PDA

Zobacz pełną wersję : ?ciana kolankowa



osowa
23-06-2004, 11:05
...

Szpulka
23-06-2004, 11:14
Sciana kolankowa przyzwoita to min 80cm (lepiej byłoby trochę więcej), ale czy dom nie straci proporcji? Ja tak kiedyś zrobiłam i teraz żałuję. Musiałabyś dołożyć sporo i nie zapomnij, że to 80 powinno być liczone od wierzchu wykończonej podłogi.

ppp.j
23-06-2004, 11:14
Jeżeli jest materiał a zazwyczaj trochę go zostaje to oczywiście lepiej jest gdy ściana kolankowa jest wyższa bo poddasze będzie większe za te same pieniądze. Nie należy jednak przesadzać bo wieniec powinien być ciągły nie przerywany przez otwory okienne a jak dasz zbyt wysoką kolankową to okna będą zbyt wysoko. Czyli złoty środek ok. 80 cm.

ppp.j
23-06-2004, 11:16
Jeżeli jest materiał a zazwyczaj trochę go zostaje to oczywiście lepiej jest gdy ściana kolankowa jest wyższa bo poddasze będzie większe za te same pieniądze. Nie należy jednak przesadzać bo wieniec powinien być ciągły nie przerywany przez otwory okienne a jak dasz zbyt wysoką kolankową to okna będą zbyt wysoko. Czyli złoty środek ok. 80 cm.

echo
23-06-2004, 11:43
w naszym projekci ebyło 72 cm jednak kiedy wziąłem metr do ręki i przystawiłem do ściany obok łóżka to zobaczyłem, że to o wiele za mało i wszystkie "sprzęty" musiałyby być odsunięte od ściany - zmieniliśmy na 105 cm (3 pustaki po 25 cm + murłata + wieniec - tak jakoś ma to wyjść) :wink:

Wakmen
23-06-2004, 11:50
Ja w projekcie mam też 105cm i bardzo się z tego powodu cieszę. Niżej to byłoby zdecydowanie za nisko a tak wilk syty (ja ze względu na powierzchnię na poddaszu) i owca cała (domek ma wspaniałe proporcje).

arzesz
23-06-2004, 13:00
Ja miałem w projekcie wysokie na 3 pustaki, zmieniłem na 4.
Scianka jest niby ok, ale.......... podniósła sie przez to wysokość pokoi na poddaszu.
No chyba, że zamówisz od razu dłuższe jętki

echo
23-06-2004, 13:07
Ja miałem w projekcie wysokie na 3 pustaki, zmieniłem na 4.
Scianka jest niby ok, ale.......... podniósła sie przez to wysokość pokoi na poddaszu.
No chyba, że zamówisz od razu dłuższe jętki
właśnie, z tymi dłuższymi jętkami to chyba dobry pomysł (chyba, że obniżenie jętek może negatywnie wpłynąć na konstrukcje więźby???); można też sufit podwiesić poniżej jętek

osowa
23-06-2004, 14:03
...

wg
23-06-2004, 14:09
Jętki to są takie poprzeczne deski spinające krokwie. Zwykle pod nimi robi się sufit. Podniesienie ścianki kolankowej nie stanowi tutaj wg. mnie problemu ponieważ możemy po prostu dać dłuższe wieszaki od sufitu podwieszanego jeśli chcemy zachować wysokość pomieszczeń.

Wakmen
23-06-2004, 14:10
http://www.tinaw.webpark.pl/orzeszek/scany/images/006.jpg
Na tym scanie bardzo dobrze widać. Jętki to poziome elementy konstrukcyjne dachu (na wysokości wielkiej litery B w przekroju) wiążące w całość krokwie (połacie dachu) - to te skośne.

echo
23-06-2004, 14:14
trzeba pójść na kompromis...złoty środek jak zawsze...
zgadzam się, że ładniej wygląda domek niższy, ale z drugiel strony co postawisz przy ściance kolankowej np 58 cm? i jak umeblujesz pokój?

wizualnie tez bardziej podobała mi się moja ścianka działowe 72 cm ale zdecydowałęm ją podnieśc do 105 cm; jak to wyjdzie w praktyce trudno mi jeszcze powiedzieć, gdyż robię fundamenty... :wink:

jętki to te poziome odcinki więźby, które "spinają" razem krokwie; do jętek zwykle mocuje się sufit na poddaszu - to tak najogólniej
możesz tez mieć inny rodzaj więźby np płatwiową, kleszczową, itd - zobacz do projektu lub zapytaj fachmana :wink:

osowa
23-06-2004, 14:19
...

wg
23-06-2004, 14:22
Nie dwa razy tylko raz - tyle ile podwyższona jest ściana kolankowa.

Wakmen
23-06-2004, 14:23
No tak ale przecież to prosta sprawa obliczyć o ile dłuższe jętki kupić. Wystarczy przyłożyć linijkę do projektu i wynik już masz a po drugie zawsze można się poradzić wykonawcy, który będzie wykonawcą Waszego podniesionego dachu.

echo
23-06-2004, 14:24
podwyższych ścianę kolankową i automatycznie cała konstrukcja dachu pójdzie pionowo w górę - podniesiesz sobie sufit na poddaszu czy piętrze i wtedy albo bedziesz mieć wyższe pokoje albo zrobisz dodatkową konstrukcje i powiesisz sobie sufit na wymagany poziom... :)

Wakmen
23-06-2004, 14:25
Tyle pomysłów na wykożystanie przestrzeni lub obniżenie pomieszczenia co ... inwestorów. :wink: [/list]

Przekorek
23-06-2004, 15:10
A ja tam walnąłem 160 cm - ale mam projekt indywidualny, wiec przy projektowaniu bryły juz architekt miał to na uwadze. I teraz mi dobrze z tym - jest tylko trochę skosu, a przy ściance można i mebel postawic i w ogole gitara gra. Scianke poniżej metra uważam za stracone pieniądze, bo zamiast piętra robi sie pięterko.

Gesiu
24-06-2004, 08:13
I tu sie zgadzam z przedmowca, skoro chce sie miec pietro to murować pietro a skoro poddasze to poddasze, ale my wszyscy zawsze chcemy miec wszystko!

Rav
24-06-2004, 09:20
Uważam mniej więcej tak jak moich dwóch przedmówców...
Teraz mieszkam w domu, gdzie w skosie jest 95 cm. Stopień nachylenia dachu raczej nieduży, więc tego skosu troszkę jest. Objawia się to tym, że średnio wysoki człowiek jak ja już 1-1,5 m od ściany musi się schylać. Jeśli pomieszczenia są nie za duże 4-5 metrów, okazuje się, że 30% pomieszczenia nadaje się tylko na łóżko lub ewentualnie fotel.
Dlatego teraz buduję dom (projekt indywidualny) gdzie kolankowa ma 135 cm i połać nachylona dość stromo (ponad 40 stopni). Tak więc szybko robi się wysoko i 0,5 m od ściany można już swobodnie stanąć.
Skosy są piękne i mają swój klimat, jednak jak schodzą zbyt nisko, po wielu latach mieszkania staje się to męczące...

echo
24-06-2004, 09:45
Czy jeśli buduję z Porotjermu 44 (wyskość z zaprawą 25cm)to wysokość ściany kolankowej powinna być wielokrotnością 25?
np. aby otrzymac wys ściany kol ok 100cm powinno być:
- 2 pustaki (50 cm)
- wieniec obmyrowany z zewnątrz Pth 11,5 i ocieplony (wys. 25 cm)
- murłata obmurowana z zewnątrz Pth 11,5 i ocieplony (wys. 25 cm)
czyli razem: 100 cm + skos powinno dać jakieś 105 cm

Czy dobrze kombinuję, czy coś przeoczyłem???? :D

tchrzano
24-06-2004, 09:55
Ja mam 2 pustaki+wieniec+murlata, ale pokoje na poddaszu maja po 24m2. W zwiazku z tym do scianek sie nie dotykalem. Zalezalo mi na proporcjach i mysle, ze osowa powinna rozrysowac na nowo przekroj, sprawdzic jak to bedzie wygladalo po modyfikacji i podjac decyzje. A moze pokoje na poddaszu ma na tyle duze, ze wystarczy scianke kolankowa zrobic z plyt GK, a budynek nie straci na proporcjach?

Pozdrawiam

magmi
24-06-2004, 10:13
U nas dach oparty jest bezpośrednio na wieńcu, czyli schodzi do samego stropu.
Iluż my mieliśmy doradców, żeby postawić na wieńcu ściankę kolankową i zyskać na powierzchni poddasza! Na bloczek, na dwa bloczki, niektórzy nawet sugerowali trzy!
NIe ulegliśmy i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego. Nasz dom ma piękne proporcje, które ścianka kolankowa po prostu by zepsuła.
Te części poddasza, które są już zbyt niskie do użytkowania, odcięlismy czymś w rodzaju wewnętrznych ścianek kolankowych i ocieplilismy tam styropianem strop i ściankę. Dzieki temu pokomieszczenia na poddaszu w niajniższym miejscu mają 120 cm wysokości. Wszystko to było przewidywane już na etapie projektu, liczylismy powierzchnie pokoi właśnie od tej wysokości.

Dobrze przyglądajcie się projektom! Oglądajcie zwłaszcza przekroje!
Ścianka kolankowa na 50 cm to rzeczywiście zgryz. Można ją podwyższyć, ale wtedy dom prawie na pewno straci na urodzie.
Pełno takich domów u nas widać: zachwiane, "bocianie" proporcje, ani to dom piętrowy, ani parterowy z poddaszem... Widać, że projektant miał co innego na myśli niż inwestor wybudował.
Najlepiej dobrze przemysleć sprawę poddasza już na etapie wybierania projektu - to apel do tych, co jeszcze wybierają...

echo
24-06-2004, 10:28
Ja mam 2 pustaki+wieniec+murlata, ale pokoje na poddaszu maja po 24m2. W zwiazku z tym do scianek sie nie dotykalem. Zalezalo mi na proporcjach i mysle, ze osowa powinna rozrysowac na nowo przekroj, sprawdzic jak to bedzie wygladalo po modyfikacji i podjac decyzje. A moze pokoje na poddaszu ma na tyle duze, ze wystarczy scianke kolankowa zrobic z plyt GK, a budynek nie straci na proporcjach?

Pozdrawiam
to jaka masz wysokość ścianki kolankowej?

tchrzano
24-06-2004, 13:57
Prze wylewkami wszystkiego ok. 90cm

tchrzano
24-06-2004, 13:58
Przed wylewkami ok. 90cm (24+24+24+14+skosik)

echo
24-06-2004, 18:55
Czy jeśli buduję z Porotjermu 44 (wyskość z zaprawą 25cm)to wysokość ściany kolankowej powinna być wielokrotnością 25?
np. aby otrzymac wys ściany kol ok 100cm powinno być:
- 2 pustaki (50 cm)
- wieniec obmyrowany z zewnątrz Pth 11,5 i ocieplony (wys. 25 cm)
- murłata obmurowana z zewnątrz Pth 11,5 i ocieplony (wys. 25 cm)
czyli razem: 100 cm + skos powinno dać jakieś 105 cm

Czy dobrze kombinuję, czy coś przeoczyłem???? :D

Jednak chyba coś przeoczyłem:
te 100 cm (4x25) będę miał po zewnętrznej stronie ściany kolankowej, a przecież murłata na któtej opiera się krokwia jest od strony wewnetrznej 16x16, dalej ocieplenie i wąski pustak - czyli wysokość ściany kol wewnątrz pomieszczenia będzie większa.....

chyba potrzebuję pomocy:
ile warstw pustaków Pth 44 wysokości 25 cm mam murować aby uzyskać wysokość ścianki kol wewnątrz pokoju na gotowo ok 100cm przy założeniu:
- pustaki mają wysokość 25 cm
- murłata 16x16
- wieniec chyba jakoś wysoki na 20 cm
no i trzeba uwzględnić skos 45 stopni
przecież nikt nie będzie obcinał pustaków a czymś trzeba obmurować przestrzeń za murłatą ??????? :o

echo
25-06-2004, 13:15
jak to jest z tym obmurowywaniem aby uzyskać ściane kol ok 100 cm (pustaki wys 25 cm)??????? :cry:

damiang
25-06-2004, 14:12
U mnie w projekcie różnica między górną krawędzią ścianki kolankowej _wewnątrz_ a górą murłaty wynosi 5 cm (ściana Max 29cm, dach 45 stopni). Innymi słowy, ścianka kolankowa wewnątrz jest wyższa o 21 cm od góry wieńca (murłata 16cm).

I mam (od dołu):
-6 cm kratówka
-47cm 2 warstwy Maxa (22cm+spoiny)
-25cm wieniec
-16cm murłata
-5 cm w/w różnicy
razem 99 cm minus podłoga: 8 cm.
Na gotowo wewnętrz ścianka ma mieć 91 cm

tola
25-06-2004, 14:39
U mnie ściana kolankowa ma 1.20, mam więc całą powierzchnie bardzo ustawną. Też mam dach kopertowy i schodzi on bardzo nisko.
Jeśli chcesz zobaczyć, "Galeria zdjęć domów forumowiczów - DOM TOLI".
Pozdrawiam.

Marek30022
25-06-2004, 16:21
U mnie w projekcie jest 99 cm nad domem i 47 cm "strych" nad garażem. Będzie ok. 120 cm nad domem i ok. 70 cm nad garażem. Ze strychu zrobi się pokój ok.28 m kw. po podłodze.

osowa
26-06-2004, 02:39
...

Angrafran
26-06-2004, 21:21
Witam, ja mam sciane kolankową na 100 cm tylko mam problem z wiencem miały być słupy od stropu czyli wienca nad parterem ale ekipa zapomniała wstawic zbrojenie i teraz powstał problem chyba musze robić jeszcze jeden wieniec tylko od frontu mam dwa okna balkonowe
Prosze o rady

Angrafran

echo
27-06-2004, 16:58
Witam, ja mam sciane kolankową na 100 cm tylko mam problem z wiencem miały być słupy od stropu czyli wienca nad parterem ale ekipa zapomniała wstawic zbrojenie i teraz powstał problem chyba musze robić jeszcze jeden wieniec tylko od frontu mam dwa okna balkonowe
Prosze o rady

Angrafran
100 cm od wewnątrz czy zewn?
z czego murujesz (jakie wysokości pustaków?)
jak to jest u ciebie po kolei z tymi warstwami( pustaki, wieniec, murłata)?

echo
27-06-2004, 17:01
Witam, ja mam sciane kolankową na 100 cm tylko mam problem z wiencem miały być słupy od stropu czyli wienca nad parterem ale ekipa zapomniała wstawic zbrojenie i teraz powstał problem chyba musze robić jeszcze jeden wieniec tylko od frontu mam dwa okna balkonowe
Prosze o rady

Angrafran
100 cm od wewnątrz czy zewn?
z czego murujesz (jakie wysokości pustaków?)
jak to jest u ciebie po kolei z tymi warstwami( pustaki, wieniec, murłata)?

tola
27-06-2004, 17:18
OSOWA, kąt nachylenia dachu 42 stopnie.
Scianka kolankowa w środku 1.10 po ułożeniu podłogi, bez regipsu.
Krokwie były odpowiednio długie, aby uzyskać efekt niskiego dachu.
Dach jest bardzo duży, ale chylę czoła przed projektantem, gdyż nie ma na poddaszu żadnych słupów!!! Jedna powierzchnia, do dowolnego zagospodarowania.

osowa
27-06-2004, 17:25
...

zosiek
27-06-2004, 17:39
Znajomi mają 4 pustaki, wieniec i murłata. Przy takiej ściance można spokojnie stać wyprostowanym. U nas będzie tak samo. :D

Angrafran
27-06-2004, 18:24
Ta wysokosć to 100 cm wewnątrz tzn 4x 24 Porotehrm 44 minus posadzka, wieniec miałem już przy stropie ale nie ma teraz połączenia jak to rozwiazać. Kierownik mówi nie ma problemu.
Dla mnie to jest problem bo chyba trzeba jeszcze jeden wieniec.

Angrafran

Lucky Strike
27-06-2004, 18:44
Każdy ma pokusę żeby podwyższać tę nieszczęsną ściankę kolankową.
Akurat na etapie wykonania, w ostatnim momencie.
Tylko po co było kupowanie projektu, gotowego lub na zamówienie?
Czemu wtedy nie pomyślałeś o tym?

Jeśli chciałeś mieć ustawne pokoje na I piętrze, to nie trzeba było wybierać poddasza mieszkalnego.

Pełno widać bud po zmianach w ostatnim momencie, z wysadzonymi dachami, z piwnicą na wysokości parteru.
Nici z proporcji.

Angrafran
27-06-2004, 18:50
Ja mam sciane kol.. na 100 cm w projekcie i piwnice na poziomie 100 cm w ziemi ale proporcje zobacze dopiero gdy położe krokwie i chyba dołoże jedną dachówke.
Angrafran

GL35
27-06-2004, 19:43
Jestem zdania że jak się chce mieć pełną wysokość to należy wybrać piętro a nie poddasze. A ścianka kolankowa 80-90 to cały urok tych pomieszczeń. Okna wtedy są oknami ,a nie świetlikami.
Pozdrowienia.

echo
28-06-2004, 07:35
Ta wysokosć to 100 cm wewnątrz tzn 4x 24 Porotehrm 44 minus posadzka, wieniec miałem już przy stropie ale nie ma teraz połączenia jak to rozwiazać. Kierownik mówi nie ma problemu.
Dla mnie to jest problem bo chyba trzeba jeszcze jeden wieniec.

Angrafran
czyli to jest wysokość bez wieńca i murłaty?

Szadam
28-06-2004, 07:49
Oblicz sobie tak, żeby w pokoju na poddaszu po płytach wyszło 80cm. To jest wymiar np frontu łóżka w sypialni. Ja to uzyskałem dając 3 warstwy po 25 i murłarę. Jest akurat.

echo
28-06-2004, 07:55
Oblicz sobie tak, żeby w pokoju na poddaszu po płytach wyszło 80cm. To jest wymiar np frontu łóżka w sypialni. Ja to uzyskałem dając 3 warstwy po 25 i murłarę. Jest akurat.
bez wieńca?
a murłate czym obmurowałeś z zewnątrz?

Szadam
28-06-2004, 13:59
Bez wieńca. Ściana 44, wycinana ( wycinana hłe, hłe hłe ) na krokwie. Pod murłatę wykonaliśmy jedynie cienka warstwę korygującą poziomy Wieniec mam w stropie i słupki betonowe do murłaty.
Mogę powiedzieć, że wspomniane łóżkoa dochodzi do ściany kolankowej, w innym pokoju biurko z komputrem i monitorem prawie prawie pasuje :D

Angrafran
28-06-2004, 21:19
A co zrobic jak nie ma słupów od wieńca stropowego : jeszcze jeden wieńiec pod murłate ?
Tak mnie wyszykowali budowlańcy z kierownikiem razem niech ich ...

Angrafran

Angrafran
28-06-2004, 21:20
A co zrobic jak nie ma słupów od wieńca stropowego : jeszcze jeden wieńiec pod murłate ?
Tak mnie wyszykowali budowlańcy z kierownikiem razem niech ich ...

Angrafran

Szadam
29-06-2004, 06:29
A co zrobic jak nie ma słupów od wieńca stropowego : jeszcze jeden wieńiec pod murłate ?
Tak mnie wyszykowali budowlańcy z kierownikiem razem niech ich ...

Angrafran

Mistrzem tego fachu nie jestem, ale chyba jeszcze jeden wieniec będzie potrzebny. Ja bym go zrobił bardzo dokładnie co do poziomu i tak, żeby dobrze go ocieplić.
Kopnij w d... kierownika. Oni jak czegoś nie zawalą to by nie mieli za co brać pieniędzy. Szkoda gadać.

ps pozdrawiwam krajana :wink:

Angrafran
29-06-2004, 19:40
Masz racje tylko kop.. w d. oni nie liczą sie z pieniędzmi bo oni tych dodatkowych partactw nie płacą (zapominalstwo na budowie to według mnie niedouczenie lub partactwo) mam zamiar potrącić im z umów bo dodatkowy wieniec to wiekszy koszt niż słupy a ja chce żeby chata stała długie lata więc trzeba znowu dopłacić.

Angrafran

echo
02-07-2004, 13:30
Czy jeśli buduję z Porotjermu 44 (wyskość z zaprawą 25cm)to wysokość ściany kolankowej powinna być wielokrotnością 25?
np. aby otrzymac wys ściany kol ok 100cm powinno być:
- 2 pustaki (50 cm)
- wieniec obmyrowany z zewnątrz Pth 11,5 i ocieplony (wys. 25 cm)
- murłata obmurowana z zewnątrz Pth 11,5 i ocieplony (wys. 25 cm)
czyli razem: 100 cm + skos powinno dać jakieś 105 cm

Czy dobrze kombinuję, czy coś przeoczyłem???? :D

Jednak chyba coś przeoczyłem:
te 100 cm (4x25) będę miał po zewnętrznej stronie ściany kolankowej, a przecież murłata na któtej opiera się krokwia jest od strony wewnetrznej 16x16, dalej ocieplenie i wąski pustak - czyli wysokość ściany kol wewnątrz pomieszczenia będzie większa.....

chyba potrzebuję pomocy:
ile warstw pustaków Pth 44 wysokości 25 cm mam murować aby uzyskać wysokość ścianki kol wewnątrz pokoju na gotowo ok 100cm przy założeniu:
- pustaki mają wysokość 25 cm
- murłata 16x16
- wieniec chyba jakoś wysoki na 20 cm
no i trzeba uwzględnić skos 45 stopni
przecież nikt nie będzie obcinał pustaków a czymś trzeba obmurować przestrzeń za murłatą ??????? :o

tak do końca ciągle nie wiem jak to jest z tym wycinaniem czy obmurowywaniem, izolacją murłaty :cry:

DeeF
28-07-2004, 22:15
W przyszłym tyg. "będę" murował omawianą ściankę. W projekcie mam:
- YTONG x 2= 40cm
- Wieniec = 20 cm
- Murłata =14 cm
Buduję z Ph, który ma wysokość 24 cm więc już mam o 8 cm wyżej ale jeszcze mam dylemat: dołożyć 24 cm czy nie?
Poradźcie!!!!!!

tomek_2
28-07-2004, 22:34
U mnie w projekcie byla scianka 90 cm, a w praktyce wyszla ok 1.10
ale w moim przypadku byly to nie zepsulo (ciesla potem bardziej dach wyostrzyl :) a poprawilo wzgledy praktyczne. Tyle, ze mi skopsalo planowane wysokosci okien, ale i z tym nie ma dramatu, bo dzieki temu okna sa zamontowane na przepisowej wysokosci 85 cm :)

tomek_2
28-07-2004, 22:34
U mnie w projekcie byla scianka 90 cm, a w praktyce wyszla ok 1.10
ale w moim przypadku byly to nie zepsulo (ciesla potem bardziej dach wyostrzyl :) a poprawilo wzgledy praktyczne. Tyle, ze mi skopsalo planowane wysokosci okien, ale i z tym nie ma dramatu, bo dzieki temu okna sa zamontowane na przepisowej wysokosci 85 cm :)

echo
29-07-2004, 07:14
Ja niestety tez mam mętlik w głowie w tym temacie (patrz powyższe moje wypowiedzi w tym temacie) a mury rosna i czasu coraz mniej :(

DeeF
10-08-2004, 21:20
Zrobiłem 3 x PH + wieniec + murłata.
Myślę, że będzie w sam raz....

vanka99
30-09-2007, 21:56
Czy jeśli buduję z Porotjermu 44 (wyskość z zaprawą 25cm)to wysokość ściany kolankowej powinna być wielokrotnością 25?
np. aby otrzymac wys ściany kol ok 100cm powinno być:
- 2 pustaki (50 cm)
- wieniec obmyrowany z zewnątrz Pth 11,5 i ocieplony (wys. 25 cm)
- murłata obmurowana z zewnątrz Pth 11,5 i ocieplony (wys. 25 cm)
czyli razem: 100 cm + skos powinno dać jakieś 105 cm

Czy dobrze kombinuję, czy coś przeoczyłem???? :D

Jednak chyba coś przeoczyłem:
te 100 cm (4x25) będę miał po zewnętrznej stronie ściany kolankowej, a przecież murłata na któtej opiera się krokwia jest od strony wewnetrznej 16x16, dalej ocieplenie i wąski pustak - czyli wysokość ściany kol wewnątrz pomieszczenia będzie większa.....

chyba potrzebuję pomocy:
ile warstw pustaków Pth 44 wysokości 25 cm mam murować aby uzyskać wysokość ścianki kol wewnątrz pokoju na gotowo ok 100cm przy założeniu:
- pustaki mają wysokość 25 cm
- murłata 16x16
- wieniec chyba jakoś wysoki na 20 cm
no i trzeba uwzględnić skos 45 stopni
przecież nikt nie będzie obcinał pustaków a czymś trzeba obmurować przestrzeń za murłatą ??????? :o

To jak to jest z tą wysokością ściany kolankowej?
Ile będzie miala wysokości ściana kolankowa na gotowo (po ociepleniu np: 20 cm wełna i minus posadzka ) przy 3 X pustak 25cm, plus wieniec i przy 40 stopniach nachylenia?
Z góry dziekuję za pomoc w policzeniu.

Krzysztofik
30-09-2007, 22:12
Z góry dziekuję za pomoc w policzeniu.
Nikt nie policzy bo nie ma wymiarów wieńca, murłaty i krokwi.

yar65
30-09-2007, 22:17
Może to wyglądać tak:
http://images24.fotosik.pl/92/921302f99e05477d.jpg (www.fotosik.pl)

3pustaki po 24 cm = 72cm
spoiny 2 cm
wieniec 20 cm
murłata 14 cm

Razem 108 cm
Odejmujemy: posadzka - styro akustyczny 3cm, wylewka 4cm, terakota 1cm - Razem 8cm oraz na górze wełna między krokwiami (16cm) i poniżej powiedzmy 4cm + płyta g-k 1,5cm, czyli razem ok. 6cm. Razem 14 cm

RóżNICA: 108-14=94cm

vanka99
30-09-2007, 22:37
Wielkie dzieki, podpowiedz bardzo pomocna.
Pozdrawiam

Krzysztofik
30-09-2007, 22:53
.......

RóżNICA: 108-14=94cm
Ocieplenie ma być 20 cm, a Ty masz krokwie "18" trzeba jeszcze odjąć z 10 cm na ocieplenie i GK.
PS. Znajomy obrazek, też musze posprzatać :wink:

markoos
12-12-2009, 12:45
Witam

Mam pytanie dotyczące stawiania ścianki kolankowej
Materiał z jakiego będe budować do BK
Czy stawiając ścianke kolankową należy wykonać wszystkie procedury tak jak przy stawianiu 1 warstwy (na ścianie fundamentowej) czyli na zaprawę ?
czy stawia sie na klej cienkowarstwowy bezpośrednio na wieńcu jak resztę warstw?

TINEK
12-12-2009, 18:10
Witam

Mam pytanie dotyczące stawiania ścianki kolankowej
Materiał z jakiego będe budować do BK
Czy stawiając ścianke kolankową należy wykonać wszystkie procedury tak jak przy stawianiu 1 warstwy (na ścianie fundamentowej) czyli na zaprawę ?
czy stawia sie na klej cienkowarstwowy bezpośrednio na wieńcu jak resztę warstw?

U mnie stawiali pierwsza warstwę (na wieńcu) na zaprawę, a następne na klej, (tylko tak robili nad garażem, gdzie są 3 warstwy bloczków, nad częścią mieszkalna jest jedna warstwa i wieniec).
Myślę, że jest zbyt nierówno, żeby od razu na klej (choć wydawało się gładziutko)
pozdrawiam
TINEK

daro31ie
13-12-2009, 11:13
U nas dach oparty jest bezpośrednio na wieńcu, czyli schodzi do samego stropu.
Iluż my mieliśmy doradców, żeby postawić na wieńcu ściankę kolankową i zyskać na powierzchni poddasza! Na bloczek, na dwa bloczki, niektórzy nawet sugerowali trzy!
NIe ulegliśmy i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego. Nasz dom ma piękne proporcje, które ścianka kolankowa po prostu by zepsuła.
Te części poddasza, które są już zbyt niskie do użytkowania, odcięlismy czymś w rodzaju wewnętrznych ścianek kolankowych i ocieplilismy tam styropianem strop i ściankę. Dzieki temu pokomieszczenia na poddaszu w niajniższym miejscu mają 120 cm wysokości. Wszystko to było przewidywane już na etapie projektu, liczylismy powierzchnie pokoi właśnie od tej wysokości.

Dobrze przyglądajcie się projektom! Oglądajcie zwłaszcza przekroje!
Ścianka kolankowa na 50 cm to rzeczywiście zgryz. Można ją podwyższyć, ale wtedy dom prawie na pewno straci na urodzie.
Pełno takich domów u nas widać: zachwiane, "bocianie" proporcje, ani to dom piętrowy, ani parterowy z poddaszem... Widać, że projektant miał co innego na myśli niż inwestor wybudował.
Najlepiej dobrze przemysleć sprawę poddasza już na etapie wybierania projektu - to apel do tych, co jeszcze wybierają...


Nic dodac nic ujac

Pozdrawiam daro31ie

AgulciA83
06-01-2010, 13:05
Witam,

Moim faworytem jest M35 z muratora :
http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=522&IdKolekcji=&pokoje_bez_salonu_input=&kat_nach_od=&piwnica=0&frm_search=1&typ_budynku=3&id_grupy=1&powierzchnia_od=120&wym_el_bocznej_od=&powierzchnia_do=160&wym_el_bocznej_do=&wym_el_front_od=&gleb_dzia_do=&wysokosc_w_kalenicy_od=&bryla=1&technologia=2&szer_dzia_do=&x=39&wym_el_front_do=&kat_nach_do=&gleb_dzia_od=&p=160&y=4&szer_dzia_od=&author_id=&wysokosc_w_kalenicy_do=&nr=177

W tym projekcie ścianka kolankowa ma niestety tylko 45 cm :cry: ,
Czy dało by się ją podnieść ( o ile ) żeby domek nie stracił na proporcjach ?
Bo tak to po wylewkach skosy będą się kończyć bez mała na podłodze :cry:

panfotograf
06-01-2010, 13:12
Ja mam ścianę kolankową na wys 155 cm (dach o nachyleniu 45stopni) co z poddasza użytkowego czyni mi praktycznie piętro.
Jedyny minus jest taki że przez okna dachowe widać tylko niebo, ale w każdym pokoju mam też okno w ścianie bocznej.

TINEK
06-01-2010, 18:31
Witam,

Moim faworytem jest M35 z muratora :
http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=522&IdKolekcji=&pokoje_bez_salonu_input=&kat_nach_od=&piwnica=0&frm_search=1&typ_budynku=3&id_grupy=1&powierzchnia_od=120&wym_el_bocznej_od=&powierzchnia_do=160&wym_el_bocznej_do=&wym_el_front_od=&gleb_dzia_do=&wysokosc_w_kalenicy_od=&bryla=1&technologia=2&szer_dzia_do=&x=39&wym_el_front_do=&kat_nach_do=&gleb_dzia_od=&p=160&y=4&szer_dzia_od=&author_id=&wysokosc_w_kalenicy_do=&nr=177

W tym projekcie ścianka kolankowa ma niestety tylko 45 cm :cry: ,
Czy dało by się ją podnieść ( o ile ) żeby domek nie stracił na proporcjach ?
Bo tak to po wylewkach skosy będą się kończyć bez mała na podłodze :cry:

Podnieść się da, ale tak, żeby nie stracił na proporcjach - NIE
Zrób sobie przedściankę i nie będzie już niskiej ścianki i niewykorzystanej przestrzeni, powierzchnia poddasza jest i tak spora.
Każde manipulowanie ścianką kolankową zepsuje ten ładny domek, a chyba nie chcesz zbudować kolejnego gargamela, ponadto zwiększy kubaturę budynku, czyli więcej objętości powietrza do ogrzania.
Drugie rozwiązanie, poszukać projektu z wysoką ścianka kolankową

pozdrawiam
TINEK

AgulciA83
06-01-2010, 19:48
Witam,

Moim faworytem jest M35 z muratora :
....

W tym projekcie ścianka kolankowa ma niestety tylko 45 cm :cry: ,
Czy dało by się ją podnieść ( o ile ) żeby domek nie stracił na proporcjach ?
Bo tak to po wylewkach skosy będą się kończyć bez mała na podłodze :cry:

Podnieść się da, ale tak, żeby nie stracił na proporcjach - NIE
Zrób sobie przedściankę i nie będzie już niskiej ścianki i niewykorzystanej przestrzeni, powierzchnia poddasza jest i tak spora.
Każde manipulowanie ścianką kolankową zepsuje ten ładny domek, a chyba nie chcesz zbudować kolejnego gargamela, ponadto zwiększy kubaturę budynku, czyli więcej objętości powietrza do ogrzania.
Drugie rozwiązanie, poszukać projektu z wysoką ścianka kolankową

pozdrawiam
TINEK

dzięki za odpowiedź

Za nic nie chciała bym popsuć jego wiejscko-angielskiego wyglądu :D

a podobnego projektu niestety nie udało mi się znaleźć mimo rocznych poszukiwań i sterty katalogów na regale :lol: , braliśmy pod uwagę też "gracjan" z domeny ale salon 25m to troszkę za mało

markoos
06-01-2010, 21:54
Mam pytanko co do ścianki kolankowej a w sumie do ostatniej jego warstwy
Czy jeśli cała ścianka wybudowana jest z BK 24x24x59, to czy ostatnia warstwę mogę położyć z BK 12x24x59 ? czy muszę przecinać ten większy bloczek 24x24 na pół?

Brakuję mi 11 cm wysokości, a nie chciałbym bawić się w przecinanie dużych bloczków, a ta wysokość akurat odpowiada wysokości bloczków na ścianki działowe.. tylko położyłbym je na płask.
O ile można ? :)

zbigmor
07-01-2010, 07:41
Mam pytanko co do ścianki kolankowej a w sumie do ostatniej jego warstwy
Czy jeśli cała ścianka wybudowana jest z BK 24x24x59, to czy ostatnia warstwę mogę położyć z BK 12x24x59 ? czy muszę przecinać ten większy bloczek 24x24 na pół?

Brakuję mi 11 cm wysokości, a nie chciałbym bawić się w przecinanie dużych bloczków, a ta wysokość akurat odpowiada wysokości bloczków na ścianki działowe.. tylko położyłbym je na płask.
O ile można ? :)

Jeśli bloczki o tych samych parametrach to różnią się tylko wymiarem. Osobiście preferuję jednak zakończenie ścianki betonowym wieńcem, a nie BK.

radams
07-01-2010, 09:20
Gdy podnosiłem ściankę kolankową, to mój architekt doradził mi wydłużenie okapu dachu o 10-20 cm. Podobno to "ratuje" proporcje budynku.

docent56
07-01-2010, 16:30
Z naciskiem na "podobno"

markoos
07-01-2010, 18:14
zbigmor no własnie poruszyłem ten temat z moim architektem ale powiedział że nie jest potrzebna... trochę mnie to zaniepokoiło ... ale skoro tak powiedział że wszystko bedzie dobrze zgodnie z wyliczeniami... Chociaż dla mnie trochę to dziwne.
Też mowił że nie bedzie potrzeba robić pionowych wienców w ściance kolankowej (ciekawe jak zakotwie śruby pod murłaty)
No ale niebawem idę zobaczyć cały projekt (indywidualny) i zobacze co mu tam wyszło z tych jego obliczeń

P.s Czy każdy wienieć trzeba zbroić ?? czy ten na samej górze może być niezbrojony? Bo wiem że mozna wykonać zbrojenie z 4 lub 2 prętów (taki na wysokosć 10 -12 cm) ale czy bez zbrojenia to nie wiem...

zbigmor
08-01-2010, 08:52
zbigmor no własnie poruszyłem ten temat z moim architektem ale powiedział że nie jest potrzebna... trochę mnie to zaniepokoiło ... ale skoro tak powiedział że wszystko bedzie dobrze zgodnie z wyliczeniami... Chociaż dla mnie trochę to dziwne.
Też mowił że nie bedzie potrzeba robić pionowych wienców w ściance kolankowej (ciekawe jak zakotwie śruby pod murłaty)
No ale niebawem idę zobaczyć cały projekt (indywidualny) i zobacze co mu tam wyszło z tych jego obliczeń

P.s Czy każdy wienieć trzeba zbroić ?? czy ten na samej górze może być niezbrojony? Bo wiem że mozna wykonać zbrojenie z 4 lub 2 prętów (taki na wysokosć 10 -12 cm) ale czy bez zbrojenia to nie wiem...


To zależy od projektu. Jeśli wieniec nie jest potrzebny to jeśli go dać to zbrojenie też nie będzie konieczne.

markoos
08-01-2010, 13:23
Noo to zamiast tej ostatniej 10-12 centymatrowej warstwy z Bk to zrobie takie mały wienieć kończący.