PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie są spadki ciśnień na elementach ?



szczukot
23-02-2013, 10:47
Może mi ktoś podac spadki ciśnienia w typowych instalacjach OC ?
Czyli jaki jest spadek na kolanku 45 i 90 st, na luku,na mb rury instalacyjnej i 1 mb węża ?
Kiedyś gdzieś widziałem takie wartości a teraz nie mogę znaleźć.

Fantom
ps. Na wylocie z odkurzacza am aż 5 kolanek :( i jestem ciekaw, czy ma to istotny wpływ na całość instalacji czy bezie prawie pomijalne.

WOJSKI
27-02-2013, 10:49
Tu raczej nie chodzi o spadek ciśnienia a o opór jaki stawiają wszystkie zakręty dla przepływającego powietrza. Dlatego istotnym jest przy projektowaniu instalacji by zakrętów było jak najmniej a jeżeli są by były jak najłagodniejsze.
Te 5 kolanek to zależy jakie "małe" czy "duże", postaraj się "wyprostować" ten kawałek.

Łukasz_Walo
20-04-2013, 17:04
średnio można przyjąć z przeliczenia na opór instalacji rur ze kolano 90 stopni to 1,7-2 mb prostego odcinka rury. Kolano 45 stopni to 0,8 -1.1 w zalezności miejsca uzycia a kolano ostre 90 to 2.4 mb.

Kolana maja bardzo istotny wpływ ale calokształt tez ma znaczenie jeżeli rozmieszczamy z głową a instalację planujmy tak jakby mial nią zjeżdzać saneczkowieć czyli jak najlagodniej i łagodne przejscia. Jezeli jest to 5 kolan na dluzszym odcinku to lepsze to niż 3 w jednym. Masz tylko 3 kolana ponad standard, z kazdej jednostki centrlanej zeby wyjśc zmontować tłumik uzywamy conajmniej 2 kolan.

szczukot
20-04-2013, 18:05
Dzięki za info.
Tylko gdzies doczytałem, że bardzoe ważne jesyt aby instalacja ZA odkurzaczem była właśnie 'krótka'.

Fantom

Łukasz_Walo
20-04-2013, 23:36
Dzięki za info.
Tylko gdzies doczytałem, że bardzoe ważne jesyt aby instalacja ZA odkurzaczem była właśnie 'krótka'.

Fantom

http://eposejdon.pl/images/Instrukcja%20gotowa2wqww.pdf\

Tu ma link do naszej instrukcji tabelka na dole są wszystkie przeliczniki storna 6.

Tak instalacja za jednostka powinna być "krótka" bo wydajność instalacji liczy się od najdalszego gniazda do jednostki włacznie z wyrzutem. I zbytne kombinowanie na wyrzucie oslabia jednostkę. Natomiast bardzie chodzi tu o stosowanie praktyki wybrać najkrotsza i niekonfliktową drogęna zewnatrz a nie kombinować jak nam się podoba bo tak bedzie ladniej i prościej bo wtedy tracimy na instalacji. Czy nieraz własnie uzycie kolanek 90 krotkich zamiast łagodnych, no to jakas paranoja ale i takie instalacje się spotyka.