PDA

Zobacz pełną wersję : Droga Gminna - obowiązki Gminy



marekbo
13-02-2013, 08:28
Witam,

Zanim wystąpię z pismem do Gminy, proszę szanownych forumowiczów o poradę w sprawie drogi Gminnej.

1. Czy są jakieś przepisy regulujące sprawę latarni?, prosta droga ma 200m, znajduje się przy niej 7 domów. Pierwsza latarnia jest na początku drogi, kolejna prawie na końcu (tylko dwie). Na innych ulicach jest praktycznie na każdym słupie (średnio co 30m). Przy paru domach jest ciemno

2. Przy naszej ulicy nie ma chodnika, jest droga asfaltowa i ziemia między drogą a domami. Efekt jest taki że koło każdego domu wygląda to inaczej, bo jeden dba, a inny ma to w du....

3. Gmina parę lat temu budowała kanalizację, deszczówkę zrobili tylko na 40m drogi, efekt jest taki że pierwsze 40m drogi wygląda ładnie (krawężniki), a reszta drogi jest bez deszczówki i krawężników. Mamy wysoko wody gruntowe przy ulewie woda oczywiście spływa również na nasze działki.

Sąsiedzi się podpiszą pod wszystkim byle coś zmienić.

mikolayi
15-02-2013, 07:26
http://edroga.pl/prawo/komentarze/1756-oswietlenie-drog-problemy-z-interpretacja-prawa - tutaj o tym, do jakich przepisów się odnieść. Z posta nie za bardzo zrozumiałem z jakim pismem i w jakim celu chcecie wystąpić do gminy

marekbo
15-02-2013, 09:57
[url] Z posta nie za bardzo zrozumiałem z jakim pismem i w jakim celu chcecie wystąpić do gminy

1. Z wykonaniem instalacji burzowej na całej ulicy
2. Budową chodnika, lub jednolitym utwardzeniem pobocza.
3. Budową 2 dodatkowych latarni

mikolayi
16-02-2013, 19:46
a chcecie partycypować w kosztach ? albo pokryć całość kosztów ?

marekbo
18-02-2013, 11:49
a chcecie partycypować w kosztach ? albo pokryć całość kosztów ?

Dlatego zadałem pytanie o obowiązkach Gminy wynikających z przepisów. Nie znam tych przepisów, może Gmina ma obowiązek żeby to zrobić. Dlaczego jedna ulica ma być lepiej traktowana od drugiej?.

mikolayi
19-02-2013, 09:47
bo mieszka tam wójt albo radny ? wszytko rozbija się o budżet. Na pewno będziecie mieć większą szansę, jeśli będziecie partycypować w kosztach inwestycji. art, 20 ustawy o drogach publicznych.

marekbo
20-02-2013, 06:48
bo mieszka tam wójt albo radny ? wszytko rozbija się o budżet. Na pewno będziecie mieć większą szansę, jeśli będziecie partycypować w kosztach inwestycji. art, 20 ustawy o drogach publicznych.

To jest dzielnica Miasta, Urząd Miasta jest odpowiednim organem, ale mamy lokalnego radnego od spraw na dzielnicy :D. Dyskutowałem jeszcze ze znajomym, skoro nie ma instalacji burzowej na ulicy, a woda z rynien jest odprowadzana jest do pozdziemnych zbiornków rozsączających to może nie obciążą nas podakiem od deszczówki?.

Łukasz789
20-02-2013, 11:02
Na pewno chcecie ten chodnik ? Żebyście potem nie narzekali jak Wam go zrobią. U mnie jest i ludzie przeżywają horror o 6 rano już czeka straż aby wypisywać mandaty za nieodśnieżony chodnik. W tamtym tygodniu słyszałem nawet lament sąsiadki ,ze ona na emeryturze i jest tak gnębiona przez ten chodnik przez straż. Że już w tym sezonie dostała mandatów na ponad 1000zł i z czego ona to zapłaci? Szczerze dla mnie podstawowa rzecz to brak chodnika po mojej stronie.
A co do latarni ,u mnie teraz latarnie są na każdym slupie ale walka o nie trwała 10 lat a skończyło się to tym ,że mieszkańcy zakupili lampy i caly sprzęt a elektrownia założyła ją tylko .Koszt na mieszkańca wyszedł chyba 200-300zł także tragedii nie ma.

Anna Ł.
21-02-2013, 08:23
Nie wiem czy to pasuje czy troszkę nie na temat... Ale szukam i szukam i nie znajduję odpowiedzi na dręczące mnie pytanie. Mieszkam przy drodze gminnej. Pas drogowy to 6 metrów (droga+rów). W niektórych częściach działki rów wjeżdża nam na nasz teren, ale nie jest to może istotne. Nasza działka przylega do tej drogi na długości ok. 200 metrów. Sąsiadów w odległości 0.5 km brak. Prąd na działce mamy prowadzony w ziemi, Niedawno dowiedziałam się, że gmina planuje oświetlenie tej drogi i tu rodzi się pytanie jak będzie to wyglądać, będą stawiać pojedyncze lampy, słupy i w jakim miejscu, w pasie drogowym nie ma gdzie, to czy wniosek jest taki, że na naszej działce? Czy ja muszę się zgodzić, czy w ogóle ktoś się mnie będzie pytał o zgodę? Jakie przepisy to regulują, czy może jest to wolna amerykanka gminy.

marekbo
21-02-2013, 13:02
Na pewno chcecie ten chodnik ? Żebyście potem nie narzekali jak Wam go zrobią. U mnie jest i ludzie przeżywają horror o 6 rano już czeka straż aby wypisywać mandaty za nieodśnieżony chodnik. W tamtym tygodniu słyszałem nawet lament sąsiadki ,ze ona na emeryturze i jest tak gnębiona przez ten chodnik przez straż. Że już w tym sezonie dostała mandatów na ponad 1000zł i z czego ona to zapłaci? Szczerze dla mnie podstawowa rzecz to brak chodnika po mojej stronie.
A co do latarni ,u mnie teraz latarnie są na każdym slupie ale walka o nie trwała 10 lat a skończyło się to tym ,że mieszkańcy zakupili lampy i caly sprzęt a elektrownia założyła ją tylko .Koszt na mieszkańca wyszedł chyba 200-300zł także tragedii nie ma.

O tym nie pomyślałem, a ja sam mam 70 metrów ogrodzenia przy drodze :). Chyba wystąpie jedynie samodzielnie do gminy i partycypowanie w kosztach wysypania jakiegoś żwiru czy gresu.