PDA

Zobacz pełną wersję : Jakość drewna na więźbę



Kubiś
15-02-2013, 18:51
Witam
Mam pytanie dotyczące jakości drewna na więźbę. Wszystkie wcześniejsze informację na ten temat jakie miałem mówiły, że drewno na więźbę powinno być najpierw wysuszone do ok 12% następnie zaimpregnowane ciśnieniowo lub zanurzeniowo a następnie ponownie wysuszone do żądanej wilgotności. Przede wszystkim chodzi o to aby drewno zamontowane w dachu nie wyginało się podczas schnięcia. Druga sprawa dotyczy wytrzymałości. Dopiero suche drewno nabiera odpowiedniej wytrzymałości. Tyle o teorii.
Ponieważ jestem przed budową dachu, szukam dostawcy drewna, który byłby w stanie dostarczyć materiał o względnie dobrych parametrach.
Tartak nr 1: poinformowali mnie że oni nie impregnują ciśnieniowo ponieważ większość autoklawów do impregnacji i tak jest z czasów PRL i nie trzymają parametrów a co za tym idzie taka impregnacja nie różni się niczym od zanurzeniowej, dla tego oni impregnują tylko zanurzeniowo.
Tartak nr2: oni impregnują ciśnieniowo, tyle że drewno które obrabiają jest świeże, nie wysuszone, i takie też niby jest montowane na dach. Pan mi wytłumaczył że świeże drewno ma otwarte pory i łatwiej wciąga impregnat, poza tym suszenie drewna w tartaku powoduje jego wyginanie co pogarsza jego jakość a jeśli jest montowane na dachu na świeżo to schnie naturalnie, a że jest już zamocowane z obu stron to się nie wygina.

Dla mnie te teorie są trochę naciągane, a co wy o tym sądzicie?

Andrzej Wilhelmi
15-02-2013, 20:27
...świeże drewno ma otwarte pory...

Otwarte pory ma ten kto nie zapnie rozporka. Czy zatem można również wnioskować, że "nie świeże" drewno ma zamknięte "pory"?
Jak ktoś nie potrafi suszyć drewna to opowiada bzdury. Na więźbę powinno być stosowane suszone drewno ale będzie ono dwa razy droższe. Część inwestorów kupuje wcześniej i podsusza w sztaplu. Jest ono owiane czyli powietrzno suche. Jesteś z Aleksandrowa to sprawdź w Sopeximie.Pozdrawiam.

klaudiusz_x
16-02-2013, 14:14
Kup "normalne". Posezonuj. Będzie suche. Nie zapomnij o prawidłowym ułożeniu do sezonowania. Inaczej je poskręca i powygina.

Kubiś
16-02-2013, 14:47
Byłem w Sopeximie. Powiedzieli mi tam to samo. Sprzedają mokre drewno, które podobno w ciągu 2 - 3 tygodni trzeba zamontować na dach to wtedy się nie powygina za bardzo. Z sezonowaniem jest ten problem że dach ma być zrobiony do końca marca (o ile pogoda dopisze) tak że nie ma za bardzo czasu na sezonowanie.

frank_gr
18-02-2013, 12:08
Byłem w Sopeximie. Powiedzieli mi tam to samo. Sprzedają mokre drewno, które podobno w ciągu 2 - 3 tygodni trzeba zamontować na dach to wtedy się nie powygina za bardzo. Z sezonowaniem jest ten problem że dach ma być zrobiony do końca marca (o ile pogoda dopisze) tak że nie ma za bardzo czasu na sezonowanie.

To prawda, poniewaz takie drewno trzeba sezonowac w klocu lub w balach i to potrafi sie wykrecic wokol wlasnej osi prawie w swider. Jak kupisz to nie rozrywaj paczek, uloz na rownej powierzchni i przykryj tylko u gory, zeby mialo przewiew. takie drewno wytraci zbedna wilgoc, ale nie straci pierwotnego ksztaltu. Odnosnie impergnacji to jezeli przygotowany preparat w tartaku byl prawidlowo, napewno wszytko bedzie ok.

imrahil
18-02-2013, 20:53
a jaki gatunek drewna polecacie na więźbę?

Andrzej Wilhelmi
18-02-2013, 21:19
Iglaste. Pozdrawiam.

hokejgk1
18-02-2013, 22:25
Dębowe :d

imrahil
18-02-2013, 22:31
jabłkowe. a poważnie - świerk czy sosna? czy obojętne? słyszałem sprzeczne opinie, których jednak nikt nie potrafił uzasadnić

frank_gr
19-02-2013, 19:05
Dębowe :d

zajebiaszcza jest - robak go prawie nie rusza, ale jaki koszt...

frank_gr
19-02-2013, 19:16
jabłkowe. a poważnie - świerk czy sosna? czy obojętne? słyszałem sprzeczne opinie, których jednak nikt nie potrafił uzasadnić

Sosna- ale pod warunkiem, ze material nie pochodzi z wiatrolomow lub gruntow poronych. Swierk poczatkowo po wyschnieciu sprawia wrazenie twardszego i scislejszego lecz z racji tego ze prawie nie zawiera zywicy bardziej podatny na szkodniki.
Porzadne drewno sosnowe powinno pochodzic ze starych drzew, ktore rosly na lekkiej i przesychejacej ziemi. Taki surowiec bedzie mial gesty sloj i sam zapach drewna nawet mokrego bedzie typowo zywiczny i intensywny. Pamietaj im gestszy swoj tym lepsze drewno.

imrahil
19-02-2013, 20:26
dzięki

plolik
01-03-2013, 20:35
Zaczynam moją przygodę z budową domu. Czy ktoś z Was słyszał o tym, że drzewo na więźbę musi mieć certyfikat?

dzięki

Andrzej Wilhelmi
01-03-2013, 21:03
Jak wszystkie materiały, które użyjesz do budowy. Pozdrawiam.

plolik
02-03-2013, 09:08
Pytam dlatego, że chcieliśmy wykorzystać drzewo z naszego lasu na więźbę. W tej sytuacji musimy go certyfikować? Czy dobrze rozumiem?

subfosylny
02-03-2013, 11:20
S Świerk.... z racji tego ze prawie nie zawiera żywicy ....

Jakaś nowa miejska legenda. To jodła nie zawiera w drewnie żywicy a nie świerk .

"Porządne drewno sosnowe powinno pochodzić ze starych drzew" i tu się zgadzam , ale muszę coś dopisać.

Dlaczego jeszcze ze starych drzew? Dlatego, że mają dużą średnicę i tarcica pozyskana z nich ma duży ( procentowo) udział twardzieli w stosunku do bielu. Biel jest bardziej podatny na ataki owadów, wiec czym więcej twardzieli, tym więźba dłużej postoi. Pozyskiwane masowo więźby z cienkich dłużyc mają olbrzymi udział bielu.

Biel sosny w przeciwieństwie do twardzieli jest podatny na impregnację. I w ten sposób można zniwelować część problemów z ewentualnym atakiem owadów - technicznych szkodników drewna.

szub1234
02-03-2013, 18:55
Powiem ci jako inwestor i wykonawca buduje dom (nie pierwszy) dobra więżba dachowa suszona strugana ci co kupili niech się pochwalą zobaczymy ilu ich będzie , ja dzwoniłem po nie kłamiąc po 67 firmach to 66 firm powiedziało moi że suszone i strugane po co ci to naczytałeś śię muratora i myślisz że wszystko wiesz nikt takiego drewna nie stosuje bo po co przepłacać i takie ta a chodzi o to że nikt nie wie jak wysuszyć drewno o takim przekroju i taka jest prawda ,jedna firma wysuszy zobaczymy ,ale w jednym mają rację to co piszą na forum o suchym drewnie to tak jak byś zobaczył ufo życzę szczęścia:D

subfosylny
03-03-2013, 11:37
Wilgotność drewna iglastego , przeznaczonego na więźby dachowe nie powinna przekraczać 18%, co można uzyskać sezonując drewno na wolnym powietrzu, oczywiście pod zadaszeniem.

hokejgk1
05-03-2013, 10:34
Ja będę stawiał dach w tym roku w lipcu i zastanawiam się czy kupić wcześniej, czy od razu z tartaku na dach, już mam straszny mętlik w głowie ...

W starej książce wyczytałem że powinno się ściąć okorować pod dach zadaszenie i za rok lub 2 wycinać belki ... tylko gdzie tak mi zrobią ... :-(

A wogóle to wyczytałem że początek czerwca kiedy będę zamawiał to też średni miesiąc do wycinki ...

Jednak postanowie i chyba kupie wcześniej (w połowie marca zamówie) i zeskładuje ODPOWIEDNIO u siebie na działce ...

hokejgk1
05-03-2013, 20:24
Chociaż mój cieśla mówi co innego , że mokre na więźbe bo się poskręca, że on już zbijał skręcał pasami i się nie uniknie zawsze się poskręca ...

I bądź tu mądry .... / A mi brak doświadczenia w tym zakresie ...

skrabi
26-06-2013, 13:50
Rozważam kupno drewno KVH, gdyż chcę mieć pewność co do jakości drewna.
Czy KVH waszym zdaniem jest dobrym wyborem na więźbę?

Sprawdzałem też BSH, ale niestety jest ono dla mnie za drogie.

słaby dekarz
27-06-2013, 18:15
Rozważam kupno drewno KVH, gdyż chcę mieć pewność co do jakości drewna.
Czy KVH waszym zdaniem jest dobrym wyborem na więźbę?

Sprawdzałem też BSH, ale niestety jest ono dla mnie za drogie.

KVH jest świetnym wyborem:p

skrabi
27-06-2013, 18:23
a co ma znaczyć ten język?