013, 14:38
A moża przy takiej inwestycji warto by zrobic projekt indywidualny? Mysle ze bys nie pożałował...



Weż rozgarniętego budowlańca, usiądźcie i policzcie po projekcie ilości materiałów. Potem kalkulator+telefony do churtowni. A na koniec robocizna+materiał +30% !!!

pirawawa
20-01-2013, 14:54
Po co liczyć skoro zakładasz że pomyłka będzie 30%. Lepiej raz a porządnie policzyć.

fuhoskar
20-01-2013, 15:02
Witam 450tys.ciezko zaleze jaki standart sredni za mk2 wybudowania domu i wykonczenia w stan deweloperski przyjmyje sie 2500tys zl za 1m2.uzywajac firm od a-z z dobrymi materialami

pirawawa
20-01-2013, 15:10
...ja zakonczylem SSO domu ponad 320m ze skomplikowanym dachem krytym ceramiką. ledwo zmiesciłem sie w 800pln/m2.
...

Ja zakończyłem SSO domu 243 m2 ze skąplikowanym dachem krytym ceramiką bez problemy w kwocie 666,58 pln/m2

twaro
20-01-2013, 15:21
Skończysz budowę i podliczysz to będziesz wiedziała po co.

marynata
20-01-2013, 15:43
Myślę że spory,w dodatku nie poparte żadnymi dowodami(szczególnie te mega optymistyczne opinie) są bez sensu skoro inwestorowi wszystko jedno czy zapłaci 400 czy 700.
Natomiast chętnie się dowiemy po budowie ile to kosztowało ;) 8-)

pirawawa
20-01-2013, 15:44
twaro - wypowiadam się tylko na temat mojego domu, przeczytaj cały wątek proszę.

1. Mam stan deweloperski
2. Robiłem wyliczenia ile mnie będzie kosztowało wybudowanie domu
3. Po skończeniu poszczególnych etapów różnica +/- 5%, na koniec stanu deweloperskiego wydałem o 1% więcej niż planowałem.
4. Cóż - teraz kolejne wyliczenia i nie wychodzi taniej niż 200 tys. zł. Jaki będzie błąd ze stanem pod klucz zobaczymy za rok

pirawawa
20-01-2013, 15:46
Myślę że spory,w dodatku nie poparte żadnymi dowodami(szczególnie te mega optymistyczne opinie) są bez sensu skoro inwestorowi wszystko jedno czy zapłaci 400 czy 700.
Natomiast chętnie się dowiemy po budowie ile to kosztowało ;) 8-)

Racja - Adam daj znać za rok, może 2, może więcej ile to wszystko kosztowało.

twaro
20-01-2013, 15:52
Myślę że spory,w dodatku nie poparte żadnymi dowodami(szczególnie te mega optymistyczne opinie) są bez sensu skoro inwestorowi wszystko jedno czy zapłaci 400 czy 700.
Natomiast chętnie się dowiemy po budowie ile to kosztowało ;) 8-)
Co do optymistów to pełna zgoda. Adam626 pisał 400-stan deweloperski, 700-do zamieszkania. Ja po wybudowaniu dwóch domów już wiem że szacowane (nieważne jak dokładnie) koszty mają się nijak do rzeczywistych wydatków.:bye:

Adam626
20-01-2013, 17:01
Myślałem o tym by np zmniejszyć klatkę bo powierzchnia się marnuje a koszty są. Ale dziś zrobiłem parę wizji lokalnych w terenie (inne domy) i tak:

mój pomysł by zrobić schody dwubiegowe o szerokości 120+120cm jest do niczego bo wyglądu to nie bedzie miało. Klatka w domu który sprawdzałem była w kwadracie 3,2m, otwarta na dwa piętra i to jest ładne. Schody miały szerokość 120cm i były zabiegowe. Klatka w moim projekcie to kwadrat 336cm (oczywiście bede chciał zabudowane) czyli tak to trzeba zostawić a jeśli zmniejszać to max 30cm (to chyba się nie warto rozdrabniac)

Garaż w którym robiłem wizję lokalną miał wymiar 6x6m i to jest niewygodny garaż któy nie spełni moich oczekiwań. Więc pozostaję przy 6,3x7,7m

Kolejna wizja lokalna pokazała mi że odległość od bramy garażowej do ogrodzenia =5,2m jest do niczego. Jedwo wjechałem samochodem, zostało po 15 cm - manewrowanie też niewygodne. Muszę zostawić min 6,5 m przy bramie suwanej.

Adam626
20-01-2013, 17:11
Tu klatka ma 120+80+120cm = 320cm i jest przestronna. Szerokość stopnia 120cm

http://img.galerkiwnetrz.pl/g/2_2083311217_2013-01-20-2673.jpg
http://img.galerkiwnetrz.pl/g/2_1101177001_2013-01-20-2674.jpg
http://img.galerkiwnetrz.pl/g/2_1297968250_2013-01-20-2678.jpg

cypryski
20-01-2013, 17:17
Od ogrodzenia do bramy radzę 7-10 metrów. To jest chyba przeciętna, komfortowa odległość. Ale to też oczywiscie zależy od kształtu działki, bo nie zawsze uda sie tyle uzyskać.

marynata
20-01-2013, 20:33
Adam626 pisał 400-stan deweloperski, 700-do zamieszkaniaJa po wybudowaniu dwóch domów już wiem że szacowane (nieważne jak dokładnie) koszty mają się nijak do rzeczywistych wydatków.
Jak już jest te 700,to można w miarę potrzeb przesuwać środki z poszczególnych etapów na inne.
Nie grozi zarżnięcie się.
Chociaż osobiście(a też "liżę" już kolejną budowę)mając 700 tyś nie porwałabym się na ten konkretny projekt :-?
Metrażowo może tak,ale nie ten projekt.

Żona Adwalka
20-01-2013, 20:55
Oczywiście znam MPZP i taki dom pasuje do tego planu. Pozatym mam dość określone preferencje (dom piętrowy, nowoczesny). Niestety na naszym rynku jest mały wybór tego typu domów, a większość to "dwory Polskie" tudzież inne mało użyteczne projekty z poddaszem uzytkowym.
Ten projekt mi sie podoba a obejrzałem dużo innych. Nie chcę już szukać kolejnych - każdy ma jakieś wady i zalety. Moge pogadać z architektem aby trochę go zmniejszył - i to jest kierunek który rozważam.

450kPLN to bardziej wrzuciłem zaczepnie niż jako kwotę do której jestem bezwzględnie przywiązany. Chciałbym się zmieścić w 700k ( do zamieszkania). Kuzyn jest wiarygodny i opowiedział mi o wszystkich kosztach które poniósł. Jego wydatek biorę pod uwagę. Ten dom jest większy więc zakładam że bedzie kosztował więcej. Ale też jest kryzys na rynku więc spodziewam się mniejszych cen niż np z 2009. Kuzyn budował w 2012.

Powiem( napiszę ;)) tak: za dużo kasy, czasu i nerwów kosztuje budowa żeby budować dom który ma wady jeszcze zanim powstanie. Dom na etapie wyboru projektu nie powinien mieć wad (jak narzeczona;)). Łatwo paść ofiarą zmęczenia szukaniem i wybrać coś co nie do końca nam odpowiada. Bo bardzo chce się zacząć budowę, a tu ciągle nie ten projekt.Tymczasem wybór projektu jest sprawą fundamentalną (trudno się potem z nim rozwieść ;)). Może warto pokusić się o projekt indywidualny.

W kwestii kosztów -700k do zamieszkania w tym konkretnym domu wydaje mi się mało realne. Ale to moje subiektywne odczucie. Wydaje mi się,że co do kosztów to na forum nikt nie jest Ci w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo budowaliśmy w innym czasie, inne projekty, z różnym wkładem własnej pracy i w różnych częściach Polski . Weź doświadczonego kosztorysanta, sądzę ,że jego wyliczenie będzie najdokładniejsze. A i tak licz się z tym, że może wyjść drożej :P.

Pozdrawiam.

Artis0
20-01-2013, 21:18
Adam - jesli chodzi o stan deweloperski to w kwocie 500-600 powinienes sie zamknąć. Powierzchnia domu moim zdaniem w miare optymalna. Nie kombinowalbym z obcinaniem 20-30m2 bo to moze zle zakonczyc sie dla bryly budynku a duzych oszczednosci nie bedzie.

Ja buduje jeszcze wiekszy dom - o bardziej skomplikowanej konstrukcji i koszt m2 stanu deweloperskiego wyszedł mi ok 1800zł. Wykonczeniowka to juz inna bajka.
W 2013 koszty budowy powinny nieco spasc - przynajmniej robocizny...

bowess
21-01-2013, 08:01
Adam626 jako opcję wskazuje zlecenie indywidualnego o mniejszej powierzchni, a mając podaną kwotę, uważam za zasadne lekkie ścięcie metrażu i uproszczenie konstrukcji. No i wówczas bryła zaprojektowana od nowa, bo cięcie z projektu gotowego zazwyczaj daje kiepskie efekty.

A propos klatki schodowej - uroda urodą, ale ważna jest również wygoda użytkowania. W omawianym gotowcu jest lepiej niż na zdjęciu - bez zabiegu, dwa spoczniki. Przy tak otwartej klatce schodowej ważne jest dobrze policzone ogrzewanie (moc grzejnika, pętla podłogówki), bo ciepło będzie szybko uciekało w górę.
Jeszcze ku rozwadze i przemyśleniu przy robieniu projektu indywidualnego. W DN 003 przyjrzałam się kuchni. Jest po prostu dramatyczna. Wielkie okno pięknie, ładnie, ale kurczę, tu wejdą raptem dwie szafki górne, a pod blatem jeżeli będzie i zmywarka, to zostaną trzy szafki + pod zlewozmywakiem. Zabudowę należałoby bezwzględnie wydłużyć. No i gdzie lodówka? W spiżarni? Dla ergonomii użytkowania ocena najniższa, bo nie ma w ogóle trójkąta roboczego.

brylekpl
21-01-2013, 08:41
Ja zakończyłem SSO domu 243 m2 ze skąplikowanym dachem krytym ceramiką bez problemy w kwocie 666,58 pln/m2

a wliczasz w to koszty administracyjne oraz koszty projektu?

brylekpl
21-01-2013, 08:43
Myślałem o tym by np zmniejszyć klatkę bo powierzchnia się marnuje a koszty są. Ale dziś zrobiłem parę wizji lokalnych w terenie (inne domy) i tak:

mój pomysł by zrobić schody dwubiegowe o szerokości 120+120cm jest do niczego bo wyglądu to nie bedzie miało. Klatka w domu który sprawdzałem była w kwadracie 3,2m, otwarta na dwa piętra i to jest ładne. Schody miały szerokość 120cm i były zabiegowe. Klatka w moim projekcie to kwadrat 336cm (oczywiście bede chciał zabudowane) czyli tak to trzeba zostawić a jeśli zmniejszać to max 30cm (to chyba się nie warto rozdrabniac)

Garaż w którym robiłem wizję lokalną miał wymiar 6x6m i to jest niewygodny garaż któy nie spełni moich oczekiwań. Więc pozostaję przy 6,3x7,7m

Kolejna wizja lokalna pokazała mi że odległość od bramy garażowej do ogrodzenia =5,2m jest do niczego. Jedwo wjechałem samochodem, zostało po 15 cm - manewrowanie też niewygodne. Muszę zostawić min 6,5 m przy bramie suwanej.

Zwróć uwage na schody zabiegowe, które śa bardzo niewygodne w codziennym uzytkowaniu, zwlaszcza dla dzieci i ludzi starszych. Garaz na 2 auta to tak 6,5mi ( ja mam 6,7 przez 2 bramy i jest akurat.

Żona Adwalka
21-01-2013, 17:26
Zwróć uwage na schody zabiegowe, które śa bardzo niewygodne w codziennym uzytkowaniu, zwlaszcza dla dzieci i ludzi starszych. Garaz na 2 auta to tak 6,5mi ( ja mam 6,7 przez 2 bramy i jest akurat.

Zgadzam się- schody zabiegowe są niewygodne, tylko część stopnia (tego na zakręcie) nadaje się do wygodnego postawienia całej stopy, reszta stopnia jest za wąska- lepiej zrobić schody trójbiegowe z dwoma spocznikami. Klatka schodowa zajmie więcej miejsca, ale są o niebo wygodniejsze.
Kiedyś policzyłam ile razy przemieściłam się w ciągu dnia z parteru na piętro w dzień wolny od pracy i wyszło mi coś koło 50 razy :jawdrop: .
Schody powinny być wygodne !!!!

Żona Adwalka
21-01-2013, 18:06
Dom powinien być bez schodów :)
Nie wiem,czemu ludzie uprawiają masochizm na własne życzenie ;)

To nie masochizm...to wąska, pochyła działka...:(

W następnym domu na pewno nie będę miała schodów !!!!!

bowess
21-01-2013, 18:26
O - aż się zastanowiłam, ile razy jak dziś pomknęłam na pięterko. 1 (słownie jeden) raz. :) No ale czasem to nawet ze 4-5 razy. :)

Żona Adwalka
21-01-2013, 19:29
O - aż się zastanowiłam, ile razy jak dziś pomknęłam na pięterko. 1 (słownie jeden) raz. :) No ale czasem to nawet ze 4-5 razy. :)

Nieosiągalne mistrzostwo świata:), niestety tak nie potrafię.
Muszę chyba pomyśleć nad optymalizacją przemieszczania się po domku ;)

bowess
21-01-2013, 19:44
Nieosiągalne mistrzostwo świata:)

Ta, chyba w lenistwie. :D

A na poważnie, to chyba z domu rodzinnego (piętrowej kostki) wyniosłam jakiś mniej więcej dobry obraz, co można trzymać na piętrze, a co bezwzględnie musi być na parterze.

justyniawawa
22-01-2013, 01:54
Jeszcze ku rozwadze i przemyśleniu przy robieniu projektu indywidualnego. W DN 003 przyjrzałam się kuchni. Jest po prostu dramatyczna. Wielkie okno pięknie, ładnie, ale kurczę, tu wejdą raptem dwie szafki górne, a pod blatem jeżeli będzie i zmywarka, to zostaną trzy szafki + pod zlewozmywakiem. Zabudowę należałoby bezwzględnie wydłużyć. No i gdzie lodówka? W spiżarni? Dla ergonomii użytkowania ocena najniższa, bo nie ma w ogóle trójkąta roboczego.[/QUOTE]


Witam wszystkich forumowiczów i przyłączam się do gorącej dyskusji jako nowicuszka:p Szukam projektu podobnego i mogę na początek podzielić się tylko taką uwagą odnośnie umeblowania kuchni, że jest to wnętrze typowo otwarte patrząc po rzutach czyli przestrzenne,klatka schodowa nawet jest otwarta z każdej strony co umożliwia duże pole do zabawy w projekcie wykończeniowym, można np. zastosować szklane ściany oddzielające klatkę od salonu , można ją ładnie wyeksponować odpowiednim oświetleniem itd, zrobić ładne schody żelbetowe ze stopniami drewnianymi i designerską barierką ze stali piaskowanej, można zrobić schody o lekkiej konstrukcji metalowej jest dużo możliwości, no ale jeśli chodzi o kuchnię to jest to typowa kuchnia zaprojektowana do zastosowania ciągu kuchennego w postaci wyspy - czyli ma być nowocześnie. :rolleyes:

bowess
22-01-2013, 09:42
No właśnie nie jest typowo zaprojektowana, bo ja tu nie widzę żadnej wyspy. ;)

To są właśnie takie niuanse. Część należąca formalnie do kuchni ma jakieś 9m2, dalej to już jadalnia. Półwysep owszem - można rozważyć, ale wyspa na szerokości 3,66m to moim zdaniem przerost formy nad treścią.
Piszesz o wykańczaniu przestrzeni, że może być pięknie, nowocześnie. Ja patrzę przede wszystkim na to, czy w kuchni da się wygodnie przygotowywać posiłki, a po schodach bezpiecznie wchodzić i schodzić a także to i owo wnieść. Moim zdaniem w domu przede wszystkim funkcjonalność, a dopiero w drugiej kolejności wygląd i "efekty specjalne".

brylekpl
22-01-2013, 11:23
No właśnie nie jest typowo zaprojektowana, bo ja tu nie widzę żadnej wyspy. ;)

To są właśnie takie niuanse. Część należąca formalnie do kuchni ma jakieś 9m2, dalej to już jadalnia. Półwysep owszem - można rozważyć, ale wyspa na szerokość 3,66m to moim zdaniem przerost formy nad treścią.
Piszesz o wykańczaniu przestrzeni, że może być pięknie, nowocześnie. Ja patrzę przede wszystkim na to, czy w kuchni da się wygodnie przygotowywać posiłki, a po schodach bezpiecznie wchodzić i schodzić a także to i owo wnieść. Moim zdaniem w domu przede wszystkim funkcjonalność, a dopiero w drugiej kolejności wygląd i "efekty specjalne".

Oprocz klopotow z kuchnia moim zadniem jest tez nie do konca przemyslana funkcja pietra. Do jednej z lazienek da sie wejsc tylko przechodzac przez ktorys pokoj a do druguej z koleji 2 wejscia, w tym jedno od sypialni gspodarzy a drugie od korytarzu. Funkcjonalnie nieprzemyslane.

Truteń
22-01-2013, 15:27
700 tys. na budowę 300m2 domu powinno wystarczyć ale niekoniecznie tego projektu, ten jest ładny ale dość skomplikowany czyli będzie droższy. Co do wycen budowlańców to nie do końca jest tak że się nie opłaca brać ekipy z materiałem. Musisz tylko znaleźć uczciwą ekipę która z Ciebie za bardzo nie zedrze. Rynek budowlany w Polsce jest specyficzny o tyle że rabaty jakie dostają firmy na materiały budowlane są znacznie wyższe niż dostanie nawet najlepszy klient indywidualny, jest to kwestia skali zamówień i przywiązania do siebie danej ekipy. Robiłem ostatnio remont mieszkania 68 m2, wziałem firmę kuzyna bo wiedziałem że będzie zrobione dobrze, ale zastrzegłem sobie że część materiałów może być moja jak zdobędę dobrą cenę. Po porównaniu cen kilku produktów za którymi sporo się najeździłem, nadzwoniłem i szukałem w necie okazało się ze kuzyn bez problemu kupował je o jakieś 15-20% taniej z tych samych źródeł niż mnie udało się wynegocjować. Poszukaj sprawdzonej, uczciwej ekipy budującej z dobrych materiałów której dorobek będziesz mógł obejrzeć i dogadaj się z nimi co do materiałów żeby załatwiali je taniej a róznicą się podzielicie, pamietaj tez o VAT, oni Ci z usługą dadzą 8% nie 23 :)
Opcja "B" to umowa na SSO czy też SSZ z dokładnym wyszczególnieniem materiałów i tego co ma być zrobione w danym etapie. Generalnie ja bym bez umowy niczego nie zaczynał.

PS. Firma kuzyna budowała dla klienta w tym roku 320 m2 dom praktycznie do SSZ (brak tyko pokrycia blachodachówką), koszt jaki im wyszedł to 170 tys. PLN z materiałami :) to tyle że się nie da, widziałem ten domek i nie był to najprostszy projekt jeśli chodzi o ilość podrażających "upiększaczy" a i był częściowo podpiwniczony.

Adam626
23-01-2013, 21:05
Czy znacie jeszcze jakies fajne strony z projektami domow piętrowych?
oglądam http://www.lk-projekt.pl -ale szukam jeszcze czegoś

pirawawa
25-01-2013, 06:16
Najlepsza jest wyszukiwarka internetowa.

majski
08-03-2013, 10:55
Na domek trzeba liczyć jakieś 400 tysięcy + działka. Ale oczywiście do maksymalnych kosztów bardzo jest daleko.
U nas domek z drewnianymi schodami Prudlik, piętrowy wyszedł więcej, ale przynajmniej mamy dokładnie to, o czym od bardzo dawna marzyliśmy - wspaniały domek z dużą powierzchnią dla każdego ;-)

Adam626
20-09-2013, 21:31
Opiszę jak to wygląda w praktyce
1. Ekipa która zrobić za 170k z materiałami okazała się jakaś dziwna i poprzedni inwestor juz jej nie poleca
2. Ekipa polecana która robiła kuzynowi, zrobiła go w ciula i już jest w niemczech
3. Robi mi inna solidna ekipa.

To co było wyceniane przez ekipę na 170 z materiałem okazało się kompletną lipą, teraz buduję sam tzn sam kupuję materiały i cena 170k za sso z dachem nie jest realna, chyba zeby wszystko robić najtaniej jak się da czyli ekipę robiącą za pół darmo, z cegieł po 3zł za sztuke zamiast 6zł, zbrojąc za małą ilością stali, stropy robiąc B15 i cienkie, a dach z blachodachówki.

To co mogę wskazać potomnym jak się będą zastanawiać- to koszty generują tarasy. Po pierwsze ich odpowiednie zazbrojenie i nadproża które w ich efekcie są potrzebne a koszty jeszcze będą gdy trzeba bedzie je zaizolować. Więc jak ktoś chce tanio to niech nie wybiera domów z tarasami.

Budując dom rzeczywiście można się sporo dowiedzieć. Buduję z dobrych materiałów i pilnuję jakości a jakość kosztuje. To co ktoś napisał w wątku - wybór wykonawcy i wycena wraz z materiałami to słaba sprawa bo stracimy na jakości. To samo można wybudować w różnych cenach.

imrahil
20-09-2013, 22:27
to jaki dom w końcu budujesz?

syberia
21-09-2013, 00:03
170 to ja mam wycenę za sso ( z materiałami ) a płytę fundamentową zrobiłam z własne pieniądze , dom jak w awatarze z projektu 170 m użytkowej chyba 220 całkowitej

GraMar
22-09-2013, 08:17
Pokażesz projekt?
:p





Opiszę jak to wygląda w praktyce
1. Ekipa która zrobić za 170k z materiałami okazała się jakaś dziwna i poprzedni inwestor juz jej nie poleca
2. Ekipa polecana która robiła kuzynowi, zrobiła go w ciula i już jest w niemczech
3. Robi mi inna solidna ekipa.

To co było wyceniane przez ekipę na 170 z materiałem okazało się kompletną lipą, teraz buduję sam tzn sam kupuję materiały i cena 170k za sso z dachem nie jest realna, chyba zeby wszystko robić najtaniej jak się da czyli ekipę robiącą za pół darmo, z cegieł po 3zł za sztuke zamiast 6zł, zbrojąc za małą ilością stali, stropy robiąc B15 i cienkie, a dach z blachodachówki.

To co mogę wskazać potomnym jak się będą zastanawiać- to koszty generują tarasy. Po pierwsze ich odpowiednie zazbrojenie i nadproża które w ich efekcie są potrzebne a koszty jeszcze będą gdy trzeba bedzie je zaizolować. Więc jak ktoś chce tanio to niech nie wybiera domów z tarasami.

Budując dom rzeczywiście można się sporo dowiedzieć. Buduję z dobrych materiałów i pilnuję jakości a jakość kosztuje. To co ktoś napisał w wątku - wybór wykonawcy i wycena wraz z materiałami to słaba sprawa bo stracimy na jakości. To samo można wybudować w różnych cenach.