PDA

Zobacz pełną wersję : ?wierk bez czubka



GieKa
23-06-2004, 09:37
Mam świerk srebrny.W zeszłym roku nie wypuścił czubka ale odgiołem jedną z bocznych gałązek i rósł tak jak należy.W tym roku znowu nie wypuścił czubka.Trzy boczne gałązki odgięły się do góry.Zastanawiam się czy ich tak nie zostawić(zamiast jednego,tzry czubki).Jak to będzie się sprawowało(czy po jakimś czasie nie odłamią się na boki)?Jak będzie wyglądało po kilku latach?

Szpulka
23-06-2004, 11:05
Nie zostawiaj trzech bo będzie trzy ciągnął. Najlepiej wybierz jeden taki bardziej okazalszy i najbardziej pionowy a pozostałe lekko odginaj do poziomu. Można powiesić na pozostałych jakieś małe obciązniki na sznureczkach (jak bombki :wink: ) Jak już pójdzie z tym jednym do góry to w następnych latach będzie dobrze. Chyba, że coś mu ten czubek niszczy bo u mnie każdy taki przypadek radził sobie w rok.

jatoja
23-06-2004, 12:16
Nie zostawiaj trzech bo będzie trzy ciągnął. Najlepiej wybierz jeden taki bardziej okazalszy i najbardziej pionowy a pozostałe lekko odginaj do poziomu. Można powiesić na pozostałych jakieś małe obciązniki na sznureczkach (jak bombki :wink: ) Jak już pójdzie z tym jednym do góry to w następnych latach będzie dobrze. Chyba, że coś mu ten czubek niszczy bo u mnie każdy taki przypadek radził sobie w rok.

Również radzę nie zostawiać trzech -zostawić najprostszy pozostałe wyciąc a ten pozostawiony warto przywiązać do palika który niżej można podwiązac do pnia - przewodnik bedzie sie w ten sposób prostwał

Szpulka
23-06-2004, 12:52
Ja bym nie wycinała. Nie wiem na pewno bo nie widzę drzewka, ale jeśli są to tegoroczne przyrosty to są one na jednym poziomie i jak wytniesz to może na tym poziomie nie mieć gałęzi co w drzewku o pokroju świątecznej choinki będzie nieładnie wyglądało.

pitbull
24-06-2004, 08:11
Slusznie. Zdecydowanie jeden powinien byc przewodnikiem. Ale obcinania te bym sie nie bal.

kroyena
25-06-2004, 14:06
Ciekawe, czy świerk jak sosne można uformować w bonzaja.

kominiarz
25-06-2004, 21:36
Ciekawe, czy świerk jak sosne można uformować w bonzaja.

Sorry, jak można zrobić z sosny bonzaja, pytam poważnie ostatnio takie widziałem, naprawdę super to wyglądało.

Pozdro... kominiarz :wink: .

kroyena
28-06-2004, 15:00
Łostatni lub przedłostatni Murator. Widziałem, ale nie przyswoiłem w pełni wiadomości bo nie jestm zainteresowany.
Też ładnie wyglądało.

kroyena
29-06-2004, 11:57
Lipcowy 1/2 strony 171 chyba.