PDA

Zobacz pełną wersję : Lane skosy a Deskowanie.



sum41
04-02-2013, 09:41
Witam

Mam pytań kilka:

1. Czy warto deskować dach gdy będę miał lane skosy (drugi strop na poddaszu) ?

2. Miałem nie deskować tyle że mam ograniczoną gotówkę przez co do dachu sie zbuduje chatka ale potem bym chciał to dachem osłonić lecz to droga inwestycja wiec pomyślałem o deskowaniu i papie.

3. Poczytałem trochę forum i spotkałem post z którego wynika że papa na deskach jest tylko chwilowo na 1 sezon (dla osłony) - czyli co potem zostaje zrywana, na deski folia czy nowa papa i dachówka?

4. Przy lanych skosach jak wygląda nakładanie poszczególnych elementów?

- na lany skos/strop dajemy folię
- potem drewno
- watę szklaną
- deskujemy
- papujemy

Andrzej Wilhelmi
05-02-2013, 19:22
Dobrze, że tylko jeden taki post znalazłeś. Zrób tak ja napisałeś w pn.4. Pomiędzy wełn a deskami musi być drożna szczelina wentylacyjna. Na deskach papa termozgrzewalna wierzchniego krycia i można tak czekać na krycie docelowe nawet kilka lat. Przed kryciem docelowym dekarz oceni stan papy i podejmie stosowną decyzję. Pozdrawiam.

luky007
06-02-2013, 07:27
4. Przy lanych skosach jak wygląda nakładanie poszczególnych elementów?

- na lany skos/strop dajemy folię
- potem drewno
- watę szklaną
- deskujemy
- papujemy

rozwiązanie może i dobre ale niepotrzebnie drogie... pomijając że wata szklana z betonem to nie zabardzo mi jakoś pasuje...
w moich okolicach (granica województ śląskiego i łódzkiego) przy lanych skosach wszyscy robią tak:

- na lany skos/strop kładzie sie styropian jak na elewacje (klejony na pianke lub klej - bez montażu kołków)
- na to kładzie sie hydroizolacje (nie wiem co to za producent ale wygląda podobnie jak folia do podłogówki) - niektórzy ten punkt nawet pomijają... jeszcze inni tutaj normalnie zaciągają to siatką z klejem i sam chyba tak bym zrobił dobrze gruntując warstwę siatki z klejem.
- potem kładzie sie drewno konstrukcyjne (pamietajac zeby to sie nie opieralo na styropianie)
- dalej membrana łaty i dachówka lub inne krycie końcowe

największą zaletę z skosie lanym masz - że możesz go ocieplić styropianem od zewnątrz... ja bym skorzystał.

Ostap
06-02-2013, 08:41
Popieram na lane skosy najlepszy styropian w dwóch warstwach na mijankę i klej z siatką, na resztę pozioma stropu też styropian i wylewka z gruchy jak chcesz tam chodzić.
Nie ma to jak raz a konkretnie

fenix2
06-02-2013, 09:38
Popieram na lane skosy najlepszy styropian w dwóch warstwach na mijankę i klej z siatką, na resztę pozioma stropu też styropian i wylewka z gruchy jak chcesz tam chodzić.
Nie ma to jak raz a konkretnie

Ja zrobiłem coś w ten deseń. Tylko 3 warstwy styropianu na mijankę.

sum41
20-02-2013, 11:20
Dziękuję za odpowiedz i poradę.

Ostatnio byłym u dekarza który stwierdził że deskowanie jest dobre, tylko że w moim przypadku lanych skosów to już troche na wyrost robie i niepotrzebnie wydaję pieniadze.
A ma być tak:
1 Lane skosy
2 folia
3 wata
4 drewno konstrukcyjne
5 deskowanie
6 papa
7 dachówka

lub opcja tańsza
1 lane skosy
2 folia
3 wata
4 drewno konstrukcyjne
5 membrana
6 dachówka

Na co ty Andrzeju byś sie zdecydował?

Jeszcze jedno pytanko co myślisz o Topoli na drewno konstrukcyjne, wiecej szpilek i sie być moze nie poskręca?

Andrzej Wilhelmi
20-02-2013, 20:49
Membrana na dachu to najgorsze rozwiązanie. Stosują je Ci którzy nie potrafią poprawnie zwentylować połaci. Budujesz dla siebie czy na sprzedaż? To są pseudo oszczędności. Żadna, nawet najlepsza folia nie dorówna żywotności dachówce. Topola bardzo mocno kręci rozumiem, że chcesz zamontować deski topolowe? A może OSB grubości 10~12 mm? Życzę rozsądnych i trafnych wyborów. Pozdrawiam.

sum41
21-02-2013, 09:19
Topole bym chciał ale tylko na drewno konstrukcyjne (kozły, murłaty) gdyż tam mozna je szpilkami poprzykręcać i jakoś to usztywnic przed wykręcaniem sie, deski kupne sosnowe.

A co myslisz o tych poradach z styropianem (popytałem sie i jeden znajomy robił styropian ale on kładąc dach wciskał go poprostu pod dachówke choc to chyba słaba szczelność)?

Andrzej Wilhelmi
21-02-2013, 20:47
Trudno się merytorycznie wypowiadać odnośnie kwestii tak zdawkowo opisanych. Ja stosuję wyłącznie sprawdzone profesjonalne rozwiązania. Pozdrawiam.

sum41
22-02-2013, 08:46
To jeszcze takie pytanko.

Poczytałem troche forum gdzie też padały pytania "Komin - klinkier pełny czy dziurawka?" tyle tylko że z tego co wyczytałem to głównie ludzie pytają z cegły jakiej budować ale cały komin (bez wkładów - tradycyjnie) - od dołu do dachu; ponad dachem klinkier pełny.

Ja mam pytanie o komin systemowy z wkładami które są umieszczone w pustakach keramzytowych.

Chodzi mi że taki komin obudowany zostanie klinkierem ponad powierzchnią dachu - czy wiec lepsza jest cegła klinkierowa pełna czy w takim wypadku może byc dziurawka gdyż rurę od spalania/dymową otulać będzie pustak, wiec chyba tam woda sie nie dostanie gdyby dziurawka przez fugi jakoś namiękła?

Jaki byś polecał system kominowy jakiego producenta?

Andrzej Wilhelmi
22-02-2013, 23:28
Nie chodzi o przeciek do wnętrza komina tylko o przeciek po kominie do wnętrza budynku. Praktycznie nie ma żadnej możliwości uszczelnienia komina obmurowanego dziurawką. Tylko pełna cegła i pełna fuga. A ile byś zaoszczędził na tej cegle? Życzę rozsądnych wyborów. Pozdrawiam.

sum41
23-02-2013, 09:33
500szt to róznica 1 tys zł wiec trudny wybór.

Ogólnie to wszyscy znajomi mają dziurawkę nawet ja w obecnym domu hm trudna decyzja.

Andrzej Wilhelmi
23-02-2013, 14:37
Wybór nie jest trudny bo jest tylko jedno poprawne rozwiązanie. Skoro dla Ciebie przy budowie domu 1.000,- jest znaczącą różnicą to strach pomyśleć jak masz wykonane fundamenty?! Życzę rozsądnych wyborów. Pozdrawiam.

sum41
24-02-2013, 17:26
Fundamenty - ława lana z gruhy potem kanoldy z izolacjami, folia kubełkowa, styropian xps, mazidła itp.

Andrzej Wilhelmi
24-02-2013, 18:00
Czyli wszystko OK. Skąd wiec te dziwne oszczędności na kominie? Pozdrawiam.

fenix2
24-02-2013, 20:16
Fundamenty - ława lana z gruhy potem kanoldy z izolacjami, folia kubełkowa, styropian xps, mazidła itp.


A zbrojenie jest? :)

sum41
25-02-2013, 13:27
Zbrojone jest a oszczędności są bo muszą być bo buduję sie za własne tylko finanse i to jeszcze długo zbierane, wiec szukam gzie tylko moge;/

fenix2
25-02-2013, 14:39
MOżna od góry dać 3-4 warstwy z pełnej cegły, a reszta z dziurawki jest to jakiś kompromis. Decyzja należny do ciebie.

sum41
25-02-2013, 18:06
Taki tez pomysł mi sie nasunął jakiś czas temu - dziękuję;]

Carpenter78
25-02-2013, 22:40
Na lane skosy mam położony styropian, komin z dziurawki podzielony kilkoma warstwami cegły pełnej (zaryzykowałem).
Z topolą dałbym sobie spokój, chociaż znam miejsca gdzie robi się dachy z osiki a kuzyn wykorzystywał jako deski na szalunki (gr 5/4") i potem poszło to na łaty pod blachę.
Deski z osiki suche i odpowiednio grube są w miarę proste i b. lekkie ale jak dostaną wody to kręcą się jak glizda na mrozie...

Pozdrawiam!

Andrzej Wilhelmi
25-02-2013, 23:43
MOżna od góry dać 3-4 warstwy z pełnej cegły, a reszta z dziurawki jest to jakiś kompromis...

To nie jest żaden kompromis! To są niekompetentne i nieodpowiedzialne porady. Cegła dziurawka na elewacje i na płoty a nie na kominy. Pozdrawiam.

fenix2
26-02-2013, 05:18
To nie jest żaden kompromis! To są niekompetentne i nieodpowiedzialne porady. Cegła dziurawka na elewacje i na płoty a nie na kominy. Pozdrawiam.

Jak już mnie cytujesz to nie wyrywkowo! Cegła pełna jest najlepszą, ale i najdroższą opcją, nikt tego nie neguje! Ale decyzja należny do inwestora! Podejrzewam, że tysiące domów ma ta zrobione kominy i nic się z nimi nie dzieje.
Może zawsze obłożyć komin struktonitem.

sum41
26-02-2013, 13:58
Ogólnie gdy zacząłem pytać o cegłę pełną znajomych to wszyscy w 100% takie oczy na mnie, ale także gdy pyta sie o cegły pełne w hurtowniach to ciężko gdyż jest mały ich zbyt wiadomo czemu bo wiekszość wali z dziurawki.

Dam jednak topole na murłaty i kozły z tym ze kozły wystające w szczytach poza dach dam ze sosny.

Andrzej Wilhelmi
26-02-2013, 21:44
... decyzja należny do inwestora!


No i kolejny raz mijasz się z prawdą bo obowiązuje prawo budowlane i normy. Dobrze, że tylko podejrzewasz a nie jesteś pewny. Oczywiście, że zawsze można obłożyć komin płytką włóknocementową, i zawsze można go otynkować tylko po co źle budować? Tylko po to żeby później naprawiać?!
Te kominy też wymurowano z dziurawki co zaproponował niedouczony murarz i zaakceptował niedouczony kierownik budowy. Mimo zaimpregnowania fug wytrzymały 3 lata teraz wyglądają tak i już nie ciekną.

Jan P.
26-02-2013, 22:07
Andrzeju jak zrobiłeś ten kosz w wolim oczku ? Jan.

Andrzej Wilhelmi
27-02-2013, 23:11
Tak naprawdę te formy jak widać nawiązują tylko wyglądem do "wolego oka". Jedyna możliwość to wykonanie tych przejść na nokach. A oto kilka zbliżeń. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
27-02-2013, 23:19
A tu z innego dachu też na nokach. Pozdrawiam.

hokejgk1
28-02-2013, 07:29
OOOjaaaa co za łapy :jawdrop: widać że chodzi Pan na siłkę ;)

A wykonanie 1 klasa ! ! !

A tak na marginesie o co chodzi z tym na "nokach" - pełne kosze ?

Jan P.
28-02-2013, 18:30
Noki- każdy rząd dachówek obrabiany osobno blachą. Andrzeju , gdzie Ty wszedłeś bez liny?- kamikadze :eek:Jan.:

Andrzej Wilhelmi
28-02-2013, 23:10
Janie jestem człowiek mucha. A tak na prawdę jestem mocno związany ze swoją firmą i to mi wystarcza.
"hokejgk1" dziękuję za miłe słowa. Na siłownię nie chadzam wystarczy powciągać na dach trochę dachówek. Na tym dachu było 5 takich "oczek" i prawie 16.000 sztuk dachówki.
Wracając do meritum dla płaskiej dachówki a szczególnie dla karpiówki nie ma lepszych rozwiązań koszy, kominów, okien i przyściennych jak na "nokach". 100% szczelność bez żadnych uszczelek! Do tego w koszu nie widać żadnej blachy. Podobne rozwiązania stosuje się w łupku, płytce włóknocementowej i goncie bitumicznym. Można się pokusić o zastosowanie w płaskiej dachówce zakładkowej. Imitację takiego kosza na "nokach" popełniłem kryjąc dach dachówką Smaragd. Efekty poniżej. Pozdrawiam.

hokejgk1
01-03-2013, 07:21
Ten Smaragd to braas-a czarny kryształ ?

Andrzej Wilhelmi
01-03-2013, 21:52
Aktualnie Braas'a tylko nie czarny kryształ a Tekowy. Jest to angoba szlachetna i stąd ten połysk. O różnych porach dnia i w różnych warunkach klimatycznych (słońce, pochmurno) zmienia kolor. Takie jest odczucie patrzącego. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
01-03-2013, 23:01
A tu przykłady realizacji prawie "wolich oczek"