PDA

Zobacz pełną wersję : oświetlenie punktowe przedpokoju (oczka) - ile jak rozmieścić



piotrekt
13-03-2013, 08:46
Witam

z racji tego, że od początku zakładałem, że w przedpokoju będzie sufit obniżony a jedynym oświetleniem będą oczka z żarówkami ledowymi muszę zaplanować ich ilość i rozłożenie, żeby pomieszczenie było wystarczająco dobrze oświetlone.

Przedpokój ma wymiary ok. 370 x 180cm, wysokość ok. 278 będzie ale będzie obniżony o ok. 10cm.

Na załączonym obrazku zaznaczyłem żółtym kolorem punkty tak, jak mi się wydaje że byłyby odpowiednio.

Czy ktoś z doświadczenia może pomóc zweryfikować czy takie rozłożenie będzie wystarczająco dobre czy trzeba by coś poprzesuwać albo dodać (odjąć)?
- obrazek 1 - 6 punktów - 2 rzędy
- obrazek 2 - 4 punkty
- obrazek 3 - 6 punktów - 1 rząd
Które rozłożenie będzie lepsze, a może jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

Jedna kratka na rzucie to 10cm.

alicja1986
14-03-2013, 13:12
Witam, ja mam bardzo podobne rozłożenie u siebie w domu, lecz przyznam że ledów mam trochę więcej. Ogólnie do Twojego pierwszego obrazka dorzuciłabym jeszcze jeden rząd i powinno świecić ładnie. Pamiętaj że ledy to punktowe światło. Ja osobiście żałuję trochę, że nie zdecydowałam sie na taśmy led zamiast oświetlenia ledowego. No ale już późno na zmiany.

Jolasia
15-03-2013, 21:37
Witam,
w celu prawidłowego określenia potrzebnej ilości punktów i ich rozmieszczenia potrzebna jest jeszcze informacja jakie planujesz oprawy ledowe - masz już wybrane? Jaką moc mają te ledy, jaki kąt rozsyłu światła?

piotrekt
18-03-2013, 07:54
zastanawiałem się nad poniższymi.
Nie wiem na ile poważnie można traktować dane (jasność i kąt) podawane w specyfikacjach "chińczyków". Z kolei Philips parametrami "na papierze" wypada teoretycznie gorzej ale zakładam że różnica w trwałości może być spora.

1.
jakimikolwiek ledami Made in China np.:
Lumax
Moc - 4,5 W, 24 diody odpowiednik 35w
Kąt świecenia - 120 st.
Światłość - 300 lumenów
Barwa - ciepła

2. Philips corepro led
Moc: 4 W (odpowiednik lampy halogenowej o mocy 35 W)
Trzonek: GU10
Strumień świetlny: 165 lm
Temperatura barwowa: 3000 K
Kąt rozsyłu światła: 36°