PDA

Zobacz pełną wersję : GWC - jakie macie temperatury



gentoonx
16-02-2013, 11:57
Zakładam ten temat, bo wiele jest postów gdzie użytkownicy podają temperatury po przejściu powietrza przez ich GWC i w sumie nie ma skoncentrowanych wyników.

Temat nie jest teoretycznie do dyskusji, bo śmieci będą, więc jesli ktoś będzie miał zastrzeżenia do czyjegoś wpisu, to podyskutować można w osobnym wątku z linkiem do wyników (w końcu od tego jest forum i możliwość zakładania nowych wątków)

Prosze się nie wstydzić i podawać wyniki :) w następującej formie:

TYP GWC (rurowy, żwirowy, maxowy,..)
LOKALIZACJA (pod budynkiem w obrysie fundamentów, płyty, zewnętrzny)
WIELKOŚĆ (rurowy - jaka rura, układ, długość, żwirowy - powierzchnia i objętość złoża)
JAKA GŁĘBOKOŚĆ (ppt, jeśli pod budynkiem - jaka głębokość i ile budynek ponad poziomem terenu))
JAKIE WYDATKI ZIMĄ I LATEM
CZY OKRESOWY, CZY CAŁOROCZNY ( używany z przerwami czy bez przerw)
JAKI GRUNT RODZIMY (opcjonalnie)
JAKA WYSOKOŚĆ WÓD GRUNTOWYCH (opcjonalnie)
KTÓRA STREFA KLIMATYCZNA

porównamy też przy okazji jak sie mają wyliczenia programowe do rzeczywistości (bez dyskusji)
wklejam przykładowy wykres temp. gruntu z jednego z programów dla III strefy klimatycznej, gleba gliniasta, głębokość 2m

farmi
17-02-2013, 22:45
Witam
U mnie reku (NIKOL 450) z gwc pracuje od listopada ubiegłego roku i na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak:
Wydajność reku -40% (ok 180m3/h), sprawność 93%

TYP GWC -rurowy
LOKALIZACJA (pod budynkiem w obrysie fundamentów, płyty, zewnętrzny)- zewnętrzny
WIELKOŚĆ (rurowy - jaka rura, układ, długość, żwirowy - powierzchnia i objętość złoża)- Zwykła rura 200 PVC-U o litej ściance. dł ok 58m, ułożona pojedynczo na ukos działki
JAKA GŁĘBOKOŚĆ (ppt, jeśli pod budynkiem - jaka głębokość i ile budynek ponad poziomem terenu))- od budynku 1.4m- na końcu gł. ok 2.5m
JAKIE WYDATKI ZIMĄ I LATEM - reku pracuje z mocą 40% - od kilku tygodni temp na wlocie reku 8.5-8.8`C, jak było w grudniu -15 najniżej spadła do 6-6,5`C (wówczas zmniejszyłem wydajność reku do 30%, latem niestety jeszcze nie testowałem, Kiedy przełączam reku na MIN (ok 20%)- temp na wejściu mam 10,8-11,5`C
CZY OKRESOWY, CZY CAŁOROCZNY ( używany z przerwami czy bez przerw)- od listopada bez przerwy
JAKI GRUNT RODZIMY (opcjonalnie) - tęga glina, dość wilgotna
JAKA WYSOKOŚĆ WÓD GRUNTOWYCH (opcjonalnie)- 1,5-2,0m
KTÓRA STREFA KLIMATYCZNA- Pod Poznaniem

michał dereń
18-02-2013, 17:11
nie do końca mi się chce wierzyć w te wyniki na wejściu. teoretycznie ziemia ma ok 7 st C, a u Ciebie wchodzi nawet powyżej 10 st. perpetum mobile normalnie....

kangaxx
18-02-2013, 21:09
energia termalna :)

edde
18-02-2013, 23:08
albo tez np. sposób poprowadzenia rur od wejscia w budynek z ziemi do rekuperatora, na takiej drodze przez dom powietrze potrafi złapać dobre kilka stopni, tym barzdiej, ze rekuperator nikol standardowo mierzy temperaturę powietrza czerpanego na wejściu do centrali, a wejscie do centrali to nie zawsze to samo co wyjście z gwc ;)

klaudiusz_x
19-02-2013, 09:44
TYP GWC: maxowy
LOKALIZACJA: zewnętrzny
WIELKOŚĆ 24m2
JAKA GŁĘBOKOŚĆ 1,7 do 2,5m
JAKIE WYDATKI ZIMĄ I LATEM obecni 1*, latem 16*
CZY OKRESOWY, CZY CAŁOROCZNY: okresowy
JAKI GRUNT RODZIMY (opcjonalnie)
JAKA WYSOKOŚĆ WÓD GRUNTOWYCH (opcjonalnie)
KTÓRA STREFA KLIMATYCZNA 2 albo 3

farmi
20-02-2013, 00:07
albo tez np. sposób poprowadzenia rur od wejscia w budynek z ziemi do rekuperatora, na takiej drodze przez dom powietrze potrafi złapać dobre kilka stopni, tym bardziej, że rekuperator nikol standardowo mierzy temperaturę powietrza czerpanego na wejściu do centrali, a wejscie do centrali to nie zawsze to samo co wyjście z gwc ;)
Tu możesz mieć akurat trochę racji- bo właśnie rura GWC wchodzi na piętro przez pomieszczenie gospodarcze (normalnie ogrzewane) niby jest dobrze zaizolowana w pomieszczeniu ale słabsza izolacja (pianka z puszki) jest w posadzce i stropie a mam wszędzie podłogówkę. Gdyby reku stał ona zimnym stryszku wyglądałoby to pewnie gorzej, a ponadto musiałbym zapuścić czujnik temp poniżej posadzki parteru. Mnie mimo wszystko najbardziej zadowala sprawność tego utrojstwa np teraz Tw=21,0`C Tn=20,2`C

gentoonx
20-02-2013, 10:44
Dorosłe chłopy a jak dzieci. Prosiłem nie robić rozpierduchy w wątku?

widzę jeden sensowny wpis, reszta to bełkot.

wytrzymałem 3 dni i już uznaję, że wątek nie ma sensu, aż żal doopę ściska

Instaltechnic
20-02-2013, 16:23
7,8 stopnia na wlocie, bo zima łagodna.

compi
20-02-2013, 17:12
Podlasie, 48mb rury fi200 pomarańczowej z czego 38 pod domem na głębokości 1,5 pod posadzką do 2 m na końcu, glina piasek ze średnimi wodami gruntowymi. Termometr bagnetowy umieszczony w wejściu rury w kotłowni(temp.pow. w kotłowni 11 stopni) wskazuje zimą średnio 8-10 stopni, minimalna w ub roku to 5 stopni. Zimą gdy wilgotność spada poniżej 35-38% przerwy w pracy WM dochodzą do 24-36 godzin. W tym roku rzadko, w ub. częściej. Pomimo niepracujących wentyli da się wyczuć ruch powietrza na nawiewie. Latem średnia to 18 stopni, ale już zdążyłem raz "zagotować" GWC i zejście poniżej 20 stopni trwało chyba z tydzień.

Edit na życzenie : ) :
Pod domem rury mają układ Tichelmanna a więc romb i zmieściły się w obrębie 30-metrowego salonu + 10 m otwartej kuchni.

gentoonx
20-02-2013, 18:03
brawo compi, zwłaszcza ostatnia informacja przyda się tym co pytają o rozkład temperatury w gruncie.
jakbyś wyedytowł poszerzając opis o układ rury - będzie komplet :)

nydar
20-02-2013, 19:36
Nie wiem czy mój się w tym spisie nadaje? Rurowy fi 110 pomarańczowy. 20mb.na głębokości ok.100cm wzdłuż fundamentu,w kształcie litery ,,L"(czerpnia 5mb od ściany budynku),rekuperator szarych ścieków, 20mb rury fi 110 pomarańczowej na głębokości 70 cm od chudziaka.Dodatkowo bajpas między czerpnią a wejściem do domu.Grunt piaszczysty,suchy.Woda gruntowa ok.3m.Temperatura wlotu powietrza +/- 19oC.(dzisiaj 18,8oC)

Karlsen
16-06-2013, 11:34
Pierwszy sezon za mną, więc mogę się wypowiedzieć.
TYP GWC - rurowy.
LOKALIZACJA - na zewnątrz budynku.
WIELKOŚĆ - rura pomarańczowa fi 160 w układzie Tichelmana, łączna długość 51 metrów.
JAKA GŁĘBOKOŚĆ - w kotłowni 1,4 m, przy czerpni około 1,6m. Wody gruntowe na 1,6 m uniemożliwiły zejście głębiej. Po wyrównaniu terenu wokół domu najniższy punkt znajduje się na głębokości około 1,9 m.
JAKIE WYDATKI ZIMĄ I LATEM
Zima - +1,5 do +3,5 (na Podlasiu normą są noce do -28*C) w zależności od wydajności - od 100 m3/h do 250 m3/h (nie wentylowałem z maksymalną wydajnością).
Lato - +14 do +16,5 w zależności od wydajności - średnio 200 m3/h (okres czerwiec-sierpień). Przy wydajności max około 350m3/h w upalny i słoneczny dzień temp. GWC 17,2*C. (staram się w ciągu dnia pod nieobecność domowników wentylować minimalnym przepływem, aby nie przegrzać GWC).
CAŁOROCZNY - sterowany poprzez RMC (poniżej temp. zew. +15*C automatyczne przełączenie na czerpnie ścienną).
JAKI GRUNT RODZIMY - piasek.
IV STREFA KLIMATYCZNA - Podlasie.

Aktualizowałem - letnie upały spowodowały podniesienie temp. GWC.

compi
19-07-2013, 19:45
Zakupiłem specjalistyczne urządzenie (http://pomiar-temperatury.cdd.com.pl/2,specjalistyczne-urzadzenie.html) i u mnie praktycznie identyczne temperatury.

Co kupiłeś? Urządzenie, usługę, czy może pomysł od kogoś na bezpłatną reklamę?

gentoonx
19-07-2013, 22:34
Zakupiłem specjalistyczne urządzenie (http://pomiar-temperatury.cdd.com.pl/2,specjalistyczne-urzadzenie.html) i u mnie praktycznie identyczne temperatury.

reklamiarz pieprzony - jeszcze do tego debil

@compi, nie karm

nydar
21-07-2013, 20:05
Pod domem w GMC ok.21oC.Dom zasilam przez GMC ok.20-30% i bajpas ok.70-80%.Temp. na wlocie świeżego powietrza ok.18-19oC. Korzystny układ temp. do chłodzenia domu.W dzień gorąco,w nocy zimno.Średnia dla chłodzenia korzystna.Na poddaszu nieużytkowym mam niższą temp. jak w domu.Ale to potęga celulozy w dachu.

cyprinus
22-07-2013, 17:45
Jeszcze nie mieszkam, ale instalacja WM+GGWC gotowe. 200m rur fi 20 zakopana na głebokości około 1,8m, poza domem. Grunt ilasto gliniasty, woda gruntowa w tym roku bardzo wysoko - 40 cm pod powierzchnią. Temperatura glikolu przy wejściu do chłodnicy - 16'C.

kangaxx
22-07-2013, 22:52
r.pl wystawiło ofertę na wykonanie gwc bezpośredniego (rurowiec)dla nowego przedszkola za 140 tys, ładna kasa sie sypie co? :D

witek_myslowice
09-08-2013, 10:38
r.pl wystawiło ofertę na wykonanie gwc bezpośredniego (rurowiec)dla nowego przedszkola za 140 tys, ładna kasa sie sypie co? :D

Za 140tys. zł można wykonać zwirowy GWC na wydajność 12-15tysm3/h - różnica zależy od regionu czyli ceny żwiru.
To prawda że wykonanie rurowego i żwirowego może sie znacznie różnić. Tu to wyraźnie widać:
http://taniaklima.pl/?p=galleryGalleryShow&iContent=7&iPhoto=1
http://taniaklima.pl/?p=galleryGalleryShow&iContent=7&iPhoto=2
http://taniaklima.pl/?p=galleryGalleryShow&iContent=7&iPhoto=3
Dotyczy to też innych GWC z wyjatkiem zwykłego rurowego któremu do poprawnego działania brakuje filtra na czerpni - tak jak to jest w rurowym Rehau

pkorol
24-10-2018, 20:43
TYP GWC (rurowy, żwirowy, maxowy,..)
-RUROWY
LOKALIZACJA (pod budynkiem w obrysie fundamentów, płyty, zewnętrzny)
-1. ZEWNĘTRZNY, POD BUDYNKIEM 2 mb wylot w kotłowni. 2. ZEWNĘTRZNY wylot w salonie.
WIELKOŚĆ (rurowy - jaka rura, układ, długość, żwirowy - powierzchnia i objętość złoża)
-1. 38. 2. 30 mb
JAKA GŁĘBOKOŚĆ (ppt, jeśli pod budynkiem - jaka głębokość i ile budynek ponad poziomem terenu))
-OBA NA GŁĘBOKOŚCI 1-1,5 OCIEPLONE ŚCINKAMI STYROPIANU OD GÓRY.
JAKIE WYDATKI ZIMĄ I LATEM
-NA CHWILE OBECNĄ na zewnątrz 5C w pierwszy t wylotu 16,6 w drugim
CZY OKRESOWY, CZY CAŁOROCZNY ( używany z przerwami czy bez przerw)
-CAŁOROCZNY
JAKI GRUNT RODZIMY (opcjonalnie)
-GLINA
KTÓRA STREFA KLIMATYCZNA Dobczyce

Drugi GWC dogrzewam kolektorem słonecznym, tu szczegóły: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?351184-GWC-hybrydowy-(dogrzewany-kolektorem-s%C5%82onecznym-Heat-pipe)&p=7725810#post7725810