PDA

Zobacz pełną wersję : Rolnik a działalność gospodarcza (firma)



Gagata
05-03-2013, 16:01
6 lat temu, kupując gospodarstwo rolne (20 ha) "wypisałam się " się z ZUSu aby zostać KRUSowcem. Prowadziłam wcześniej działalność gospodarczą ale ją musiałam wtedy zamknąć. Teraz jestem rolnikiem na KRUSie od tych 6 lat i co będzie jeśli zechcę poprowadzić firmę? na terenie miasta? Mieszkam na wsi oczywiście nadal (miasto w pobliżu), tu gdzie mam gospodarstwo.

sSiwy12
05-03-2013, 16:59
Jeśli nie przekroczysz kwoty granicznej (w 2012r było to 3.011zł) podatku naliczonego z uzyskanych rocznych przychodów "pozarolniczych", to możesz pozostać w KRUS.
Przekroczenie tej kwoty, powoduje "przejście" do ZUS.

W KRUS na 14 dni przed podjęciem działalności, należy złożyć odpowiedni wniosek (oświadczenie) - niezłożenie wniosku powoduje z automatu ustanie ubezpieczenia w KRUS.

Gagata
06-03-2013, 12:52
Siwy, dzięki.

3tys rocznie to przychód pozarolniczy?? czy kwota podatku od niego.....?

(czy to głupie pytanie...?)

Gagata
09-03-2013, 14:10
Czy moje pytanie jest aż TAK głupie....?:bash:

Wg mnie wpis Siwego oznacza, że nie mogę przekroczyć rocznie (na 2012) kwoty podatku do zapłaty 3.000zł. Ale chciałabym mieć pewność...

Tak, czy owak - kwota do zarobienia pozarolniczo nie jest oszałamiająca....

sSiwy12
10-03-2013, 10:29
Nie jest głupie - umknęło mi :rolleyes:

Tak chodzi o naliczony (do zapłaty) podatek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (innej niż rolnicza).

Prosty przelicznik wskazuje, że osiągniety z tego (takiego) źródła dochód, nie może przekraczać trochę ponad 15.000zł w roku wg. wskaźnika za rok 2012.