PDA

Zobacz pełną wersję : Nawiewniki okienny - opinie użytkowników takowych.



stam222
22-02-2013, 21:37
Witajcie,
Chciałbym zapytać tak jak w temacie o Wasze odczucia w mieszkaniach/domach z takimi nawiewnikami? Najbardziej interesuje mnie opinia o tych "automatycznych" co się same otwierają i zamykają. Jako, że jesteśmy z żoną raczej ciepłolubni trochę się obawiam o zainstalowanie takich ale z drugiej strony mamy nowe mieszkanie a już są problemy z plesnią i grzbem. Czy w takim domu/mieszkaniu nie jest zimno? Czy wicher nie unosi firanek a chata nie wyziębia się za bardzo? Napiszcie jak to z tym jest. Planuję zamontować takie na wiosnę może lato i chciałbym się jak najwięcej dowiedzieć na ten temat.
Dziękuję.

kominiarz
23-02-2013, 10:09
Albo się rozchorować, albo oddychać świeżym powietrzem, wybór należy do Ciebie.

Mam nawiewniki w mieszkaniu w ilości sztuk 4.

Jest kilka dni w roku bardzo mroźnych i bardzo wietrznych.

To chwile kiedy je zamykam manualnie.

Pizga wówczas niemiłosiernie, szczególnie od strony nawietrznej.

Instalacja nawiewników od strony zawietrznej mija się z celem.

Twierdzenia, że nawiewniki porażka przy WG jest nieprawdziwe.

Można (trzeba) z tym normalnie funkcjonować.

nydar
23-02-2013, 10:46
Co nie oznacza,że nawiewniki to pomysł tajnych służb Putina i Gazpromu.

kominiarz
23-02-2013, 10:58
ale... o co chodzi ?

nydar
23-02-2013, 11:52
O to ,że maczali w tym paluchy jeszcze szejkowie i prezesi kopalń:D.
Najdroższy sposób wentylacji jaki można sobie wyobrazić.

kominiarz
23-02-2013, 12:21
O to ,że maczali w tym paluchy jeszcze szejkowie i prezesi kopalń:D.
Najdroższy sposób wentylacji jaki można sobie wyobrazić.

Piszemy o wentylacji w budynku wielorodzinnym, stam222 prosił o opinie użytkowników, więc odpisałem, ponieważ sam mam takowe. Co do ekonomii w budynkach wielorodzinnych WG jest o niebo tańsza niż WM a efekty daje porównywalne. Co do budynków jednorodzinnych, nie wiem dokładnie, nie liczyłem nigdy tego obstawiając wszystkie za i przeciw. Generalizowanie na odległość śmierdzi pijarem.

stam222
23-02-2013, 14:02
Dziękuje za odpowiedź. Jest w sumie tak jak przypuszczałem, że jednak dmucha i trzeba je zamykać manualnie. Nie mniej jednak trzeba będzie zainwestować i na wiosnę lub wczesnym latem zamontować ze 2 sztuki bo innego wyjścia nie widzę. @Kominiarz dziękuję za tresciwą odpowiedź.
Pozdrawiam.

Matilde1
23-02-2013, 14:14
.

kominiarz
23-02-2013, 16:03
Dlaczego chcesz instalowac? Moje okna zostaly bez nawiewnikow, mieli instalowac po tynkach, ale na razie nie wowalam firmy. Po czym mam poznanc czy nawiewniki sa mi potrzebne?

Od 1 stycznia 2009 r. uległy zmianie przepisy dotyczące szczelności okien i drzwi. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. nr 201, poz. 1238) dotyczącym warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki w sposób znaczący uległy zmianie wymagane parametry stolarki okiennej. Do końca 2008 roku przy dopuszczalnym współczynniku infiltracji 0,5-1,0 m3/(m*h*daPa2/3) okna mogą zostać wprowadzone do obrotu bez zapewnienia dodatkowego urządzenia nawiewnego, od 1 stycznia 2009 roku współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3) zachowując jednocześnie treść § 155 ust. 3, który mówi, że w przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji, niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych. Od początku 2009 roku, aby spełnić wymagania przepisów, dostarczając okna do budynków należy ze szczególną uwagą uwzględniać zalecenia projektów wentylacji grawitacyjnej, grawitacyjnej wspomaganej lub mechanicznej wywiewnej, które określają które okno spełnia w danym przypadku funkcję wentylacyjną i musi być wyposażone w nawiewniki powietrza.

Jak projektant gapa, to w projekcie nawiewników nie masz.

Matilde1
23-02-2013, 16:16
.

kominiarz
23-02-2013, 16:53
Wszystko jest dobrze, jak jest dobrze. Pomieszkasz, sam będziesz praktykiem i sam zdecydujesz. W lato nie ma problemu, w zimę i chłodniejsze pory roku jedyną siłą napędową WG jest różnica ciśnień i „dziura” w przegrodzie budowlanej.

Matilde1
23-02-2013, 17:17
.

kominiarz
23-02-2013, 18:07
Wentylacja jest odpowiedzialna za jakość środowiska wewnętrznego, ważna jest wielkość wymiany, czystość, temperatura, wilgotność względną, prędkość ruchu w pomieszczeniu, jednym słowem wentylacja powinna usuwać powietrze zużyte, zanieczyszczone i zastępować je świeżym z zewnątrz. Jak nie ma nawiewników i okna są zamknięte wymiany nie ma.
Niektóre objawy nie działającej wentylacji możesz zbagatelizować lub po prostu ich nie zauważyć, należą do nich min.: złe samopoczucie, większa wilgotność, możliwość wykraplania się pary wodnej, zwrotny ciąg kominowy z niektórych kratek wentylacyjnych, to można zauważyć, gorzej np. z możliwością przedostania się toksycznych gazów z urządzeń grzewczych, z tym jest gorzej, nie widać i nie czuć. Reasumując warto żyć w zgodzie z przepisami i posiadać sprawną wentylację. WG też może być sprawna. Dwa miesiące to raczej za mało, aby wszystko zauważyć. Wyjdzie w praniu.

stam222
24-02-2013, 11:53
Dlaczego chcesz instalowac? Moje okna zostaly bez nawiewnikow, mieli instalowac po tynkach, ale na razie nie wolalam firmy. Po czym mam poznac czy nawiewniki sa mi potrzebne?
U mnie muszę co rano wycierać okna bo się strasznie "pocą", dodatkowo (nowe budownictwo) po 5 latach mam grzyba na ścianie w narożniku i co roku toczę walkę z nim. Uważam, że nawiewniki to konieczność.

gentoonx
24-02-2013, 11:59
U mnie muszę co rano wycierać okna bo się strasznie "pocą", dodatkowo (nowe budownictwo) po 5 latach mam grzyba na ścianie w narożniku i co roku toczę walkę z nim. Uważam, że nawiewniki to konieczność.

dopowiedz tylko - "w moim przypadku"

stam222
24-02-2013, 12:45
Przecież piszę o sobie i nie generalizuję. Napisałem; "U mnie", "mieszkam", "walczę" poza tym; "Uważam, że nawiewniki to konieczność". Myślę, że Twoje czepialstwo niewiele wnosi do wątku o nawiewnikach, chyba, że zależy Tobie o nabicie sobie jak największej ilości postów.

kominiarz
24-02-2013, 13:05
Właśnie.....

poza tym, jak będziesz instalował, to możesz sobie pomieszać trochę system np. dać nawiewnik higrosterowany, który będzie „walczył” z wilgotnością względną, a drugi zastosować ciśnieniowy, który będzie reagował w przypadku różnicy ciśnień. Tego typu rozwiązanie działa w różnych warunkach, są pewnie też nawiewniki hybrydowe, tylko cena może być większa.

Dwa nawiewniki to może być troszkę za mało.

stam222
24-02-2013, 13:15
MIeszkanie 43 m2 więc 3 sztuki będę musiał zainstalować, a może 2 wystarczą? Sam nie wiem bo w tym roku rozpoczynamy budowe własnego domu ale nie chcę zaniedbać mieszkania a z drugiej strony nie chcę za bardzo w nie inwestować.

kominiarz
24-02-2013, 14:35
Jak masz kuchnię elektryczną i jedną łazienkę, potrzebujesz 100 kubików na godzinę, przy założeniu dwóch nawiewników dostarczysz max 60, a dokładnie około 30, to trochę mało. Jak nie chcesz inwestować, zainstaluj trzy najtańsza sztuki i już. Mieszkanko na pewno troszkę odetchnie. Nawiewniki instaluje się w pomieszczeniach czystych.

stam222
24-02-2013, 15:05
Czyli w sypialni jeden a w drugim pokoju z aneksem 2-gi + 3-ci, dobrze to rozumuję?

kominiarz
24-02-2013, 15:13
Może tak być.