PDA

Zobacz pełną wersję : Scianka lukarny



grzegorzmm
30-01-2013, 16:28
Witam

Na moim dachu zaczetelo sie ukladanie dachowki. Po ulozeniu czesci jednej polaci, wyszlo na jaw ze platew lukarny a tym samym opierajaca sie na niej scianka (z plyty) nie jest rownolegla do bocznej krawedzi dachu, roznica wynosi 1-2 cm na odcinku ok 2 metrow. Zdjecie ponizej chyba dokladniej opisze co mam na mysli. Co prawda na fotcej niespecjalnie to widac, ale na zywo od razu rzuca sie w oczy
ponizej zdjecie od zewnatrz:
166160

oraz ta sama scianka od srodka:

166161

Wykonawca przyznal ze trzeba to wyprostowac. Pomyslalem ze najlepiej byloby zdemontowac scianke, na platwi w gornej czesci przybic deske / listewke w ksztalcie dlugiego klina ktora zniwelowalaby nierownosc i na to znowu scianka z plyty i styropian. Wykonawcy taki pomysl niespecjalnie sie podoba i twierdzi ze tak sie nie da i bedzie zle (a moze za duzo pracy?). Zaproponowal zeby nierownosc zniwelowac klejem na siatce do styropianu. Takie rozwiazanie wyglada mi na tymczasowke ktora za kilka lat odpadnie z polnocnej sciany. Jutro ma mi przedstawic kolejne rozwiazanie. Jaki sposob naprawy bylby dobry, a jakiego sie wystrzegac?

Nastepna sprawa ktora mnie nurtuje to dachowki wentylacyjne - w hurtowni powiedziano ze druga od kalenicy, widze ze wykonawca tez tak kladzie a prawie wszystkie domki w okolicy maja dachowki wentylacyjne w 4-5 rzedzie od klaenicy. Od czego to zalezy? U mnie pod dachowka jest memrana wysokoparoprzepuszczalna, kalenica ma okolo 12m, dlugosc krokwi ok 8-9m.


I jeszcze jedno, wg mniedachowki nie sa w rownej linii, widzialem tu na forum takie jak od linijki i tez taki bym chcial.

166164

Czy wiele jest zachodu zeby to wyrownac?

frank_gr
30-01-2013, 17:39
niech wejda ci od elewacji i styropianem wyprostuja potem klejem. nawet jak by bylo 10 cm roznicy powinni to zrobic bez problemu.
to mala sciana watpie zeby cos odpadlo.

dachowki mozna bez problemu wyprostowac. np lata 3m. lub dluzsza. ja sam tak prostowalem, ale to powinno sie pilnowac na etapie montazu. moglby ich pan przypilnowac jak pracuja.

mozna tez pokusic sie na to zeby pokombiowac przy rozsuwie dachowki. wszysto zalezy ja komu wygodnie.

empresso dachy
30-01-2013, 22:01
Witam, jeśli chodzi o dachówki wentylacyjne powinna być to druga lub trzecia . Im bliżej tym lepiej, gdyż jest to system wspomagający naturalny obieg od okapu do kalenicy. dachówki wentylacyjne m. in. powinny wspomagać miejsca gdzie są okna, wyłazy i inne przeszkody w lini prostej.

Jeśli chodzi o dachówki od 'linijki' to faktycznie wykonawca może to poprzesuwać, teraz po założeniu dachówek, wyprostowanie tego od długiej łaty będzie problemem, ale inny sposób. Jedna osoba na dole patrząc prostopadle do dachu pokazuje co i w którą stronę przesunąć a druga na dachu przesuwa ręką. W 1 godzinę można ustawić ok. 300m2 dachu.

Co do pierwszego punktu uważam, że styropian wyrówna, ale wykonawca nie powinien się migać od poprawienia tego w sposób jaki przedstawia inwestor.

pozdrawiam

awieuro
31-01-2013, 01:39
Witam
Bardzo brzydko wyprowadzona blacha na dachówkę z boku lukarny. Niezły bałagan ze styropianem od czoła.
Pozdrawiam

grzegorzmm
31-01-2013, 21:07
Wiec wyglada to tak:

Nierowne dachowki będą wyrównywać - położone jest mniej niż 1/4 dachu - sadze wiec ze po moich uwagach i poprawieniu tego kawałka beda się pilnować przy kolejnych bo na pewno bede na to zwracał uwagę.

Co do krzywej ścianki - przyjechał cieśla posprawdzał więźbe i stwierdził że jest prosta, więc i płyta też. W takim układzie byłby styropian albo ułożenie dachówki. Chyba coś w tym jest, więc jeśli poprawi blachę i wyrówna do niej dachówkę to będzie równolegle. A jeśli nie to nowy styropian.

Styropian - wiem spłynęło trochę kleju - po jego nałożeniu, zanim dobrze związał zaczęło padać i lało chyba z tydzień. Będzie trzeba poprawić,

A sama blacha przy krawędzi - ani mi, ani wykonawcy się nie podoba jak to wygląda, mówi że trudno jest wyprofilować blachę na takiej zakładce i namawia mnie na zastąpienie blachy taśmą wakaflex i obrobić te krawędzie tak jak przy kominie. Na pewno byłoby drożej skoro blachy już mam kupione... Ale czy byłoby to lepiej?

Andrzej Wilhelmi
02-02-2013, 12:44
Ta blacha nie musi wychodzić na dachówkę tylko odpowiednio wyprofilowana może schodzić do okapu. Można też tą obróbkę wykonać ołowiem podobnie jak na "nokach". Dachówki wentylacyjne w 4 rzędzie od góry. Tą drobną nierównoległość (najprawdopodobniej wynika ona z nieprecyzyjnego ułożenia dachówek) bez żadnego problemu można zgubić wykorzystując luzy na zamkach. Pozdrawiam.

andrzej belka
02-02-2013, 22:01
i ocieplenie lukarny i prostosc polozenia dachowki daja wiele do zyczenia............

grzegorzmm
03-02-2013, 20:53
Panie Andrzeju,nie do końca rozumię, jesli blacha miałaby schodzic do okapu, to byłaby to taka rynienka pod pierwszymi czterema rzędami dachówek?

Andrzej Wilhelmi
04-02-2013, 21:08
Dokładnie tak. Woda wypłynęła by na pas nadrynnowy pod wróblówką. Pozdrawiam.

ponds79
23-02-2013, 09:13
Podłączę się pod temat - w jaki sposób prawidłowo wykonać ocieplenie lukarn jeżeli cała połać dachu już jest pokryta dachówką?

Jan P.
23-02-2013, 10:13
Uciąć dachówkę i ocieplenie dać w dół do ocieplenia dachu. Jan.

ponds79
23-02-2013, 12:05
Uciąć dachówkę i ocieplenie dać w dół do ocieplenia dachu. Jan.

Tak właśnie myślałam... bo mamy już oklejone styropianem ale bez ściągania i cięcia dachówek i ewidentnie nie jest to tak szczelne ocieplenie jak być powinno.
Czym wukańcza się takie połączenie - przycięta dachówka do styropianu?

andrzej belka
23-02-2013, 12:52
blacha lub tasma

Andrzej Wilhelmi
23-02-2013, 14:41
Gdzie był Twój kierownik budowy? Czemu Twój dekarz Ci o tym nie powiedział? Podstawą każdej izolacji jest zachowanie ciągłości! Teraz poprawność wykonania zależy jakie masz krycie wstępne. Pozdrawiam.

grzegorzmm
24-02-2013, 14:40
U mnie w planie jest ocieplenie tej ścianki od wewnątrz.
172696

Teraz widze ze najsłabszym punktem bedzie chyba tutaj kawalek gdzie jest slup. Ciaglosc izolacji pewnie bedzie tu oslabiona. W razie czego doloze jeszcze kilka cm styropianu od zewnatrz ( na pierwszym zdjeciu widac ze jeszcze jest miejsce - nie wiem tylko czy moge dodatkowa warstwe nalozyc na blache.

Andrzej Wilhelmi
24-02-2013, 16:41
Ocieplanie od wewnątrz bez możliwości wentylacji jest błędnym rozwiązaniem. Pozdrawiam.

grzegorzmm
24-02-2013, 19:02
Nie do konca wiem o jaka wentylacje chodzi? To ocieplenie od srodka bedzie tylko na trojkatnym, bocznym kawalku scianki - to co widac na drugim zdjeciu w pierwszym poscie - jakies potlora m2 powierzchni. W projekcie jest podobne rozwiazanie ( ale bez tego cienkiego styropianu od zewnatrz)

Andrzej Wilhelmi
24-02-2013, 19:23
Aby wszystko było w porządku powinien być przepływ powietrza pomiędzy wełna a płytą OSB. Pozdrawiam.

grzegorzmm
24-02-2013, 20:13
A tego tez nie wiedzialem. Dziekuje za podpowiedz. Przy ocieplaniu od srodka zastosuje jakies rozwiazanie ktore zapewni przerwe - moze jakis 1-2 cm ruszt drewniany?

Ale kiedy tak przegladalem jak to bedzie u mnie zrobione, chyba znalazlem przed chwila jeden calkiem powazny blad w moim domu - jutro zapytam sie wykonawcy co mial na mysli w takim rozwiazaniu. Widzialem codziennie a zauwazylem dopiero teraz. Sa dwie lukarny, kazda ma dwie scianki boczne. Ale sa tylko trzy scianki z plyty. Na zdjeciu ponizej widac czwarta scianke ( ktora jest akurat dzialowa pomiedzy sypialniami) ktora jest podciagnieta do samej gory.

172731

O ile pozostale scianki sa "podwieszone" i mozna je ocieplic od srodka to tej od srodka nie da rady bo jest murowana od podlogi do sufitu, Od zewnatrz juz polozyl dachowki i blache wiec chyba welny tam nie uwzglednil.


172733

Nawet jesli by teraz polozyc welne na tym trojkacie od zewnatrz, zdemontowac styropian, blache, dociac dachowki - tak samo trzeba byloby zrobic z drugiej strony - inaczej bedzie niezbyt symetrycznie. Co z takim fantem? Jedyne co na chwile obecna przychodzi mi do glowy to wyciac ten murowany trojkat wzdluz krokwii i polozyc plyte OSB tak jak i w pozostalych - i izolacja na tym fragmencie rowniez od srodka?

Chociaz od zewnatrz raczej nie da rady - planuje 20cm izolacji i w takim wypadku siegalaby az pod rynne. Tu zauwazylem jeszcze jedno - okapy lukarn zostaly przyciete krotko. W projekcie połacie lukarn wystawaly troche dalej jakies 40cm od scianki bocznej, u mnie jest moze z 10cm + rynna. Czy to jest wada? Zakladam ze dzieki temu deszcz moze zacinac troche wyzej na scianke, a cos poza tym - szkodzi w czyms czy nie?

Andrzej Wilhelmi
24-02-2013, 21:13
Ktoś odbierał tą więźbę? Powinien to zrobić kierownik budowy. Masz prawo żądać aby wszystko było tak jak w projekcie. Wykonawca skrócił okap bo pewno nie chciał montować tam podbitki. Byłby większy okap to boczna izolacja lukarenki połączyłaby się z izolacją ścian budynku i daszek lukarenki nabrałby proporcji. Ja bym to kazał poprawić. Pozdrawiam.

grzegorzmm
25-02-2013, 05:42
Wiezba byla z uwzglednieniem okapu ( przedostatnie zdjecie). Jesli zdecyduje sie na powrot do orginalnego okapu - czy mozna przedluzyc jakimis zakladem/lacznikiem istniejace krokwie o te 30cm? Czy trzeba rozebrac dach lukarny i zrobic konstrukcje od nowa - z dluzszymi krokwiami?

Andrzej Wilhelmi
26-02-2013, 00:12
Tak czy siak wszystko do więźby trzeba zdjąć. W związku z tym, że jest to mały daszek przedłużanie nie ma sensu szybciej będzie wymienić krokwie. Ostateczna decyzja w gestii kierownika budowy (on też powinien za to beknąć). Pozdrawiam.

grzegorzmm
28-02-2013, 20:08
Beda przedluzac okap. Tu mam jeszcze jedno pytanie o wroblowke - jak juz bedzie to robiony okap od nowa, to pokusilbym sie moze od razu o wroblowke z kratka do lukarny. Czy spelni ona swoja funkcje jesli lukarny nie maja dachowek wentylacyjnych? Czy moze w takich malych daszkach nie ma potrzeby wstawiania wroblowki z kratka?

Andrzej Wilhelmi
28-02-2013, 20:52
W każdym dachu bez względu na jego wielkość jest taka potrzeba i jest to poprawne rozwiązanie. Pozdrawiam.

grzegorzmm
05-03-2013, 06:03
Okapy w trakcie poprawiania, front juz zrobiony, tyl w polowie :

174427

Dalem wroblowke z kratka. Ciekawostka jest ze jako niezbedny material, w lokalnych hurtowniach jest tylko na zamowienie.

Andrzej Wilhelmi
05-03-2013, 20:29
No i zaczęło to nabierać wyglądu. Pozdrawiam.

grzegorzmm
16-04-2013, 19:10
Zauwazylem jeszcze taka rzecz - w jednym miejscu na poddaszu wypada scianka dzialowa dokladnie pod krokwia.

184064



Czy nie powstanie tam mostek termiczny? Na dobra sprawe miedzy nieogrzewana krokwia a ogrzewana sciana nie ma zadnej izolacji.

Czy w tym wypadku nie powinno byc tam jakiegos styropianu, tak jak mam na scianach czytowych? (zdjecie ponizej)

184065

Jan P.
16-04-2013, 19:39
Chyba ociepleniem wyjdziesz poniżej krokwi . Dlatego trzeba ściąć ściankę. Pisałem kiedyś, że łatwiej jest robić ciągłe ocieplenie a póżniej stawiać ścianki działowe. Unikamy wtedy mostków. Jan.

Andrzej Wilhelmi
16-04-2013, 19:39
Różnica polega na tym, że ściana szczytowa dochodzi do krycia wstępnego a ścianka działowa do krokwi. Nie zmienia to faktu, że ścianka działowa nie powinna stykać się z krokwią i powinna umożliwić poprowadzenie paroizolacji. Pozdrawiam.

grzegorzmm
16-04-2013, 20:01
Fakt, przy szczytowych - krokwie są obok ścian a nie nad ścianami. Jesli ma umożliwić prowadzenie paroizolacji, to chodzi o tą paroizolację tą pod wełną? Między krokwiami będzie jakieś18cm a pod nimi jeszcze z 10. Czyli ta ścianka byłaby do wycięcia po skosie na grubość dolnej warstwy wełny (ok 10cm) ?

Jan P.
16-04-2013, 20:05
Tak. Z płytą chyba 12. Jan.

grzegorzmm
16-04-2013, 20:06
Ok, dzieki za podpowiedz!

Andrzej Wilhelmi
16-04-2013, 20:34
Tylko do paroizolacji bo wówczas sufity są niezależne w każdym pomieszczeniu. Pozdrawiam.

Jan P.
16-04-2013, 21:02
Lepiej płyty nie ciąć. Chyba prościej , szybciej. Po co sobie utrudniać życie. Jan.

grzegorzmm
16-04-2013, 21:29
Tak dla jasnosci, na tym kawalku skosu trzebe bedzie podciac scianke tak aby do niej dochodzila plyta, na ktorej jest paroizolacja oslaniajaca 10cm welny i dopiero dalej krokiew. A czy w tym miejscu gdzie bedzie laczona plyta ( skos poddasza ) ze scianka dzialowa nie bedzie pekac nic po wykonczeniu? Taka krokiew bedzie pracowac przy zmianie wilgotnosci, temperatury - zima/lato czy bedzie nieruchoma jak mur scianki dzialowej?

hokejgk1
18-04-2013, 10:34
A jak wykonać wlot powietrza pod ścianę lukarny która jest zadeskowana lub z OSB ? Czy ejst to naprawde niezbędne na tak niewielkim trójkącie ???
Naciąć krokiew pierwszą z boku lukarny ??? -
To samo wylot - musiały by chyba być dziury w płatwi czy murłacie w której do której ta OSB jest mocowana !?

Ja swoją lukarne zamierzam ocieplic z zewnątrz 15cm styropian, a wewnątrz wełna 20cm

Andrzej Wilhelmi
18-04-2013, 21:36
Wentylacja chroni konstrukcję przed kondensatem pary wodnej. 15 cm na zewnątrz załatwia sprawę. Od wewnątrz nie potrzeba nic i zbyteczna jest wentylacja ściany. Natomiast jak zaczniemy dokładać od wewnątrz to taką grubość aby opór cielny tej warstwy był mniejszy od oporu cieplnego warstwy zewnętrznej. Gwarantuje to bowiem, że tzw. "Punkt rosy" zaistnieje wyłącznie w warstwie zewnętrznej. Pozdrawiam.

hokejgk1
18-04-2013, 23:00
Tylko naprawdę nie mam pomysłu jak to zwentylować hmmmm ???
Wpuścić powietrze jeszcze może da rade jak pierwsza krokiew z boku lukarny dało by rade w niej zrobić otwory nad warstwą ocieplenia cześci dachu skośnego (tylko skuteczność tej went, pewnie mierna), ale jak je wypuścić (w tej części trójkąta) to już nie mam pojęcia, bo u góry przeszkoda robi się z belki (płatwi) do której jest mocowany ten trójkąt z osb ...

(Może jutro narysuje o co chodzi bo pewnie ciężko zrozumieć) ...

Andrzej Wilhelmi
19-04-2013, 22:11
A co chcesz wentylować? Pozdrawiam.

hokejgk1
22-04-2013, 09:53
Ten trójkąt w którym będzie upchana wełna - a dokładnie przestrzeń pomiędzy - nad wełna a ścianą boczną lukarny z desek lub oSB

Andrzej Wilhelmi
22-04-2013, 20:41
Przecież napisałem, że jak dasz odpowiednia grubość na zewnątrz (analogicznie jak ocieplenie nakrokwiowe) to nie musisz niczego wentylować. A tak na marginesie to wełnę układamy a nie upychamy. Pozdrawiam.

hokejgk1
22-04-2013, 23:43
U Siebie i tak musze od środka ułożyć folie bo zrobi i tak powstanie tam wolna na nią ptrzestrzeń.

A jak zachować ciągłość izolacji ściany zew. lukarny z izolacją dachu ?
Rozumiem że styro ściany bocznej doprowadzam do deskowania ? A papę na deskach wywijamy na styropian ?

Arthizmoo
24-04-2013, 12:32
Panie Andrzeju, proszę o rozwinięcie swojej myśli co do braku wentylacji wełny, dlaczego jest nie potrzebna?. Na dniach będę ocieplał swoją lukarnę w której jest łazienka, planuję na ściankę wykonaną z BK 12 od zewnątrz położyć folię, pierwszą warstwę wełny Rockton o gr. około 15 cm, drugą o grubości 5cm, zostawić szczelinę około 3cm na wentylację którą zakryję pełnym deskowaniem oraz papą. W szczelinie wentylacji od dołu chcę wywiercić otwory w deskowaniu dachu głównego, góra natomiast, połączona będzie ze szczeliną 3 cm pomiędzy deskowaniem a wełną w ociepleniu całego poddasza. Dodam, że wysunięcie okapu względem ściany lukarny wynosi około 22cm.

185453

Andrzej Wilhelmi
24-04-2013, 20:13
A czoło tej lukarenki czym będzie obłożone? Pozdrawiam.

Arthizmoo
24-04-2013, 21:15
Również jak boki będzie ocieplana wełną z tym zastrzeżeniem, że będą inne grubości ze względu na okno mocowane w ociepleniu oraz stelaż na którym będzie położone deskowanie. Najprawdopodobniej będzie to 10+10 na stelażu 10 i 12 cm. W ten sposób pod deską zostanie 2cm wentylacji.
Pod dachem jest ściana wg. załącznika. Lico lukarny chciałbym ocieplić w podobny sposób.

185626

Andrzej Wilhelmi
25-04-2013, 20:32
Obłożenie styropianem załatwiłoby problem. Pozdrawiam.

Arthizmoo
26-04-2013, 08:38
Ależ w moich postach nie ma żadnego problemu :yes:

Andrzej Wilhelmi
26-04-2013, 21:57
W moich też . :yes: Pozdrawiam:bye:.