PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja na chudziaku a przewody rekuperacji



habzimierz
05-03-2013, 21:04
Mam problem z przewodami rekuperacji, z ktorymi niespecjalnie wiem co zrobic. W tej chwili leza sobie na chudziaki, mocowane co kilka metrow wkretami. Zastanawiam sie jak rozwiazac izolacje przeciwwodna i termiczna. Myslalem o odkreceniu tych rur, polozeniu papy i dalej wybruzdowany styro ktory ukrylby przewody. Mam 22 cm ale pod wylewka bedzie jeszcze podlogowka wiec jakos to trzeba ulryc. Przewody reku maja fi ~100

adam_mk
05-03-2013, 21:14
Totalna niejasność...
Co budujesz?

Adam M.

habzimierz
05-03-2013, 21:17
Dom :-) przed zima jeszcze przed oknami zrobilem przewody reku, ktore leza sobie jak wyzej opisane. Sezon sie zbliza i powoli zaczynam myslec o izolacji podlogi. Nie wiem jak sie maja do tego te przewody

adam_mk
05-03-2013, 21:29
Dziwny jakiś...
Co wentylujesz tymi kanałami na chudziaku?

Adam M.

habzimierz
05-03-2013, 21:32
Bąki oczywiscie :-)

A co moge wentylowac przewodami rekuperacji?
Polozyli je tak a nie inaczej i cos z tym musze zrobic

adam_mk
05-03-2013, 21:42
Ja bym to zerwał w diabły...
W tym miejscu do niczego się nie nadają.

Chudziak, dla mnie, to taki kiepski betonik wylany na grunt w domu bez piwnicy.
Ale mogę się mylić...

Adam M.

habzimierz
05-03-2013, 21:51
Zeby byla jasnosc. Tak to wyglada

174606

adam_mk
05-03-2013, 22:00
O cholera!

Myślę, że teraz rozumiem...

Wykonawca podał sposób rozwiązania problemu?
Bo taki sposób montażu generuje ich sporo...

Powstały U rurki z częścią na zawsze zimnymchudziaku.
Co będzie jak latem zacznie się tam kondensować para wodna i zatoną?
Masz jakiś spust kondensatu?

Adam M.

mar1982kaz
06-03-2013, 06:41
no właśnie.... jak to ocieplisz?? przecież pod chudziakiem jest tylko zimna ziemia, która będzie mocno wyziębiała powietrze w nieocieplonych kanałach....może być jeszcze gorzej bo przy dużych różnicach temp. w rurach jak i na zewnątrz będzie skraplała się woda. U mnie jak robili reku. to wszystkie kanały biegnące w nieogrzewanych częściach domu były na maxa docieplone.

habzimierz
06-03-2013, 08:53
Nie taka znowu zimna - 10 st, więc tragedii nie ma. Ale myślę o tym, żeby te przewody połowżyć NA termoizolacji - w bruzdach wykonanych w styropianie

mar1982kaz
06-03-2013, 17:46
temperatura ziemi pod chudziakiem bedzie miała zimą około 7-10 stopni, chudziak będzie miał tyle samo.... w rurach będzie płynęło powietrze 15-17st, rury mają około 2mm grubości, będziesz miał olbrzymią stratę! dla porównania powiem ci że u mnie część kanałów biegnie na nieogrzewanym poddaszu i ocieplone są 10centymetrową izolacją w postaci korytka ze styropianu zasypanego granulatem styro. dodatkowo rury owinięte były wełną 2cm.

twaro
06-03-2013, 17:54
Zeby byla jasnosc. Tak to wyglada

174606


A jakiej grubości ocieplenie zamierzasz położyć na tym chudziaku?

aran
07-03-2013, 09:51
Podepnę się pod temat.

Mieszkamy w domu kostce z przełomu 60/70 (2 piętra, sutereny, strop wentylowany). Planujemy za jakiś czas adaptację strychu. Na tą chwilę chcielibyśmy go jednak docieplić, bo ciepło z mieszkania na piętrze wyciąga niemiłosiernie. Co doradzacie?

Na tą chwilę myślałem o rozłożeniu styropianu 2x5cm na stropie. Docelowo (przy adaptacji) chciałbym jeszcze puścić po stropie płaskie przewody rekuperatora do mieszkania na piętrze. Zastanawiam się również nad podłogówką. Problemem jest wysokość. Podłoga musi byc jak najcieńsza, żeby nie zabierać miejsca na poddaszu. Macie jakieś pomysły?

twaro
07-03-2013, 19:42
Podepnę się pod temat.

Mieszkamy w domu kostce z przełomu 60/70 (2 piętra, sutereny, strop wentylowany). Planujemy za jakiś czas adaptację strychu. Na tą chwilę chcielibyśmy go jednak docieplić, bo ciepło z mieszkania na piętrze wyciąga niemiłosiernie. Co doradzacie?

Na tą chwilę myślałem o rozłożeniu styropianu 2x5cm na stropie. Docelowo (przy adaptacji) chciałbym jeszcze puścić po stropie płaskie przewody rekuperatora do mieszkania na piętrze. Zastanawiam się również nad podłogówką. Problemem jest wysokość. Podłoga musi byc jak najcieńsza, żeby nie zabierać miejsca na poddaszu. Macie jakieś pomysły?


Podnieść dach.

aran
08-03-2013, 06:30
Podnieść dach.

NIestety, to raczej nie wchodzi w rachubę :(
Po pierwsze ogranicza nas miejscowy plan. Co prawda dla budynków remontowanych są jakieś tam wyjątki, ale z podnoszeniem dachu, i co za tym idzie wysokości domu, byłby niemały problem.

Druga rzecz, to czas inwestycji. Przy podnoszeniu dachu cała operacja sporo się wydłuży, a trochę się obawiam mieszkać pod gołym niebem :)

Wreszcie trzecia rzecz. Budynek już jest wysoki. Po podniesieniu dachu wyglądałby z zewnątrz jak potworek (coś pomiędzy średniowieczną wieżą, a grubym ołówkiem wbitym w ziemię :))

Tak więc podnoszenie dachu, pomimo niewątpliwych zalet, raczej nie wchodzi w grę. A szkoda :(

Co do wysokości to chciałbym zyskać parę cm montując część izolacji nakrokwiowo. Dzięki temu oszczędził bym na drugiej warstwie wełny pod krokwiami. Mam cichą nadzieję, że za 2,3 lata ta technologia jeszcze trochę stanieje, więc nie będzie to aż taki duży wydatek.

adam_mk
14-03-2013, 10:06
Dodanie jakiejkolwiek warstwy ocieplenia jest lepsze jak nie dodawanie niczego.
Ale...
To ma być w przyszłości (dalekiej?) strop wewnętrzny nie potrzebujący ocieplenia...
Na teraz to postarałbym się o odpad styropianowy (bywa gratis w zamian za samo zabranie go po ocieplaniu chałup).
Zrobiłbym kruszarkę do styropianu, napchałbym pyłem styropianowym duże worki na śmieci i porozkładał na tym stropie.
Warstwa docieplenia około półmetrowa by powstała, a przy okazji - magazyn surowca na styrobeton, którym te planowane kanały można zalać przy rozbudowie domu.
Nad kanałami wentylacji nie trzeba już niczego kłaść.
Może być od razu płyta podłogówki.
Są kanały 150 x 50 (metalowe, Castorama).
Strop to problem...
Im cieńsze docieplenie tym doskonalsze być musi.
A to znaczy - droższe.
Natrysk pianką dobrej jakości?

Adam M.

aran
14-03-2013, 13:56
Panie Adamie, na wstępie wielkie dzięki za zajęcie się tematem.
Co do Pana propozycji, to przyznam że bardzo mi się podobają :) Zwłaszcza jak wezmę pod uwagę koszty. Licząc na szybko za dobry stryropian podłogowy musiałbym dać około 2000 zł. Zostanie w sam raz na właściwy remont, który chcielibyśmy zacząć jak tylko będą fundusze (czyli pewnie nie szybciej jak za 2 lata :()

Co do natrysku pianą to też się nad tym zastanawiam. Pytanie: czy około 10cm warstwa piany będzie wystarczająca? Tyle mają belki. Czy można pianę aplikować na pełne deskowanie (takie jest obecnie)?

adam_mk
14-03-2013, 15:57
Można, ale...
Pokrycie przeciwwodne (papa) powinna na tych deskach być szczelna.
Jak nie ma więcej miejsca to MUSI wystarczyć...
Warstwa nie jest zła...
Do pasywniaka daleko, ale coś za coś...

Adam M.

aran
14-03-2013, 17:23
Można, ale...
Pokrycie przeciwwodne (papa) powinna na tych deskach być szczelna.
Jak nie ma więcej miejsca to MUSI wystarczyć...
Warstwa nie jest zła...
Do pasywniaka daleko, ale coś za coś...

Adam M.

Papy nie ma. Blacha jest bezpośrednio na dechach. Ale myślę, że to nie problem, bo i tak chcemy zmieniać pokrycie. W sumie nie jest ono najgorsze (bez papy a nic nie przecieka do środka, więc chyba jest dobrze :)).
Myślimy zrobić przynajmniej jedną jaskółkę. Jest konieczna, bo inaczej wychodząc po schodach będziemy walić głowami w skosy. Przy tym pewnie wymienimy również całe pokrycie. Dlatego tak się zastanawiałem się czy nie lepiej wyszłyby płyty PIR na krokwie + piana od środka. Co Pan sądzi o takim zestawie? Ja się trochę obawiam o koszt, ale z drugiej strony to chyba byłaby solidna zapora dla zimna.

adam_mk
14-03-2013, 18:39
Najważniejsze - że jest sucho.
A gdyby PIR na krokwie o od dołu piana - to już byłby pełen wypas!
I ocieplenie jedno z solidniejszych.

Adam M.

aran
14-03-2013, 20:34
Też tak myślę, ale zobaczę jak to wyjdzie cenowo.

Mam jeszcze pytanie odnośnie centrali WM (+rekuperator). Chciałbym ją ulokować na poddaszu, na tym samym poziomie co planowane sypialnie. Czy jej praca nie będzie zbyt uciążliwa? Z wątków dotyczących rekuperacji doczytałem się, że jeśli będzie dobrej jakości to nie powinno to mieć znaczenia. Czy faktycznie tak jest?
I jeszcze jedno. Jeśli centrala byłaby na tym poziomie, to czy lepiej kanały wentylacyjne poddasza też puścić podłogą, czy też wyprowadzić w spiro do małego stryszku jaki zapewne powstanie w centralnej (najwyższej) części i z tego miejsca rozprowadzać do sypialni?