PDA

Zobacz pełną wersję : Moczary



malachio
27-02-2013, 20:56
Witam, chciałbym zaadaptować część działki na moczary/bagno/torfowisko.
Mam wysoki poziom wod gruntowych. Za płotem płynie rzeczka, właściwie przez cały rok. Gleba 40cm czarna ziemia, przy rzeczce torfowa, piach i niżej iły piaszczyste.
Chciałem obniżyć pewien fragment ogrodu aby był okresowo podtapiany (właściwie już jest, ale tylko po ulewnych deszczach i po roztopach) i nasadzić na nim roślinność bagienną, torfowiskową. wokół obsadzić drzewami.

Moje pytanie brzmi jakie rośliny dostępne w sprzedaży nadają się do takiego biotopu?

G.N.
28-02-2013, 08:36
Są sklepy które specjalizują się w sprzedaży roślin do oczek wodnych, zarówno podwodnych i pływających jak i do stref szuwarowo bagiennych. Na hasło "rośliny wodne" wujek google wywala całą masę takich sklepików. Wybór jest duży, od zupełnie prozaicznych jak sit , tataraki, skrzypy, manna mielec, pałka szerokolistna czy babka wodna, przez rozmaite odmiany kaczeńców, wełniankę, fiołki błotne po jak irysy np. louisiana, rdest wężownik czy rozpław sercolistny. Inna kwestia że posadzenia niektórych roślin (również tych dostępnych w sprzedaży jako sadzonki) jak np: trzcina zwyczajna, większość skrzypów czy rdest sachaliński możesz długo i głęboko żałować bo są bardzo ekspansywne i trudne do wytępienia (BTW sprzedaż rdestu sachalińskiego i ostrokończystego powinna być karana więzieniem albo ciężkimi robotami)
A tak z ciekawości zapytam po co Ci to bagno? Lubisz komary?

Mymyk_KSK
28-02-2013, 10:39
rdest sachaliński możesz długo i głęboko żałować bo są bardzo ekspansywne i trudne do wytępienia (BTW sprzedaż rdestu sachalińskiego i ostrokończystego powinna być karana więzieniem albo ciężkimi robotami)


straszne dziadostwo - mam na granicy działki, "w płocie" i naprawdę nic temu nie szkodzi - wycinałam, wyrywałam, punktowo smarowałam stężonym roundupem - i dalej żyje i rośnie jak na drożdżach :eek:

SKula
28-02-2013, 15:40
A tak z ciekawości zapytam po co Ci to bagno? Lubisz komary?

Może to Shrek? ;)

dorota.k
28-02-2013, 19:17
Czepiacie się:)
Skoro i tak jest mokro to niech przynajmniej będzie pięknie.
Jeśli gleba kwaśna można jeszcze pomyśleć o borówce amerykańskiej i żurawinie, mniam.

Elfir
28-02-2013, 19:35
Krzewy rodzime: kalina koralowa, bez czarny, wierzby. Egzotyczne - cypryśnik błotny, metasekwoja, guzikowiec, kląża. I wiele więcej, zapraszam do wyszukiwarek na IBRO czy Zszp.

Byliny - można rodzime (sadziec, krwawnica, czermień, lepięznik itd.) oraz egzotyczne (tulejnik, astilboides). Jest tego tak dużo w sklepach z roślinami do oczek wodnych, że będziesz miał problem z wyborem :D