PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja i klimatyzacja



marekbo
20-02-2013, 13:09
Witam,

Czy takie rozwiązanie jest ekonomiczne w małym domu? (45m2 parter+poddasze 35m2). Znalazłem np:klimatyzator KANAŁOWY GALANZ 9,2 kW, podoba mi się że ma równiez funcję grzania (taka tania pompa ciepła). Dom będzie ogrzewany gazem (piec 2-kcyjny z zamknięta komorą) wspomagany kominkiem z DGP.

firewall
20-02-2013, 13:51
To jeszcze załóż sobie kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Będziesz miał już wszystko czym można grzać.

marekbo
20-02-2013, 14:38
To jeszcze załóż sobie kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Będziesz miał już wszystko czym można grzać.

zależy mi na klimatyzacji.

firewall
20-02-2013, 14:41
Przy tak małym domku to ta moc jest za duża.

gentoonx
20-02-2013, 16:55
jak zbuduje lichy to mu starczy :)

Slaboszy80
20-01-2014, 16:11
To jeszcze załóż sobie kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Będziesz miał już wszystko czym można grzać.

bardzo śmieszne, ja również jestem na etapie budowy MAŁEGO DOMU i chciałbym aby był on nowoczesny i zdrowy dla całej mojej rodziny dlatego również myślę o tym czy rekuperacja nie będzie dobrym rozwiązaniem. Poczytałem trochę tutaj (http://www.ecocomfort.pl/rekuperatory) i sprawa wygląda zachęcająco. Kwestia tego czy to nie jest zbyt hałaśliwe w nocy i druga sprawa z jakimi kosztami trzeba się liczyć. Ktoś montował rekuperację dla małego w małym domu? Jak to się sprawdza i czy kosztowo rzeczywiście się zwraca jak deklarują firmy zajmujące się montażem?

kangaxx
20-01-2014, 16:52
a gówno się wraca do dupy? żadne prawo fizyki nie zabrania a tak się nie dzieje, rekuperacja nie jest do zwracania tylko do zatkania tej dziury (mostka termicznego) w domu, którą jest tradycyjna wentylacja, jeżeli masz dom jak sito (a takich ciągle sporo się robi) to zatkanie jednej niczego nie zmieni a więc nigdy się nie wróci, nawet gdybyś w którejś z tych firm kupił (co jest prawdopodobne!) rekuperator z trzycyfrową sprawnością, zrewiduj najpierw swoje spojrzenie na temat i jeżeli wskoczysz z tym na właściwą drogę to pytanie które postawiłeś sam zaczniesz uważać za nie trafione :)

Indiana_
20-01-2014, 16:58
Ale rekuperacja w małym domku jest wysoce wskazana, mimo iż prosty czas zwrotu jest dość długi. Jeśli jednak skorzystamy z dotacji, które są w Małopolsce, to już wygląda to znacznie lepiej. Jednak rekuperacji nie montuje się dla czasu zwrotu, ale właśnie dla zapewnienia świeżego powietrza, zdrowia całej rodziny, sprawnego usuwania wilgoci i zdecydowanego podniesienia komfortu mieszkania.
A Firewall słusznie nabija się z podejścia, że wszystko trzeba w domu mieć. My instalatorzy wszystko potrafimy zainstalować jak się klient uprze (pompę ciepła, solary, kocioł gazowy, węglowy, kominek z płaszczem w jednym domu - żaden problem :-) ), ale po co na siłę z dużymi kosztami łączyć niepasujące do siebie instalacje: w małym domku łączenie wentylacji z klimatyzacją jest błędem projektowym i montażowym, a dlaczego - nie chce mi się już rozpisywać, było wałkowane ze sto razy :-)

mardor1971
28-09-2014, 23:29
mam taki pomysł. jednostka zewnętrzna klimatyzatora wpięta do rur od rekuperatora przez chłodnicę wodną czy to może działać. jest ciepło tochłodzi a gdy jezt zimno to sie nie włącza. Prost i skutecznie ale czy poprawnie to nie wiem. Proszę o radę

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2014, 06:33
mam taki pomysł. jednostka zewnętrzna klimatyzatora wpięta do rur od rekuperatora przez chłodnicę wodną czy to może działać. jest ciepło tochłodzi a gdy jezt zimno to sie nie włącza. Prost i skutecznie ale czy poprawnie to nie wiem. Proszę o radę Wentylacja to niewielki w porównaniu z klimą strumień, Wentylacja musi być w każdym pokoju, klima niekoniecznie, w pokojach których jest akurat, trzeba by zamykać wentylację. Poza tym, klimatyzacja to najtańsze dziś ogrzewanie, tańsze od węgla .

mardor1971
29-09-2014, 19:11
rekuperator też daje 300 metrów wymiany na godzinę a chodzi mi o schłodzenie nawiewanego powietrza do wszystkich pokoi

Tomasz Brzęczkowski
29-09-2014, 22:30
rekuperator też daje 300 metrów wymiany na godzinę a chodzi mi o schłodzenie nawiewanego powietrza do wszystkich pokoi Ile m3/h jest na pokój i o ile stopni będzie schłodzone powietrze?

duck
29-09-2014, 23:51
rekuperator też daje 300 metrów wymiany na godzinę a chodzi mi o schłodzenie nawiewanego powietrza do wszystkich pokoi
Schłodzenie takiej ilości powietrza o 10°C to jakieś 1,8kW (http://hvac-calculator.com/cooling.php?go=101&temp1=30&hum1=50&temp2=20&temp_r=9&vol=300). Jak ktoś wcześniej napisał, taki strumień powietrza nie jest raczej w stanie przenieść dostatecznej ilości chłodu aby wychłodzić cały dom.

Tomasz Brzęczkowski
30-09-2014, 06:36
Schłodzenie takiej ilości powietrza o 10°C to jakieś 1,8kW (http://hvac-calculator.com/cooling.php?go=101&temp1=30&hum1=50&temp2=20&temp_r=9&vol=300). Jak ktoś wcześniej napisał, taki strumień powietrza nie jest raczej w stanie przenieść dostatecznej ilości chłodu aby wychłodzić cały dom. Bardziej 1300W , poza tym jak doliczymy ciepło z wentylatorów i straty na transporcie , to na pokój pójdzie jakieś 100-150W mocy chłodniczej.
No i na koniec... Po wstawieniu chłodnicy, z 300m3/h zostanie najwyżej 200,
Są klimatyzacje 1kW?

Myjk
30-09-2014, 08:23
rekuperator też daje 300 metrów wymiany na godzinę a chodzi mi o schłodzenie nawiewanego powietrza do wszystkich pokoi
300m3h to jest w sumie na cały dom. Jaką masz kubaturę / metraż?

Żeby chłodzenie klimatyzatorem zapiętym w wentylacji "bytowej" miało ręce i nogi to dom musi być po pierwsze "betonowy" (czyt. akumulacyjny), musi być wymieniana cała kubatura wentylowanych pomieszczeń na godzinę przy temperaturze nawiewu ~10sC -- czego konsekwencją będzie przewymiarowanie tej wentylacji. Wtedy, przy naszych warunkach pogodowych nawet w największe upały, wystarczy moc 1-2kW na cały dom -- ale system musi działać praktycznie cały czas, tj. reagować natychmiast na wzrost temperatury w pomieszczeniach i nie dopuścić do nagrzania ścian. Jeśli system ma działać tylko doraźnie będąc sterowanym przez użytkownika jak już mu za bardzo w czachę przygrzeje, to chłodzenie w wentylacji nie ma ŻADNEGO sensu. Wtedy tylko (multi)split (inverter) i klimakonwektory lub kasetony po 2-3kW na pomieszczenie.


Jak ktoś wcześniej napisał, taki strumień powietrza nie jest raczej w stanie przenieść dostatecznej ilości chłodu aby wychłodzić cały dom.
Przy założeniu że piszemy o domu z betonu o wysokiej pojemności cieplnej (a w tym wypadku chłodniczej): wychłodzić (jak przy wskazanych założeniach 30sC -> 20sC / 300m3h tj. 100m2 domu) - nie. Ale utrzymać stały poziom komfortu temperaturowego (dobowo pomiędzy 21sC [noc] <-> 24sC [dzień]) -- IMO już tak.

duck
30-09-2014, 09:13
300m3h to jest w sumie na cały dom. Jaką masz kubaturę / metraż?

Żeby chłodzenie klimatyzatorem zapiętym w wentylacji "bytowej" miało ręce i nogi to dom musi być po pierwsze "betonowy" (czyt. akumulacyjny), musi być wymieniana cała kubatura wentylowanych pomieszczeń na godzinę przy temperaturze nawiewu ~10sC -- czego konsekwencją będzie przewymiarowanie tej wentylacji.

Temperatura nawiewu 10°C i przeziębienie gotowe!

Myjk
30-09-2014, 09:41
Nie dramatyzujmy. Są jeszcze inne parametry: szybkość nawiewu i ilość powietrza. Sama niska temperatura nawiewu nie powoduje przeziębienia tym bardziej w pomieszczeniu gdzie są stosunkowo duże zyski cieplne.

mardor1971
30-09-2014, 20:49
Z tego co napisaliście jest to teoretycznie możliwe. Pomyślę czy tego nie zrobić na poważnie. temp można regulować czujką temp. która załączy się w odpowiednim momencie. Mój dom nie ma kumulacji ciepła gdyż jest z keramzytu i 20 cm styro.a to wszytko lekka konstrukcja. Kubatura ok 500 m sześć nawiew z rekuperatora. ok 300 m/h. Myślę, że klima nie powinna zamarzać.

duck
04-10-2014, 07:58
Z tego co napisaliście jest to teoretycznie możliwe.
Moim zdaniem klimatyzacja domu o podanej kubaturze przy natężeniu przepływu powietrza 300m3/h nie jest możliwa zarówno teoretycznie jak i tym bardziej praktycznie. Najwyżej uzyskasz efekt lekkiego schłodzenia. A nawiewanie zbyt zimnego powietrza odradzam.

Tomasz Brzęczkowski
04-10-2014, 08:19
Moim zdaniem klimatyzacja domu o podanej kubaturze przy natężeniu przepływu powietrza 300m3/h nie jest możliwa zarówno teoretycznie jak i tym bardziej praktycznie. Najwyżej uzyskasz efekt lekkiego schłodzenia. A nawiewanie zbyt zimnego powietrza odradzam.
300m3/h ma rekuperator!!! Jak Pan do tego podłączy instalacje i jeszcze chłodnicę, jeszcze 3kW chłodnicę .
Poza tym, ogrzewanie czy chłodzenie powietrza jest recyrkulacją a wentylacja nie!

nydar
04-10-2014, 08:28
Poważna wada klimatyzacji -recyrkulacja.Nawet latem zmusza nas do oddychania w zamkniętym domu bełtem .
Tymczasem GWC daje ciągle świeże górskie powietrze:).
Ot jak technologia robi z nas wałów.

Tomasz Brzęczkowski
04-10-2014, 08:55
Od świeżego powietrza nie jest ogrzewanie czy chłodzenie!! Tylko wentylacja. GWC są dziś droższe od klimatyzacji i zupełnie nieskuteczne!

Myjk
04-10-2014, 09:09
Z tego co napisaliście jest to teoretycznie możliwe.
Przeczytaj ponownie co "napisaliśmy". Nie da się tego zrealizować przy Twoich założeniach i przy lekkiej konstrukcji domu. Za małe przepływy planujesz w stosunku do kubatury i za mały akumulator będziesz mieć w ścianach (który normalnie w dzień pokrywa lwią część mocy chłodniczej).


A nawiewanie zbyt zimnego powietrza odradzam.
Mogę prosić o analizę tego stwierdzenia? Np. na konkretnym przykładzie: nawiew do pomieszczenia 100m3h z temp 10sC vs klimakonwektora mielącego powietrze 400m3h z temp nawiewu 20sC.

Myjk
04-10-2014, 10:29
Co myslicie o tym ... do istniejacego domu... albo o 3 takich urzadzeniach na przyklad... :)
Cóż można powiedzieć... Rekuperator za 2000 zł brutto -> http://www.kupklimatyzator24.pl/pl/p/Rekuperator-scienny-Mitsubishi-Electric-Lossnay-VL-100U5-E/164

Tomasz Brzęczkowski
04-10-2014, 11:03
Cóż można powiedzieć... Rekuperator za 2000 zł brutto -> http://www.kupklimatyzator24.pl/pl/p/Rekuperator-scienny-Mitsubishi-Electric-Lossnay-VL-100U5-E/164
Wyrzucone 2000 . Na wyspach może działać, u nas nie. Odprowadzenie wody na elewację u nas się nie uda. Sprawdziły się takie reku z rotorem .

Myjk
04-10-2014, 13:09
Tak spytalem bo moze ktos cos podobnego ma...
Raczej wątpię. Brak ekonomicznych podstaw aby kupować. Jeśli dobrze rozumiem jest to dla ludzi którzy mają WG a chcą mieć rekuperację.

Tomasz Brzęczkowski
05-10-2014, 06:09
Raczej wątpię. Brak ekonomicznych podstaw aby kupować. Jeśli dobrze rozumiem jest to dla ludzi którzy mają WG a chcą mieć rekuperację.
U nas to zamarza, Anglicy kanalizację na zewnątrz puszczają . Te kilka litrów wody na ścianie dziennie i lód ba wymienniku, to fajna zabawa.