PDA

Zobacz pełną wersję : Ucinanie przewodnika ŚWIERK i SOSNA



michalba
04-03-2013, 15:25
Drodzy forumowicze,

proszę o pilną zwięzłą poradę :

chcę zatrzymać wzrost w górę moich 4-5 m sosen i świerków. Mam więc obciąć ich tzw. przewodniki. Pora jest podobno akuratna tylko jak to zrobić technicznie?

Czy mam uciąć przewodnik nad czy pod ostatnim okółkiem [ to chyba miejsce gdzie wyrastają ostatnie pędy boczne] ?

Świerk pospolity i kłujący - dostałem 3 podpowiedzi - gdzie bądź/ lepiej tuż pod okółkiem/ 2 cm nad okółkiem
ale która jest właściwa ?

Sosna pospolita i czarna- nie jestem pewien czy w ogóle można ciąć jej przewodnik - 1 podpowiedź była że może uschnąć - czekaj na młode przyrosty tzw. świeczki i wtedy je ułam
co robić? teraz czy w maju ?
jak teraz to w którym miejscu? sosna jest ponoć b.wybredna bo nie ma tzw. pąków uśpionych tak jak świerk - co z tego wynika to nie wiem niestety :bash:

niewykluczone że napisałem trochę głupot -przepraszam za to i proszę bez oporów mnie poprawić :yes:

z góry dziękuję za życzliwe pochylenie się na moim pytaniem :D

Elfir
04-03-2013, 16:01
Świerki tnij w stożki. Jak obetniesz sam wierzchołek zacznie dziwnie wyglądać. A więc skracając wierzchołek, skróć proporcjonalnie boczne gałezie.
Nie pod okółkiem, bo będziesz miał sterczący pusty badyl do następnego okółka poniżej.

Sosna - możesz albo obrywac świeczki i tym samym znacząco ograniczać wzrost, albo rzeczywiscie ściąć wierzchołek i tym samym przekształcić pokrój rośliny w parasolowaty.

Elfir
04-03-2013, 16:02
Tutaj zdjecia z forum ogrodniczego - cięty świerk kłujący:
http://images33.fotosik.pl/271/f0b3c432103f9eb7med.jpg

A tu z forum ogrodowisko - ciety świerk serbski:
http://assets1.ogrodowisko.pl/uploads/p/8/80994/original.JPG

michalba
04-03-2013, 16:51
[QUOTE=Elfir;5855571]Świerki tnij w stożki. Jak obetniesz sam wierzchołek zacznie dziwnie wyglądać. A więc skracając wierzchołek, skróć proporcjonalnie boczne gałezie.

Nie pod okółkiem, bo będziesz miał sterczący pusty badyl do następnego okółka poniżej.
Czyli nad okółkiem - ile cm?
Czy można uciąć go niżej np. nad 2 okółkiem od góry - i czy to przyniesie lepszy/inny efekt?

Elfir
04-03-2013, 17:01
zaraz nad. jak się ciachnie. Roślina i tak wypuszczac będzie z okółka.
Myszlisz, że na tych zdjęciach u góry, ktoś mierzył linijką czy ucięto 1 cm czy 2 cm?

michalba
04-03-2013, 18:14
zaraz nad. jak się ciachnie. Roślina i tak wypuszczac będzie z okółka.
Myszlisz, że na tych zdjęciach u góry, ktoś mierzył linijką czy ucięto 1 cm czy 2 cm?

myślę że nie mierzył bo nie musiał - zawodowiec po prostu wie a ja robiący to 1 raz wolę wiedzieć - wszak jak pisałem 1 ze szkółkarzy poradził mi przez telefon żeby ciąć pod okółkiem :no:

Czy można uciąć go niżej np. nad 2 okółkiem od góry - i czy to przyniesie lepszy/inny efekt?
a co z tym?

Elfir
04-03-2013, 18:52
nie ma znaczenia czy utniesz niżej czy wyżej. Po prostu będziesz miał dłuższy lub krótszy kikut. Niezależnie gdzie utniesz roślina ci od tego nie uschnie.
Nowe pędy i tak wyrosną z okółka a nie z kikuta.

michalba
04-03-2013, 19:35
a czy ŚWIERK można uszczykiwać [łamać] na młodych przyrostach tak jak robi się to z SOSNĄ na "świeczkach"?

Elfir
04-03-2013, 19:43
Można, ale nie widze w tym sensu. W przeciwieństwie do sosny, świerk dobrze znosi cięcie. Więc po co bawić się w wyłamywanie, jak mozna przejechać sekatorem?

michalba
04-03-2013, 20:00
Elfir,

wielkie dzięki !!!!!!!:)

Gabryjella
04-03-2013, 22:50
Podłączę się pod temat, bo też zamierzam się na moje świerki. Mam między innymi dwa wysokie na dobre kilkanaście metrów i zastanawiam się czy takie wielkie to jeszcze da radę ciąć, aby potem to jakoś wyglądało i krzywda im się nie stała. Reszta świerków ma po około 3-4 m, więc te będę ciachać śmiało, ale nad tymi dwoma intensywnie myślę, bo nie chciałabym im krzywdy zrobić, a tu już czas nożyce wyciągać. Oprócz świerków mam kilka jodeł koreańskich tez takich 3 metrowych i zastanawiam się czy je też można przystrzyc, a jeżeli tak to jak ?

Elfir
05-03-2013, 01:18
Zobacz zdjęcia jakie wkleiłam - tam sa również wielkie świerki. Ale cięto je z wysięgnika.

Z jodłą jest gorzej. Ma dośc rzadkie ugałęzienie i długo będzie regenerować cięcie.

dorota.k
05-03-2013, 21:05
Sosna - możesz albo obrywac świeczki i tym samym znacząco ograniczać wzrost, albo rzeczywiscie ściąć wierzchołek i tym samym przekształcić pokrój rośliny w parasolowaty.

Jeśli utnie się sośnie wierzchołek to jedna lub kilka gałęzi z najwyższego okółka przejmie funkcję wierzchołka i drzewo będzie sobie dalej spokojnie rosło w górę (przeważnie już jako wielopniowe). Aby utrzymać zwarty pokrój i tak niezbędne będzie coroczne cięcie świeczek lub jednorocznych przyrostów.

Elfir
05-03-2013, 21:19
No własnie takie wielopniowe kojarzy mi się z otwartą parasolką:

http://www.lipie.ovh.org/obrazki/szl_040724_sosna.jpg

magnolia
06-03-2013, 07:33
ja tylko dodam że świeczki na sośnie, czyli przyrosty uszczykuje się w maju,właśnie kiedy przypominają świeczki.
Moje dzieci z pasją zasypują je potem cukrem i potem są dumne że mają własny syrop na kaszel

dorota.k
07-03-2013, 16:23
No własnie takie wielopniowe kojarzy mi się z otwartą parasolką:

Albo raczej z parasolką przewróconą przez wiatr na drugą stronę:)
Pokrój parasolowaty ja kojarzę z drzewem, które nie ma tendencji do rośnięcia w górę, a raczej w dół i na szerokość.
Przycięcie przewodnika, szczególnie w przypadku tak młodych sosen, nie zahamuje wzrostu w górę.
Poniżej przykład sosny - rosnącej w ogrodzie, którym się opiekuję - złamanej przez operatora koparki chyba z 5 lat temu. Jak widać w tej chwili gałęzie z najwyższego okółka rosną już prawie pionowo do góry.

http://img89.imageshack.us/img89/8482/sosnazamanaotomin.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/89/sosnazamanaotomin.jpg/)

W innym "moim" ogrodzie jest sosna czarna, która po ucięciu przewodnika wytworzyła sobie z bocznych gałęzi dwa nowe, pionowe przewodniki (niestety w tej chwili akurat nie mogę znaleźć jej zdjęcia)