PDA

Zobacz pełną wersję : Czym malowa? (impregnowa?) sztachety???



_ZBYCH_
17-06-2004, 20:51
Witam,

Szukałem na forum, ale nie znalazłem nic na ten temat :(

Czym najlepiej impregnować i barwić sztachety? Jakie środki stosować? Które materiały są warte wydania pieniędzy, a które nie?

Sprawa pilna, bo w poniedziałek przywiozą mi sztachety.

Pomórzcie proszę Drodzy Forumowicze :D

krzysztofh
18-06-2004, 06:31
Sugeruję DULUX - impregnat do drewna. Nie powoduje efektu warstwy nałożonej farby (tak jak po pomalowaniu dowolnego materiału farbami olejnymi).Wnika głęboko w drewno. Matowy. Po pomalowaniu widać strukturę drewna.
Jak długo starczy nie wiem, gdyż dopiero co pomalowałem nim podbitkę, za sztachety będę się brał za jakiś czas.
Ocena to kwestia gustu, ale dla mnie super. Taka drewniana podbitka wygląda szlachetniej niż siding.
Jeszcze jedno, trzeba malować min dwa razy, tzn przy sztachetach może nawet tzy aby lepiej zabezpieczyć.
Z doświadczenia przy podbitce widzę, że trzeba pomalować dwa razy przed montażem i raz delikatnie pociągnąć po aby zakryć ewentualne zadrapania okolice przy śrubach aby nie było żadnych śladów białego drewna, co widać szczególnie przy ciemnym DULUXie.

Marbo
18-06-2004, 06:59
My malujemy drewnochronem bariera (to taki nowy wynalazek z dodatkiem wosków). 2x przed montażem plus trzeci raz gotowy płot.
Wybór podytkowany głównie ceną. Z efektu jestem zadowolona, jak będzie z trwałością - zobaczymy.

tczarek
18-06-2004, 08:04
Ja pomalowałem drewnochronem. Po jednej zimie jest ok. Trzeba jednak aby drewno na sztachety było dobrej jakości. Nie zawerało zbursniałych części lub szpachlowania co się jednak zdarza. Bo w tych miejscach pojawiają drobne pęknięcia. Malowane trzy razy, dwa przed zamontowaniem i raz po zamontowaniu.

_ZBYCH_
18-06-2004, 12:17
Dzięki za odpowiedzi.

Ile płaciliście za te impregnaty i jaka jest ich wydajnośc?

krzysztofh
18-06-2004, 12:28
Jeżeli chodzi o cenę DULUXA to puszka 1l kosztuje ok 30 zł. W puszkach 5l jest taniej ale nie mam przy sobie faktury.
Wydajność (teoretyczna) podawana przez producenta na puszce to 12m2 przy dwukrotnym malowaniu z jednego litra. Z doświadczenia wiem, że to teoria, bo zawsze coś sie rozchlapie, dla powierzchni słabo struganej (nieco porowatej) zużycie rośnie zdecydowanie, ale generalniejest wydajna.

Marbo
18-06-2004, 12:31
ok. 40zł/5l. Wydajnosci dokładnie nie liczyłam, ale szacunkowo wychodzi 12m2/l ( pewnie przy pierwszej warstwie jest tych m2 trochę mniej przy następnych trochę więcej)

_ZBYCH_
18-06-2004, 13:59
Dziekuję za informacje.

kabak1
20-06-2004, 19:39
Tylko Sadolin drogi ale wart swojej ceny. 6 lat temu pomalowałem domek nad jeziorem Sadolinem i do dnia dzisiejzszego nie ma śladu zużycia naprawdę jest ok w tamtym roku malowałem sztachetki i też sadolinem Pierwsza warstwa klasic , druga warstwa extra.

galeonik
20-06-2004, 20:48
Zależało nam na jasnym kolorze ogrodzenia i niedrogim impregnacie. Po dłuższych poszukiwaniach wybraliśmy ALTAXIN w kolorze kasztan- cenowo podobnie jak drewnochron. W Warszawie Altaxin dostępny jest na Bartyckiej(paw4-6). Gdzie indziej nie widziałem.
pozdrawiam

mery26
12-06-2009, 06:58
Tylko Sadolin drogi ale wart swojej ceny. 6 lat temu pomalowałem domek nad jeziorem Sadolinem i do dnia dzisiejzszego nie ma śladu zużycia naprawdę jest ok w tamtym roku malowałem sztachetki i też sadolinem Pierwsza warstwa klasic , druga warstwa extra.
dwa lata temu malowałem deski na płocie lakierobejcą sadolinu. Na szybko, coby drewno na zimę zabezpieczyć. Po malowaniu było ślicznie ale po słonecznym lecie (2008) kolor wyblakł. W tym roku przetarłem dechy papierem ściernym, drugi raz lakierobejca i na wykończenie lakier bezbarwny (zielona puszka). Efekt wspaniały. Obaczym jak z trwałością.
Ważne by malować drewno po całej powierzchni, tj. przed montażem. Miałem kawałek malowany po założeniu desek na poprzeczki i w miejscach nie zamalowanych zaczęło gnić i próchnieć.