PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze dobrej wyrzynarki



jarett
27-02-2013, 11:46
Potrzebuję pomocy w wyborze optymalnej wyrzynarki (sieciowiej). Chodzi o w miarę solidny sprzęt, który nie rozsypie się po roku ale też taki w którym nie przepłacę za markę. Powiedzmy, że mam do wydania MAX. 300 zł.

Tylko w najbliższym czasie będę miał do zrobienia elewację drewnianą, taras drewniany, kilka drobnych prac związanych z cięciem dłuugich prostych powierzchni. Zdaję sobie sprawę, że do niektórych z tych prac lepsza byłaby pilarka tarczowa, ale wyrzynarka chyba też spokojnie da radę a jest bardziej uniwersalna i bardziej przyda się w przyszłości.

Ważną sprawą jest dla mnie, żeby miała jakieś mechanizmy ułatwiające długie proste cięcia. Znalazłem sobie taki np. egzemplarz Boscha - http://www.bosch-do-it.pl/boptocs2-pl/Majsterkowicze/Narz%C4%99dzia/PL/pl/hw/Wyrzynarki/95250/PST+800+PEL/24160/3165140526920/index.htm. To takie minimum, które chciałbym zachować. Czy przychodzą Wam do głowy jakieś konkretne modele innych marek, które są tańsze a oferują te same parametry? Albo które są w tej samej cenie a jeszcze lepsze? Nie mam żadnych uprzedzeń do tańszych marek typu. Black&Decker albo Skil. Z tego pierwszego mam wkrętarkę i kątówkę, które służą mi dzielnie i bezawaryjnie od lat. Byle to nie były jakieś zupełne chińskie no-name.

frank_gr
27-02-2013, 17:55
ja kupujac sprzet kieruje sie podana moca w stosunku do wagi i ceny (material podzespołow), nastepnie na marke.

CityMatic
27-02-2013, 18:15
....w najbliższym czasie będę miał do zrobienia elewację drewnianą, taras drewniany, kilka drobnych prac związanych z cięciem dłuugich prostych powierzchni.

Niestety po to stworzono tyle narzędzi, że każde ma swoje zastosowanie i przeznaczenie.
Sam osobiście kupiłem sobie takiego Boscha, ale mocniejszego (650W) PST 1000 PEL, ale również musiałem kupić pilarkę tarczową i tu padło na model SKIL 5055.
Po prostu wyrzynarką nie da się precyzyjnie uciąć wzdłuż, dobrze równo i dokładnie (chyba, że dokupisz sobie prowadnicę a to już wydatek kolejnych 300 zł.

jarett
27-02-2013, 19:06
Zdaję sobie sprawę, że tak może być, ale na razie chcę spróbować z samą wyrzynarką. Wyrzynarkę mieć w domu i tak trzeba :) A prowadnicę (o ile nie tnie się w ilościach przemysłowych) można zrobić z listwy aluminiowej (lub drewnianego krawędziaka) i dwóch ścisków stolarskich. Jak Ci się sprawuje ten Bosch? Ten cały system CutControl daje radę? spotkałem się z opiniami, że to rozwiązanie lepsze niż laser. Daje radę z jakimiś cięższymi pracami (zastanawiam się właśnie nad wspomnianymi deskami tarasowymi - 30mm, drewno egzotyczne... twarda rzecz)? Nie strzępi zbytnio materiału?

CityMatic
27-02-2013, 19:51
Jak Ci się sprawuje ten Bosch? Ten cały system CutControl daje radę? spotkałem się z opiniami, że to rozwiązanie lepsze niż laser. Daje radę z jakimiś cięższymi pracami (zastanawiam się właśnie nad wspomnianymi deskami tarasowymi - 30mm, drewno egzotyczne... twarda rzecz)? Nie strzępi zbytnio materiału?

Wyrzynarka naprawdę godna polecenia, bardzo wygodna w trzymaniu i prowadzeniu po narysowanej linii, ale nic nie będzie dobrze jeśli nie będzie dobrego ostrza. Każde jest do odpowiedniego materiału i do drzewa egzotycznego również. Dobre brzeszczoty to podstawa.
Mogę polecić dedykowane Bosch i Metabo oraz firmy Falon-Tech która dla nich produkuje w kolejności wymienionej.
Wyżynarka po prostu jest dobra, nie nagrzewa się tak szybko,nie trzęsie nią, nie spada moc w miarę zwiększania nacisku czy posuwu(dla kogoś kto pracował wyrzynarką jeśli napiszę, że da się ją wyczuć i jest przewidywalna będzie wiedział co mam na myśli) I jeszcze jedno urządzenie choć proste ma możliwości ustalenia pewnych parametrów pracy i warto jest z nich skorzystać to tzw podcięcie(ruch brzeszczota w tył u przód przy równoczesnym w górę i prędkość ruchu brzeszczota) gdy się to opanuje to powierzchnie cięte są równe i gładkie.
Pozdrawiam

jarett
27-02-2013, 20:49
Ok, przyłożyłem się troszkę i znalazłem kilka tańszych opcji.

Wiem na pewno, że makita odpada. Mimo sentymentu do marki (mam chyba 10letnią wiertarkę udarową makity nie do zdarcia) w tych samych pieniądzach można kupić lepiej wyposażonego (a pewnie równie trwałego) Boscha. Ale z tańszych rozwiązań:

Skil (czyli w sumie Bosch) - niezła moc 710W, oświetlenie, zdmuch trocin, aluminowa stopa, niestety do zmiany brzeszczotu potrzebny klucz. I kusząca cena - 260 zł - http://sklep.elkar-serwis.pl/wyrzynarka-skil-4581-cd-p900.html

Jeszcze tańszy (220 zł - zadowolenie żony - bezcenne) Black&Decker - mniejsza ale i tak duża moc (600W), ale beznarzędziowa wymiana ostrzy i bez doświetlenia (potrzebne to?). Chyba mój faworyt - http://narzedzia-online.pl/produkt,111902.html

I topowy B&D - od powyższego modelu różni się mocą - 650W, doświetleniem i laserem. Pytanie czy warte to to 80zł. No i samym wyglądem budzi szacunek :) - http://www.megamajster.pl/wyrzynarka-black-decker-ks950slk.php?cnv=717201-d948d14f03

Zostaje jeszcze Einhell za 220zł. Potężna moc - 750W, bezkluczykowa wymiana + doświetlenie, ale strasznie ciężka (prawie 3kg) no i ta marka to już chyba profanacja (czy nie? :) )- http://www.mall.pl/pily/einhell-rt-js-85

Co sądzicie?

amciek80
11-03-2013, 15:50
kilka drobnych prac związanych z cięciem dłuugich prostych powierzchni

chcialbym zobaczyc to dlugie proste ciecie wykonane za pomoca tych wyrzynarek, ktore podales :popcorn:
sa wyrzynarki z szynami, szukaj pod haslem festool lub protool. no ale zakladane przez Ciebie 300zl to wydasz na brzeszczoty do niej.

firewall
11-03-2013, 18:49
Jeżeli ma ciąć bez zbaczania brzeszczota to żadna do 300 zł tego nie dokona. A o nie strzępieniu płyt laminowanych to zapomnij. Najważniejszy jest sposób prowadzenia brzeszczota i żadna z firm robiących tanie wyrzynarki nie jest "chętna" zrobić to dobrze.

ZygmuntRolicz
25-05-2013, 22:07
Na twoim miejscu szukałbym uzywanego festoola.

RadekJ
19-12-2013, 16:19
Mam ten model wyrzynarki Boscha i bardzo sobie chwalę. ten dodatkowy plastikowy "prowadnik" z przodu bardzo ułatwia robienie względnie prostych cięć. Do idealnie równych stosuję aluminiowy profil który się u mnie walał w piwnicy: przymocowuję go do ciętego elementu za pomocą zacisków i jadę wzdłuż niego.
Ktoś tu wspomniał o szarpaniu płyt laminowanych - to niestety prawda.

pawelpiwowarczyk
19-08-2017, 10:13
Coby nie zakładać nowego tematu, spytam tutaj.
Czy warto celować w model posiadający laser? Czy to użyteczna rzecz, czy tylko gadżet?

mariober
19-08-2017, 11:20
laser to niepraktyczna rzecz i w pilarkach i wyrzynarkach - ważne by była dobra dioda led która oświetla linie cięcia .