PDA

Zobacz pełną wersję : POŚ a glina



waz_2000
04-02-2013, 19:18
Moja działka to sama glina, wiosną zawsze zalega woda. Czy jestem skazany na szambo?

WOJSKI
04-02-2013, 20:51
Nie

fenix2
11-02-2013, 22:25
Moja działka to sama glina, wiosną zawsze zalega woda. Czy jestem skazany na szambo?

Nie
Wow!

Marcin H
13-02-2013, 07:50
Jakie pytanie, taka odpowiedź.

WOJSKI
13-02-2013, 18:49
Feniksie, masz rację powinno być:
Nie, nie jesteś :D

Coffee_
23-02-2013, 14:52
nie, nie jesteś - drenaż rozsączający w nasypie :)

Matilde1
23-02-2013, 15:12
.

fenix2
23-02-2013, 15:57
Moja działka to sama glina, wiosną zawsze zalega woda. Czy jestem skazany na szambo?


Zależy jak głęboko jest ta glina.

pkorol
08-03-2013, 06:21
Ja mam glinę na wierzchu, wykonałem sam POŚ. Wykopałem kanały 1 metr głębokości, dałem żwir i piasek i po sprawie. Wszystko hula. kanałów mam 20 mb, dwie nitki. Trochę za mało i woda na wiosnę wychodzi na zewnątrz, możliwie, że to wody gruntowe a nie POŚ, nic mi to nie przeszkadza, bo mam spadek, woda nie śmierdzi. W warunkach miałem zbudować POŚ w nasypie. Doszedłem do wniosku, że to zbędna inwestycja i miałem rację. Skoro POŚ możno wypuścić prosto do fosy a tą wodą możno śmiało podlewać ogródek i nic nie śmierdzi, to poco kombinować i utrudniać sobie życie. Jestem zadowolony z tej decyzji, nie dosyć, że taniej wyszło od szamba betonowego, to mam minimalne koszta eksploatacji.
Żeby woda nie zalegała na działce, musisz wykopać studnię 4-6m3 która będzie łapać nadmiar wody. Pozdrawiam

pieknyromek
08-03-2013, 09:40
Odpowiednio duży drenaż w nasypie chyba może wystarczyć.

Ważne jak głęboko sięga ta glina.
To co pisze pkorol jest pozytywne - czasami się udaje (rozumiem że wszystko to w glinie, że nie dokopałeś się głębiej np. do piasku).
Pamiętajcie że glina gline nierówna. W glinie ilastej nie robiłbym POŚ-u nawet na dużej powierzchni. W glinie piaszczystej jest szansa że się uda ale trzeba większej powierzchni niż na piasku.
Jeszcze też zależy sporo zależy od tego ile się ścieków produkuje (ja np. ~5m3/mies.) ale znam przypadek że 3 osobowa rodzina produkuje dziennie 1m3 ścieku i POŚ daje u nich radę. Ale to piaszczysty teren więc ośrodek skalny jest w stanie to odebrać. W samej glinie nierealne. Choć i w tym wypadku po lecie z dużą ilością opadów + intensywne rozsączanie z POŚ-u w piwnicy pojawiła się wilgoć(ale to już inna historia).
Jak więc widać na tych prostych przykładach trzeba za każdy razem do sprawy podchodzić bardzo indywidualnie. A znam też sytuację że ktoś miał w piasku 20cm przewarstwienie mułku i krzyczał że ma glinę i nic mu z drenażu nie wyjdzie;)

pkorol
17-03-2013, 06:27
Rasowa glina bez piasku, piasek się pojawia na głębokości 3-5 m, skała 15 m. Najważniejszym atutem który mam to spadek od domu. Więc wypływające ścieki (czy woda gruntowa) w zimie nie przeszkadzają. Latem dookoła drenażu sucho. Nic a nic nie śmierdzi. U znajomych ziemia dobra ale dookoła drenażu rośnie wyrażanie gęstniejsza trawa. U mnie nie, wszędzie taka sama.
Wykopanie 20 m + żwir około 300 zł. Nawet jeżeli po latach się zamuli to i tak będę w plusie.
Wykopie obok następne drenaże i już. Z resztą nie wiele mam do wyboru, robić drenaż w nasypie kosztowna inwestycja.
3 osoby+ dziecko, produkujemy nie więcej niż 26m3 na kwartał (tyle zużywamy wody)
Gdybym podchodził do sprawy indywidualnie i głową a finanse by pozwalały to robiłbym według wytycznych producenta POś a tak zrobiłem tak jak się dało i działa. Gdybym miał fosę, to nie zastanawiałbym się długo i podłączyłbym się do niej bezpośrednio, bo możno i po problemie.

mixiuw
19-03-2013, 12:30
Pokusiłem się na POŚ IN-DRÄN. Mam ją od 3 m-cy, więc trudno mi powiedzieć o zaletach i wadach w działaniu. Na pewno jej zaletą jest zajmowany obszar.

pkorol
20-03-2013, 07:26
Witam znalazłem coś takiego Tunel rozsączający, oczyszczalnia deszcz Graff 300 http://allegro.pl/tunel-rozsaczajacy-oczyszczalnia-deszcz-graff-300-i3042685738.html

pieknyromek
04-04-2013, 12:13
Witam znalazłem coś takiego Tunel rozsączający, oczyszczalnia deszcz Graff 300 http://allegro.pl/tunel-rozsaczajacy-oczyszczalnia-deszcz-graff-300-i3042685738.html

Niby ok. tylko to kosztowana zabawa, radziłbym zrobić rozsączanie znacznie niższym kosztem. Tylko albo głębiej do warstwy przepuszczalnej albo na dużej powierzchni zakładając że glina to odbierze.