PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna kawalerki w kamienicy



kwazik
18-03-2013, 23:29
Witam!!!
Właśnie zaczynam generalny remont kawalerki w kamienicy.
Kawalerka o powierzchni 20 m2, wysokość 3.5 m - układ pomieszczeń jak na załączonym rysunku, kuchenka elektryczna, ogrzewacz gazowy podokienny z zamkniętą komorą spalania - wyrzuca spaliny przez ścianę i pobiera powietrze z zewnątrz.
Obecnie JEDYNA wentylacja to wiatrak wyrzucający powietrze przez ścianę łazienki na zewnątrz.

Kominiarz obejrzał mieszkanie, wyznaczył pion wentylacji grawitacyjnej - niestety wypada w pokoju, na poziomie antresoli ---> nie da się wentylować łazienki grawitacyjnie ---> musi być zamontowana wentylacja mechaniczna zrównoważona (doczepia się o ogrzewacz gazowy).
Pion wentylacyjny przynależny jest tylko dla mojego mieszkania ---> nie ma przynajmniej problemów z wentylacją mechaniczną.

I tutaj pojawia się duży problem - jak prawidłowo wentylować tak małe mieszkanie przy zachowaniu norm - 30 m3/h z pomieszczenia do 3 osób, 50 m3/h z łazienki.
Mieszkanie ma kubaturę 70 m3 -- > przy spełnieniu norm bym całkowicie je wyziębił w zimie.

W związku z tym ma kilka pytań:
1. czerpnia raczej nie może być na ścianie gdzie jest ogrzewacz gazowy ?
2. wrzut powietrza do pokoju dać pod ogrzewaczem gazowym, co by się lepiej ogrzewało i rozchodziło po mieszkaniu ?
3. wyrzut - okap kuchenny + łazienka, czy też gdzieś jeszcze ?
4. czy są jakieś sposoby na wstępne ogrzanie powietrza - czy tylko rekuperator ? Myślałem np. o rurze stalowej poprowadzonej w kanale wentylacyjnym, którą bym czerpał powietrze (czerpnia np. na bocznej ścianie komina poniżej dachu), a wyrzucał normalnie kominem. Komina powyżej jest jakieś 7 m. Kanał 120 mm, zmieści się w nim rura np. 80 mm.
5. jeżeli rekuperator to czy jest coś równie taniego jak luna 200 ?
6. czy opłaca się montować rekuperator w tak małym pomieszczeniu ?

Pozdrawiam serdecznie :)

KrzysztofLis2
20-03-2013, 14:03
@4 -- i co Ci ta rura w kanale miałaby dać? Momentalnie się schłodzi, odbierze ciepło i już uzysku mieć za bardzo nie będziesz.

kwazik
20-03-2013, 22:05
Myślałem o umieszczeniu rury "czerpnej" w kanale kominowym "wywiewnym". Może by działało jak namiastka rekuperatora....

W tym wszystkim to jest najmniej istotna sprawa.

Podstawową jest jak zorganizować wentylację w tym mieszkaniu. Mechaniczna wywiewna, wywiewno-nawiewna, rekuperator ?