PDA

Zobacz pełną wersję : Moje pomysły na tańsze ogrzewanie



Adam626
17-02-2013, 13:08
W tym wątku będę opisywał swoje różne pomysły i zapraszam do polemiki. Aktualnie jestem na etapie projektu domu (piętrowy)

Planuję rekuperację bez GWC i jako podstawę piec na gaz sieciowy. Dodatkowo myślę o wykorzystaniu energii pompy ciepła z wymiennikiem zewnętrznym powietrznym - tak aby dogrzewać sobie gdy temperatura będzie powyżej +4C. W praktyce to chyba będzie znaczna część sezonu. Mam na myśli wykorzystanie pompy wa warunkach z dobrym COP


Wstępnie planuję rozwiązanie w/g własnego pomysłu z tanimi klimatyzatorami np http://allegro.pl/klimatyzator-klimatyzacja-split-galanz-3-5kw-wawa-i3004304728.html (Galanz 3,5kW za 1300PLN). Kupię takie 2-3 galanze i za 3-6 tysięcy będę miał 9-10kw ciepła. NIe znam się bardzo dobrze na HVACR, ale wydaje mi się że COP powinien być podobny jak np http://allegro.pl/pompa-ciepla-grzeje-nawet-przy-25c-hitachi-i3007028974.html (exotherm 3KW EXT13EVI 13kW 20kPLN) ? Podobny czy jedak ta duża pompa będzie sprawniejsza?

I teraz jak bym widział grzanie tymi klimatyzatorami? Ponieważ będę budował Wentylację Mechaniczną i bedą juz rury to bym poprosił firmę o dodatkowe rurki i osobne anemostaty do pomieszczeń które będą służyły tylko do ogrzewania(w tym obiegu powietrze tylko sie bedzie ogrzewało przez parownik i wracało brudne). Alternatywa to rozebrać parowniki z jednostek wewnętrznych, i zrobic z nich wymiennik wodny - a to juz standardowo podpiąć do ogrzewania (podłogówka + kaloryfery)

Lub zwyczajnie powiesić splity w mieszkaniu i grzać.

Adam626
17-02-2013, 13:45
Druga kwestia która mnie nurtuje to CWU - zależy mi na tym aby była ciepła bezpośrednio przy kranie bez konieczności spuszczania dużej ilość wody. Tu mam kilka pomysłów. Jednocześnie jestem kompletnym dyletantem w dziedzinie, więc ewentualne błędy w rozumowaniu i sytuacje widoczne gołym okiem w których to nie zadziała proszę od razu wytykać.

Pomysł jest taki aby CWU puścić cienką rurką (np PEX) i żeby to były ze 2-3 magistrale, bez pionów. Rurka byłaby ocieplona otuliną.
Przykłądowo dla rury 16mm(12mm wewnatrz) pojemność wodna 0,12dm3/m, dla 20mm 0,19, a dla 14mm(10mm wewnatrz) 0,08.

W przypadku gdyby pracowała pompka miałbym małe straty ciepła na grzanie ścian. A przy wyłączonej pompie małą bezwładność rur.
Co o tym myślicie?



Do takich przemyśleń skłoniła mnie obecnie sytuacja w mieszkaniu w nowym bloku - mimo że od pionu mam jakieś 6 metrów, to wiodę muszę spuszczać pół minuty. Ciśnienie za to jest na tyle duże, ze korzystam właściwie z jego ułamka.

Zatem dopuszczając pewne spadki ciśnienia i mniejszą wydajność liczę na wzrost komfortu użytkowania bez dużego wzrostu kosztów na grzanie ścian przy cyrkulaji

Pandorra
28-02-2013, 08:50
Jeśli chodzi o energooszczędne ogrzewanie - moja uwagę ostatnio zwróciły ogrzewacze z pompą ciepła NUOS EVO firmy Ariston - prezentują się na tyle ładnie, że można zawiesić np. bezpośrednio w łazience, a przy tym zapewniają podobno duże oszczędności, bo zużycie energii zmniejsza się nawet do 70% (w porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych o tej samej pojemności). W dodatku efekt można jeszcze zwiększyć stosując jedną z dostępnych funkcji ECO lub GREEN, które pozwalają na pracę urządzenia wyłącznie w trybie pompy.

klaudiusz_x
28-02-2013, 18:54
Jeśli chodzi o energooszczędne ogrzewanie - moja uwagę ostatnio zwróciły ogrzewacze z pompą ciepła NUOS EVO firmy Ariston - prezentują się na tyle ładnie, że można zawiesić np. bezpośrednio w łazience, a przy tym zapewniają podobno duże oszczędności, bo zużycie energii zmniejsza się nawet do 70% (w porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych o tej samej pojemności). W dodatku efekt można jeszcze zwiększyć stosując jedną z dostępnych funkcji ECO lub GREEN, które pozwalają na pracę urządzenia wyłącznie w trybie pompy.

W czym pompa jest lepsza od innych podobnych? Ma ładny wygląd?
70% oszczędności to COP na poziomie tylko 3,33.
Słabiutko.

מרכבה
01-03-2013, 10:20
Mój sposób na ogrzewanie brak ogrzewania. IZOLACJA Über ales :D

desmear
02-03-2013, 18:30
W czym pompa jest lepsza od innych podobnych? Ma ładny wygląd?
70% oszczędności to COP na poziomie tylko 3,33.
Słabiutko.

nie czepiaj się COP, bo jest normalny dla pomp powietrznych

desmear
02-03-2013, 18:32
W dodatku efekt można jeszcze zwiększyć stosując jedną z dostępnych funkcji ECO lub GREEN, które pozwalają na pracę urządzenia wyłącznie w trybie pompy.

a stoi gdzieś małym druczkiem "od maja do sierpnia" ?

gentoonx
02-03-2013, 19:11
Jeśli chodzi o energooszczędne ogrzewanie - moja uwagę ostatnio zwróciły ogrzewacze z pompą ciepła NUOS EVO firmy Ariston - prezentują się na tyle ładnie, że można zawiesić np. bezpośrednio w łazience, a przy tym zapewniają podobno duże oszczędności, bo zużycie energii zmniejsza się nawet do 70% (w porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych o tej samej pojemności). W dodatku efekt można jeszcze zwiększyć stosując jedną z dostępnych funkcji ECO lub GREEN, które pozwalają na pracę urządzenia wyłącznie w trybie pompy.

żadna rewelacja

subfosylny
03-03-2013, 12:27
Czy bierzecie pod uwagę kwestie wilgotności powietrza wewnątrz mieszkania w odniesieniu do kosztów ogrzewania ?

מרכבה
03-03-2013, 18:03
Czy bierzecie pod uwagę kwestie wilgotności powietrza wewnątrz mieszkania w odniesieniu do kosztów ogrzewania ?
a co wedle Ciebie miało by to zmienić ?

subfosylny
04-03-2013, 08:34
a co wedle Ciebie miało by to zmienić ?

Wilgotność powietrza wpływa na odczuwalność temperatury i komfort cieplny.

מרכבה
04-03-2013, 10:01
I tylko na to :( bo nie wpływa na koszty bezpośrednio ...
może wypływać na zwiększenie strumienia wentylacyjnego na przykład.
Nie neguje tych czynników bo sam jestem powiem lekko wrażliwy na komfort termiczny ale bardziej w stronę np 18st niż
20. choć śpi mi się najlepiej przy +10 :)

subfosylny
04-03-2013, 10:40
I tu się mylisz.

Wiele osób podkręca ogrzewanie nawet do 23'C i wyżej i dalej narzeka, że jest im zimno.
W okresie zimowym , gdy niekontrolowana wilgotność powietrza w mieszkaniach schodzi poniżej 35%, odczuwalność temperatury spada i ludziom jest zimniej. Utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie właściwym ( i dla ludzi i dla drewna ) powoduje wzrost uczuci ciepła, a co za tym idzie obniżenie realnej temperatury w pomieszczeniu o dwa lub trzy stopnie. A to już są pieniądze.

Dla uzmysłowienia zasady , podam przykład drastyczny, ale doskonale obrazujący efekt działania skoków wilgotności powietrza na odczuwanie temperatury przez człowieka.

W saunie suchej mamy zwykle wilgotność około 10 - 15 %. Przy wilgotności około 7 % możemy bez problemu wytrzymać nawet temperaturę 110'C.
Potwierdzi to każdy, kto często używa sauny. Temperatura 70 - 90'C to standard w saunach suchych. Gdy jest nam zimno w saunie, to polewamy kamienie w celu podniesienia wilgotności powietrza.

W ruskiej bani mamy wilgotność 100% i tam temperatury dochodzą do 40-42'C , co i tak jest wyzwaniem dla naszego organizmu.

pozdrawiam:D

twaro
04-03-2013, 10:52
I bo sam jestem powiem lekko wrażliwy na komfort termiczny ale bardziej w stronę np 18st niż
20. choć śpi mi się najlepiej przy +10 :)

No to jesteś w awangardzie komfortu termicznego.

Będzie ci dobrze w budynku pasywnym:D.

Napisz w stopce jakie temperatury lubisz, oszczędzi to wiele niedomówień.

Pozdrawiam wszystkich morsów.:bye:

מרכבה
04-03-2013, 11:18
No tak zgadza się ... nie pomyślałem dokładnie.
Jak jest "upał" i duszno to jest i strasznie gorąco :D
rozważamy przedział 30-55% wilgotności i wpływ tego jest mizerny.

מרכבה
04-03-2013, 11:56
Widzę że ktoś lubi drewno :)
Teraz przejrzałem profil płatny.
Drewno do budownictwa pasywnego nadaje się jak mało które, który.
W miarę chroni przed mostkami termicznymi lub je marginalizuje, dość dobrze magazynuje ciepło (cp 2,8 kJ /kg)
Domy pasywne to nie egzotyka, to jakiś taki trudny temat narosły mitami :(

subfosylny
04-03-2013, 14:01
Jednak " dom pasywny " pozostanie dla mnie egzotyką :D. Nie można ogarnąć wszystkiego. :D:D:D

Mam nadzieję, że te moje marne trzy grosze wrzucone do dyskusji przyczyni się do lepszego zrozumienia zjawisk panujących w domu.

nydar
04-03-2013, 17:48
Muszę przyznać ,że z tą wilgotnością powietrza i odczuwaniem temperatury,to bardzo trafne spostrzeżenie.Mało kto zwraca na to uwagę.Różnica +/-10% to siedzenie w podkoszulku albo swetrze.Bardzo zauważalne przy ogrzewaniu niskotemperaturowym(podłogówka). Zwłaszcza gdy temperatura podłogi oscyluje wokół 22-23oC.

Adam626
04-03-2013, 19:11
edit - nie zauważylem ze mowa o pompie ciepla, w tym przypadku jak najbardziej mozliwe.

Panowie, a może coś na temat moich pomysłów? jakaś polemika?

nydar
04-03-2013, 19:32
A o czym tu dyskutować.chcesz budować dom pasywny a myślisz o gazie i pompie ciepła ,o rekuperatorze bez GWC.Rozwiązanie podał ci sajgończyk w #5.Może zbyt hardkorowo ale słuszny trop masz.

Tomek W
05-03-2013, 10:38
1. Najpierw ograniczyć straty, czyli izolacja, stolarka, rekuperacja
2. OZE ale tylko ekonomicznie uzasadnione (nie wiem czy jak ograniczysz straty opłacać Ci się bedzie stosowac pompę)
3. Wykorzystanie jak najefektywniej paliw kopalnych (gaz)

Ale polecam przy analizie wziąć pod uwagę nie tylko koszty budowy, ale późniejsze (30 lat) koszty eksploatacji i sprawdzanie jak ta wartość się kształtuje. Inwestowanie do momentu póki wartość ta spada (suma kosztów inwestycji i kosztów eksploatacji, które w okresie 30 lat często wynosza 50% kosztów budowy domu) jest opłacalne.

מרכבה
05-03-2013, 11:20
Planuję rekuperację bez GWC i jako podstawę piec na gaz sieciowy. Dodatkowo myślę o wykorzystaniu energii pompy ciepła z wymiennikiem zewnętrznym powietrznym - tak aby dogrzewać sobie gdy temperatura będzie powyżej +4C. W praktyce to chyba będzie znaczna część sezonu. Mam na myśli wykorzystanie pompy wa warunkach z dobrym COP
Po wyżej st 4 to już kpina jak będziesz musiał grzać ... sorry ale znam dom przy 10cm epsa i stropie 5cm gdzie potrzeby grzania nie ma przy 8st
a nie jest to jakaś rewelacja.

Wstępnie planuję rozwiązanie w/g własnego pomysłu z tanimi klimatyzatorami np http://allegro.pl/klimatyzator-klima...004304728.html (Galanz 3,5kW za 1300PLN). Kupię takie 2-3 galanze i za 3-6 tysięcy będę miał 9-10kw ciepła. NIe znam się bardzo dobrze na HVACR, ale wydaje mi się że COP powinien być podobny jak np http://allegro.pl/pompa-ciepla-grzej...007028974.html (exotherm 3KW EXT13EVI 13kW 20kPLN) ? Podobny czy jedak ta duża pompa będzie sprawniejsza? z empirycznego doświadczenia wiem że taki klimatyzator nie działa dobrze już przy -1st :P
na grzyba robić i komplikować sprawę ? poszukaj małej pompy ciepła podepnij pod GWC masz lepszy COP itp .


I teraz jak bym widział grzanie tymi klimatyzatorami? Ponieważ będę budował Wentylację Mechaniczną i bedą juz rury to bym poprosił firmę o dodatkowe rurki i osobne anemostaty do pomieszczeń które będą służyły tylko do ogrzewania(w tym obiegu powietrze tylko sie bedzie ogrzewało przez parownik i wracało brudne). Alternatywa to rozebrać parowniki z jednostek wewnętrznych, i zrobic z nich wymiennik wodny - a to juz standardowo podpiąć do ogrzewania (podłogówka + kaloryfery) następna kombinacja coś rozbierać coś składać to działać nie będzie, bez odpowiednich nakładów:(
Mnożysz cuda nie koncentrując się na dążeniu do "grzania" przysłowiową żarówką .


Druga kwestia która mnie nurtuje to CWU - zależy mi na tym aby była ciepła bezpośrednio przy kranie bez konieczności spuszczania dużej ilość wody. Tu mam kilka pomysłów. Jednocześnie jestem kompletnym dyletantem w dziedzinie, więc ewentualne błędy w rozumowaniu i sytuacje widoczne gołym okiem w których to nie zadziała proszę od razu wytykać.

Pomysł jest taki aby CWU puścić cienką rurką (np PEX) i żeby to były ze 2-3 magistrale, bez pionów. Rurka byłaby ocieplona otuliną.
Przykłądowo dla rury 16mm(12mm wewnatrz) pojemność wodna 0,12dm3/m, dla 20mm 0,19, a dla 14mm(10mm wewnatrz) 0,08.

W przypadku gdyby pracowała pompka miałbym małe straty ciepła na grzanie ścian. A przy wyłączonej pompie małą bezwładność rur.
Co o tym myślicie?

174465
prosto to masz u mnie - nie skromnie pisząc .
Zobacz że kuchnia i łazienka na jednym pionie idą a grzanie mogę dać zaraz pod czyli w garażu bo mam 0,8 metra między wjazdami itp i po 3,3 na samochód
odległości takie nie wielkie że ... kran zrobię ... i tu patent się należy
całość kran plus rurki jako coś w rodzaju części zbiornika z "super" izolacją tak że jak spuścisz wodę od razu masz ciepła
gdzie długość od punktu podgrzania do czerpania do 4m-5m max i da się porządnie zaizolować bez robienia jakiś pompek srompek...

da się tak zrobić że woda z zlewu działała jak bufor i podgrzewała wstępnie zimną wodę przed podgrzewaczem ...
wsio jest tak krótkie że aż strach ...

alan123
15-03-2013, 07:22
Mój sposób na ogrzewanie brak ogrzewania. IZOLACJA Über ales :D

Brak ogrzewania nie sprawdza się, gdy mamy takie mrozy jak dziś (-10 stopni) :)

klaudiusz_x
16-03-2013, 16:51
Brak ogrzewania nie sprawdza się, gdy mamy takie mrozy jak dziś (-10 stopni) :)

:)
Sprecyzuj.
W przypadku dnia dzisiejszego nie masz racji!

מרכבה
16-03-2013, 19:17
alan123 idź poszerz swoje wąskie horyzonty i wróć.
Wylej wodę z kaloryferów i podążaj za mną :)