PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator, GWC, kominek - praktyka / teoria



Juziomen
22-01-2013, 11:22
Witam,

Postanowiłem iż w naszym nowo budowanym domu zamieścimy rekuperator + GWC. Oczywiście jak to każdy inwestor przeczytałem 1000000 wątków na ten temat, przesłałem informacje do paru firm zajmujących się wykonywaniem instalacji. Muszę przyznać że im więcej czytam tym mniej wiem i odchodzą mi chęci ...

Może osoby które już mają rekuperację pomogą mi w podjęciu decyzji. Oto moje pytania \ wywody \ myśli:

1) Nowo budowany dom ma 1380 m3 kubatury ( mamy piwnice - ale ją nie chcemy wentylować mechanicznie gdyż zostały wykonane kominy wentylacyjne dla tych pomieszczeń) ..zatem prawidłowa wentylowana kubatura reszty budynku to 570 m3 ( 226 m2 pomieszczeń suchych i 37 m2 pomieszczeń mokrych). W salonie będzie usytuowany kominek.

Tutaj nasuwają mi się pytania :

a) jeśli piwnica wraz z garażem będzie oddzielona od reszty budynku drzwiami to nie stanowi to problemu w działaniu rekuperacji ?
b) czy rekuperacji nie zaszkodzi fakt doprowadzenia osobnego źródła powietrza z zewnątrz ( fi 20) do paleniska w kominku
c) słyszałem różne opinie o łączeniu kominka z rekuperatorem ... co o tym sądzicie? Podobno lepiej umieścić czerpni w okolicach kominka która będzie pobierała uciekające ciepło do systemu rekuperacji
d) rekuperator chciałbym umieścić w pomieszczeniu piwnicznym, nieogrzewanym ... czy temperatura rzędu 2 - 3 stopni w ziemie wpłynie na działanie rekuperacji ? Ważne że cała piwnica jest umieszczona w ziemi ( 2.3 m) i ocieplona 5 XPS-em.

2) Co sądzicie o procesie czyszczenia systemu wentylacji mech. ? Czytałem mnóstwo opinii na ten temat że się nie da bo są trójniki, że zastosowanie nieodpowiednich kanałów (sztywne / elastyczne , spiro itp. ) tym bardziej uniemożliwia czyszczenie.

a) da się ją czyścić czy nie ?
b) jakie materiały na wykonanie WM polecacie ?
c) na komfort używania na pewno wpływa bezgłośność instalacji, zatem co zrobić aby taka była ?


3) Polecono mi 3 modele rekuperatorów:
- StorkAir Aeris 550 VV Easy
- Mitsubishi LGH-50RX5
- Samsung RHF050EE

Czy macie z nimi jakieś doświadczenia? A może znacie inne dobre rekuperatory dla tej kubatury? Chciałbym zapewnić sobie komfort oraz w "miarę" niskie rachunki - no bo przecież nic za darmo. Nie do końca rozumiem kwestię Sprężu [Pa]. Prosiłbym o jakieś logiczne wytłumaczenie jak potrafi się ono zmienić i co tak naprawdę nam daje.

4) Kwestia GWC .. na 100% wykonam go sam z PCV kanal. Zgodnie z kapitalną pracą : http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/GWC.pdf wyliczyłem że dla pełnej wymiany kubatury ( tych 570 m3) potrzebowałbym 94,5 m rury co kłoci mi się z licznymi postami mówiącymi o tym aby dla 200 mm zastosować ok 60 m ( nie wspominając już o tezie 10 - 20 m z uwagi na opory i spadek wydajności rekuperatora powyżej - specjaliści na pewno będą wiedzieć o kim mówię). Dodam, że wyliczyłem sobie opór dla odcinka 94 m (litera U) wynoszący +- 73 Pa

Co wy sądzicie o tych 94 m ? Olać to i dać 60 m ? Jak 94m czy 60m wpływa na wydajność m3/h rekuperatora w okresie zima/lato. Założenia mam dwa ( jak każdy) czyli temperatura w ziemie >0 stopni przed rekuperatorem jak i chłodne powietrze w lecie ( oczywiście stosując się do logicznych wytycznych: rolety w oknach = zacienienie wnętrza, zamknięcie okien itd).


5) Wiele osób posiada już WM z rekuperatorem i z zadowolenia może polecić jakąś firmę zajmującą się ich instalacją - dodam że jestem z śląska.

Bardzo dziękuje za pomoc w tej kwestii.:wiggle::wiggle:

kangaxx
22-01-2013, 21:46
4) Kwestia GWC .. na 100% wykonam go sam z PCV kanal. Zgodnie z kapitalną pracą : http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/GWC.pdf wyliczyłem że dla pełnej wymiany kubatury ( tych 570 m3) potrzebowałbym 94,5 m rury co kłoci mi się z licznymi postami mówiącymi o tym aby dla 200 mm zastosować ok 60 m ( nie wspominając już o tezie 10 - 20 m z uwagi na opory i spadek wydajności rekuperatora powyżej - specjaliści na pewno będą wiedzieć o kim mówię). Dodam, że wyliczyłem sobie opór dla odcinka 94 m (litera U) wynoszący +- 73 Pa

Co wy sądzicie o tych 94 m ? Olać to i dać 60 m ? Jak 94m czy 60m wpływa na wydajność m3/h rekuperatora w okresie zima/lato. Założenia mam dwa ( jak każdy) czyli temperatura w ziemie >0 stopni przed rekuperatorem jak i chłodne powietrze w lecie ( oczywiście stosując się do logicznych wytycznych: rolety w oknach = zacienienie wnętrza, zamknięcie okien itd).

praca jest rzetelnie skonstruowana ale jedno zastrzeżenie, wszystko ok gdy nie będziesz używał rekuperacji, nie rozkminiłem jeszcze skąd takie spore różnice w uzyskach między zimą a latem, dodatkowo cykliczność założona w zimie1/2 może być nie wystarczająca i jaką wziąłeś pod uwagę średnią logarytmiczną różnicę temperatur a dla zmniejszenia oporu możesz pociągnąć dwie o połowę krótsze nitki równolegle ułożone co najmniej 1,5m od siebie

Juziomen
23-01-2013, 07:53
praca jest rzetelnie skonstruowana ale jedno zastrzeżenie, wszystko ok gdy nie będziesz używał rekuperacji

czemu zastosowanie GWC + rekuperatora liczy się inaczej ? <-- zatem to chyba pytanie klucz ..


,nie rozkminiłem jeszcze skąd takie spore różnice w uzyskach między zimą a latem,

mówisz o różnicach z WM + rek + GWC czy WM i GWC


dodatkowo cykliczność założona w zimie1/2 może być nie wystarczająca

Jaką cykliczność byś proponował ? 16h / 24 ?


i jaką wziąłeś pod uwagę średnią logarytmiczną różnicę temperatur a dla zmniejszenia oporu

Zostawiłem dokładnie tą podaną czyli 10,4


możesz pociągnąć dwie o połowę krótsze nitki równolegle ułożone co najmniej 1,5m od siebie

OK - tylko opór lekko wzrośnie przez zastosowanie trójnika .. ale to nie problem


Dzięki za pomoc \ odpowiedzi w innych tematach z tego wątku

gentoonx
23-01-2013, 16:08
GWC w układzie Tichelmanna ma znikome opory niż pierścieniowy, fakt, że droższy w wykonawstwie.

kangaxx
23-01-2013, 19:44
-czemu zastosowanie GWC + rekuperatora liczy się inaczej ? <-- zatem to chyba pytanie klucz ..
-mówisz o różnicach z WM + rek + GWC czy WM i GWC
-Jaką cykliczność byś proponował ? 16h / 24 ?
-Zostawiłem dokładnie tą podaną czyli 10,4

-reku i gwc to dwa odrębne układy i ich uzyski nie dodają się, w przybliżeniu możesz przyjąć że im więcej uzyskasz z gwc tym więcej reku wyrzuci w plener, wyjątkiem jest lato gdy działa bajpas i cały uzysk z gwc idzie do domu, w zimie zapomnij że tak będzie
-mówię o różnicy uzysku ciepła i chłodu samego gwc (wg wykresu z opracowania) samego gwc
-cykliczność zakładasz jakąś w zależności od oczekiwań jakie masz, nie wiesz jaki masz opór cieplny gruntu więc możesz w lecie przegrzać a zimą przechłodzić gwc
-no właśnie a z czego ta wartość wynika ?

nydar
23-01-2013, 20:09
,,im więcej uzyskasz z GWC tym więcej reku wyrzuci w plener".Co niezbicie świadczy o wyższości GWC nad niedoskonałym reku,albo złej interpretacji zalet GWC dla reku.Skoro tańsze modele rekuperatora wymagają systemu odmrażania to GWC jest zbawieniem a nie wrogiem.GWC po prostu,, przenosi "nasze systemy wentylacji bardziej na zachód europy,w cieplejsze jej rejony.

Po***ni
23-01-2013, 20:22
Konkludując lepiej zrobić WM + GWC i nie za bardzo jest sens dawać do tego układu rekuperator bo za wiele nie pomoże (a koszt znaczny)?
Dopiero "studiuję" ten dział więc nie wolę dopytać czy dobrze kumam....

nydar
23-01-2013, 20:53
Koszt znaczny to masz przy wypasionych modelach.Przy GWC starczy najtańszy model.Ważne aby dmuchało powyżej 15oC.Wtedy będziesz miał ful wypas.

jasiek71
23-01-2013, 21:41
,,im więcej uzyskasz z GWC tym więcej reku wyrzuci w plener".Co niezbicie świadczy o wyższości GWC nad niedoskonałym reku,albo złej interpretacji zalet GWC dla reku.Skoro tańsze modele rekuperatora wymagają systemu odmrażania to GWC jest zbawieniem a nie wrogiem.GWC po prostu,, przenosi "nasze systemy wentylacji bardziej na zachód europy,w cieplejsze jej rejony.

czym droższy rekuperator to udaje większą sprawność, a tak na prawdę jak byś puścił bez żadnej elektroniki to wszystkie skuły by sie lodem przy minusowej zewnętrznej...
czym tańszy to ma gorszą sprawność ale dłużej broni się przed zamarznięciem...
ogólnie to jedna chwała co zamontujesz mogą sobie i 100% podawać...;)

Po***ni
23-01-2013, 21:46
Ok dzięki za odpowiedź, a jaki GWC sprawdziłby się na piaszczystym podłożu (myślałem o rurowym w układzie Tichelmanna, bądź rurowy łamany).

tomdts
23-01-2013, 22:12
Ok dzięki za odpowiedź, a jaki GWC sprawdziłby się na piaszczystym podłożu (myślałem o rurowym w układzie Tichelmanna, bądź rurowy łamany).

Piaszczysty grunt mam pytanie, jakie jest poziom wód gruntowych?
Zawsze można zrobić żwirowca ze zraszaniem do tego reku.

Pozdrawiam Tomasz

jasiek71
23-01-2013, 22:15
Ok dzięki za odpowiedź, a jaki GWC sprawdziłby się na piaszczystym podłożu (myślałem o rurowym w układzie Tichelmanna, bądź rurowy łamany).
do piachu to dość duży trzeba...
ja mam 57mb na kolanach 90* i jest gites ...

Po***ni
24-01-2013, 08:11
Działkę mam długą więc ten rurowy łamany byłby "względnie prosty". Nie mam pojęcia kiedy zaczyna się warstwa wody (wolałbym nie ryzykować ze żwirowym).
Z rurowych to łamany, czy w układzie Tichelmanna ma większą sprawność?

Juziomen
24-01-2013, 08:21
czym droższy rekuperator to udaje większą sprawność, a tak na prawdę jak byś puścił bez żadnej elektroniki to wszystkie skuły by sie lodem przy minusowej zewnętrznej...
czym tańszy to ma gorszą sprawność ale dłużej broni się przed zamarznięciem...
ogólnie to jedna chwała co zamontujesz mogą sobie i 100% podawać...;)

Chwila..... czyli zakup rekuperatora w połączeniu z GWC mija się z celem? Pytanie zasadnicze jest takie .. co nam daje rekuperator (podział lato - zima) gdy mamy WM i GWC .. załóżmy że mamy +3 st na wejściu do domu z GWC ...

Dodatkowe pytanie jest takie ... czy nie warto dopłacić +- 2000 zł do centrali wentylacyjnej i zakupić rekuperator ( 2 w 1) ?

jasiek71
24-01-2013, 09:31
Z rurowych to łamany, czy w układzie Tichelmanna ma większą sprawność?
sprawność GWC zależy od temperatury gruntu, powierzchni wymiany i czasu ...

jasiek71
24-01-2013, 09:35
Pytanie zasadnicze jest takie .. co nam daje rekuperator (podział lato - zima) gdy mamy WM i GWC .. załóżmy że mamy +3 st na wejściu do domu z GWC ...

a dlaczego założenie że mamy +3*...?


"Dodatkowe pytanie jest takie ... czy nie warto dopłacić +- 2000 zł do centrali wentylacyjnej i zakupić rekuperator ( 2 w 1) ? "

wytłumacz to z Polskiego na nasze ...;)

Juziomen
24-01-2013, 09:38
a dlaczego założenie że mamy +3*...?

"Dodatkowe pytanie jest takie ... czy nie warto dopłacić +- 2000 zł do centrali wentylacyjnej i zakupić rekuperator ( 2 w 1) ? "

wytłumacz to z Polskiego na nasze ...;)

Z licznych opini na forach to właśnie taka temp w zimie (oczywiście +-) jest z GWC ....(dlatego nie trzeba stosować grzałki) ..

I jeszcze pytanie - Pan ma rekuperator ? Bo w opisie widzę jego brak ..

homer76
16-03-2013, 08:15
do piachu to dość duży trzeba...
ja mam 57mb na kolanach 90* i jest gites ...

Jasiek71 możesz powiedzieć jakie miałes temeratury na wejściu do domu z GWC w zimie np. po 5 dniach mrozów? Jaki czas ustawiłeś mu odpoczynku?
Pozdrawiam

nydar
16-03-2013, 09:54
Dobrze zaprojektowane GWC rurowe(w sensie długość/ilość w m3/h) nie wymaga,,odpoczynku". Może pracować non stop całą zimę.

jasiek71
16-03-2013, 16:09
Jasiek71 możesz powiedzieć jakie miałes temeratury na wejściu do domu z GWC w zimie np. po 5 dniach mrozów? Jaki czas ustawiłeś mu odpoczynku?
Pozdrawiam
moje GWC nie robi odpoczynku, pracuje 24/ dobę i 365 dni w roku...
temperatura na wejściu do domu zależna jest od pory roku a nie od warunków zewnętrznych, spadek z 0* na np. -10* to na wyjściu ok. 1* różnicy przy 100-150m3/h
pod koniec lata mam 16-17* niezależnie od tego czy na zewnątrz jest 15* czy 35*...
pod koniec zimy mam 8-9* niezależnie czy jest +5 czy -10* ...

w tej chwili jest 9,3* przy zewnętrznej -2* i ok.100m3/h

paciorki
16-03-2013, 16:34
a) jeśli piwnica wraz z garażem będzie oddzielona od reszty budynku drzwiami to nie stanowi to problemu w działaniu rekuperacji ?

Mam podobny budynek. Piwnica oddzielona drzwiami, wentylowana grawitacyjnie. Dom went. mech. z GWC.

b) czy rekuperacji nie zaszkodzi fakt doprowadzenia osobnego źródła powietrza z zewnątrz ( fi 20) do paleniska w kominku

Nie szkodzi.

c) słyszałem różne opinie o łączeniu kominka z rekuperatorem ... co o tym sądzicie? Podobno lepiej umieścić czerpni w okolicach kominka która będzie pobierała uciekające ciepło do systemu rekuperacji.

Tutaj się nie wypowiem

d) rekuperator chciałbym umieścić w pomieszczeniu piwnicznym, nieogrzewanym ... czy temperatura rzędu 2 - 3 stopni w ziemie wpłynie na działanie rekuperacji ? Ważne że cała piwnica jest umieszczona w ziemi ( 2.3 m) i ocieplona 5 XPS-em.

W naszej piwnicy temperatua nie spadła tej zimy poniżej 14 stopni. Rekuperator działał należycie. Izolacja piwnicy to 10 cm ściany, podłoga chyba 15 i sufit też 10 cm. W piwnicy mamy zamontowane kaloryfery ale są nieużywane.


2) Co sądzicie o procesie czyszczenia systemu wentylacji mech. ? Czytałem mnóstwo opinii na ten temat że się nie da bo są trójniki, że zastosowanie nieodpowiednich kanałów (sztywne / elastyczne , spiro itp. ) tym bardziej uniemożliwia czyszczenie.

a) da się ją czyścić czy nie ?
b) jakie materiały na wykonanie WM polecacie ?
c) na komfort używania na pewno wpływa bezgłośność instalacji, zatem co zrobić aby taka była ?


Ktoś się kiedyś na forum dziwił po co czyścić kanał powietrzny. Dla mnie to prawda - wszystkie ewentualne brudy zostają na filtrach.


3) Polecono mi 3 modele rekuperatorów:
- StorkAir Aeris 550 VV Easy
- Mitsubishi LGH-50RX5
- Samsung RHF050EE

Czy macie z nimi jakieś doświadczenia? A może znacie inne dobre rekuperatory dla tej kubatury?

Mamy rekuperator provent geo 400 i do tego jakiś taki silniczek co to ma zużywać mało prądu :rolleyes: . Kobieta to pisze więc liczę na wyrozumiałość.


4) Kwestia GWC .. na 100% wykonam go sam z PCV kanal.

5) Wiele osób posiada już WM z rekuperatorem i z zadowolenia może polecić jakąś firmę zajmującą się ich instalacją - dodam że jestem ze śląska.


Nam zakładała cały system firma Ekoklimat, później z jakimś aparacikiem mierzyli przepływy i regulowali anemostaty co by dobrze wiało lub wywiewało.
Zadowoleni jesteśmy, wszystko działa, świeże powietrze w domu jest. Ekoklimat jest chyba z Gliwic ale do Katowic jeździli bez problemu.

michal_l
17-03-2013, 19:27
Krótko:

rekuperator może pracować w piwnicy i nie będzie problemu nawet jeżeli temperatura spadnie do + 4 C
co jest mało prawdopodobne [ w piwnicach jest zazwyczaj wyższa temperatura]

montaż GWC ma sens i nie do końca jest prawdą, że rekuperator "zmarnuje" uzyski z GWC.
jeżeli rekuperator ma wysoką sprawność to GWC naprawdę się przyda.
Podniesienie temperatury powietrza na wejsciu do centrali wentylacyjnej w zimie pozwala,
aby centrala pracowała bez uruchamiania trybu przeciwzamrożeniowego czyli z maksymalną wydajnością odzysku.

W tandemie GWC i sprawna centrala mamy w zimie
a. uzysk ciepła z GWC
b. mniejsze straty ciepła w centrali dzięki uniknięciu pracy w trybie przeciwzamrożeniowym.

Oczywiście nie ma sensu podgrzewanie powietrza do temperatury znacznie powyżej 0C.
Optymalne jest ok + 1,0 - gdyby GWC było glikolowe dało by się je precyzyjnie sterować,
ale i rurowe zdecydowanie ma sens.

michal_l
17-03-2013, 19:33
Ciepłe powietrze z kominka można "złapać" do systemu rekuperacji nie tylko przy samym kominku.
W typowym domu kominek stoi w salonie, który jest otwarty na inne pomieszczenia, a także np. na schody prowadzące na piętro/poddasze.
Anemostaty wywiewne umieszczone w najwyższym punkcie np. nad schodami
"wyciągają" ciepło unoszące się nie tylko z kominka, ale także z grzejników czy podłogówki.

Umieszczenie anemostatów wywiewnych przy kominku nie zawsze jest optymalne dla przepływu powietrza przez przestrzeń mieszkalną
- wentylacja ma działać sprawnie nie tylko wtedy kiedy grzeje kominek.

B-tomek
22-03-2013, 19:17
Witam!

Spójrz na mój schemat podłączenia kominka do systemu wentylacyjnego z rekuperatorem zamieszczony na tym wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?210619-rekuperacja-i-kominek&p=5867491#post5867491

Pozdrawiam!