PDA

Zobacz pełną wersję : sprzedaż działki a podatek



romanek1914
17-02-2013, 20:26
Witam.
Wiem, że jest wiele takich tematów ale wolę się upewnić na własnym przykładzie.
W drodze przetargu od gminy (miasta) kupiłem działkę budowlaną za 26 tyś zł było to w lutym 2011 r.
Dziś chciałbym sprzedać tą działkę za 30 tyś zł i kupić drugą w innej miejscowości. Działka jest położona na terenach zabudowy zagrodowej (MR). W postanowieniu jest wydzielona jako działka budowlana.
Dzisiaj nie jestem w stanie powiedzieć jaka będzie kolejność-najpierw sprzedaż później kupno czy odwrotnie-Będzie to miało jakieś znaczenie dla urzędu skarbowego?
Budowę chciałbym zacząć na wiosne 2014 roku. Czy wedle obowiązujących przepisów zapłacę jakiś podatek?
Trzecie pyt to czy mogę sie budować na mojej przyszłej działce nie będąc rolnikiem?

romanek1914
18-02-2013, 15:52
Podbijam

frank_gr
18-02-2013, 17:45
Najlepiej nie sprzedawac. Jezeli sprzedajesz dzialke za trzydziesci tys to lapiej zweryfikuj ceny ziemi, zanim sie oglosisz.. zawsze mozesz dac w dzierzawe.

Co do podatku to uiszcza go sprzedajacy a kupujacy tylko placi podatek od czynnosci cywilno prawnych zazwyczaj u notariusza.

romanek1914
19-02-2013, 19:22
Chcę sprzedać, bo pieniądze ze sprzedazy pójdą na budowę domu.
Jaki jest czas na udokumentowanie w urzędzie skarbowym, że pieniądze ze sprzedaży spożytkowałem na cele budowy/kupno drugiej działki? 2 lata?