PDA

Zobacz pełną wersję : różne grubości ścian nośnych



kroyena
22-06-2004, 11:22
Czy możliwe jest odchudzenie ścian garażu?
W końcu nie jest to część mieszkalna. Chcę zrobić ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego i żeby zjechać w dół z kosztami odchudzić ściany garażu (w bryle) do grubości wymaganej dla udźwignięcia dachu.
Co wy na to?

Gesiu
22-06-2004, 12:32
na chlopski rozum, jesli sie nie zawali to chyba nic nie stoi na przeszkodzie :D

Tomasz M.
22-06-2004, 12:46
Nie wiem czy warto, oszczędności na materiale nie będą chyba wielkie? A jeśli garaż w bryle, to chyba będziesz go trochę ogrzewać, a cieńsza ściana z bk to gorsze parametry cieplne, czyli większe wydatki na ogrzewanie. Nie mówiąć o tym, że jeśli chciałbyś formalistycznie podejść do odstępstwa od projektu (bo pewnie będzie to odstępstwo), same papierki mogą trochę kosztować.

mdzalewscy
22-06-2004, 12:57
ostatnio to samo zaproponowałem kierownikowi budowy, zamiast 10cm styropianu 5cm i pozostałe 5cm wewnatrz garażu (na ścianie między częścią mieszkalną a garażem i pustaczek na 19cm, zamiast 25cm i raczej sceptycznie się do tego odniósł. Wiem, że mam racje, on pewnie też, ale bez sensu się wadzić. Będzie tak jak w projekcie 25+10, a od wewnątrz i tak dam dodatkowe 5cm

kroyena
22-06-2004, 14:01
W tym sęk, że chcemy skorygować projekt.
Tomasz M.
Przez bramę garażową i tak więcej ucieknie niż przez ścianę. W części garażu może stanie piec gazowy o tylko piec całą resztę po drugiej stronie ściany odpowiednio docieplonej.
mdzalewscy.
Ja chcę docelowo docieplić z zewnątrz watą, ale chcę to zrobić za rok w uldze remontowej zwrot VAT-u murowany. Nie będę docieplał ściany szczytowej garażu. Nad garażem strych nieogrzewany, a przy scianie szczytowej chcę gromadzić drewno do kominka pod wydłużonym dachem wiec tez powinno chronić. Pozatym szcytowa garażu jest po zawietrznej biorąc z róży wiatrów.
A mam możliwość zejścia z grubościa o około 1/3 i powiększenia powierzchni użytkowej garażu o kilka cm z 3 stron.

Tomasz M.
22-06-2004, 14:16
Aaa, jeśli chodzi więcej o powiększenie garażu i inny rozkład kosztów czasie, to kapuję, ma to dużo sensu. Patrzyłem też trochę z perspektywy mego projektu - nad garażem mam łazienkę i gabinet.
Nie chcę się czepiać słówek, ale z tego, że więcej ciepła ucieknie przez bramę (też zależy jaka ona będzie) chyba nie wynika, że parametry termiczne ścian są bez większego znaczenia, bo inaczej w części mieszkalnej robilibyśmy bardzo cienkie ściany, skoro i tak ciepło ucieka przez okna :lol:

kroyena
22-06-2004, 14:53
Nad garażem ma być stryszek na suszenie prania w deszczowe dni.
Chcę tak przerobić "Z blaskiem" nowość w kolekcji Muratora.
Szukam cięcia kosztów więc drzwi wewnętrzne garaż dom pewnie wylecą, a korytarzyk dołacę do pomieszczenia gospodarczego. Dzięki szerokości działki mogą je trochę wyciągnąć i poszerzyć, a uzyskam wtedy całkiem spory pokój. Co oznacza, ze w I etapie mogę nie adaptować poddasza, co oznacza mniejszą ilość wełny itd...
Docelowo mogę poddasze adaptować później na dodatkowy pokój do pracy + sypialnię, albo pociechy wyekspediować na górę, żeby po schodach nie biegać.
Chodzi mi o obniżenie kosztów na starcie, szybsze zakończenie i przerzutkę w ulgę remontową do końca 2005.
Stąd ściana jednowarstwowa, a termos później, a jak starczy kasiorki to i poddasze w części użytkowej się ociepli.