PDA

Zobacz pełną wersję : Ugięty strop



uzytkownik_01
25-01-2013, 12:50
Witam!

Przedstawiam problem znajomego. Odziedziczył on dom, w którym w pomieszczeniu 35 m 2 zapada (?) się strop. Na samym srodku zapada sie strop roznica jest ok 3 cm , nie widac pekniec, ale na poddaszu podloga oddzielila sie od srodkowej scianki dzialowej i powstala szczelina. Dom ma ok 15 lat, na elewacji nie widać żadnych pęknięc.

Co może być przyczyną takiej sytacji?


Pozdrawiam

eniu
25-01-2013, 13:31
Co może być przyczyną takiej sytacji?


Jakaś fuszera....Napisz chłopakom jaki to strop, choć diagnoza będzie ciężka do ustalenia, bo pacjent niewidzialny...

fenix2
25-01-2013, 13:45
.....

Co może być przyczyną takiej sytacji?


Pozdrawiam

Możliwe przyczyny wszystkie na raz albo każda z osobna:
* Za słabe zbrojenie (może ekipa co drugi drut zwinęła).
* Za słaby 'beton';
* Za cienki strop;
* Ścianka działowa na piętrze stanowi za duże obciążenie;
* Zbyt duża rozpiętość strop ....;

Zatrudnić experta niech oceni rozmiary zjawiska.
A jak nie to podnieść strop i wstawić filarek na środku. :rolleyes:

beautyland
12-05-2013, 11:23
witam,
Ja mam podobny problem.
pseudo murarze wybudowali mi dom, w salonie byly belki terriva o dlugosci 4.20m, nie dali zebra rozdzielczego, dodatkowo na srodku salonu na gorze dano scianke dzialową, pod nia nie dano belki rozdzielczej, innymi slowy brak dwoch belek terriva i belki pod scianke dzialowa.
strop mi siadl o 1 cm na srodku, niestety dodatkowo na gorze przy ulozeniu stropu terriva nie wylano wylewki w calosci tylko na poczatek zalano przestrzenie w belkach terriva, zrownano z pustakami terriva a po wyschnieciu nalano wylewke, szlichte ok 4 cm grubosci,
Dodatkowo na dole nad otworem tarasowym, szerokosc 2.5 metra zrobiono podciag czy nadproze, nie wiem jak to sie fachowo nazywa o wysokosci 20 cm, w projekcie powinno byc 40 cm zlane wraz z wiencem a u mnie jest 20 cm nadproza a nad nim 10 cm plytki z gazobetonu a potem wylany wieniec.
Nadproze sie opuscilo z powodu kiepskiego zbrojenia, tylko 4 drutu a ponatto osadzone bylo scianach z gazobetonu a wedlug projektu mialo byc podprate na koncach filarami z betonu.

Zastanawiam sie nad wymiana nadproza na wylewane na posadzce potem wyparcie tego na silownikach i wypelnienie przestrzeni miedzy filarami a nadprozem cementem rozpreznym.
Pozostaje jeszcze problem stropu, scianke dzialowa z pustakow rozebralem aby nie obciazala stropu, wykonam karton gips.

Nie wiem do kogo sie zwrocic abym mial odpowiedz czy strop zawali mi sie na glowe czy nie i jak go ewentualnie wzmocnic od spodu.
Ktos mi proponowal tasmy węglowe przyklejane do belek terriva od spodu.
Nie chce zadnych slupow na dole w salonie ale moze to jest ostateczne rozwiazanie.
Nie chce miec juz ze swoja ekipa budowlana nic do czynienia jak i kierownikiem ktory chyba po znajomosci zalatwil sobie uprawnienia.
Prosze o pomoc i sugestie.
Postaram sie wyslac fotki.
Pozdrawiam

_olo_
12-05-2013, 13:23
O Twoje wątpliwości odnośnie błędów w wykonaniu stropu i ich naprawę powinieneś zapytać konstruktora i jeżeli go już znajdziesz - dobrego kierownika budowy, jeden powie ci jak to wygląda w teorii, drugi podpowie jak to rozwiązać z praktycznego punktu widzenia.

Co do nadproża nad drzwiami na taras - u mnie "fachowcy" wstawili nad drzwi do garażu (2,4m) 2 x L 19cm wypełnione zaprawą murarską a na tym wątły wieniec.

Ja podparłem strop od wewnątrz garażu kantówką podbudowaną trzema stojakami drewnianymi porządnie podbitymi klinami, zrzuciłem L-ki, przy okazji poszerzyłem otwór do 2,6m i nieco obniżyłem by zmieścić belkę 35cm zamiast L-ek 19cm, wykonałem solidny "kosz" (zbrojenie) na podłodze i wstawiłem na szalunek, zaszalowałem zostawiając od zewnątrz nienabitą górną deskę i zalewałem betonem dobijając pod koniec wąskie listwy udało się to zalać na dosłownie 2-3cm pod wieniec, później ładnie wygładziłem od góry by nie było przeszkód podbić solidnie zaprawą po związaniu betonu. Trochę żmudna praca ale nie wyobrażam sobie wkładania takiej belki w całości, moja wyszła lepiej niż jakakolwiek inna na mojej budowie.

Jest jeszcze inne rozwiązanie, szybsze ale droższe - zastąpić belkę 20cm odpowiednim profilem stalowym (HEB200 lub lżejszym jeżeli konstruktor uzna że wystarczy np HEA) lub np dwoma C-ownikami skręconymi po prowadzeniu nad otwór.

Co do podpór - skonsultować z kierownikiem i konstruktorem ale moim zdaniem spokojnie można tu podkuć ściany i wymurować słupki z bloczków betonowych, cegły pełnej lub nawet pustaków ceramicznych przewiązując odpowiednio z gazobetonem (pod podciąg stalowy zrobić poduszki z betonu na podporach).

Co do wymaganej wysokości i zbrojenia belki skonsultować z konstruktorem, może się zmieścisz przy odpowiednim uzbrojeniu belki dołem i odpowiednim betonie w tych ~30cm które masz do dyspozycji bez konieczności obniżania otworu na drzwi.

Jeembo
13-05-2013, 05:45
nic nie podpierać, ani nie podkuwać dopóki nie obejrzy tego ktoś z fachową wiedzą,

rainder
13-05-2013, 15:03
A mówi się, że Teriva to taki prosty system. Widać, że i to można popsuć. Nie polecam nic samemu kombinować. Niestety będzie trzeba wydać kolejne pieniądze na specjalistę, konstruktora, kogoś z fachową wiedzą i doświadczeniem.... Przykro, ze zdarzają się jeszcze takie sytuacje. Po prostu na dobrej ekipie nie można oszczędzać albo trzeba wybrać taki system, który jest dużo łatwiejszy

_olo_
13-05-2013, 15:12
Tak naprawdę to nie kasa wydana na usługę świadczy o tym czy ekipa jest dobra czy nie a często niestety się okazuje że nie jest dobra dopiero jak skończy jakiś etap prac i go spartaczy. Takie rady niewiele wnoszą do sprawy.

beautyland
02-09-2017, 08:28
Witajcie,
U mnie problem nie jest nadal rozwiazany choc inne prace nie zwiazane ze stropem ruszyły, mozolnie ale jednak do przodu, wolno bo z braku środków finansowych.
Załącze fotografie stropu.
Rozmawialem jakis czas z budowlancami i konstruktorem o dziwo ci pierwsi proponowali wiecej niz specjalista mgr ktory nie wiedział jak ugryzdz temat.
Budowlancy proponowli podparcie stropu od spodu HEBEM - 140 mm/160 mm pod belkami terriva nie na kazdej, powiedzmy dwie rownomiernie rozstawione na powierzchni stropu wpuszczone w sciane ale na poduchach betonowych odpowiedniej grubosci i HEB w poprzek na srodku od wienca do 1 heba i do drugiego i do drugiej strony sciany pod wieniec na poduszce. ma to sens jak dla mnie i pozniej sufit podwieszany.
Druga opcja to burzenie od gory czyli w poprzek belek terriva robimy bruzde ale przekuwamy sie tylko do gornych drutów terrivy bez przecinania belek aby pod nimi przejsc zbrojeniem od wienca do wienca w poprzek belek jak wspomnialem, pozniej dwie bruzdu wzdluz garow terriwa aby powstala siatka lub os na wzror gry w kolko i krzyszyk, smieszne ale pewnie przez łzy wiem.

beautyland
02-09-2017, 09:36
zdjecia stropu:


https://www.fotosik.pl/zdjecie/8e467241b80d965b

https://www.fotosik.pl/zdjecie/66eb8a83480b04a0
https://www.fotosik.pl/zdjecie/479aeae44311f1c0
https://www.fotosik.pl/zdjecie/d3375abd3cc17d87