PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator spełniający wymogi NFOSiGW?



rusiec
28-01-2013, 11:50
czy ktoś może polecić rekuperator do domu spełniający wymagania NF40 dofinansowania przez NFOŚiGW?

gentoonx
28-01-2013, 12:24
chyba nikt

michal_l
29-01-2013, 15:39
jest wątek w sumie na ten własnie temat -
wygląda na to, że wytyczne są trudne do spełnienia w oparciu o istniejące na rynku centrale

Niektóre wymagania są na tyle " egzotyczne", że producenci będą musieli dostosować swoje urządzenia
specjalnie do nich.

kerado28
30-01-2013, 18:34
Trzeba szybko "dostosować" rekuperatory, ponieważ coraz więcej zapytań jest na ten temat.

kangaxx
30-01-2013, 20:36
to fakt...

andriuss
15-02-2013, 14:39
Być może wykładnia NFOSiu będzie taka jak np. IBP. Większość rekuperatorów spełnia wymogi, pod warunkiem, że są spięte z GWC.

More86
21-02-2013, 19:49
Czytałem wymagania do programu dopłat, podsumowując:
1. Sprawność : 85%
2. Klasa sprawności napędów went. : IE2
3. Wsp. poboru mocy elek. : 0,4Wh/m3
4. Automatyka sterująca, umożliwiająca współpracę z ISD w zakresie 60/100/150% wydajności, włączenie/wyłączenie centrali oraz przejście w tryb letni, sterowanie czasowe,

Interesuje mnie szczególnie ostatnie wymaganie, nie wiem jak dokładnie je interpretować. Rozumiem że rekuperator powinien być wyposażony w interfejs umożliwiający sterowanie jego pracą przez zewnętrzny system automatyki domowej, natomiast nigdzie nie jest powiedziane że dom musi być wyposażony w tenże system. Może mi to ktoś wyjaśnić i ewentualnie poprawić mój tok myślenia:-)

michal_l
27-02-2013, 13:18
nigdzie nie jest powiedziane że dom musi być wyposażony w tenże system


Moim zdaniem centrala z panelem sterującym umieszczonym w strefie mieszkalnej
spełnia to wymaganie i nie jest konieczna integracja z ISD

zresztą w załączniku jest napisane:

Automatyka regulacyjna - centrala wentylacyjna powinna być wyposażona w układ
automatyki regulacyjnej umozliwiajacy dostosowanie wydajnosci wentylacji do aktualnych
potrzeb. Sterowanie centrala realizowane jest za pomoca panelu znajdujacego sie w strefie
mieszkalnej. Uytkownik musi miec moliwosc zmiany wielkosci strumienia powietrza
wentylacyjnego
w zakresie 60/100/150%, wyłaczenia/właczenia centrali oraz przejscia w tryb letni
(z obejsciem bez odzysku ciepła lub działajacym tylko wentylatorem wywiewnymi
powietrzem dostajacym sie przez rozszczelnione okna). Regulacja wydajności moze być
sterowana czasowo według zadanego harmonogramu dziennego/tygodniowego.

R4di
11-03-2013, 14:11
drążyłem temat i znalazłem taki:
http://klimaty.net.pl/img/wentylacja/pdf/nedair/rekuperatory/Flexiline_Rekuperatory_serii_WRA.pdf

WRA 400 PHZ
Certyfikowany dla domu 'pasywnego'
Wydatek: max. 420 m3/h-169 Pa
Pobór prądu tylko 0,34 W(m3/h) przy 200 m3/h
cena katalogowa: 10 980,00 zł netto ( czyli sam reku to 50% dopłaty)

kerado28
11-03-2013, 20:20
Hehe.
Dobre
W jaki sposób, skoro nie ma dokładnych jednoznacznych wytycznych :-)
Poczytaj to zobaczysz, że wytyczne ministerialne się same wykluczają...

R4di
12-03-2013, 09:56
Hehe.
Dobre
W jaki sposób, skoro nie ma dokładnych jednoznacznych wytycznych :-)
Poczytaj to zobaczysz, że wytyczne ministerialne się same wykluczają...

pomijając to czy dopłata jest (nie)opłacalna a wytyczne sensowne...
nie biorę pod uwagę podręcznika dobrych praktyk a sam załącznik z wytycznymi.
Sprawność wymiennika 85%< - zgadza się
Klasa sprawności napędu IE2 - zgadza się
pobór i nakład mocy 0,4> W/(m3/h) - zgadza się
kanały - inna sparwa niż reku
automatyka - zgadza się

Kryterium dopłaty powinno być jedno: EU<40kWh.. nie ważne jakim sposobem...rozliczane odpisem od podatku...ale wtedy za dużo osób dostało by dopłaty a za mało zarobiło.

gentoonx
12-03-2013, 10:55
czyli wszystko idzie w dobrym kierunku - pojawiają się pomału elementy spełniające wymogi dofinansowania i są średnio droższe o 40-50% od porównywalnych dobrej klasy powszechnie stosowanych :)

kerado28
12-03-2013, 10:59
Nie zrozumiałeś moich intencji.
Producentów na rynku jest wielu i każdy boi się odnieść, ponieważ jak napisałem wcześniej nie ma wyraźnych wytycznych.
Jak podadzą, że średnioroczną ma się obliczać przy 5 stopniach (bez odchyłek) to tak policzą.
Jak doprecyzują, że pobór ma być 0,4 ma być dla jednego lub dwóch wentylatorów, to także ułatwią sprawę. (1 wentylator ma wydajność np. 300m3, ale już 2 to jest 600m3 itp.)
Dlatego jeśli nie ma wytycznych to nie ma odpowiedź.

Dla przykładu:
Czy samochodem można jeździć 70km/h?
Odpowiedź powinna brzmieć: czym oraz gdzie ( i bez tych danych NIKT ci jednoznacznie i prawidłowo nie odpowie !!)
Tak samo ma się to do dofinansowania :-)

R4di
12-03-2013, 11:46
Nie zrozumiałeś moich intencji.
Producentów na rynku jest wielu i każdy boi się odnieść, ponieważ jak napisałem wcześniej nie ma wyraźnych wytycznych.
Jak podadzą, że średnioroczną ma się obliczać przy 5 stopniach (bez odchyłek) to tak policzą.
Jak doprecyzują, że pobór ma być 0,4 ma być dla jednego lub dwóch wentylatorów, to także ułatwią sprawę. (1 wentylator ma wydajność np. 300m3, ale już 2 to jest 600m3 itp.)
Dlatego jeśli nie ma wytycznych to nie ma odpowiedź.

Dla przykładu:
Czy samochodem można jeździć 70km/h?
Odpowiedź powinna brzmieć: czym oraz gdzie ( i bez tych danych NIKT ci jednoznacznie i prawidłowo nie odpowie !!)
Tak samo ma się to do dofinansowania :-)

Masz rację... jak już stwierdzono w innym wątku dopłata jest o kant d...y.
Z moich obliczeń wynika że dom EU <40 kWh wybudowany wg wytycznych NFOŚIGW będzie o te 30tys droższy niż taki sam bez dopłaty.

maciejzi
18-03-2013, 16:22
Z tego co wiem, to norma IE2 dotyczy dużo większych silników niż stosowane w centralach domowych, chyba powyżej 0,75kW. Jak producent ma oszacować, czy silnik jest zgodny z IE2 lub IE3, skoro ta norma dotyczy dużo większych silników?

Poza tym w wytycznych jest napisane "Minimalna sprawność temperaturowa odzysku ciepła, 85%" (standard NF40) i "Minimalna sprawność temperaturowa odzysku ciepła, 90%" (standard NF15). To trochę bez sensu, bo raczej taka jest MAKSYMALNA sprawność. Poza tym nikt nie podaje przy jakich parametrach przepływu. Przy 1m3/h to praktycznie każdy wymiennik ma 99% sprawności. Wszyscy producenci podają sprawność odzysku DO jakiejś wartości (np. do 95%). Nikt przy tym nie podaje, przy jakim przepływie, jakiej wilgotności itp. Rekuperatory z odzyskiem wilgoci nigdy nie będą mieć 85% sprawności, mimo że odzyskują więcej energii cieplnej niż rekuperatory bez odzysku wilgoci.

Co do grubości ocieplenia, to napisane jest 10cm, potem dodano , że chodzi o kanał wlotowy i wylotowy przed centralą. Ale nie napisano czym ocieplić. Więc można nawet słomą, byle 10cm. Ocieplenie 7,5 cm pianką nie zda egzaminu.

Itd.

wentylacyjno.pl
26-03-2013, 20:05
Już w najbliższy czwartek (28.03.2013) wypiszemy pełną liste rekuperatorów które na dzień dzisiejszy spełniają wymagania NF40 dofinansowan przez NFOŚiGW

Lista będzie dostępna pod adresem forum wentylacyjno.pl - forum o rekuperacji i wentylacji

anita_d
28-03-2013, 09:57
chyba chciałeś powiedzieć nowo powstałe forum, które będzie poświęcone ;P
Póki co to to forum ma w sumie 16 postów = każdy dla danego województwa ;)

A ja sprawdzam parametry mojego domu, pompy i rekuperatora, ponieważ i tak zdecydowałam się na takie rozwiązania. Jeżeli na ich "poprawę" będę miała wydać kilka tyś, które zwróci mi Państwo, to dlaczego nie zakładając, że mają sens i wyjdą mi na dobre.

Niestety o wielu parametrach nie piszą producenci i mam nadzieję, że nie okaże się, że dziwnym zbiegiem okoliczności jest tylko jedna czy 2 firmy, których urządzenia mają takie parametry ;)

gentoonx
28-03-2013, 10:18
Nic dziwnego w tym nie będzie. Spokojnie, wiele firm :"usprawni" swoje produkty do standardu NF40 i NF15, oczywiście odpowiednio podnosząc ich cenę. Będzie tego sporo. Program bodajże do 2018 o ile pamiętam na 300mld zł to trochę sprzedadzą

mkmiecik
17-09-2014, 21:48
Rekuperator MISTRAL PRO 400 EC spełnia wymogi NF15 i NF40 i posiada na to certyfikat Państwowego Instytutu Badawczego w Radomiu.
http://www.pro-vent.pl/pliki/rekuperator-mistral-pro-400-ec-certyfikat-NF15-NF40-NFOSIGW.pdf
Niedługo także Mistral Pro 600 EC ma taki certyfikat uzyskać.

Tomasz Brzęczkowski
17-09-2014, 22:31
Nic dziwnego w tym nie będzie. Spokojnie, wiele firm :"usprawni" swoje produkty do standardu NF40 i NF15, oczywiście odpowiednio podnosząc ich cenę. Będzie tego sporo. Program bodajże do 2018 o ile pamiętam na 300mld zł to trochę sprzedadzą
A już myślałem, ze będzie można izolować domy. NF 15 to dom energochłonny NF 40 to durszlak - kiedy monopolista w sprzedaży nośników przestanie zajmować się "ograniczeniami" w jej sprzedaży!!!

Redakcja
20-09-2014, 15:12
Specjalnie dla Was mamy cykl filmów z budowy domu pasywnego pod Warszawą. Inwestorzy, Marzena i Jarek starają się do dofinansowanie dla NF15. A my śledzimy ich zmagania z kamerą...

1083

Zobaczcie wszystkie odcinki cyklu: Budowa domu pasywnego krok po kroku. Zapraszamy (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftv.muratordom.pl%2 Fcykle-tematyczne%2Fbudowa-domu-pasywnego-krok-po-kroku%2C15%2F)

Czekamy na Wasze pytania na temat NF15. Odpowiemy filmem z ekspertem. Warto je zadać TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?289-Budowa-domu-pasywnego-krok-po-kroku).

Potomak
02-10-2014, 11:23
Hej. Mój instalator było ostatnio na szkoleniu z Bartosza i proponował mi ich rozwiązanie. Wspominał , że ich rekuperatory spełniają kryteria do dofinansowania (wymienniki mają największą powierzchnię wymiany na rynku + energooszczędne wentylatory + brak konieczności stosowania nagrzewnicy wspomagającej). Na 99 % biorę ich jednostkę Vena4EC , ale w dofinansowanie ze względu na rozbudowaną biurokrację nie będę się bawił.