PDA

Zobacz pełną wersję : w jaki sposób zakończyć przewody wentylacyjne



mordimer_m
22-01-2013, 10:19
Na załączonym obrazku przedstawiony jest komin. Obok przewodu dymowego są dwa wentylacyjne - jeden z kotłowni a drugi z łazienki. Komin chciałbym zakończyć czapą a kanały wentylacyjne wypuścić na boku komina. Czytałem, że w takim wypadku wentylacyjny musi być na przestrzał z dwóch stron komina. Jak to rozwiązać w moim przypadku? Po przestrzeleniu komina kanały wentylacyjne były by połączone na górze.
163560

Konto usunięte_12*
22-01-2013, 21:44
Jak to rozwiązać w moim przypadku? Po przestrzeleniu komina kanały wentylacyjne były by połączone na górze.

I nie ma innego wyjścia! :no: Tylko pamiętaj, aby wylot komina spalinowego był wyżej od poziomu tych otworów wentylacyjnych przynajmniej
o 50 - 70 cm.
Ja nie "przebiłem" i wyloty zrobiłem pod kątem prostym (z boku) licząc na to, że wschodnie wiatry wieją najrzadziej.
I okazało się (na przekór), że w tym roku jest ich b. dużo. No i mam "cofkę" przy takim wsch. wietrze.
Na wiosnę będę więc musiał przekuć (a raczej wyciąć "kątówką"). Tym razem liczę, że skutki będą mniej dokuczliwe ;)

mordimer_m
23-01-2013, 16:13
Ale czy na pewno dozwolone jest takie łączenie kanałów wentylacyjnych na wylocie, w szczególności kotłownia-łazienka?

witu102
23-01-2013, 17:17
przecież w końcu się "łączą" bo inaczej byś musiał je prowadzić ponad atmosferę :)
chodzi o przepływ powietrza i wytworzenie podciśnienia

Konto usunięte_12*
23-01-2013, 20:30
Ale czy na pewno dozwolone jest takie łączenie kanałów wentylacyjnych na wylocie, w szczególności kotłownia-łazienka?
W temacie wentylacji "grawitacyjnej" nie ma mądrych :rolleyes:
Potrafi płatać (często wbrew zasadom fizyki) niezłe "figle" ;)
Dlatego najbezpieczniej (jeśli tylko jest na to czas i warunki), poobserwować, czy zawsze jest dobry ciąg (niezależnie od kierunku wiatru i pogody).
Jeśli tak, to wtedy można połączyć bez obaw :)

mordimer_m
23-01-2013, 21:13
sobieradek czyli rozumiem, że na wiosnę chcesz zrobić mniej więcej tak jak na tym obrazku, że połączysz wewnątrz komina obydwa kanały?
164249

Konto usunięte_12*
24-01-2013, 08:53
Dokładnie tak! Bo w moim przypadku okazało się, że wiatr od strony Twojego lewego dolnego narożnika (który miał być rzadko) wtłacza powietrze z powrotem do kanału (te otwory dodatkowe mam z lewej i teraz mam zamiar je zaślepić). Tylko przestroga dla innych - nie wolno tak łączyć kanałów,
z których jeden, to wywiewka z kanalizacji!!
W przypadku ewentualnej "cofki" - gwarantowana "inhalacja" w mieszkaniu (wszędobylski "Czar Kanałów" :o :sick:)
I tak w ogóle - JAK NAJDALEJ z wywiewką kanalizacyjną od innych wylotów (a tym bardziej wlotów) wentylacji !!
Projektanci (a i wykonawcy!) nieraz o tym zapominają :(

mordimer_m
24-01-2013, 18:13
Rozumiem, wielkie dzięki!