PDA

Zobacz pełną wersję : Najlepszy rekuperator do 4000zł i 350m3/h



mura
23-02-2013, 18:56
Witam od kilku dni przeglądam internet w poszukiwaniu reku, ale czym więcej czytam tym mam większy problem z wyborem.
Potrzebuję reku do max 350m3/h, tylko 3 osoby w domu, mam małe GWC więc odpadają problemy z zamarzaniem, moim priorytetem jest cena, niskie zużycie prądu, cicha praca, sprawność na ostatnim miejscu, na razie moim faworytem jest Tywent ZWC-B i ale opinie o nim też są różne.

michał dereń
24-02-2013, 19:11
nie ma takiego.

sprawność jest bardzo ważna. jeżeli kupisz sobie reku z wymiennikiem krzyżowym o śr. sprawności rocznej ok 40-50% to po co wydawałeś tyle kasy na WM. nic nie zaoszczędzisz więc mogłeś otwierać okna i tyle.

rekuperator w dzisiejszych czasach musi mieć dobrą sprawność silniki EC automatyczny bypass i być dobrze wyregulowany inaczej niema sensu tego robic

mura
25-02-2013, 14:22
nie ma takiego.

sprawność jest bardzo ważna. jeżeli kupisz sobie reku z wymiennikiem krzyżowym o śr. sprawności rocznej ok 40-50% to po co wydawałeś tyle kasy na WM. nic nie zaoszczędzisz więc mogłeś otwierać okna i tyle.

rekuperator w dzisiejszych czasach musi mieć dobrą sprawność silniki EC automatyczny bypass i być dobrze wyregulowany inaczej niema sensu tego robic

Wentylacje mechaniczną i tak muszę mieć kominy już wykreślone, a jeżeli przy okazji odzyska trochę ciepła to bardzo dobrze, rekuperator za 3000zł odzyska 50% a ten za 7000zł 80% kiedy się zwróci?
Bypass wystarczy ręczny albo dodatkowa kaseta, najbardziej pożądane są silniki EC, i chyba z tym będzie problem do 4000zł.
"

gentoonx
25-02-2013, 14:27
Dospel LUNA x 2 - spoko w kasie się zmieścisz, odzysk nie nadzwyczajny, mając dwa, dzielisz na część nocną i dzienna, albo parter-poddasze - możesz osobno sterować itp

instalator Indiana :) ma taki u siebie o ile pamietam i jest zadowolony

kangaxx
25-02-2013, 22:44
luna jest gówniana ale po małych przeróbkach może być

michał dereń
26-02-2013, 09:09
ja też miałem doczynienia z luną i też jestem zdania że jest gówniana. chociaż za tą cenę to chyba nic lepszego nie znajdziesz. no chyba że w castoramie hehe

gentoonx
26-02-2013, 09:59
luna jest gówniana ale po małych przeróbkach może być

o przepraszam, zapomniałem dopisać.

LUNA jest goowniana, ale LUNA x 2 spoko w kasie ... itd

klaudiusz_x
26-02-2013, 20:42
luna jest gówniana ale po małych przeróbkach może być

Proszę, opisz w szczegółach co masz na myśli.
Jeli jest ok, podziel się doświadczeniem :)

michal_l
27-02-2013, 13:07
LUNA x 2 spoko w kasie ... itd

no bez przesady!
1 LUNA to żle, ale 2 LUNY to już dobrze?

1. w przypadku urządzeń typu LUNA nie dostajemy ani fajnego wymiennika, ani porządnych wentylatorów ani ..... sterowania
2. moim zdaniem LUNA nawet po przeróbkach {jakich? za ile?] nie będzie dobrym rekuperatorem i nawet 2 luny nie pomogą.
3. mając 4000 PLN trudno jest szaleć, ale warto zwrócić uwagę, aby wybrane urządzenie miało np. dobry odzysk,
4. zdecydowanie warto policzyć koszty eksploatacji - niektóre urządzenia potrafią zużyć całkiem sporo prądu.

gentoonx
27-02-2013, 13:15
LUNA x 2 spoko w kasie ... itd

no bez przesady!
1 LUNA to żle, ale 2 LUNY to już dobrze?

1. w przypadku urządzeń typu LUNA nie dostajemy ani fajnego wymiennika, ani porządnych wentylatorów ani ..... sterowania
2. moim zdaniem LUNA nawet po przeróbkach {jakich? za ile?] nie będzie dobrym rekuperatorem i nawet 2 luny nie pomogą.
3. mając 4000 PLN trudno jest szaleć, ale warto zwrócić uwagę, aby wybrane urządzenie miało np. dobry odzysk,
4. zdecydowanie warto policzyć koszty eksploatacji - niektóre urządzenia potrafią zużyć całkiem sporo prądu.

zamiast wodę lac - poleć model. warunki podał przecież i akurat sprawność na ostatnim miejscu

"Potrzebuję reku do max 350m3/h, tylko 3 osoby w domu, mam małe GWC więc odpadają problemy z zamarzaniem, moim priorytetem jest cena, niskie zużycie prądu, cicha praca, sprawność na ostatnim miejscu, na razie moim faworytem jest Tywent ZWC-B i ale opinie o nim też są różne. "

michal_l
27-02-2013, 13:27
nie leję wody - wskazuję nad czym warto się zastanowić

nie znam aktualnych cen ale zainteresowałbym się:

http://www.frapol.com.pl/produkt/45/OnyX-Dream-400

no i MITSUBISHI/SAMSUNG/HRV
np. http://www.klimatsklep.pl/rekuperator-mdv-hrv-300-id-1664.html

gentoonx
27-02-2013, 16:14
nie znam aktualnych cen ale zainteresowałbym się:


no pierwszy raczej odpada, a drugi jak dołoży do 1000zł to będzie OK. A miało być do 3000zł :)

kangaxx
27-02-2013, 19:57
aby luna nadawała się do czegoś to trzeba ja uszczelnić, dołozyć filtry zewnetrzne, wypieprzyć pilota i załozyć trafo z kilkoma odczepami by mieć regulację

dwie lunypo poprawkach to 2x wieksza wydajnośc a cena 3000

batix
28-02-2013, 08:01
nie leję wody - wskazuję nad czym warto się zastanowić

nie znam aktualnych cen ale zainteresowałbym się:

http://www.frapol.com.pl/produkt/45/OnyX-Dream-400

no i MITSUBISHI/SAMSUNG/HRV
np. http://www.klimatsklep.pl/rekuperator-mdv-hrv-300-id-1664.html

jest jeszcze onyx dream 200

maciejzi
18-03-2013, 16:06
jest jeszcze onyx dream 200

A co sądzicie o Eko Vent?
http://www.hvacr.pl/grupa-eko-vent-rekuperator-hru-eko-ze-sterownikiem-lcd-i-czujnikiem-co2

Promocję zrobili teraz, prawie w 4000 się mieści. Czujnik CO2 w komplecie.



Ja bym się chciał przy okazji spytać, czy lepiej mieć 2 mniejsze rekuperatory (parter, poddasze), czy jeden duży na całość?

qubic
18-03-2013, 17:57
Ja bym się chciał przy okazji spytać, czy lepiej mieć 2 mniejsze rekuperatory (parter, poddasze), czy jeden duży na całość?

no właśnie może ktoś coś sensownego napisać na ten temat? może ktoś już to sprawdza w praktyce

domekon
19-03-2013, 16:31
A co sądzicie o Eko Vent?
http://www.hvacr.pl/grupa-eko-vent-rekuperator-hru-eko-ze-sterownikiem-lcd-i-czujnikiem-co2

Promocję zrobili teraz, prawie w 4000 się mieści. Czujnik CO2 w komplecie.



Ja bym się chciał przy okazji spytać, czy lepiej mieć 2 mniejsze rekuperatory (parter, poddasze), czy jeden duży na całość?

4199 netto to ni jest prawie 4000 ;)

maciejzi
19-03-2013, 17:23
4199 netto to ni jest prawie 4000 ;)

Fakt, trochę drożej, ale model 450m3 chyba w tej samej cenie.

kangaxx
20-03-2013, 14:28
2x centrala to 2x więcej usterek i serwisuv+ trudniejsza instalacja

michal_l
20-03-2013, 19:44
2x centrala to 2x więcej usterek

nie zgadzam się.

W małym domu montowanie dwóch małych central nie ma sensu.
Ale już w dużym domu , z wyraźnie wydzieloną częścią dzienną i nocną/prywatną można zrobić bardzo fajny układ dwóch central.
Instalacja jest wtedy prosta a unikamy kanałów o dużych średnicach jakie są konieczne przy centralach o dużych wydajnościach
często nie ma gdzie schować ani dużych kanałów ani dużej centrali
a dwie mniejsze się upchnie np. w garderobach

A przeraszam... częsciwowo się jadnak zgadzam .... Faktycznie dwie Luny to 2 x więcej problemów :-)

wentylacyjno.pl
26-03-2013, 19:56
Witam,
Tak jak napisał p. Michał nie ma takiego. Sprawność przede wszystkim. Napisał Pan, że ma małe GWC. Jaka jest długość tego GWC? jaki ma Pan metraż domu? Czy na pewno ma Pan odpowiednio dobrany rekuperator do powierzchni domu?

Przyjrzałem się tym rekuperatorom z Tywentu. Moja opinia jest taka - niestety oprócz dobrych wentylatorów EBM nic w tej centrali nie ma. Na Pana miejscu jeżeli miałbym dylemat cenowy zdecydowałbym się albo na Frapol lub Prowent.
Jeżeli wydał Pan tyle pieniedzy na instalacje to nie nalezy aż tak mocno oszczędzać na najważniejszym urządzeniu czyli na rekuperatorze. Lepiej odżałować 2000 - 3000zł więcej i założyć już porządnej klasy rekuperator niż wydać mniej ale nie mieć tak naprawdę żadnego odzysku ciepła. Przecież to w WM jest najważniejsze.

Pozdrawiam i zapraszam również na nowo otwarte forum poświęcone tylko i wyłącznie rekuperacji, wentylacji pod adresem wentylacyjno.pl

NieJan
27-03-2013, 06:37
Przyjrzałem się tym rekuperatorom z Tywentu. Moja opinia jest taka - niestety oprócz dobrych wentylatorów EBM nic w tej centrali nie ma. Na Pana miejscu jeżeli miałbym dylemat cenowy zdecydowałbym się albo na Frapol lub Prowent.
Jeżeli wydał Pan tyle pieniedzy na instalacje to nie nalezy aż tak mocno oszczędzać na najważniejszym urządzeniu czyli na rekuperatorze. Lepiej odżałować 2000 - 3000zł więcej i założyć już porządnej klasy rekuperator niż wydać mniej ale nie mieć tak naprawdę żadnego odzysku ciepła. Przecież to w WM jest najważniejsze.

Pozdrawiam i zapraszam również na nowo otwarte forum poświęcone tylko i wyłącznie rekuperacji, wentylacji pod adresem

Od kiedy to najważniejszą funkcją WM jest odzysk? Zwłaszcza przy gwc to czy sprawność będzie 90 czy 70% ma małe znaczenie, kiedy różnica temperatur między dostarczanym i usuwanym przez reku to zaledwie kilka stopni.
Świetna reklama forum. Gratulacje.

Janusz.K
27-03-2013, 13:57
Mi się w ubiegłym roku udało kupić Brookvent'a - podstawowy model za coś ok. 4000 PLN (wersja po downgradzie małym, tj. bez sterowania elektronicznego, które ktoś mi słusznie wyjaśnił, jest zbędne w rekuperatorze; zostało zwykłe przełączanie między dwoma prędkościami przełącznikiem zewnętrznym). Ale z tego co czytam na forum, jest jakiś problem z dostępnością tych centralek obecnie.

vega1
28-03-2013, 17:46
super wentylatory EBM-y, w cenie założonej się mieści. Sam się przymierzam do tego modelu.

http://www.zawex.pl/?p=productsMore&iProduct=81&sName=rekuperator-zwc-b-%28vmax=450m3-h-went.ebm-wklad-alu.-szwecja%29-2799-zl-jakosc-w-dobrej-cenie-!

מרכבה
28-03-2013, 18:07
http://heatcross.eu/przeciwpradowe.html muszę przemyśleć sprawę.
Dlaczego ? ponieważ kit idzie cały czas w nas :D że taki wymiennik itp ... może być ze styropianu ...
I tak 1mm materiału z jakiego jest zbudowany nie ma znaczenia bo upierdliwe jest powietrze które styka się z każdym materiałem ...
stąd nie mamy do czynienia z czystym przewodzeniem przez materiał z jakiego jest zrobiony wymiennik, przez co albo musi być wielki - albo pchać mocny strumień powietrza przez niego idealnie 10m/s ... ale to huragan ... zostaje z tego wielkość i spokojna wymiana .
Dlatego na razie myślę wziąć te taki największy wymiennik, a i trzeba policzyć w funkcji czasu ile może przekazać ciepła, tego faktycznego nie że nagle jakieś 90% gdy tak na prawdę jest 50 % ...
Mogę wydzielić przestrzeń nawet 3x7 metrów na takie urządzenie ...

miki121
28-03-2013, 18:43
super wentylatory EBM-y, w cenie założonej się mieści. Sam się przymierzam do tego modelu.

http://www.zawex.pl/?p=productsMore&iProduct=81&sName=rekuperator-zwc-b-%28vmax=450m3-h-went.ebm-wklad-alu.-szwecja%29-2799-zl-jakosc-w-dobrej-cenie-!

To jest nic innego niż tywent w najtańszej swojej postaci..
Strasznie huczy .

vega1
29-03-2013, 15:50
dlaczego huczy?