PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja grawitacyjna



lukcyb
21-02-2013, 21:01
Witam,
Mam pewien dylemat, a mianowicie chodzi o wentylacje grawitacyjną.
Do stropu kanały wentylacyjne są murowane z kształtek ceramicznych, w których otwór jest wielkości 150mm., a kominki ocieplane w dachu mają rury 110mm ( czy tam 100mm).
Jak to połączyć?
Czy będzie dobrze jak od stropu wymuruje dalej z tych kształtek, a gdy będe zbliżał się do dachu zastosuje redukcje na rurę spiro ocieplaną 125mm (będzie miała gdzieś 3-4m długości, bo tyle od pionu wentylacyjnego do kominka) i potem z tej rury znowu redukcje na 110mm i podepnę się pod kominek?
Czy należy to jakoś inaczej rozwiązać?
Nachylenie dachu to 32 stopnie. Każdy pion zakończony oddzielnym kominkiem, w sumie 6 szt. Dom 184 m2 z poddaszem użytkowym.

Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam

Konto usunięte_12*
21-02-2013, 22:09
A jaki "mądry" Ci te kominki wstawił do projektu :confused:
1. w instalacjach wentylacji konwekcyjnej (niesłusznie zwanej grawitacyjną) nie wolno zmniejszać przekroju przewodu
2. kominki fi 110 nadają się jedynie do odpowietrzania kanalizacji
Jeśli to "rozwiązanie" pozostawisz i będziesz szukać jakiejś "protezy" aby to jakoś działało, to będziesz mieć "taką sobie" wentylację :(

Pozdrawiam

kominiarz
23-02-2013, 10:03
czemu konwekcyjną ?

z pozostałą częścią wypowiedzi zgadzam się w 100%

tego typu zakończenia dachowe, mylnie zwane kominkami nie służą do wentylacji grawitacyjnej

Konto usunięte_12*
23-02-2013, 20:12
czemu konwekcyjną ?
Zużyte powietrze najpierw na zasadzie konwekcji (samoczynne unoszenie ogrzanego - czyli lżejszego, zużytego powietrza) uchodzi kanałami wentylacyjnymi, aby następnie różnymi nawiewnikami na jego miejsce mogło wejść powietrze świeże - najczęściej na drodze poziomej. Grawitacja, to inaczej "ciążenie", czyli siła skierowana pionowo w dół. Jak podskoczymy, to potem (wskutek działania grawitacji) z powrotem spadamy na ziemię :D
Dlatego taka opisana powyżej wentylacja jest bardziej konwekcyjna niż grawitacyjna :)

lukcyb
23-02-2013, 20:32
To co w takim wypadku zrobić? Oprócz tych 6 szt. mam jeszcze jeden kanał wentylacyjny przy kominie od kominka i jest on murowany w całości i kolejne dwa przy kominie od pieca ( jeden w kotłowni, a drugi w garażu). to te trzy będą działać poprawnie.
A z tamtymi sprawa ma się następująco:
2 są od kuchni gdzie jeden pewnie do pochłaniacza.
1 w łazience na parterze i tam może dać kratkę z wentylatorem, żeby się włączał jak się wejdzie,
1 w takim małym pomieszczeniu między domem, a garażem około 2 m2,
2 w łazience na poddaszu ( i tutaj może też w jednym zastosować taką kratkę wentylacyjną z wiatrakiem?

Bo w sumie to w projekcie były murowane do samego końca, ale nie podoba mi się jak jest tyle kominów i zapytałem się tych co robili dach czy można tak zrobić, i powiedzieli że tak można. Tylko teraz wychodzi na to, że nie powinno się tak robić, No ale już jest zrobione i nie widzi mi się teraz rozbierać dachu i murować tych pionów.

Więc, czy takie rozwiązanie uratuje sytuacje? Na pewno nie będzie to co powinno być, ale czy wystarczy?

kominiarz
23-02-2013, 20:39
Zużyte powietrze najpierw na zasadzie konwekcji (samoczynne unoszenie ogrzanego - czyli lżejszego, zużytego powietrza) uchodzi kanałami wentylacyjnymi, aby następnie różnymi nawiewnikami na jego miejsce mogło wejść powietrze świeże - najczęściej na drodze poziomej. Grawitacja, to inaczej "ciążenie", czyli siła skierowana pionowo w dół. Jak podskoczymy, to potem (wskutek działania grawitacji) z powrotem spadamy na ziemię :D
Dlatego taka opisana powyżej wentylacja jest bardziej konwekcyjna niż grawitacyjna :)

Dlaczego wentylacja „grawitacyjna” w ogóle działa? i dlaczego nazywa się grawitacyjną?

Ponieważ to opadanie zimnych mas powietrza otaczających budynek powoduje wzrost ciśnienia atmosferycznego, dlatego powietrze o wyższym ciśnieniu wpychane jest do chałupy np. przez nawiewniki, o których piszesz i ogrzane uchodzi kanałami wentylacyjnymi do góry. Wzrost temperatury powietrza powoduje zaś spadek ciśnienia atmosferycznego otaczającego budynek, dlatego w lato wentylacja nie działa, to natura, nie wada jak wszędzie się to opisuje.

Grawitacyjny „nacisk” zimnych mas powietrza na powierzchnię ziemi (ciśnienie) to siła napędowa wentylacji grawitacyjnej.

kominiarz
23-02-2013, 20:46
To co w takim wypadku zrobić? Oprócz tych 6 szt. mam jeszcze jeden kanał wentylacyjny przy kominie od kominka i jest on murowany w całości i kolejne dwa przy kominie od pieca ( jeden w kotłowni, a drugi w garażu). to te trzy będą działać poprawnie.
A z tamtymi sprawa ma się następująco:
2 są od kuchni gdzie jeden pewnie do pochłaniacza.
1 w łazience na parterze i tam może dać kratkę z wentylatorem, żeby się włączał jak się wejdzie,
1 w takim małym pomieszczeniu między domem, a garażem około 2 m2,
2 w łazience na poddaszu ( i tutaj może też w jednym zastosować taką kratkę wentylacyjną z wiatrakiem?

Bo w sumie to w projekcie były murowane do samego końca, ale nie podoba mi się jak jest tyle kominów i zapytałem się tych co robili dach czy można tak zrobić, i powiedzieli że tak można. Tylko teraz wychodzi na to, że nie powinno się tak robić, No ale już jest zrobione i nie widzi mi się teraz rozbierać dachu i murować tych pionów.

Więc, czy takie rozwiązanie uratuje sytuacje? Na pewno nie będzie to co powinno być, ale czy wystarczy?

Może spróbuj wymienić to coś w dachu (kanalizacyjne) na coś co jest atestowane, ma powierzchnię 160cm2 i służy do wentylacji grawitacyjnej. Na pewno da się coś z tym zrobić bez psucia dachu.

Konto usunięte_12*
23-02-2013, 20:46
Grawitacyjny „nacisk” zimnych mas powietrza na powierzchnię ziemi (ciśnienie) to siła napędowa wentylacji grawitacyjnej.
Owszem, ale to ciśnienie nic nie pomoże, jeśli (na zasadzie konwekcji) to zużyte powietrze (konwekcyjnie) najpierw nie ujdzie :)
Na Politechnice nazywano takie dyskusje "akademickimi" :D

Konto usunięte_12*
23-02-2013, 20:53
Więc, czy takie rozwiązanie uratuje sytuacje? Na pewno nie będzie to co powinno być, ale czy wystarczy?
W pomieszczeniach, których nie dotyczą przepisy bezpieczeństwa, można dać kratki regulowane (z możliwością całkowitego zamknięcia). Dotyczy to szczególnie chłodnych pór roku. Takie kominki bowiem sprzyjają "cofce"
w kanałach. Wentylatory o ile nie pracują stale - nie zapewnią poprawnej wentylacji w czasie postoju, bo nieruchomy wirnik nie pomaga wentylacji naturalnej :D

jasiek71
23-02-2013, 20:54
najpierw nie ujdzie :)

ono jest wypierane...:yes:

Konto usunięte_12*
23-02-2013, 21:03
ono jest wypierane...:yes:
...jeśli kanały są drożne. Bo jak nie, to nie wyprze :no:

kominiarz
23-02-2013, 21:24
Często słyszę: „dywagacje akademickie”
to nie są dywagacje akademickie, to oczywista, oczywistość.
Gdyby nie grawitacja, nie było by konwekcji, tak jak w lato nie ma, to proste.
Te ciśnienia też nie są takie duże, różnice pomiędzy powietrzem zewnętrznym
otaczającym budynek, a kanałem wentylacyjnym to rząd wielkości 0,01- 0,03hPa a działa.

nydar
23-02-2013, 21:28
Dyskusja akademicka skierowała by się do określenia konwekcyjno-grawitacyjnej wentylacji.Z jednej strony się unosi,z drugiej napiera.Potocznie-grawitacyjna.I niech tak zostanie.Wszyscy wiedzą o co chodzi.

Konto usunięte_12*
23-02-2013, 21:30
Gdyby nie grawitacja, nie było by konwekcji,
Ot i nieprawda !
Konwekcja występuje tylko wtedy, gdy powietrze jest ogrzewane. Dlatego w chłodnych mieszkaniach wentylacja naturalna (określenie mam nadzieję kompromisowe?:D) kiepsko lub w ogóle nie działa i często występuje "cofka" (czyli ten "grawitacyjny", pionowy napływ jeszcze zimniejszego powietrza). Im cieplejsze powietrze w kanale wentylacyjnym, tym ten "słup" ciepłego powietrza ma większą siłę "wyporu", która radzi sobie z tym ciężkim, zimnym

kominiarz
23-02-2013, 21:40
Ok, to zrób doświadczenie z wentylacją niech będzie naturalną. Zamknij wszystkie szczelne okna, i nagrzej pomieszczenie do 50^C. Pomieszczenie oczywiście musi posiadać tylko jedną kratkę.
Czy będzie konwekcja? będzie, czy będzie działać chociaż trochę kratka? nie.

Konto usunięte_12*
23-02-2013, 21:49
To tylko odwrotność sytuacji, którą podałem wyżej - otwarte nawiewniki i zatkane kratki.
Też wentylacji NIE MA! To przecież prosta zasada "naczyń połączonych" :) lub raczej równowagi ciśnień.
A konwekcji nie będzie, bo konwekcja, to unoszenie :)
Uffff! Na dzisiaj - dobranoc wszystkim :bye:

robert skitek
23-02-2013, 21:56
znaczy jajko czy kura?

kominiarz
23-02-2013, 22:10
JTD idzie spać, a problem kominków lukcyb nie rozwiązany, trochę odbiegliśmy od tematu.

Dobranoc.

Konto usunięte_12*
24-02-2013, 19:07
JTD idzie spać, a problem kominków lukcyb nie rozwiązany, trochę odbiegliśmy od tematu. .
Coś niecoś zaproponowałem (post #9), tylko pewnie umknęło w ferworze polemik :D

lukcyb
25-02-2013, 21:14
Panowie, własnie troche poszukałem i okazało, się że są również kominki FI 150 izolowane do dachówki betonowej. W takim razie dzwonie jutro na skład gdzie kupowałem dachówkę i prosiłem o wycene wszystkiego tak jak powinno być, a oni oczywiście dali mi kominki FI110 izolowane do wentylacji i Fi\I 110 nie izolowane do kanalizacji.
Kominki firmy WIRPLAST. Dachówka NELSKAMP Finkenberger
Sprawdziłem jeszcze raz i okazał się, że do NELSKAMPA są tylko FI 110, a te FI150 są do BRASSA i EURONIT :-(
Nie wiem co mam zrobić, może jeszcze poszukam innej firmy.

Dzięki za pomoc

lukcyb
25-02-2013, 21:22
No i jednak znalazłem firmy SUPRO FI 150, ale jestem zły jutro dzwonie na skład co oni mi sprzedali. Kominki są już zamontowane więc może być problem z oddaniem :-(

kominiarz
25-02-2013, 21:30
Że kominek ma średnicę 150, nie oznacza to wcale, że jest do wentylacji. Szczegółowe dane do czego służy ten produkt znajdziesz w deklaracji zgodności, o którą powinieneś poprosić na składzie i się z nią zapoznać, tam masz wszystko napisane. Mam prośbę do Ciebie, jak już przeczytasz to daj znać.

kominiarz
25-02-2013, 21:35
a co na stronie producenta?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opis produktu Kominek wentylacyjny do blachodachówki BLACHOTRAPEZ ocieplony fi150

Kominek wentylacyjny ocieplony do blachodachówki o niskim profilu tłoczenia przeznaczony do blachodachówki producenta BLACHOTRAPEZ o regulowanym kącie nachylenia.

Model dachówki:

Blachodachówka Kingas

Blachodachówka Kingas Plus

Blachodachówka Diament Eco

Kominek o przewodzie wentylacyjnym fi 150

Wyprodukowane są z wysokiej jakości tworzywa, posiadają atesty oraz aprobaty.

Montaż kominków wentylacyjnych do blachodachówk BLACHOTRAPEZ :

Kominek mocuje się do połaci dachu wkrętami - są w komplecie z kominkiem .

Każdy kominek posiada uszczelkę butylową, która zabezpiecza przed wodą.
Odpowiednia temperatura montażu: 0d +5 st do + 40 st C

Zastosowanie takiej wentylacji pozwoli uniknąć gromadzenia się wilgoci i pary pod połacią dachu. Zapewnia prawidłową wentylację.

Dzięki bogatej kolorystyce można niemalże idealnie dopasować kominek wentylacyjny do koloru blachodachówki.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

jak fajnie opisane... tak aby wprowadzać ludzi w błąd

gentoonx
26-02-2013, 10:14
no w/g mnie wyraźnie napisne, że słuzy do wentylacji połaci dachu

lukcyb
04-03-2013, 09:02
ok, jak tylko będę coś wiedział podzielę się informacją. Teraz te co mam FI 110 są ponoć do wentylacji ( są ocieplone) mam też 3 takie same tylko bez ocieplenia, ale one są od kanalizacji. Z tego co widzę ludzie montują te co ja mam i ci od dachu mówili, że to działa. Rozmawiałem też z projektantem budynku i wyjaśniłem mu jak by to miało wyglądać i powiedział, że będzie ok.
PS. Teraz trochę żałuje, że zamieniłem tradycyjne kominy murowane na te kominki.