PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysły na zagospodarowanie skarpy koło domu



Kuba Kaczmarski
20-01-2013, 13:11
Witam,
proszę Was o pomoc w zagospodarowaniu terenu za domem.
Skarpa powstała po wybraniu ziemi do poziomu - jedyna możliwość postawienia domu. Skarpa ma 1,5m wysokości.
Czy robiąc tu mur oporowy muszę wystąpić o pozwolenie na budowę, może po prostu złagodzić teren? Jak to wzmocnić?
Skarpa jest mniej więcej 4,5m od domu.
Wszystko widać na zdjęciach poniżej.
A może po prostu z łagodzić ten kąt? Pytam o to w dziale o ogrodach ponieważ myślę tu o zaplanowaniu ogrodu a nie wiem co i jak z tym zrobić, mur oporowy nie wyglądał by za pięknie w ogródku, zaś skarpa może się osunąć, dodatkowo sprawa odprowadzania wody z górnej części. Liczę na pomoc.162880162881
Rodzaj ziemi: drobny piach, gdzieniegdzie pasma gliny, spora ilość kamieni, szerokość skarpy ok 17m, wysokość ok 1,5m.

magnolia
21-01-2013, 08:22
ja bym jednak zrobiła mur oporowy, bo przy wysokości skarpy 1.5 łagodzenie jej zajmie cała przestrzeń do domu. Taki dom we 'wgłębniku' może całkiem dobrze wygladać.
Co do wytrzymałości tak wysokiego muru, nie doradzę, nie wiem czy nie trzeba by go wylać z betonu i uzbroić, bo będzie trzymał wielką ilość ziemi.Potem można otynkować jak dom .Dobrze że masz piasek, słabiej naciska i ulega rozprężeniom. Jednak jakieś odwodnienie , np rurę drenarską w żwirze, zbierające wodę ze skarpy przy murze trzeba zrobić.
Fajnie by tez wyglądał mur oporowy z tzw gabionów, niestety to jednak spora inwestycja.
Skarpę można ładnie zagospodarować nasadzeniami, np takimi spływającymi na ścianki muru, że optycznie się go troszkę obniży i złagodzi jego wygląd.
Możesz tez zrobić 2 murki , tak żeby dwustopniowo podeprzeć skarpę( takie 2 tarasy). Wtedy murki nie będą tak przysadziste.

Gierga
22-01-2013, 11:12
Masz podobną sytuację jak ja kiedyś za domem również mam skarpę, która została po wybraniu ziemi. Kupiłam ziemie która opadała w dół wybrała ziemię tak, że z tyłu domu została skarpa. Na twoim miejscu nie zmniejszałabym spadku skarpy kosztem działki. Zobacz u mnie jak wygląda skarpa - nie polecam murowania ani bloczkowania - chyba, że potem czymś to obłożysz jakimś klinkierem (nie polecam tynku) - będą zacieki z roślin. Ja zrobiłam murek z kamieni polnych wraz z fundamentem.
Musisz pod warstwą ziemi dać żwir, albo jakieś kamienie, które będą stanowiły o stabilności i spójności skarpy dodatkowo musisz umieścić kamienie na skarpie (2/3 kamienia w wartstwie gruntu) Przytrzymają podłoże oraz ziemia nie będzie wymywać. Posadź rośliny, które mają szeroki i czepny system korzeniowy, które również przytrzymają skarpę i po kłopocie. Co do odpływu wody jeżeli się tego obawiasz to rura pod ziemią i warstwa drenująca. Podejrzyj mój blog albo zapiski z dziennika jakby co to pytaj :)

Kuba Kaczmarski
22-01-2013, 12:45
Dziękuję za pomysły, czekam na więcej. :wiggle:
Za tą skarpą mam jeszcze 40m działki jakby co. Dom stoi bokiem na działce.
Gdybym chciał ją ściąć to w głąb terenu na jakieś 3m więc poza skarpą byłoby jeszcze 37m.

Elfir
24-01-2013, 19:28
Tutaj murek:
http://www.hallamgardendesign.co.uk/graphics/ourgardens/sloping/slopinglarge1.jpg

A tutaj łagodnie wyprofilowane tarasy:
http://www.danpearsonstudio.com/resources/504/nb327_189_fullscreen.jpg
http://www.danpearsonstudio.com/resources/503/nb327_279_fullscreen.jpg

Tutaj też zejście do ogrodu etapami:
http://www.anthonypaullandscapedesign.com/images/gardens/coldharbour/2.jpg

Taka skarpa to świetna rzecz, bo z okien masz widok na obrośniętą skarpę a nie na domy sasiadów. Taras jest bardziej zaciszny, a rośliny sa na wysokośi wzroku a nie kolan.

magnolia
25-01-2013, 07:48
tylko tu raczej za mało jest miejsca na łagodne tarasy i spadki bo dom stoi blisko skarpy o wys 1.5 m.

Elfir
25-01-2013, 10:07
Magnolia - przecież działka ma 40 m długosci za domem, można profilować tarasy, tylko trzeba wywieźć ziemię.

Kuba Kaczmarski
25-01-2013, 10:34
Coraz bardziej przekonuje mnie wykonie skarpy w głąb działki. Gdybym profilował to na 3m w głąb uzyskałbym spadek 50%. Myślałem też o użyciu geokraty, żeby to wzmocnić. Myślę też o obsadzeniu tej skarpy roślinami płożącymi - tylko nie monotonnie, tzn nie jednym gatunkiem i nie tylko iglakami płożącymi.
Profilować tarasów bym nie chciał raczej, bo przez to musiałbym jeszcze bardziej zagłębiać się w te 40m działki, a że teren za też jest pod górę (ok 8%) to ciągle różnica poziomu by mi rosła. No maksymalnie mogę to podzielić na dwie skarpy rozdzielone jakim 0,5m tarasikiem roślinnym.
Działka ma 20x80m, gorzej sprawa skarpy wygląda po bokach bo jest mniejsza odległość od domu. Na zdjęciach to widać. Muru oporowego raczej nie zrobię ponieważ trzeba wystąpić o PnB.
Dziękuję za wszystkie dotychczasowe rady i przemyślenia, są dla mnie bardzo ważne.
Macie jakieś propozycje czym to obsadzić i jakiej zasady się trzymać żeby to ładnie wyglądało?

Elfir
25-01-2013, 10:56
Na mur oporowy nie potrzebujesz PnB tylko samo zgłoszenie.

Obsadzenie płożacymi iglakami i innymi tego typu pospolitymi roslinami może spowodować, że skarpa będzie wyglądać jak zieleń publiczna a nie prywatny ogród.

Poszukaj inspiracji w necie, u najlepszych. Np:
http://www.anthonypaullandscapedesign.com/gardens_selection.html
http://www.houzz.com/projects/48783/Hillside-Garden

Nasadzenia trzeba też zróżnicować w zależności od nasłonecznienia skarpy. Ważny jest też typ gleby.

Sam taras też mozna podzielić na dwa poziomy. Np. blisko domu niewielki tarasik na dwa leżaki a na wyższym poziomie duzy taras na stół, grilla. Mozna urozmaicić skarpę, robiąc na wyższym poziomie źródełko spływające ku domowi małym strumyczkiem, kaskadą.

http://www.lindenlandscapedesign.com/wp-content/uploads/2010/02/Long-view-of-back-garden-with-stone-walls-bluestone-paving-and-pool.jpg
http://www.ogrod-marzen.pl/adm/userfiles/image/photo/ogrody/big/21.jpg
http://erinrobertsondesign.com/picture/portfolio-122.jpg?pictureId=1940759&asGalleryImage=true
http://www.thegardeningwebsite.co.uk/images/land_army_designs_9_paving_and_borders_kelly_2_11_ small.jpg

Kuba Kaczmarski
25-01-2013, 13:12
Na mur oporowy nie potrzebujesz PnB tylko samo zgłoszenie.



Na pewno? Dużo o tym czytałem i z tego co pamiętam potrzebne jest PnB...

Dziękuję za informacje i linki, przemyślę do dokładnie i cosik może wymyślę. ;)

Elfir
25-01-2013, 15:41
Och, po prostu nie zgłaszasz budowy muru oporowego (co jest rzeczywiście budowlą), tylko budowę skalniaka na pochyłości i ogrodu tarasowego.

Taras ziemny i podwyższony klomb otoczony murkiem to "mała" architektura :D

Kuba Kaczmarski
27-01-2013, 11:09
Hmm. Chyba zrobię to tak: podzielę skarpę na dwa stopnie z tarasem roślinnym w poziomie o szerokości do 1m. Obsadzę to roślinami, dolna krawędź skarpy nie będzie równa (prostą linią), muszę wykonać jakieś schody przez skarpę do dalszej części ogrodu i one będą rozdzieleniem linii skarpy tzn jej nierówności. Schody to chyba nie budowla, tylko tzw. mała architektura.;) Jakie rośliny proponujecie? Myślę o zróżnicowaniu, plamy iglaków płożących, obok plamy azalii, gdzieniegdzie jakaś roślina rosnąca pionowo (ale nie szeroka) obstawiona czymś niższym. Cosik takiego.

Elfir
28-01-2013, 14:45
ja bym zrobiła przynajmniej dwa wejście na górę np. po schodach i trawersem po przekątnej zbocza, po pochylni

magnolia
28-01-2013, 15:56
Magnolia - przecież działka ma 40 m długosci za domem, można profilować tarasy, tylko trzeba wywieźć ziemię.

rzeczwiście, nie doczytałam tego.
Z tą informacja wszystko jasne i prostsze zanczniej

Elfir
01-02-2013, 19:37
inspiracja:
http://vertex.home.pl/archkrajj15/images/stories/landscaping_garden2_f.jpg

Elfir
08-02-2013, 18:48
i kolejna, z forum ogrodnicznego:

http://img525.imageshack.us/img525/2329/imgp7533640x428.jpg
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=52463

aiz
12-02-2013, 11:26
Bardzo podobająmi się skarpy zmurkami z kamienia.... bosko to wygląda
Moja jest tylko wyznaczona kostką na dole, potem ziemia i iglaki , a na górze płotek drewniany , nic szczególnego :( alemyslę włąśnie żeby sie za niązabrać jakoś i inspiracje poddaliściewspaniałe!

Elfir
21-02-2013, 13:39
I kolejna inspiracja, ty razem ścieżka schodząca trawersem a nie schody:

http://2.bp.blogspot.com/_skfA3_CiETw/TII4djeXtnI/AAAAAAAAA0E/avRnAyuLBCc/s1600/aldo+11.jpg

Kuba Kaczmarski
24-02-2013, 09:53
No i zdecyduję się jednak na skarpę ze względu na to, że jest najtańsza.:D

Kuba Kaczmarski
18-03-2013, 14:43
Pomóżcie mi jak zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem się ziemi...
Nieco poczytałem i podobno najlepszym rozwiązaniem jest geokrata. Jest kilka wysokości 5, 7,5, 10cm i kilka rozmiarów oczek. Jak to zabezpieczyć i jeżeli geokratą to którą? Są z oczkami 20x26cm (najdroższe), 52x40cm (najtańsze), perforowaną czy nie?
Pochylenie skarp 30% a druga 45%.
A może maty kokosowe? Zdadzą egzamin? Chcę to obsadzić roślinami czyli musiałbym wtym porobić dziury...

Damon
19-03-2013, 10:07
mam geokratę na skarpie o dość stromym nachyleniu (45st. z pewnością, może trochę więcej), wysokości od 1 do 2m i długości prawie 20m, z pewnością spełnia swe zadanie podtrzymania skarpy ale
1) fatalnie się w niej sadzi rośliny (krata o oczkach 20x26cm) oczka są małe, mogę sadzić małą łopatką z małych doniczek lub nadcinać kratę no i nie da się wykopać pionowego dołka bo krata ma ok 10 cm, nawet gołokorzeniowe pęcherznice ciężko się sadziło
2) niewygodnie się pieli bo "kłuje" w kolana (zwykle pielę po czterech a nie w kucki), chwasty lubią się zazębiać między kratkami
3) pod wpływem opadów i podlewania odsłoniła się, nie ma opcji wysypania kory, dopóki nie zarośnie estetyka skarpy jest dość umowna
mając to doświadczenie, biorąc pod uwagę koszt wykonania tego "usztywnienia" zrobiłabym teraz murek oporowy o wys ok.ok 80cm, dorzuciłabym ziemi i zrobiła wysoką rabatę z małym nachyleniem, wtedy rośliny szybciej zasłoniłyby płot sąsiadów, byłoby "czyściej" optycznie

Kuba Kaczmarski
20-03-2013, 08:55
Hmm, dziękuje za informacje.
To mam kolejny pomysł. GAZONY ustawione w lekką skarpę - wychodzi taniej niż geokrata w moim przypadku....
Czy ktoś się orientuje czy na to trzeba mieć pozwolenie na budowę (jak przy tradycyjnym murze oporowym) albo zgłoszenie? Czy można robić bez tych ceregieli - byle legalnie... ;)

Kuba Kaczmarski
14-04-2013, 08:27
No i postanowione. Robimy mały murek oporowy z luźno (nie na zaprawę) ułożonych kamieni tak jak na zdjęciach proponowała Elfir.
2,5 dnia pracy łopatami (ja z żoną) i teren wstępnie wyprofilowany. Będzie to murek 50cm wysokości.
Poniżej zdjęcie, wysokość ścieżki i ogólnie gruntu będzie taki jak przy podmurówce domu. Piach wybraliśmy niżej bo chcemy tu nawieźć ziemi pod roślinki, pod ścieżkę podrzucimy piasek, teren uformujemy z lekkim spadkiem w kierunku ogólnego spadku gruntu. Zostaną wykonane maksymalnie naturalistycznie rynny melioracyjne które sprowadzą wodę do beczki 1000 litrów zakopanej w najniższym punkcie działki. Woda z dachu również tam popłynie.

183503
183504
Murek będzie wykonany na podsypce z drobnego tłucznia, gdzieś przeczytałem, że nie trzeba robić fundamentu betonowego bo musiałby on być na głębokość strefy przemarzania czyli jak u nas 1,2m... Wykopiemy dół na jakieś 30-40cm, wyłożymy geowłókniną i wsypiemy kruszywo.
Murek z piaskowca zacznie się od wysokości tej ziemi przy podmurówce po linii wstępnie uformowanej co widać na zdjęciu. W rogu skarpy, tam gdzie jest usypany czysty piach planujemy schody również z piaskowca. Mam nadzieję że będzie ładnie. Na razie niech się piach ubija, humusik i murek zrobimy jesienią.
A tu łupanie kamienia na murki. Materiału tronie jest. :D
183505

Elfir
16-04-2013, 19:05
przy niskim suchym murku nie trzeba fundamentu.

mp_krk
03-07-2013, 13:47
Kuba,

jak postęp w pracach przy budowie murku? Sam będę miał do wykonania pewnie jeden więc chętnie zobaczę jakieś efekty

ewa72_krakow
03-07-2013, 15:38
Witam, moze ktos mi doradzi...mam do "zagospodarownia" skarpe nad domem, tylko, ze jest to "zywy' lupek - ile musze nasypac ziemi, zeby cos sie tam przyjelo?
198753

Elfir
03-07-2013, 15:49
ziemia ci zjedzie po deszczu. Raczej kopać dołki w łupku trzeba by było i sadzić rośliny, które w naturze porastają skały, np. świerki, sosny

ewa72_krakow
03-07-2013, 15:59
ziemia ci zjedzie po deszczu. Raczej kopać dołki w łupku trzeba by było i sadzić rośliny, które w naturze porastają skały, np. świerki, sosny

Dzieki Elfir za szybka odpowiedz. "Koparkowy" jak robil skarpe, to twierdzil, ze zrobi tak, zeby jeszcze mozna bylo ziemi nasypac tak, coby nie zjechala...ile w tym prawdy, to nie wiem, bo kompletnie sie nie znam :

mp_krk
25-07-2013, 08:18
Elfir,

do jakiej wysokości można wykonać suchy murek z piaskowca/wapienia bez fundamentu?

Kamień musi być idealnie płaski? Znalazłem w dobrej cenie na Allegro ale niestety nieregularny...http://allegro.pl/piaskowiec-kamien-lamany-ogrodzenie-i3391059389.html

Elfir
25-07-2013, 22:11
suchy murek może mieć ok 50 cm, chociaż na niektórych rysunkach pokazują i 120 cm. Ale moim zdaniem zamarzająca zimą wodą może go rozsadzać. Wówczas trzeba pzy takim murze robić warstwy odawdniające a sam murek przewiązywać kamieniami wkopywanymi wgłąb skarpy, więc dla osoby bez doświadczenia, budowa wyższego od 50-60 cm to ryzyko.

Ten kamień na zdjęciu jest płaski. A ponieważ piaskowiec jest kruchy, młotkiem w razie trzego mozna go jeszcze obrobićprzy układaniu.

mp_krk
26-07-2013, 13:26
Wychodzi mi właśnie potrzeba wykonania wyższego..ok 60-80cm, ale zakładałem, że zastosuję poprzeczne wiązanie go do gliny oraz zasypanie od strony skarpy żwirem z odprowadzeniem dołem wody rurą drenarską.

Elfir
26-07-2013, 17:08
to powinno utrzymać, skoro wiesz, jak to powinno być zrobione.

mp_krk
06-05-2014, 17:42
Wracając do kwestii murku...tej wiosny czas na realizacje:)

Macie doświadczenie z murkiem z wapienia, jego wytrzymałością? Piaskowiec w okolicach Krakowa dość trudno dostępny w rozsądnych cenach, jak gdzieś dalej to transport trochę zabija. Wapień mógłbym mieć rozbiórkowy za free (więc nawet za kilka lat nie będzie żal wymienić) lub za spoko cenę, ew. z kamieniołomu nowy (mieszanka wapienno-dolomitowa)

anitan
09-10-2014, 13:33
Witam wszystkich!
ja mam też problem niskiej skarpy na bieżąco.283626 Nie mam za bardzo pomysłu jak się z tym tematem zmierzyć. Jak widać, z roślin jest posadzona tylko jodła. Ogródek w powijakach, rośliny będę sadzić wiosna jak się skrystalizuje projekt. Na pewno musi być położona siatka na krety na górnej i dolnej płaszczyźnie, bo krecik jest problemem już teraz. Na dole będzie trawnik, na górze kwietna łąka. Kilka pojedynczych drzewek. Macie pomysły, w jaki sposób wzmocnić tą skarpę? Chciałabym aby było możliwie naturalnie, czyli bez wylewania betonu.
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

candy6699
08-11-2014, 22:42
i jak poszło? wiosna minęła, wapień czy piaskowiec? ja też krk

kkkowal
09-11-2014, 11:42
Witam,
w temacie skarp - umocnienie skarpy można wykonać przy pomocy kotwy gruntowej wkręcanej - gabion zakotwiony ,,plecami" do gruntu wypełniony otoczakami.

RubyRed77
28-09-2015, 13:50
Witam serdecznie,
Potrzebuje pomocy. Wiele sie mówi na temat skarp w okolicach tarasów i ogrodów. Ja mam problem z terenem przy wejściu do domu.
Dokładniej sprawa dotyczy zniwelowania i zagospodarowania terenu przed frontem domu. Obecnie jest to dom parterowy bez drzwi wejściowych gdyż wchodzi się przez taras w części ogrodowej. Chciałbym zmodernizować tą niedogodność i wstawić drzwi obok garażu, które znajdują się od frontu. Odległość od furtki (jest w poziomie drogi) do ściany frontowej to 4,3 m a do stopniowego zniwelowania jest 1,4 m do poziomu podłogi w piwnicy. Pytanie czy jest szansa zrobienia w tej sytuacji332227, czegoś ładnego dla oka i funkcjonalnego? Pytam ponieważ mało jest inspiracji z skarpami, murami oporowymi w okolicy wejścia do domu.
Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie.:)

Elfir
29-09-2015, 13:56
furtkę odsuń od bramy o kilka metrów i poprowadź stopnie po skosie zabezpieczając różnicę poziomów betonowym murkiem. I tylko poszerz podjazd obok garażu tak, aby objąć drzwi.

http://images68.fotosik.pl/1215/55e252f3bdfa38d0.jpg

Na priv zrozumiałam, że dom ma parter powyżej poziomu gruntu, a nie poniżej.

RubyRed77
30-09-2015, 08:34
super, hehe dokładnie. Ja też najpierw odpowiedziałem na priv. Zanim zobaczyłem ten wpis. Dzięki wielkie. W rzeczywistości furtka dokładnie stoi w tym miejscu co na Twoim rysunku. Druga scieżka też idealnie kieruje się do tarasu ze schodami, którego nie było widać na przesłanym przeze mnie zdjęciu. Także strzał w 10 ! Powtórzę to jeszcze raz bo sie boję :) : Mam nadzieje, że uda mi się to wyprowadzić tak, aby wszyscy byli przekonani że nie idą do piwnicy tylko do pomieszczeń mieszkalnych. Cała elewacja, drzwi weściowe i garażowe są do zrobienia więc myśle ze jak zrobie jakieś fajne szerokie drzwi z pochwytem to będzie ok. Jeszcze raz dziekuje.

RubyRed77
30-09-2015, 08:47
i trzymam sie Twojej podpowiedzi i :
Można zrobić 3 schodki podest 3 schodki podest 3 schodki.
Albo 4 schodki, podest, 5 schodków

332469
332470
332471
332473

Elfir
30-09-2015, 17:59
zejście powinno być szerokie - min 1,5 m.
Do tego oświetlenie - np. oprawy wmontowane w murek oporowy:

https://www.hortum.co/userdata/gfx/630dbd32f745c978e10713e212d44014.jpg

RubyRed77
30-09-2015, 22:12
Zaznaczę jeszcze, że na poziomie piwnicy są pomieszczenia o wysokości 2.40 dlatego wybrałem taką kombinacje zamiast dobudowy.
Przy realizacji zejścia pewnie pojawi się jeszcze jakiś problem, ale to już na wiosnę :) . Teraz mam czas na to, aby dobrze to zaplanować - dzięki Tobie Elfir wiem, którędy droga. Dziękuję.

Elfir
30-09-2015, 22:22
najwiekszy problem to woda deszczowa.

RubyRed77
01-10-2015, 06:33
Myslałem o rurze drenażowej. Oprócz tego będe zmieniał pokrycie dachu (rury spustowe, rynny itd) przy tej okazji zrezygnuje z rur na każdym rogu. Dekarze mają tak poprowadzić rynny, aby woda była odprowadzana z dala od zejścia. Podłoże na działce jest z piasku, nie ma gliny więc moze sie uda :) Też założę dziennik - Ruby ogarnia klocka :) a do ogarnięcia jest wszystko.

Ivonex
15-10-2016, 11:32
Witam, nam wychodzi skarpa wynikająca z nachylenia terenu w kierunku południowym (ok. 3%) o wysokości max ok. 70cm (poziom płytek tarasu) i stąd pytanie czy taką skarpę ziemi ok. 70cm trzeba wzmacniać kotwami, czy wystarczą nasadzenie ukorzeniające i wzmacniające ją? Ew. może przerabialiście podobny temat i macie pomysły na zagospodarowanie takiego teren -szkic. Pozdrawiam.

Elfir
15-10-2016, 12:25
Dlaczego macie okno tarasowe na boczną ścianę a nie na ogród?
Przez to wychodzi wam dziwaczny wąski tarasu tuż przy granicy sąsiadów.

Ivonex
15-10-2016, 21:57
Hmmm, drzwi tarasowe są zgodnie z projektem i jakoś kierbud nie podpowiedział inaczej przy adaptacji do naszej działki. Taras właściwy (ok. 3.5x5m) jest z przodu przy wykuszu, z którego też jest wyjście na taras przez boczne drzwi. Drzwi tarasowe wychodzą na boczną (nieogrodową) stronę i tam jest cz. węższa tarasu (ok. 2.5 x4m), raczej jako łącznik do głównej części - możliwe, że na szkicu nieproporcjonalnie to wyszło :) ale główna cz. wychodzi na ogród przed wykuszem i nam to odpowiadało i nie pomyśleliśmy, że to b. źle, chcieliśmy być jak najdalej od drogi. A co z tą skarpą ?

Elfir
16-10-2016, 10:22
Zdaję sobie sprawę, że jest jak w projekcie. Ale przecież to powinien wychwycić architekt adaptujący, skoro wy nie widzieliście!

Skoro do granicy jest 4 m, to po odliczeniu szerokości tarasu 2,5 m zostaje 1,5 m na jakąkolwiek zieleń od sąsiada. Czyli zmieści się np. żywopłot z żywotnika (śr. 0,8-1 m) i wąski pasek przed żywopłotem.
I jeszcze tam jest stroma skarpa.
Czyli z w sumie reprezentacyjnego, dużego okna salonu będziecie mieli widok na zieloną ścianę jedynie.

Ivonex
16-10-2016, 10:52
Elfir dzięki za odp. No cóż, tak już zostało i musimy się z tym pogodzić, rzeczywiście szkoda, że architekt nic nie doradził. Żeby było ciekawiej to woleliśmy odsunąć dom od drogi o ok. 10m, postawić na cz. ogrodową, a drzwi tarasowe wychodzić będą na węższy pas tarasu (łącznik) do cz, ogrodowej. Fakt 4 m to mało, ale musieliśmy też iść na kompromis. Ponadto jest tam fajny widok (pole orne) i póki co dom sąsiada jest wyżej. Do tego wielki wykusz z wyjściem na taras... Te 70cm to już max z płytkami, więc najwyższa skarpa to może trochę mniej - 50-60cm (PW) :)

Elfir
16-10-2016, 10:54
pomysły:
http://www.zielonyogrodek.pl/images/media2/2619701.jpg

http://cdn26.muratordom.smcloud.net/t/photos/t/43/42/df/4342df4bd47c8dee_1059120.jpg

http://januszowka.pl/wp-content/uploads/2016/02/15-4-8918.jpg

http://majawogrodzie.tvn.pl/public/files/365_366_367_368_369_370/369/2.jpg

pomysł na stworzenie tarasów trawiastych:
http://sztuka-krajobrazu.pl/galleries/thumbs/fit_in_320x1000/350_07.jpg

Ivonex
16-10-2016, 11:03
Dzięki, oglądaliśmy wiele takich fot w necie, raczej wybieramy rozw. nr 1 -byłyby 3-4 schodki.. :)

Elfir
16-10-2016, 11:26
raczej 4-5 schodków. Ogrodowe są zwykle nieco niższe od tych w domu i mają 15 cm wysokości.

Elfir
16-10-2016, 11:28
na waszym miejscu zwęziłabym ten boczny taras do 1,5 m - i tak pełnić będzie tylko rolę korytarza, przejścia na główny taras, a nie miejsca wypoczynku.
Za to główny taras warto zacienić pergolą

Ivonex
16-10-2016, 11:36
:yes: Zgadza się i myśleliśmy nad zadaszeniem w projekcie, ale stanęło, że coś się kiedyś dorobi, ale jeszcze nie wiemy co to będzie... :D

Marian_D
16-10-2016, 22:20
Witam, nam wychodzi skarpa wynikająca z nachylenia terenu w kierunku południowym (ok. 3%) o wysokości max ok. 70cm (poziom płytek tarasu) i stąd pytanie czy taką skarpę ziemi ok. 70cm trzeba wzmacniać kotwami, czy wystarczą nasadzenie ukorzeniające i wzmacniające ją? Ew. może przerabialiście podobny temat i macie pomysły na zagospodarowanie takiego teren -szkic. Pozdrawiam.

Przy 3% nachylenia to absolutnie nic nie trzeba wzmacniać. Sama trawa w zupełności wystarczy. Mam na działce skarpy o wysokości kilku metrów i 30-40% nachylenia wzmocnione trawą i wszystko idealnie.

Ivonex
17-10-2016, 06:12
Marian_D -dzięki, ale 40% i tylko trawa to żartujesz chyba, albo przynajmniej rozwiązanie tymczasowe, niepewne :eek: U nas jest 3-3.5% i zrobiła się skarpa na kilka schodków, więc chciałbym aby zarówno taras jak i schodki trzymały się i nie trzeba było co roku po ulewach (szczególnie na starcie) poprawiać.

Elfir
17-10-2016, 10:56
Żeby skarpa się nie obsypywała zaraz po posadzeniu roślin, można przegrodzić ją drewnianymi deskami lub wkopać drewniane rollbodery - z czasem się rozłożą w ziemi i nie będzie ich widać.

Jeśli tylko macie taką możliwość, można u dołu skarpy wykonać niewysoki (np.20 cm) suchy murek oporowy z jakiegoś łupka lub piaskowca.

Albo nie robić skarpy, tylko osadzić drewniany taras na palach a przestrzeń pod nim osłonić strzyżonym żywopłotem z cisa.
http://images81.fotosik.pl/92/2569f30d59ab6361.jpg

Albo pod tarasem wykopać piwniczkę ogrodową na przechowywanie.

Jest sporo alternatyw.

Marian_D
18-10-2016, 22:51
Marian_D -dzięki, ale 40% i tylko trawa to żartujesz chyba, albo przynajmniej rozwiązanie tymczasowe, niepewne :eek: U nas jest 3-3.5% i zrobiła się skarpa na kilka schodków, więc chciałbym aby zarówno taras jak i schodki trzymały się i nie trzeba było co roku po ulewach (szczególnie na starcie) poprawiać.

No co też gadasz... Groble w stawach od strony napowietrznej mają z reguły nachylenie 30-40% a od strony odwodnej 25%-33% i są stabilne. Mam takich grobli na działce prawie dwa kilometry i od wieków stoją stabilnie, bez żadnej erozji. A oddziałuje na nie woda.

Ważne jest odwodnienie skarpy - ale jeśli to jest prawidłowo wykonane, to nachylenie 1:2 to normalna sprawa. A 1:1 (czyli 50%) też da się bez problemu zrobić stabilnie.

Jeżeli ktoś ma problemy przy takich nachyleniach, to oznacza to tylko jedno: złe odwodnienie skarpy i pojawiająca się woda naporowa w czasie ulew.. Musi być zrobiony drenaż zgodnie z zasadami.

Elfir
18-10-2016, 23:02
a jak kosisz na takim nachyleniu? podkaszarką?

Ivonex
19-10-2016, 08:22
... Jeżeli ktoś ma problemy przy takich nachyleniach, to oznacza to tylko jedno: złe odwodnienie skarpy i pojawiająca się woda naporowa w czasie ulew.. Musi być zrobiony drenaż zgodnie z zasadami. OK, dzięki za rozjaśnienie, trochę się rozpędziłem w pop. poście ;) A możesz naprowadzić w temacie drenażu dla podwyższenia ziemnego tarasu o wymiarach h=0.7m x 4mx3m, zakończonego skarpą pewnie 45' :) czyli ok. 10 m3 ziemi, jest to konieczne?

Marian_D
20-10-2016, 22:21
a jak kosisz na takim nachyleniu? podkaszarką?

Kosiarką bijakową 4x4 i kosą spalinową.

Marian_D
20-10-2016, 22:26
A możesz naprowadzić w temacie drenażu dla podwyższenia ziemnego tarasu o wymiarach h=0.7m x 4mx3m, zakończonego skarpą pewnie 45' :)

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć prosto - wiele zależy od gleby, poziomu wody gruntowej itp. Przy trzech procentach woda sama spłynie - 90% działek w małopolsce ma co najmniej takie nachylenie. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy w skarpie wodę naporową: woda wsiąka przed skarpą a potem grawitacyjnie usiłuje się przebić przez skarpę. To niestety częste, gdy na działce jest gleba przepuszczalna a sama skarpa zostanie wykonana z materiału nieprzepuszczalnego. Drenaż należy wtedy zrobić w poprzek skarpy, u jej szczytu.

Elfir
21-10-2016, 10:36
Kosiarką bijakową 4x4 i kosą spalinową.

a to masz profesjonalny sprzęt :)

Marian_D
21-10-2016, 21:49
a to masz profesjonalny sprzęt :)

Przy kilku hektarach do skoszenia byłoby to niewykonalne zwykłą kosiarką. Myślałem o zakupie Ridera Husqvarna AWD bo świetnie radzi sobie na pochyłościach i ma doskonałą zwrotność, ale cena jest kosmiczna więc ma sporo alternatyw.

Elfir
21-10-2016, 22:18
myślałam, że rozmawiamy o ogrodach przydomowych a nie wałach przy autostradach ;D

Ivonex
01-11-2016, 06:55
...Za to główny taras warto zacienić pergolą Wracam do pergoli :) bo już wcześniej gadaliśmy o różnych kombinacjach zadaszenia, ale pergola wygrywa. Ona sama jest "rusztem" dla roślin, ale czy znasz/znacie rozwiązania z lekkim daszkiem poniżej pnączy, żeby jednak deszcz nie dochodził? Czy jak nie było jej w projekcie to można ją dodać? Oczywiście byłaby pewnie z 10cm od elewacji, ni i czy robić wcześniej 4 betonowe wsporniki do przymocowania? Pozdro!

Elfir
01-11-2016, 21:08
nie ma sensu daszek poniżej, bo będzie zawalony liśćmi.
Albo daszek, albo rośliny.
Można nad częścią daszek, a nad częścią pergolę.

Niby można kombinować z połączeniem pergoli z pergotendą, ale obawiam się, że pędy będą blokowały poprawne składanie się materiału.

Ivonex
06-11-2016, 11:05
Dzięki, zawsze można na Ciebie liczyć :)

PiterBo
10-11-2016, 08:35
Zgłębiam temat ponieważ też mam u siebie w ogrodzie skarpę nachylenie około 45-60*.
Długości około 25-30m wypłycającą się stopniowo z około 2m do poziomy tarenu przed domem.
372651

Plan mam taki chciałem dać murek oporowy ułożony z podkładów kolejowych ( tak wiem przeżytek i tandeta - dla mnie mają swój urok).. wysokości około 50-60cm. Stopniowo wypłycający się zgodnie z terenem.
Górną część skarpy chcę trochę wypłycić i zrobić mniejszy kąt. pytanie zasadnicze jak to połączyć przejść na trawinik ?

Elfir
10-11-2016, 10:57
trawnik puść pod taras od łagodniejszej strony na niewielkim stoku, a tam gdzie jest najbardziej ostry obsadź roślinami. Do tego jakieś dodatkowe zejście schodami

http://images83.fotosik.pl/152/55af70b97d7fe79bgen.jpg