PDA

Zobacz pełną wersję : Hybryda PC + Eko-groszek



jacek_m
04-03-2013, 11:24
Witam

To mój pierwszy post związany z Pompami Ciepła więc proszę o wyrozumiałość.
Obecnie mieszkam w domu około 80 letnim opalanym Eko-groszkiem. A że człowiek z wiekiem robi się leniwy to wymyśliłem sobie takie zestawienie hybrydowe. Eko-groszkiem paliłbym w okresie typowo zimowym a gdy temperatury zrobią się dodatnie przechodziłbym na PC (tym bardziej że latem nie pale w piecu na CWU tylko przechodzę na bojler elektryczny). Wielkość domu to około 180 m2 w tym 50 m2 to podłogówka a reszta grzejniki.

Dom jest ocieplony , ale wiadomo że do energooszczędnego to mu duuużo brakuje. W typowo zimowych warunkach piec spala mi do 30 kg Eko-groszku na dobę, na sezon idzie tego 6 ton.

Doradźcie mi proszę czy to rozwiązanie ma sens i ewentualnie jaką pompę kupić.

twaro
04-03-2013, 13:39
Witam

To mój pierwszy post związany z Pompami Ciepła więc proszę o wyrozumiałość.
Obecnie mieszkam w domu około 80 letnim opalanym Eko-groszkiem. A że człowiek z wiekiem robi się leniwy to wymyśliłem sobie takie zestawienie hybrydowe. Eko-groszkiem paliłbym w okresie typowo zimowym a gdy temperatury zrobią się dodatnie przechodziłbym na PC (tym bardziej że latem nie pale w piecu na CWU tylko przechodzę na bojler elektryczny). Wielkość domu to około 180 m2 w tym 50 m2 to podłogówka a reszta grzejniki.

Dom jest ocieplony , ale wiadomo że do energooszczędnego to mu duuużo brakuje. W typowo zimowych warunkach piec spala mi do 30 kg Eko-groszku na dobę, na sezon idzie tego 6 ton.

Doradźcie mi proszę czy to rozwiązanie ma sens i ewentualnie jaką pompę kupić.


Moim zdaniem wydanie kilkudziesięciu tys.zł. na PC i babranie sie w ekogroszku mija się z celem.

Co do wyboru PC to przede wszystkim OZC i dobór do instalacji mieszanej.

andriuss
04-03-2013, 14:05
Zależy od temperatur zasilania w szczególności tych grzejników. Jeśli są rozsądne, np. 55*, to chyba wolałbym już przełknąć cenę pomp HT i pożegnać się z grochem. Jeśli nie są, pozostaje klimatyzator w każdym pomieszczeniu. Wbrew pozorom nie jest to takie głupie rozwiązanie, jeśli taka forma grzania jest akceptowalna, ograniczysz rozpalanie grochu do np. kilkunastu razy w roku. Ale wtedy do rozwiązania cwu.

jacek_m
04-03-2013, 14:26
Zależy od temperatur zasilania w szczególności tych grzejników. Jeśli są rozsądne, np. 55*, to chyba wolałbym już przełknąć cenę pomp HT .

na piecu mam średnio 50* max to właśnie 55* przy silnych mrozach

nie ma jakiś tańszych pomp - abym zamknął się w max 15 tys. i zostawił jednak ten groszek na typową zimę ?

malux20
04-03-2013, 14:59
może to u ciebie wypalić
optymalne rozwiązanie ci chodzi po głowie

twaro
04-03-2013, 15:40
na piecu mam średnio 50* max to właśnie 55* przy silnych mrozach

nie ma jakiś tańszych pomp - abym zamknął się w max 15 tys. i zostawił jednak ten groszek na typową zimę ?

Gruntowe są, pod warunkiem że reszte zrobisz sam (DZ+ instalacja).

jacek_m
04-03-2013, 15:54
Gruntowe są, pod warunkiem że reszte zrobisz sam (DZ+ instalacja).


Gruntowa niestety odpada, zostaje powietrzna najlepiej zintegrowana z zasobnikiem CWU ale nie koniecznie.

andriuss
04-03-2013, 15:57
No ale po co mu gruntowa, skoro na prawdziwą zimę, czyli powiedzmy od -5* ma groch? A z pompami to jak z samochodami, są też chińskie Meetingi za 7,5 KPLN i są markowe powietrzne za 30. Musisz coś więcej napisać o oczekiwaniach.

jacek_m
04-03-2013, 15:58
może to u ciebie wypalić
optymalne rozwiązanie ci chodzi po głowie

Napaliłem się na takie rozwiązanie, ale czy uda ...... mam nadzieję że tak

jacek_m
04-03-2013, 16:05
No ale po co mu gruntowa, skoro na prawdziwą zimę, czyli powiedzmy od -5* ma groch? A z pompami to jak z samochodami, są też chińskie Meetingi za 7,5 KPLN i są markowe powietrzne za 30. Musisz coś więcej napisać o oczekiwaniach.

Moje oczekiwania - tak jak pisałem, przychodzi wiosna kończę zabawę z grochem i przechodzę na PC. Co do kosztów to max tak jak przy węglu. PC powinna mieć też zintegrowany zasobnik cwu np. 100 litrów z dodatkową wężownicą (zima - palenie węglem). Nie chcę taniego badziewia, ale max to 15 tys. Fajnie jakby miała jakiś podgląd pracy przez internet.
Licznik prądowy mam 1 taryfowy.

andriuss
04-03-2013, 16:26
Swojego czasu była taka promocja:

http://www.chlodzenie.pl/gree/doc/Promocja%20pomp%20ciepla%20GREE.pdf

Choć chyba coś tam było ściemnione, nie pamiętam. Taka firma to mniej więcej ta półka cenowa, warto się zorientować. Raczej nie da się zejść z ceną do poziomu grochu przy G11, ale przynajmniej różnicę zaoszczędzisz na cwu latem.

jacek_m
04-03-2013, 17:32
a coś takiego ?

http://allegro.pl/pompa-ciepla-11kw-20-st-zasobnik-c-w-u-bufor-c-o-i3068202567.html

lub

http://allegro.pl/pompa-ciepla-rdi-12s-dc-inverter-do-c-w-u-i-c-o-i3012595870.html

chcialbympompe
04-03-2013, 17:44
Za tyle kasy to ci Artur sprzeda Panasonica ;)

andriuss
04-03-2013, 17:46
a coś takiego ?

http://allegro.pl/pompa-ciepla-11kw-20-st-zasobnik-c-w-u-bufor-c-o-i3068202567.html

Obawiałbym się zasobnika cwu 90 l., bo pamiętaj, że to tylko 50*, a nie jak w bojlerze 80*. Co prawda masz G11, ale za te pieniądze wolałbym tą Julę z zas. 300 l. i grzałką za w sumie 16 KPLN. Warto się też zainteresować ile w jednym i drugim przypadku kosztuje klimatyzacja.

rwxw
04-03-2013, 19:45
a coś takiego ?...
Jak będziesz szukał pomp typu p-w, to ZAWSZE sprawdź charakterystykę przedstawiającą moc w zależności od temperatur, przede wszystkim temperatury powietrza, żeby się nie okazało, że dane z ulotki są podawane dla +10*, a przy -7* moc jest ponad połowę niższa i z 10kW zrobi się nagle zimą 5kW. Jeśli sprzedający nie ma takiej charakterystyki, to nawet z nim nie gadaj, bo nie warto.