PDA

Zobacz pełną wersję : Zakłócenia elektromagnetyczne - uziemienie ekranu?



PTC
22-06-2004, 15:11
Witam,

Mam duży problem i mam nadzieję, iż ktoś z fachowców mi pomoże i doradzi.

Problem polega prawdopodobnie na wpływie zakłóceń elektromagnetycznych (lub innych) na prawidłowe działanie systemu kontroli dostępu.
System składa się z 3 czytników linii papilarnych, jednego kontrolera, zasilacza buforowego, 3 elektro-zaczepów, 3 przycisków - exit, itp. System zamontowany jest w szpitalu. Prawdopodobnie w momencie działania pewnych urządzeń typu RTG lub innych, indukują się gdzieś w przewodach systemu KD jakieś zakłócenia i zawieszają czytniki. Przewody od czytników do kontrolera są ekranowane. "Kontroler" - metalowa obudowa połączona z PE w której znajduję się układ sterujący. Ekrany trzech przewodów od czytników połączone są z szyną PE w kontrolerze. Wyczytałem w pewnej książce, iż należy również uziemiać przewody z drugiej strony (tzn. w tym przypadku od strony czytników). Jest to niemożliwe ze względu na plastykową obudowę czytnika.
Dodatkowo we wiązce przewodów (czytnik-kontroler) są dwa niewykorzystane przewody które są również połączone z masą w kontrolerze. Od strony czytników niewykorzystane przewody nie są do niczego podłączone ani spięte.
Czy takie ekranowanie przewodów może być nieskuteczne ? ... co należałoby zmienić lub dodać ?

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy zasilacz buforowy który na wyjściu ma 13.8VDC (6A) może źle wpływać na pracę kontrolera (zakłócać) ? Kontroler na wejściu posiada 12VDC. Czy 13.8VDC nie jest "za wysokim" napięciem dla kontrolera (dla elektroniki) ?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie.

Pozdrawiam,

Jacek Lipski

ArtMedia
22-06-2004, 15:21
Jakie są odległości czytników od centralki?
BTW: Napięciem się nie przejmuj... Chyba, że czytniki są do bani?

kroyena
22-06-2004, 15:22
Sprawdżcie ciągłość połaczeń ekranów wszystkich urządzeń wzajemnie i do punktu ekwipotencjalnego.
Jeżeli jest OK to wymagana wartość rezystancji uziemienia (od producenta, a następnie zbadać czy uziemienie ekranu posiada takową)

PTC
22-06-2004, 15:30
Odległość od czytników do kontrolera waha się w granicach od 30 - 50m. Czytniki są na 100% dobre. Zostały nawet wymienione na 3 nowe.

... czy ekranować/uziemiać te dwa niewykorzystane przewody we wiązce ?

ArtMedia
22-06-2004, 15:38
To spora odległość jak na linie niesymetryczne... Producent nie wymaga terminatorów itp. przy większych odległościach? Wolne przewody można uziemić ale to raczej niczego nie zmieni.

kroyena
23-06-2004, 13:41
Sprawdż wartość rezystancji uziemienia.
Jeżeli będzie za wysoka to ekranowanie nie będzie działało. Ładunki gromadzące się na ekranie nie będą spływały.
Przecież nie musisz zlecać badań.
Administrator budynku powinien mieć z tego co się orientuję nie starsze niż 3 lata wstecz.

thalex
23-06-2004, 14:26
Nie znam tych czytników ale ogólna zasada to;
Ekrany kabli urządzeń zasilanych oddzielnym napięciem łączy się z masą napięcia zasilającego tzn z "masą elektroniki"

Czyli prawdopodobnie w tym przypadku nie powinny (ekrany) podłączone do szyny uziemiającej. W dokumentacji powinno być to szczegółowo opisane.

(troszkę mi brakuje czasu w tej chwili ale postaram się wieczorem dokładniej to opisać)

Ogier
23-06-2004, 14:53
Jacku,
ekranowanie to jedno, a uziemienie to drugie.
Pierwsze bez drugiego nie spełni swojej roli, a o drugim nie piszesz nic :o :-?
Popieram głos kol. kroyena.

Przekorek
23-06-2004, 15:12
Chyba musisz pacjentowi po lewej odłączyć sztuczne oddychanie. Wtedy problem zniknie. :D

PTC
23-06-2004, 17:53
Panowie ...

Na wstępie wszystkim dziękuję za odpowiedzi.

Widzę, że pisząc szybko ten post na forum źle / nieprecyzyjnie opisałem mój problem.

Zatem, opiszę istniejącą sytuację i zadam pytanie raz jeszcze.

Metalowa obudowa w której znajduje się kontroler systemu kontroli dostępu zawieszona jest na ścianie i połączona jest z przewodem PE.
Przewód PE doprowadzony jest z zasilacza buforowego 13.8VDC/6A.
Oczywiście zasilacz zasilany jest z 220V przewodem L+N+PE.
Zasilanie (12VDC) kontrolera (elektroniki) doprowadzone jest z tego zasilacza buforowego.
Problem, który niestety się pojawił polega na wpływie zakłóceń el-mag z urządzeń typu RTG lub przewodów el-en. zasilających urządzenia szpitalne na poprawne działanie systemu KD.
Przewody zasilające powyższe urządzenia szpitalne idą na odcinku ok. 20m równolegle do przewodów systemu KD. Odległość wynosi ok. 40cm lub więcej. Przewody systemu KD ułożone są w rurce PVC.

Pytanie jest następujące:
Do czego (gdzie) należy podłączyć ekrany przewodów systemu kontroli dostępu oraz kilka wolnych przewodów we wiązkach aby zlikwidować wpływ zakłóceń ?
Czy ekrany i wolne przewody należy podłączyć do obudowy metalowej (czyli do PE) czy tez do masy elektroniki (czyli do "minusa") ?

Mam nadzieję, iż teraz może coś się bardziej wyjaśniło i któryś z fachowców doradzi mi konkretnie :)

Pozdrawiam i dziękuję,

Jacek

thalex
23-06-2004, 21:55
Pytanie jest następujące:
Do czego (gdzie) należy podłączyć ekrany przewodów systemu kontroli dostępu oraz kilka wolnych przewodów we wiązkach aby zlikwidować wpływ zakłóceń ?
Czy ekrany i wolne przewody należy podłączyć do obudowy metalowej (czyli do PE) czy tez do masy elektroniki (czyli do "minusa") ?


Ekrany kabli i żyły niewykorzystane tych kabli należy połączyć do masy elektroniki (ten punkt może być oznaczony GND) i tylko jeden koniec ekranu kabla czyli np. przy czytniku ekran kabla nigdzie nie jest podłączony.
(Z PE łączy się tylko obudowy urządzeń elektrycznych celem zapewnienia ochrony p.porażeniowej)

Zakłócenia mogą dostawać się również poprzez zasilanie można ewentualne spróbować zasilać z innego miejsca lub zasilać krótko dla obserwacji tylko z akumulatora.

Uzwojenia elektrozaczepów nie mogą mieć połączenia galwanicznego z PE.
(może któreś z uzwojeń ma uszkodzoną izolację pomiędzy konstrukcją metalową drzwi?)

Napisz proszę o efektach jestem ciekawy.

kroyena
24-06-2004, 07:22
PTC
Nadal się będę upierał ze sprawdzeniem wartości rezystancji uziomów.
Jak jest za wysoka to z ekranu robi ci się falowód.
Trochę skrętki ekranowanej się w życiu naukładałem.
Odległość kabla energetycznego nie powinna mieć tutaj wpływu jeżeli ekran będzie właściwie uziemiony, a nie wykorzystane pary wewnątrz nie powinny mieć wpływu (mozna je oczywisci pozwierać jak opisał thalex).
Jeżeli rez. będzie za duża to ekrany tylko wzmocnią zakłócenia i przeniosą je do wnętrza kabla.
Wyodraż sobie budynek biorowy na 300 os., jakież 700 gniazd komp. wszystkie te punkty były łączone tak, że elektryka i logika "leciały" średnio na odcinu 40-60 m równolegle w odległości nie większej nią 30 cm co prawda nie w peszlu, ale ocynk korytach.
Wszystkie spełniały transmisję Fast Ethernetu 100 Mb/s, u ciebie nie powinno być, aż tak dużych wymagań transmisji. Najdalsze uzyskane odległości to 115m linii (a jeszcze kable łaczące i złączki, też ekranowane jak policzyć jakieś 140-150 m). Ekrany były zamknięte niestety z obu stron (po jednej stronie wtykiem ekranowanym do PC, po drugiej w serwerowni przez taki sam styk do urządzeń sieciowych), jak podzielić na 2 to odległość dla najdłuższego około 60m i wszystko bzykało.
Najważniejsze było to, że budynek miał przepiękny uziom i wyrównanie potencjału było bez przeszkód.
Na czuja będą kłopoty z uziomem, może gzdieś w strukturze sieci ktoś cię odłaczył, albo gdzieś przewód PE padł i ciągłości nie miał.
Skoro zabawki nightech odebraliście znaczy, że przy odbiorze działały. Nie poruszasz tematu uziomu, więc albo badań (obowiązkowych) nie robicie (nie chce mi się wierzyć), albo administrator obiektu kwitów-dupochronów na własny tyłek nie gromadzi (też nie chce mi się wierzyć)
Przekorku nie bój oni za czymś takim to pacjentów nie trzymają (chyba że nową broń bio próbują), to pewnie jakieś labo ze sprzętem za pare $ (chyba, że to tylko gadżety). Ale tym bardziej nie chce mi się wieżyć, że zakupy urządzeń el. robią a konsekwentnej polityki co do instalacji zasilającej budynku nie mają.
Jest jeszcze jedna bardzo brzydka możliwość, że włąśnie skończyła się gwarancja, a pieniążków na serwis w budżecie nie zabookowali. Brzydka dlatego, że serwis mógł zrobić ostatni przegląd roczny i od tego się zaczęło, bo po co by PTC pytał:
1) jak powyżej,
2) żeby mu serwis ciemnoty nie wciskał.

Troszkę przydługo sorki.

PS. PTC sprawdź ten uziom.

ArtMedia
24-06-2004, 09:50
To, że ethernet działał to nic dziwnego. Miałeś skrętki, czyli linie symetryczne.
Taki czujnik jest podłączony liniami niesymetrycznymi, i żebyś nie wiem jak ekranował przy takich odległościach niewiele to pomoże. Trzeba albo przerobić na linię symetryczną, albo poobciążać (zaterminować), ale to już ingerencja w elektronikę i wcale nie musi pomóc. Nie wiemy jakiego rodzaju sygnały są używane na tej linii? Symetryzatory to znów dużo koplikacji. Co to jest dokładnie za centralka? Których wejść używasz? Jakie to dokładnie czytniki?

PTC
24-06-2004, 11:17
Thalex... Twoje motto wydaje mi się być najprawdziwszą z prawd :) zatem radzę się wszystkich wokół i wybiorę najrozsądniejsze rozwiązanie :)
Niestety im więcej osób tym więcej sprzeczności.
Aktualnie ekrany wraz z niewykorzystanymi przewodami połączone są z metalową obudową (z PE) i nadal pojawiają się problemy. W sobotę jadę do Bydgoszczy, bo tam znajduje się szpital i dokonam zmian.
Myślę i mam nadzieję, że Twoja rada będzie skuteczna :)
Co do efektów to napiszę za 3 lub 4 dni od soboty.
Chciałbym się jeszcze upewnić i zapytać Ciebie czy faktycznie podłączasz ekrany do GND elektroniki ? ... czy jest to tylko teoretyczna informacja czy też praktyczna.

Pozdrawiam,

Jacek

ArtMedia
24-06-2004, 11:42
To oczywiste, że ekrany do masy elektroniki. Cały czas sądziłęm, że tak właśnie podłączyłeś.

thalex
24-06-2004, 18:15
.......... czy faktycznie podłączasz ekrany do GND elektroniki ? ... czy jest to tylko teoretyczna informacja czy też praktyczna.

Pozdrawiam,

Jacek
Tak, faktycznie je tam podłączam.
(ale nie jest to generalna zasada, nie każdy ekran np nie podłączę ekranu kabla siłowego do GND elektroniki)

Przede wszystkim przestrzegam zaleceń producenta urządzenia.
A może masz możliwość zapytania producenta o sposoby zaradcze?

Jeszcze zwróć uwagę na:
Czy na przewodach sygnałowych są oporniki dopasowujące?

Czy sąsiadujące urządzenia są prawidłowo zainstalowane bo może one są źródłem zbyt dużych zakłóceń?

Darom
24-06-2004, 19:45
Przepraszam PTC, może nie czytałem uważnie ale nie widze w tym co napisałeś odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań:

- jaka jest czestotliwość zawieszania sie systemu, w jakich porach to nastepuje, czy są (oprócz zawieszania) jakieś inne objawy niestabilnej pracy. Czy nastepuje to tak czesto, że "eksperymentując" na systemie nie jako od razu bedziemy znali wyniki naszej pracy?

- jaki przewód zastosowałeś do połączeń (wiem, że ekranowany) ale prosze o coś wiecej: jaki jest ekran, czy żyły są parowane, przekrój żył ilośc...itp...


- rozumiem, że kontroler jest zasilany z Zasilacza sieciowego, a czytniki z kontrolera. Czyli każdy czytnik jest niejako "uwieszony" tylko na jednym przewodzie. A może jeszcze do niego coś jest przyłączone.

- jaka jest moc pobierana przez system z zasilacza.

- czy kable energetyczne które sąsiadują ze okablowaniem systemu - zasilają tylko aparaturę medyczną. Czy są tam też kable zasilające świetlówki (te na korytarzu).

- nie do końca rozumiem dywagacje na temat uziemiania ekranu. Chodzi mi o dobór punktu przyłączenia. rozumiem że czytniki nie mają metalowej obudowy, natomiast kontroler (jak mam rozumieć) ma dwie takie "masy" obudowę (pod którą jest podłączony przewód PE z instalacie 230v) i masę elektroniki (która jest wyizolowana od tej poprzedniej). Czy coś jeszcze jest podłączone do kontrolera (może komputer sczytujący dane).

- czy przedyskutował Pan problem z konstruktorem systemu (jesli to polski system).

- jaki charakter mają poszczególne sygnały na przewodzie (kontroler czytnik).. czy są to sygnały symetryczne ( np. RX+ ,RX- , TX+ TX-, ZAS+, ZAS -) czy są niesymetryczne (układ niestety najczeciej spotykany) (np. DATA, CLK, ZAS+, ZAS-)


Zgadzam sie z ArtMedia


Taki czujnik jest podłączony liniami niesymetrycznymi, i żebyś ....

niestety jesli założymy że czytniki oraz kontroler są sprawne to ta niesymetryczność linii bedzie przysparzała wiele kłopotów. Prawie każde zakłócenia ( od zasilania, pojemnościowe czy indukcyjne ) bedą miały charakter asymetryczny. Takie zakócenia trudno wyeliminować w systemie gdzie do przesyłu informacji nie stosuje sie linii symetrycznej z dobrymi symetryzatorami na końcach. Oczywiście pomijam kwestie oporników dopasowujących. Zakładam, że producent przewidział odpowiednie dopasowanie urządzeń. Zresztą przy tak małych odległosciach i zapewnie nie dużej czestotliwości "taktowania danych" kwestia rezystanicji dopasowania (a tym samym odbic sygnałów) nie powinna być aż tak istotna.

- jeszcze pytanko odnośnie topologii układu. A w które miejsce podłączone są zaczepy?

pzdr
Darek

PTC
27-06-2004, 20:10
Witam ponownie,

Opiszę sprawę po sobotniej przeróbce - 26.VI. Może kilka rzeczy powtórzy się już ale stanowić będzie to jedną kompletną informację.

Otóż ...
Na ścianie w metalowej obudowie zawieszona jest elektronika, tzn. kontroler systemu KD. Obudowa metalowa przyłączona jest do przewodu PE, który doprowadzony jest z zewnętrznego zasilacza buforowego. Zasilacz zawieszony jest obok metalowej obudowy (kontrolera) i jest to produkt krajowy - bardzo dobry! :)
Elektronika (kontroler) znajdujący się w obudowie metalowej w żaden sposób nie styka się z obudową czyli z PE. Zamocowany jest na plastykowych kołkach.
Wszystkie przewody ekranowane od czytników (12x0.5mm2 = Wiegand + RS + inne) połączone są z kontrolerem. Ekrany tych przewodów oraz dwa niewykorzystane przewody we wiązkach przyłączone są teraz do GND elektroniki.
Ekrany innych przewodów przychodzących do kontrolera oraz inne niewykorzystane przewody są również połączone są z masą elektroniki. Są to przewody od przycisków exit, itp.

Wcześniej była taka sytuacja, iż wszystkie ekrany wraz z wolnymi przewodami we wiązkach przyłączone były bezpośrednio do obudowy metalowej, czyli do PE. Niestety to nie skutkowało i czasami od jakiś zakłóceń system się zawieszał.
Z obserwacji można powiedzieć iż zakłócenia pojawiają się w godzinach porannych (9 – 10).
W pomieszczeniach do których zamontowany jest system KD znajdują się „potężne” urządzenia RTG i inne. Wydaje mi się iż powstające zakłócenia mogą być spowodowane maksymalnych chwilowym poborem prądu podczas przeprowadzania zabiegów.
Jak już wcześniej napisałem przewody systemu KD ułożone są równolegle na pewnym odcinku do przewodów zasilających aparaturę szpitalną.

Przyszły tydzień pokaże czy przyłączenie ekranów oraz niewykorzystanych przewodów do GND elektroniki (kontrolera) poskutkuje.

Czy ktoś jest teraz w stanie powiedzieć czy to naprawdę poskutkuje ? Może należałoby coś jeszcze pozmieniać ?

Zastanawia mnie ten przewód PE przyłączony do metalowej obudowy. Czy nie jest to przesada przy takim napięciu 13VDC ? W zasadzie nie służy on teraz niczemu, a może okazać się iż przysparza teraz jakieś problemy.

Pozdrawiam i prosiłbym o Wasze komentarze i opinie,

Jacek

kroyena
28-06-2004, 07:42
Jacku
A udało Ci się dotrzeć do chociaż ustnego zapewnienia, że instalacja niskiego napięcia była okresowo przebadana z wynikiem pozytywnym?

Mając
28-06-2004, 08:04
Witam

Ekranowanie to jedno a uziemianie to drugie. W przypadku ekranowania najważniejszą sprawą jest zachowanie ciągłości ekranu. Każda nieciągłość powoduje osłabienie tegoż ekranu. Proponuję sprawdzić po pierwsze, czy ekrany wszystkich przewodów są połączone z ekranem obudowy do której wchodzą lub z ktorej wychodzą. Nie może być sytuacji takiej, że ekran jest zwinięty w "wąsik" i połączony z obudową.

PTC
28-06-2004, 19:37
Kroyena ... niestety nie mam żadnej informacji odnośnie instalacji nn w tym obiekcie. Wiem tylko jedno, iż podczas remontu pomieszczeń została również położona nowa instalacja elektryczna, zasilająca urządzenia szpitalne, oświetlenie, gniazda, system KD, itp. Firma która zajmowała się robotami elektrycznymi już jej nie ma (skończyli zlecenie), a w szpitalu (na wydziale na którym zainstalowany jest system KD) nikt nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć.
Od soboty jak na razie nie było żadnej informacji o zawieszeniu się systemu. Jeżeli sobotnie zmiany poskutkują i przez tydzień nie będzie problemów, zatem będzie można uznać to za sukces.
Przy okazji dowiedziałem się ze nie tylko system KD był zakłócany, lecz nowa aparatura szpitalna również. Strasznie im tam sieją te zakłócenia.


Pozdrawiam,

Jacek

thalex
28-06-2004, 22:05
Wskazuje abyś zwrócił uwagę, jeżeli oczywiście to możliwe, czy urządzenia zakłócające są własciwie zainstalowane bo możliwym staje się że to one zakłócają tak silnie z powody złego zainstalowania. Jak sam piszesz inne urządzenia też ulegają zakłóceniom.



Jak już wcześniej napisałem przewody systemu KD ułożone są równolegle na pewnym odcinku do przewodów zasilających aparaturę szpitalną.

To możnaby sprawdzić układając nowe przewody (lub ich odcinki) nawet prowizorycznie na czas próby ale jest duże prawdopodobienstwo gdy biegną na znacznej długości. Zakłócenia z kabla zasilającego (a może ten kabel powinien być ekranowany a nie jest) przenikają do kabla sygnałowego KD



Zastanawia mnie ten przewód PE przyłączony do metalowej obudowy. Czy nie jest to przesada przy takim napięciu 13VDC ? W zasadzie nie służy on teraz niczemu, a może okazać się iż przysparza teraz jakieś problemy.
To nie przeszkadza ale stanowi również ekran elektromagnetyczny i jest to poprawne.

mieczotronix
28-06-2004, 23:09
Jeszcze mi się coś takiego przypomniało:
Łączenie ekranów do masy powinno mieć układ gwiazdy (ew. drzewa), tzn. nie powinno być żadnych pętli. Czyli każdy moduł z następnym modułem musi być połączony tylko jednym przewodem masy. W przeciwnym razie pętle zaczynają działać jak anteny i cały układ zaczyna się strasznie zaszumiać.
Przekonałem się o tym, gdy kiedyś sobie robiłem equalizer. Narysowałem ładną płytkę, na której wszystko otoczyłem masą (bo mi się wydawało, że będzie dobrze ekranowało). Po zlutowaniu i włączeniu okazało się, że equalizer strasznie szumi (prawie jak radio między stacjami FM). Dopiero jak przeciąłem masę i przerwałem pętlę, wszystko się naprawiło. Ostatnio miałem też to samo, jak robiłem głupi wzmacniacz do komputera. Też zrobiłem niechcący pętlę z masy i wszystko zaczęło szumieć.
Tak mi się przypomniało, może ci się to przyda PTC.

thalex
29-06-2004, 21:32
Bardzo słuszna uwaga mieczu, tyczy się to również przewodów ochronnych i zera roboczego w energetycznych instalacjach zasilających no ale to w końcu analogia lub nawet odpowiednik drukowanej płytki elektronicznej.

Kiedyś do lokalizacji zakłóceń używałem słuchawki piezoelektrycznej nawet dodawałem prosty detektor, jeżeli spodziewałem się składowych w.cz. Jest to oczywiście sposób bardzo amatorski ale niekiedy bywał skuteczny, nie mam pojęcia czy w "warunkach szpitalnych" mogłaby się taka słuchawka sprawdzić.

Ciekawy jestem efektów.

tomaszz
29-06-2004, 23:20
Niekoniecznie ekran - jako metoda eliminacji zakłóceń musi być uziemiony. Może być także zawieszony w próżni i też spełni swoje zadanie (spróbujcie zamknąć komórkę w blaszanym pudełku i postawić na stole - zadziała ?), więc nie musi GND być połączone z PE, czasem się celowo izoluje, co mogłoby pomóc w tym przypadku, ponieważ urządzenia zakłócające są połączone z PE i właśnie w nim mogą pojawiać się pasożyty. Dla urządzeń WCZ długi przewód PE to tylko ochrona przeciwporażeniowa, reszta to antena.
Oczywiście ekrany powinny być pdłączone tylko z jednej strony i żadnych pętli.
Co do zasilania... nie lekceważ go ! Chcąc cokolwiek odkłócać musisz być pewien zasilania, może to właśnie zasilacz wzbudza się pod wpływem pola WCZ ?. Osobiście w takiej sytuacji zastosowałbym solidny filtr sieciowy na wejściu zasilacza, albo nawet transformator separujący i całą centralkę wraz z zasilaczem zamknął w jakiejś obudowie EMC aby być pewnym, że od strony zasilania nic nie włazi.
Zgadzam się, nie można porównywać sieci w systemie symetrycznym z układem asymetrycznym.

Budowałem kiedyś zgrzewarki WCZ, które kurewsko "siały" i problem jest mi zgrubsza znany: prze-rą-ba-ne.

POWODZENIA !

jędrzej
29-06-2004, 23:49
Cześć!

Robię trochę urządzeń w których jest cyfrowa transmisja danych po liniach niesymetrycznych na większe i mniejsze odległości. Jak pojawiają się problemy z zakłóceniami to mam taką zasadę:

- najpierw sprawdzam masy (GND) w elektronice: łączę grubymi kablami, podłączam do blach obudowy i zapętlam (wykorzystaj te wolne przewody i podłącz je do masy w czujniku i centralce).
- jak nie pomaga to to samo robię z przewodami zasilającymi (Vcc)

Moje doświadczenie mówi, że większość problemów wynika z niestabilnego zasilania i masy.

Jak nie pomoże weź oscyloskop i obejrzyj sygnały (powinny być raczej prostokątne) oraz napięcie zasilania - nie powinno mieć szpilek i nie powinno falować.

Rozumiem, że układ się zawiesza i wymaga resetu, a nie działa niepewnie i jednych ludzi wpuszcza, a innych nie.
Układ bazuje pewnie na jakimś procesorze, który łatwo może się zawiesić gdy napięcie zasilania mu na chwilę "dygnie". Jestem prawie pewien, że nie chodzi indukowanie się zakłóceń na kablach sygnałowych, bo to raczej nie zawiesza procesorów (dlatego ekranowanie niewiele pomoże).

thalex
30-06-2004, 23:13
Zastanawia mnie ten przewód PE przyłączony do metalowej obudowy. Czy nie jest to przesada przy takim napięciu 13VDC ? W zasadzie nie służy on teraz niczemu, a może okazać się iż przysparza teraz jakieś problemy.
To nie przeszkadza ale stanowi również ekran elektromagnetyczny i jest to poprawne.

tomaszz i jędrzej macie racje!; z tej części mojej wypowiedzi chciałbym się wycofać.

tomaszz
01-07-2004, 20:45
Thalex, dzięki za wsparcie...
Pozdrawia insz.talator :D

thalex
01-07-2004, 22:35
Thalex, dzięki za wsparcie...
Pozdrawia insz.talator :D
HEJ!
Wydaje mi się, że tu jest fajniej niż tam.

tomaszz
01-07-2004, 22:48
Cześć.
TU owszem, sporo się dzieje...

PTC
Czekamy na wyniki.
Opowiedz, zanim się doktoryzujesz :wink:

jędrzej
02-07-2004, 00:54
...raczej doelktryzujesz :D

kroyena
02-07-2004, 07:35
PTC
Jak nie tylko zakłócany jest KD, to sorki dla innych, ale chyba wychodzi na moje.
Spital ma powaloną ekwipotencjalizację (czyli wyrównanie potencjałów).
Z tego co wiem to za sprawą:
1) nieciągłosci w obwodach wyrównawczych (połączenia w jeden ciąg wszystkich ektranów i obódów z PE)
2) złym uziemieniem.

Wnioski podobne jak, w którymś z poprzednich postów.

Kupujeta doktory sprzętu za 6 zer, a nie potrafita mu odpowiedniego miejsca pracy zapewnić bo na to środków z MZ i NFZ nie ma, a szpital bokami robi.
Skutki:
1) nerwy własne,
2) wieczne wożenie się z serwisem,
3) skrócenie czasu życia urządzeń,
no i najważniejsze:
4) narażanie pacjentów, bo jak wam sieje po innej aparaturze także, to jak możecie twierdzić, że wyniki badań macie poprawne.

Wiecie jak to się u mnie nazywa:
Leczenie syfa pudrem.

Co do protokołów to ktoś tu ewidentnie ciała daje.
Chyba że wykonawca był na świstakt ("zawijał w sreberka")
Poczekajcie, ąz pacjenta prądem porazicie i protokołów badania sieci elektrycznej nie będziecie mieli, a rodzina się dowie. To dopiero szpital odszkodowanie wybuli.
A swoją drogą to chyba trzeba by zbiorowo na szpitale coś nasłać, bo chyba jak mają na codzień ze śmiercią do czynienia to życie i zdrowie ludzkie ma inną wartość.
Sorrki, że tak przydługo i z lekka nerwowo. Ale za taki numer, że protokołów nie ma to w przemyśle bhpowiec biegałby tak jakby kto mu elektrodę w odbyt wsadził.

tomaszz
02-07-2004, 08:55
krojena
Nie WYCHODZI na Twoje, lecz DOCHODZI Twoje.
Nikt tu nie kwestionuje badań uziemień ochronnych, ani podłączenia obudów w celu ochrony do szyn PE - przecież to ludzkie bezpieczeństwo i w razie wypadku - prokurator. ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ.

Lecz nikomu nie będzie przeszkadzało, a zwłaszcza SEPowcowi-pomiarowcowi, że odizolujemy GND od PE w zakresie WCZ za pomocą filtra z przejściem galwanicznym(L+C). Dla prądu 50Hz nie ma większego znaczenia czy płynie prostym drutem, czy przez kilkanaście zwojów cewki (tak czy nie?). Pomiary wyjdą OK, zakłócenia będą odcięte i wszyscy będą zadowoleni.

A tak na marginesie...
Jaki mądry wsadził tak czułą elektronikę blisko urządzeń typu RTG !
Przecież problemy były do przewidzenia.

jędrzej
02-07-2004, 17:54
A ja myślę, że warto byłoby sprawdzić też ile tam napięcia w sieci, zwłaszcza po włączeniu tego RTG, bo może zostaje tylko 180V?
A tem zasilacz VDC to impulsowy jest, czy tylko udaje że stabilizuje? :D

PTC
04-07-2004, 22:10
Witam ponownie wszystkich zainteresowanych,

Aktualnie trwają testy i próby.

Niedługo napiszę (mam przynajmniej taką nadzieję) co było przyczyną (za ok 1.5 tygodnia)

Pozdrawiam,

Jacek