PDA

Zobacz pełną wersję : jaki podatek od nieruchomości dla garażu wolnostojącego...



lisek_79
30-01-2013, 21:16
Witam,
Sytuacja jest taka :
Mam działkę i w planach budowę domu i wolnostojącego garażu. ( w trakcie składania PNB)
dom ma 106m2 a garaż 88m2
wszystko ma jedną KW
Dom ma stawkę maks. 73gr/m2 a garaż ???
Dodam jeszcze ze powierzchnia gosp to 43m2 a garazowa 45m2 pow calkowita to 108m2

Gdzieś czytałem że jeśli na garaż i dom jest 1 KW to garaż powinien byc liczony jako element domu a jeśli na dom i garaż sa osobne KW to wtedy za garaz płaci się 10 razy tyle co za dom !

Może mi ktos napisać jak to u niego wygląda ile płacicie za garaż...?

Jane Says
30-01-2013, 21:21
za garaż płacił będziesz według stawki ustalonej przez Gminę, na 2013 rok stawka ta nie może być wyższa niż 7,66zł/m2

to, o czym czytałeś dotyczy opodatkowania mieszkań i miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych (stosowane zresztą nie przez wszystkie Urzędy - dowolność interpretacyjna), wtedy spotyka się z jednolitą stawką podatku. W przypadku domu jednorodzinnego, będącego odrębnym budynkiem od garażu, mimo, iz bdędzie na nie jedna księga wieczysta, stawka będzie zróżnicowana. Na 2013 rok - dla budynku mieszkalnego maksymalnie 0,73zł/m2, dla garażu 7,66zł/m2

lisek_79
30-01-2013, 21:37
toś mnie uszczęśliwiła :)
Jutro dzwonie do gminy jakie mają stawki :)
a orientujesz się jak liczą czy powierzchnie zabudowy czy netto ? bo u mnie to 108 x7,66 lub 88x7,66 :)

i jak liczą czy od momentu uzyskania pnb czy od odbioru budynku czyli za X LAT ?

Jane Says
30-01-2013, 21:44
uszczęśliwił, nie uszczęsliwiła. jestem male nie female :-)
podatek płaci się od 1 stycznia roku następującego po roku otrzymania pozwolenia na uzytkowanie/odbioru budynku.
do wyliczeń bierze się powierzchnię użytkową.
zawsze możesz w garażu prowadzić "wieczną' budowę, co dwa lata wpisywać jakąś robotę w DB i zwlekać z oddaniem do użytkowania. :-)

sSiwy12
30-01-2013, 22:06
Budowa na jednym PnB:rolleyes:

lisek_79
30-01-2013, 22:21
No a jak ... buduję dom 100m2 + garaż 88 + pom gosp. 230m2 :)
podatki będę takie płacił że w gminie bedą mi się kłaniac z daleka :D

aaa jak jest PNB wspólne dla wszystkich budynków to odbiory można robić pojedyńczo czy wszystko na raz trzeba ?
bo jeśli na raz to będę musiał zameldowac się u mamusi do 2055 roku :) Bo pomieszczenie gospodarcze wg wyceny ma kosztować 0,5 mln zł :)

a co do jane says... to Jane to damskie imię dlatego tak napisałem :) Przepraszam

rodii
01-03-2013, 14:56
Czesc, i jak dowiedziales sie czegos nowego a propo odbioru? Razem z domem, czy mozna oddzielnie?
Bo mnie juz ciary przechodza jak pomysle ze 1000zl bede musial zaplacic za budynek gospodarczy i garaz.
Ewentualnie wezme w dzierzawe 2 hektary ziemi i bede rolnikiem:rolleyes:

dzieki
Rafal

Kamil_
27-04-2017, 14:20
Powracam do tematu...
Ta cena za garaż wolnostojący jest absurdalna!

Jak to u Was wygląda?

Slawko123
27-04-2017, 14:42
Wszędzie jest tak samo do dziś. Garaż wolnostojący to budynek "inny" i stawka za niego wynosi ok 8zł/m2 powierzchni netto.

Kaizen
27-04-2017, 14:45
Wszędzie jest tak samo. Garaż wolnostojący czy budynek gospodarczy = stawka z 10x stawka za m2 domu.

To istotny argument, żeby budować w bryle bo nie są to drobne kwoty przy większych powierzchniach.

W bryle budynku - chyba wszędzie jak za m2 domu, ale dłubią tu podobno. W przypadku wydzielonych lokali w blokach już jest jasno zapisane, że stawka jak za lokal użytkowy (wcześniej różnie decydowały urzędasy a nawet sądy wydawały sprzeczne wyroki).

Slawko123
27-04-2017, 14:59
w blokach jest tak, ze jak garaż jest w tej samej KW co mieszkanie, to podatek jak za m2 mieszkania czyli ok 75gr, jak ma oddzielna KW to jak budynek "inny" i stawka jest niecałe 8zł/m2. i tak było zawsze, jedynie co zmienili, to to, ze każdy ma do zapłaty za swoja część, a wcześniej było tak, ze każdy mógł zapłacić za wszystkie garaże. np. ktoś nie zapłacił, to ściągali z innych, teraz tak nie ma, każdy płaci za swoja część i koniec.

Kamil_
27-04-2017, 15:38
W bryle już mam jeden 40 m2, nie dokleję już nigdzie 90m2 garażu :(

Masakra!
Ponoć tylko jakbym był rolnikiem to mogę płacić dużo mniej, ale mam własną działalność gospodarczą i nie mam jak przejść na KRUS :(

tom3sko
04-05-2017, 10:35
Nie orientujecie się czy za basen i altane również trzeba będzie zapłacić ten chory podatek ?

Slawko123
04-05-2017, 10:47
W bryle już mam jeden 40 m2, nie dokleję już nigdzie 90m2 garażu :(

Masakra!
Ponoć tylko jakbym był rolnikiem to mogę płacić dużo mniej, ale mam własną działalność gospodarczą i nie mam jak przejść na KRUS :(budynki w których prowadzona jest działalnośc gosp. to stawka wynosi ponad 22zł/m2, to samo dotyczy mieszkania w bloku, jesli w mieszkaniu prowadzimy działalność gosp. to za częśc mieszkania zapłacimy wspomniane 22zł/m2


Nie orientujecie się czy za basen i altane również trzeba będzie zapłacić ten chory podatek ?, za basen tak, jesli jest wymurowany, to samo dotyczy altany, z tym, ze budynek musi być trwale związany z gruntem, wolnostojąca altanka z drewna podchodzi pod architekturę ogrodową

Kamil_
04-05-2017, 10:52
O działalności nawet nie wspominam, u rodziców mam firmę zarejestrowaną i musiałem 4m2 wydzielić po 22 zł za metr podatku :)
Stanowisko do drukowania faktur i pakowania paczek :)