PDA

Zobacz pełną wersję : cofka?



luka5z
03-03-2013, 12:29
174096

Miekszam w domu jednorodzinnym wybudowanym w połowie lat 80-tych. Ostatnio postanowiłem zamontować okap i prosze zobaczcie co się dzieje. (myślę, że z rysnku wszystko wynika). Co może być tego powodem? Wywala mi wszystko do łazienki na górze, czuć normalnie zapachami z kuchni, nie wiem czemu. Na dole jest wszystko w porządku. Zatkany komin powyżej górnej łazienki? Był sprawdzany 4 miesiące temu


oczywiście kocioł CO i junkersa mam podłączane do osobnych przewodów wentylacyjnych.. narysowany komin ma wylacznie odprowadzac pare wodna (wentylacja grawitacyjna) z pomieszczen

psulek
03-03-2013, 13:07
174096

Co może być tego powodem? Wywala mi wszystko do łazienki na górze, czuć normalnie zapachami z kuchni, nie wiem czemu.


Niech zgadnę - niezgodne z przepisami podpięcie okapu do wspólnego kanału wentylacyjnego?

luka5z
03-03-2013, 13:12
Sam tego domu nie budowałem,tylko kupiłem. Zawsze tak było, był dawniej okap tyle że się zespuł i było 8 lat przerwy zanim nowy kupiłem i założyłem. Wcześniej nie było tego problemu, a przynajmniej sobie nie przypominam

nydar
03-03-2013, 13:47
Masz w tym okapie wentylator?Jeżeli tak to o jakiej wydajności?

luka5z
03-03-2013, 13:52
tak mam, na I biegu jest 150 m3/h, na II 300, na III 450.

Nawet na I biegu wystepuje zjawisko jak na obrazku powyzej. A nie powinno skoro kurde mam w kuchni calkiem otwarte okno zeby dostarczyc powietrze do okapu bo rozumiem, ze w naturze wszystko musi wyjsc na 0. Ja bym stawial chyba na to, ze po prostu komin moze byc przytkany w gornej czesci. Chociaz z kolei jak to mozliwe skoro byl sprawdzany na biezaco przez kominiarza..

nydar
03-03-2013, 14:06
Twój komin przystosowany jest do grawitacyjnego usuwania powietrza z trzech kratek.Ty dołożyłeś 150-300-450m3/h.Ten komin nie jest w stanie odebrać takiej ilości powietrza.Robi się w nim nadciśnienie skutkujące wpychaniem powietrza z komina do łazienki na piętrze.Gdybyś zatkał tą kratkę w łazience na piętrze,to na wyższych biegach wentylatora będzie ci dmuchało w łazience na dole.Twoja instalacja nie jest przystosowana do okapu z wentylatorem.Na twoim miejscu zainwestował bym w pochłaniacz zapachów nie wymagający podłączenia do instalacji wentylacyjnej

luka5z
03-03-2013, 14:10
ale czy naprawde te 150m3/h na najnizszym biegu to jest za duzo? komin jest duzy. dawniej byl okap o podobnej mocy i nie bylo problemu (chyba ze juz nie pamietam)

nydar
03-03-2013, 14:18
Może był okap bez wentylatora.A pamięć ludzka zawodna jest.

luka5z
03-03-2013, 14:25
z wentylatorem.

ale zaraz troche mi sie to wydaje nielogiczne (albo mam braki w wiedzy). czy jakby faktycznie komin mial za małą "moc" to czy powietrze nie byloby wypychane tez na dole w lazience w kratce (a raczej przede wszystkim tam)?? a tak nie jest. na dole normalnie mozna przylozyc kartke do kratki w lazience i ja przysysa. na gorze tak nie jest, a wrecz przeciwnie bo wydmuchuje powietrze. moze faktycznie cos z tym kominem nie tak i przytkany w gornej czesci?

nydar
03-03-2013, 15:47
A jak masz wyłączony wentylator to na górze też wdmuchuje do łazienki?

luka5z
03-03-2013, 17:31
A jak masz wyłączony wentylator to na górze też wdmuchuje do łazienki?

nie wdmuchuje do lazienki ani nie wciaga do komina (test zapalniczka). natomiast na dole w lazience przysysa do kratki kartke papieru A4...

nydar
03-03-2013, 19:18
Uchyl okno i wtedy sprawdź czy ciągnie.

luka5z
03-03-2013, 20:03
Uchyl okno i wtedy sprawdź czy ciągnie.

jak uchyle na gorze okno w lazience to troche ciagnie wtedy.

nydar
03-03-2013, 21:43
No to wygląda na to,że twój komin wentylacyjny jest za mało wydajny dla trzech źródeł.Spróbował bym przytłumić kratkę w dolnej łazience,ale nie tykać tej w kuchni.

luka5z
04-03-2013, 11:59
No to wygląda na to,że twój komin wentylacyjny jest za mało wydajny dla trzech źródeł.Spróbował bym przytłumić kratkę w dolnej łazience,ale nie tykać tej w kuchni.

Aha i nie są podłączone do jednego przewodu. Kuchnia ma oddzielny, łazienka na dole oddzielny. Łazienka na gorze oddzielny. Tylko nie wiem jakim cudem na górze w łazience sa zapachy z kuchni ...

gentoonx
04-03-2013, 12:17
a jaką masz wysokość od kratki w górnej łazience do wyjścia z komina ponad dachem?

nydar
04-03-2013, 17:07
To kiego grzyba narysował,że do jednego.Jesteś pewny że te kominy są u ciebie?

gentoonx
04-03-2013, 17:10
Postępująca debilizacja społeczeństwa :)

luka5z
04-03-2013, 18:29
Postępująca debilizacja społeczeństwa :)

daruj sobie te docinki. naprawde daleko mi do debila.

narysowalem jeden, bo dopiero teraz dowiedzialem sie od wlascicieli domu, ze sa osobne kanaly dla kazdej kratki.

luka5z
04-03-2013, 18:30
dom jest jednorodzinny. kominy sa u mnie. rysokosc do wyjscia z komina to jakies 4-5m.

psulek
04-03-2013, 18:36
Aha i nie są podłączone do jednego przewodu. Kuchnia ma oddzielny, łazienka na dole oddzielny. Łazienka na gorze oddzielny. Tylko nie wiem jakim cudem na górze w łazience sa zapachy z kuchni ...

Mogę tylko przypuszczać, ale podejrzewam, że kanały wentylacyjne łazienki jest w jednej parze z tym od kuchni i mają wspólny otwór na przestrzał pod czapką komina. Jeżeli dom jest szczelny, to w czasie działania okapu odwraca się ciąg w najsłabszym kanale i zaczyna zasysać - a jak ujście mają wspólne, to zasysa z zapachami. Włącz okap i zobacz czy nie robi się wsteczny ciąg przy zamkniętych oknach. Jeżeli tak, to włączyć okap w czasie gotowania i UCHYL okno w kuchni (uchylone != rozszczelnione). Zobacz co będzie. Jeżeli zapachy nie będą nawiewane do łazienki, to masz za szczelny dom na WG i musisz zamontować nawiewniki, przekuć zetkę albo uchylać okno w czasie gotowania . Czy budynek w czasie od zepsucia okapu do montażu nowego przeszedł modernizację (wymiana stolarki, ocieplenie)?.

luka5z
04-03-2013, 19:29
Otoz tak jak na rysunku, na czas wlaczania okapu otwieram okno w kuchni. Probowalem nawet otworzyc drzwi na taras i i tak to nic nie pomoglo. Co do stolarki okiennej to okna sa te same od jakichs 10 lat. Szczelne, ale DREWNIANE. Poza tym reghularnie dom jest wietrzony. No ale to i tak nie w tym rzecz, no bo tak jak pisalem otwieram w kuchni okno na czas wlaczania okapu.

A co do kanalu to cos w tym moze byc. Z tym ze jednak na dole w lazience niz nie wywala powietrza, 0 zapachow z kuchni. Moze po prostu kuchnia i ta lazienka na gorze maja wspolny... Ale pytanie czy to powinno wtedy tak dzialac?

nydar
04-03-2013, 19:44
No to jednak nie wiesz ile masz przewodów wentylacyjnych.Ustal to najpierw.

psulek
04-03-2013, 20:14
Dokładnie. Ustal najpierw co masz, bo bez tego to tylko gdybanie i nikt ci nie pomoże.

gentoonx
04-03-2013, 22:41
daruj sobie te docinki. naprawde daleko mi do debila.

to nie do ciebie, ogólne stwierdzenie.

ale przepraszam skoro poczułeś się urażony, nie miałem takiego zamiaru

gentoonx
04-03-2013, 22:57
dam przykład domu w Otwocku
łazienka przez ścianę z kuchnią, wszystko na pietrze, w łazience wentylator wyciągowy na kanale wentylacyjnym 4,5 mb długim i piecyk kąpielowy - stary PG-19

Piecyk uruchomiony, wentylator pracuje, wszystko OK nic się nie dzieje. Przy nie używanym wentylku łazienki wystarczyło okap kuchenny na pierwszy bieg, a w łazience tak pizgało do środka, że łeb urywa ;) Kominiarz który przyszedł bredził coś o jakichś pękniętych kominach w środku itp :lol:

Nie dziw się zatem, że sprawa tkwi w szczegółach
Pomyśl lub dopytaj dokładnie czy aby coś się nie zmieniło. Okna nie muszą być nowe, wystarczą dodatkowe uszczelki kupione w sklepie po 50gr za mb - tak się robiło.

webi
07-03-2013, 19:33
Wyjściem jest zamontowanie wentylatora na kominie, i podłączenie go równolegle z wentylatorem wyciągu.

gentoonx
08-03-2013, 00:35
zaznacz, że nie tanim

webi
08-03-2013, 21:46
zaznacz, że nie tanim

można wstawić rurę szczelną jeśli się tylko da, lub rozebrać komin i postawić nowy szczelny :)

Wg mnie w tej sytuacji podciśnienie w przewodzie kominowym to jedyne wyjście