PDA

Zobacz pełną wersję : Bartosz tryb zimowy



mrxaoo
09-03-2013, 02:31
Witam,

dość mocno nastawiłem się na wybór rekuperatora BARTOSZ. Model Vena compact, czyli taka zgrabna centralka. Problem zamarzanie jest mi znany, oczytany, zrozumiany. Bartosz ma w swoim sterowniku funkcję "zimową". Ma to polegać na zatrzymaniu nawiewu (zimnego) i wywiewem (ciepłym) rozmrozić ewentualne zamrożenie powierzchni (które musi nastąpić przy niskich temperaturach). Czy ktoś z użytkowników może powiedzieć jak w praktyce wygląda ten tryb?
1. Czy w domu odczuwa się to "podciśnienie"?
2. Jak długo trwa taki cykl odmrożeniowy?
3. Czy po takim pełnym cyklu odmorżeniowym następny włącza się szybko?
4. Przy jakich temperaturach zewnętrznych w praktyce załącza się taki tryb?

Bo jeśli ma to pracować na zasadzie: -5 na zewnątrz, tryb zimowy włącza się na 15 minut, a następny tryb znowy o 30 minutach, to ja dziękuję za taki tryb, gdzie na każdą godzinę 1/3 czasu będę miał tylko czynny wywiew...

mrxaoo
12-03-2013, 22:04
UP.

albo nikt nie używa wymienników Bartosza, albo działają tak świetnie, że nikt nie zagląda tutaj, bo nie ma po co. Tyle tylko, że nic mi po takich wnioskach :)

ProMyst
13-03-2013, 07:31
Witaj,
Wypowiem się tylko z tego co doczytałem tu na forum ponieważ jeszcze nie zainstalowałem rekuperatora.
Z tego co wiem często osoby bez wstępnej nagrzewnicy, gwc lub ggwc mają problem zimą z zaszronieniem rekuperatora. Wtedy włącza się ten tryb który wyciąga tylko powietrze z domu ogrzewając reku. Jest to niekorzystne zjawisko w przypadku nieszczelnego domu. Po drugie spada drastycznie skuteczność odzysku ciepła. Po trzecie słyszałem o przypadkach, że taki reku chciał chodzić tylko na wyciągu bo nie mógł sobie poradzić ze szronem. Ogólnie temat bardzo rozległy i zależny od wielu czynników takich jak temp zewnętrzna, temp pomieszczenia w którym się znajduje. Poszukaj na forum. Na pewno znajdziesz jakieś wątki z tym związane.

kurt76
14-03-2013, 11:59
UP.

albo nikt nie używa wymienników Bartosza, albo działają tak świetnie, że nikt nie zagląda tutaj, bo nie ma po co. Tyle tylko, że nic mi po takich wnioskach :)


Pociesze cie, ze raczej ta druga okolicznosc. Mam Bartosza bez GWC, dom usytuowany na skraju miasta i po 2 ostrych zimach nie mialem zadnego zdarzenia. Tryb zimowy dziala calkowicie transparentnie..... generalnie pelen luzik.

TZ wlacza sie raczej w nocy, nic nie odczuwasz, wplyw na sprawnosci i bilanse energetyczne praktycznie zaden.

mrxaoo
14-03-2013, 18:29
a jaki dokładnie model Bartosza? Ta wielka konstrukcja, długa? Czy ta nowsza wersja, mniejsza, kwadratowa centrala - Vena compact?

kurt76
14-03-2013, 18:44
Vena 350

mrxaoo
14-03-2013, 19:51
yhm. No coż, wersja, która mnie inetersuje (cenowo) to wersja o mniejszych gabarytach, co za tym idzie - o krótszej drodze termicznej, a więc i o większej szansie roszenia/zarastania. Ale dzięki za info! Może jeszcze ktoś się znajdzie z uzytkowników Bartosza, tym razem modelu Vena compact.

kangaxx
14-03-2013, 22:00
ja niestety (raczej stety) mam też dużą venę, kompakty szronią się dużo częściej