PDA

Zobacz pełną wersję : Warunki zabudowy - wezwanie do uzupełnienia wniosku; czy mogą?



leone
29-01-2013, 10:07
Od kilku miesięcy siłuję się z urzędem gminy o uzyskanie waruków zabuowy dla 7 działek. Pani w urzędzie daje do zrozumienia że nie pozwoli na to.
Co jakiś czas wzywają mnie do uzupełnienia o kolejne rzeczy ale teraz przysłali takie wezwanie że nie wiem co dalej z tym mogę zrobić.

Napisali że moje działki nie mają faktycznego dostępu do drogi ponieważ moja droga wewnętrzna nie jest wybudowana fizycznie (ale to nie droga publiczna przecież), a przylegająca droga gminna która stanowi dojazd do całego kompleksu kończy się fizycznie przy sąsiedniej posesji. Jest to zwykła polna droga wyjeżdzona przez właścicieli sąsiednich działek. Ja jestem świadomy tego że sam będę musiał tą drogę przedłużyć ale to chyba powinno nastąpić po rozpoczęciu inwestycji. Wydaje mi się nielogiczne budowanie kilkudziesięciu metrów drogi gminnej i kilkuset wewnętrznej nie mając pewności że będę mógł tam budować.

Jako argumentację podają orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 stycznia 2007 oraz art 61 ust.1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który mówi o zagospodarowaniu działki sąsiedniej dostępnej z tej samej drogi i ten warunek jest oczywiście spełniony; ust 2 tego artykułu mówi o dostępie do drogi ale nie precyzuje czy ma byc on faktyczny. Oni chcą żebym wykazął dostęp do drogi publicznej prawnie i faktycznie II OSK 184/08 - Wyrok NSA z 2009-02-17 według mnie to są dwa różne orzeczenia które nie uzasadniają ich decyzji.

druga rzecz której żądają to badanie geologiczne na podstawie którego będą mogli wskazać rozwiązania dotyczące odprowadzenia wód opadowych. We wniosku napisałem o rozprowadzeniu wód po powierzchni działek. Nie podali podstawy prawnej. Mogą tego żądać?

Narazie chcę napisać pismo o przedłużenie terminu 14 dni które mam na uzupełnienie i przygotować spokojnie jakąś odpowiedź.
Czy ktoś się już z takimi wymogami spotkał?

sSiwy12
29-01-2013, 10:36
Co do drogi. Niestety urząd ma rację, bo faktycznie działki nie mają dostępu do drogi. I nie chodzi tu o fizyczną wybudowaną drogę.
Wystarczy ustanowić służebność przejazdu, przechodu i przeprowadzenia mediów na rzecz każdej działki, która w przyszłości ma z tej służebności korzystać.
We wniosku o ustalenie służebności, wskazane aby napisać "lokalizację" służebności i szerokość działki którą tą służebność zajmuje ( nie mniej niż 5m).

Co do odprowadzenia wód opadowych - zbyt mało danych, aby coś doradzić.

leone
29-01-2013, 11:08
ok ale ta służebność to jest kwestia mojej drogi wewnętrznej do zalatwienia bez problemu. Oni jednak żadają wykazania dostępu do drogi publicznej, czyli drogi gminnej która łączy się bezpośrednio z moja drogą - czyli prawnie dostęp jest. jest po prostu niewyjeżdzona i samochód osobowy po niej w tym momencie nie przejedzie. Podkreślają tu dostęp prawny i faktyczny W miejscu gdzie aktualnie buduję dom (inna gmina) sytuacja była niemal identyczna i nawet służebności dla drogi wewnętrznej nie wymagali a też było to szczere pole i dopiero podczas budowy robiłem drogę.

wody opadowe - warunki jak dla mnie normalne; teren płaski, wzdłuż jednego boku działki graniczą z rowem melioracyjnym. bardziej mi chodzi o zasadność wykonania badania gruntu na etapie warunków zabudowy. badanie pewnie należałoby przeprowadzić dla każdegoz budynków ale nie wiadomo jeszcze jakie to będą budynki i gdzie dokładnie posadowione (działki mają po minimum 3000m2) Zadnych szczegółw nie podali a wyłożenie kasy na badania dla 7 budynków (które niewiadomo kiedy powstaną) posadowionych wirtualnie to u lokalnych geologów conajmniej 3000zł

aglig
29-01-2013, 11:35
Ja uważam, że na etapie wzizt nie mają prawa tego od ciebie żądać.
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. (Dz.U. Nr 80, poz. 717)
tekst jednolity z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 647)

Art. 64. [Odpowiednie stosowanie przepisów] 1. Przepisy art. 51 ust. 3, art. 52, art. 53 ust. 3-5a, art. 54, art. 55 i art. 56 stosuje się odpowiednio do decyzji o warunkach zabudowy.


Art. 52.3. Nie można uzależnić wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego od zobowiązania się wnioskodawcy do spełnienia nieprzewidzianych odrębnymi przepisami świadczeń lub warunków.
Nie mają prawa wymagać od ciebie badań geologicznych.
Dostęp do drogi publicznej
Tutaj się mogą czepiać ale bez przesady.
Zgodnie z w/w ustawą:

Art. 2. [Objaśnienia pojęć]14) "dostępie do drogi publicznej" - należy przez to rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej;

Zgodnie z komentarzami do ustawy
Kolejne kryterium związane z dopuszczalnością wydania decyzji o warunkach zabudowy dotyczy dostępu terenu objętego inwestycją do drogi publicznej. Pojęcie dostępu do drogi publicznej zostało wyjaśnione w art. 2 ustawy. Można tu uzupełniająco dodać, że przesłanka dostępu do drogi publicznej zrealizowana jest nie tylko w przypadku samego istnienia zjazdu, ale także wówczas, gdy w stanie faktycznym istnieje nawet potencjalna możliwość wykonania zjazdu, a także, gdy zapewniony będzie pośredni dostęp do drogi publicznej - za pośrednictwem drogi wewnętrznej lub też przez ustanowienie służebności (wyr. NSA z 12.4.2011 r., II OSK 634/10, Legalis). Określenia „sąsiedni” i „przyległy” muszą być traktowane jako synonimy. Warunek z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy będzie spełniony wyłącznie wówczas, gdy któraś z sąsiednich, a więc przylegających działek dostępnych z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana (wyr. NSA w Warszawie z 14.7.2011 r., II OSK 693/11, Legalis).

aglig
29-01-2013, 12:24
Ponieważ w art 2 masz słowo "lub"
droga wewnętrzna lub służebność
to ustanowienie służebności załatwi ci sprawę.
Służebność może być po nieutwardzonym gruncie, droga wewnętrzna musi mieć już parametry drogi

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Lublinie z 2011-11-17, II SA/Lu 519/11
Teza:
2. Droga wewnętrzna musi być drogą, czyli budowlą wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiącą całość techniczno-użytkową, przeznaczoną do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowaną w pasie drogowym. Z faktu, iż nieutwardzona część działki rolnej ma być używana przez właściciela jako dojazd do innych gruntów, nie można wyprowadzić wniosku, że jest to droga wewnętrzna.

leone
29-01-2013, 13:24
Dziękuję
ureguluję sprawę służebności i będę dalej walczył
W sprawie badań poproszę o podstawę prawną
Póki co poszło pismo o wydłużenie terminu na uzupełnienie

KDWJ
07-02-2013, 08:16
Dziękuję
ureguluję sprawę służebności i będę dalej walczył

Może tylko dodam, że do pełnego rozpoznania sprawy dostępu do drogi publicznej potrzebna jest mapa ewidencyjna oraz uchwała nadająca status drogi publicznej dla fragmentu drogi, od której chcesz mieć dostęp.

Z opisu wynika, że oprócz pojęcia służebność/droga wewnętrzna problemem może być fizyczna dostępność do tego paska gruntu zwanego drogą publiczną. Czasami kończy się to na odpłatnej służebności gruntu gminnego, który jest drogą ale tylko jako użytek a nie ma statusu drogi publicznej.

g.dziwota
13-02-2014, 11:32
Co do dostępu nie musi być on faktyczny (tzn nie busi byc utwardzonej lub wyasfaltowanej drogi) wystarczy teoretyczny - tzn. ze inwstor np wybuduje ją w przyszłości (jesli chodzi o droge wewnętzną).
Badań geologicznych na tym etapie nie mogą żadąć.
Jeśłi organ czegos żąda musi podac podstawe prawną żadania.
Grzegorz
P.S. To juz rok minął. Na jkaim etapie jest inwestycja ??