PDA

Zobacz pełną wersję : Kończymy elektryke i co dalej?



agnikkrol
21-06-2004, 12:51
Kończymy elektryke i co dalej? najpierw tynki czy hydraulika ( część ogrzewanie podłogowe, część pomieszczeń kaloryfery)? Bo przy ogrzewaniu podłogowym lepiej najpierw zrobić tynki a przy kaloryferach chyba lepiej przed tynkami bo wtedy trzeba kuć żeby doprowadzenie(od dołu) było w ścianie?Co robić?

polanka
21-06-2004, 13:02
U mnie instalator robił to na raty - tzn. najpierw pociągnął rury do kaloryferów (i w ogóle hydraulikę) i zamontował skrzynkę rozdzielacza do ogrzewania podłogowego. Potem wszedł tynkarz. Potem znowu instalator, rozłożył styropian w miejscach gdzie jest ogrzewanie podłogowe, na nim rurki od podłogówki, zamontował stelażę do kibli podwieszanych). Potem wszedł miksokret, rozłożył resztę styropianu i zrobił wylewki.

Grzegorz

kgadzina
21-06-2004, 13:23
Rób tynki, niech schną. Te parę centymetrów podkucia w tynku nie powinny stanowić wielkiego problemu. A poza tym przewody spod tynku trudniej ukraść z budowy. Weź to pod uwagę.

Tomasz M.
21-06-2004, 14:20
Jeśli masz dobrych tynkarzy na już, rób tynki. Jeśli i tak musisz czekać, hydraulik mógłby rozłożyć rurki, z wyjątkiem podłogówki. Niektórzy to nawet robią całą instalację hydrauliczną i wylewki przed tynkami, ale muszą b.pilnować, żeby nie tynkarze nie zachlapali podłogi

_ZBYCH_
21-06-2004, 21:25
Ja nie zaufałem tynkarzom. Jak pomyślałem sobie, że swoimi ciężkimi buciorami po zgniatają mi rurki PEX-AL-PEX ułożone na podłodze i nawet specjalnie nie będzie tego widać (bo rurki są w otulinie), to zdecydowałem się instalację hydrauliczne wykonać po tynkach. Lepiej później zagipsować kilka bruzd, niż narazić się na uszkodzenie ułożonych wcześniej instalacji :roll:

Leszko
22-06-2004, 20:22
Ogrzewanie lepiej po tynkach,tynkarze to syfiarze zadepczą na amen.
Jak szukałem tynkarzy po różnych budowach to zaden nie uważał i nie szanował inwestora pieniędzy

Greku
22-06-2004, 21:43
ja rozłożyłem rury z podejściem do grzejników z rozdzielni przed tynkami i teraz żałuję bo stratowali mi otulinę. pocieszam sie że na parterze najpierw robie tynki a potem rozłoże rury i podłogówkę.

Artur69
22-06-2004, 22:35
Tydzień czasu (popołudniami) skuwałem, drapałem i zamiatałem podłogi po tynkarzach. Aż strach pomyśleć jak by wyglądały rury - a tak leżą sobie od wczoraj czyściutkie i całe pod warstwą styropianu i czekają na wylewkarzy.

Podcięcia pod grzejniki i tak możesz zatynkować dopiero po ich powieszeniu.
Może przed tynkowaniem warto zrobić tylko piony kanalizacyjne (jeżeli beda schowane w scianach).

S.P.
23-06-2004, 07:31
U mnie po elektryce poszły tynki, szkoda mi było wyleweczki.

mad
24-06-2004, 12:24
my tez po elektryce polozymy tynki, potem co i podlogowka, szybkie wylewki. m

mad
24-06-2004, 12:25
my tez po elektryce polozymy tynki, potem co i podlogowka, szybkie wylewki. m

w.rob
24-06-2004, 13:04
o kurcze, ale mnie nastraszyliście :o

od poniedzialku miał wejść hydraulik, ale po przeczytaniu Waszych postów i przemyśleniu sprawy, chyba go zablokuję! zbyt wielkie ryzyko przy moich tynkarzach :cry:

tchrzano
24-06-2004, 13:43
Nie wpuszczac hydraulika przed tynkami!!!
Teraz juz to wiem.
Skurczybyk polecony przez znajomych, fachowiec. G... prawda.
Rano powiedzialem mu co i jak ma zrobic. Wracam po pracy, a tam kanaliza na chudziaku, poplatana rurkami od cieplej i zimnej wody, stelarze przymocowane dziury w scianach 24cm na wylot (ktorych byc nie powinno) porobione, rury do kotla i zasobnika przymocowane do sciany.

Jednym slowem tragedia, tragedia, tragedia. Partacz, flejtuch i amator, do tego jeszcze bez grama wyobrazni. Calke szczescie, ze mu nie zaplacilem (2600zl). Pytam go a jak polozymy folie i styropian, to mi odpowiedzial, ze na wierzch, na te wszystkie poplatane rury. Ma poprawic to, co spieprzyl i spadac.

Tomek_J
24-06-2004, 13:44
Kończymy elektryke i co dalej? najpierw tynki czy hydraulika ?

Tynki przede wszystkim. Przewody z miedzi to łakomy kąsek dla złodziei.
Wylewka zawsze po tynkach. Przy tynkowaniu powstaje cała masa - wybacz - syfu.
Jak masz inst. wod-kan lub c.o. w podłodze, to oczywiście przed wylewką instalacje.

24-06-2004, 14:29
U mnie było tak:
-zrobiono instalacje co, wodę
-wylano posadzki
-zatynkowano ściany (posadzka była przykryta folią- bardzo by ją zachlapali)
-przyszli hydraulicy i zamontowali grzejniki, w łazienkach pomontowali wannę, natrysk itp. (wszystko można zdemontować jak zaczną malować ściany i kłaść kafelki)
Jak masz dobrych i uważnych tynkarzy to możesz zaryzykować i po zrobieniu hydrauliki poczekać z wylaniem posadzek. Ale ryzyko, że będą łazić po rurkach i je pokrzywią. Jeśli wybierzesz wariant, że hydraulika po tynkach to musisz dopłacić hydraulikom za skuwanie scian, a potem jeszcze raz je tynkować.
U mnie wszystko poszło OK. tak więc polecam mój wariant.