PDA

Zobacz pełną wersję : Membrana dachowa Ventia Iron (Aquatec 120) - nadaje się, czy kupić inną?



joka_debian
19-03-2013, 09:42
Witam,

Będę wymieniał na domu mieszkalnym pokrycie dachowe wraz z więźbą (poddasze będzie przystosowane do zamieszkania).
Dach dwuspadowy 260m2 bez deskowania pokryty dachówką betonową Brass.
Mam problem jednak do doborem membrany dachowej. Dekarz doradził mi MDM VENTIA IRON (AQUATEC 120). Parametry niby ma dość dobre, ale ta marka niewiele mi mówi.
Nie chciał bym kupować membrany za 10zł/m2, ale z drugiej strony przy całej inwestycji dobór lepszej nie wiąże się z dużym nakładem. Poza tym nie chciałbym, aby była ona słabym ogniwem w całej konstrukcji, bo w razie czego jej wymiana/naprawa jest niemal niemożliwa.

Proszę o doradzenie cze ww. membrana jest ok, czy szukać inną (jaką)?

Pozdrawiam,

G*anbu
19-03-2013, 13:48
Parametry ma normalne. Niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jest przynajmniej z 15 innych membran o takich parametrach. Jeżeli kładziesz dachówkę Braas to może pomyśl o ich membranie systemowej np Divorol ro lub Divorol Kompakt. Nie są wygórowane cenowo ale sprawdziłem je osobiście już na kilkudziesięciu dachach i super się trzymają.

joka_debian
19-03-2013, 22:01
No właśnie, są maty z podobnymi parametrami ale o 1-2zł więcej za m2, więc coś jest nie tak. Te droższe, to płacimy za markę, czy w Aquatec 120 'podrasowali' parametry na wyrost, których mata nie spełnia?

G*anbu
20-03-2013, 08:25
Divorol to koszt około 4,00 zł/m2. To dobra cena. Nie wiem po ile oferuowali Ci tamtą membranę. Pamiętaj jednak jedno wszystkie membrany są badane w warunkach laboratoryjnych. Na dachu takich warunków nie ma nigdy. Co z tego że membrana ma paroprzepuszczczlność na poziomie 3000 g/m2/24h i współczynnik Sd 0,02 jeżeli to są parametry przy 33 st. Celsjusza. A co gdy na dworze jest - 20 st. ? Jakie wtedy ma parametry? Moim zdaniem nic nie zastąpi deskowania i papy. Amen.

joka_debian
20-03-2013, 13:57
A co gdy na dworze jest - 20 st. ? Jakie wtedy ma parametry? Moim zdaniem nic nie zastąpi deskowania i papy. Amen.
Także się z tym zgadzam, jednak przy 260m2 to już samo deskowanie (materiał i robocizna) sporo zwiększa koszt, a budżet i tak jest już mocno naciągnięty.
Membrana, którą mi polecono, to koszt jakieś 2,15zł/m2

G*anbu
20-03-2013, 14:51
2,15 to dość niska cena za dobrą membranę. Coś tu jest nie tak. Naprawdę dobre membrany zaczynają się od 3,00 zł/m2. Ale policzmy woje deskowanie:
Deski - ok.7 m3 x 550 zł = 3800 zł
Papa 300 m2 x 3,5 zł = 1050 zł

Membrana - 340 m2 x 2,15 = 731 zł
Taśma do klejenia membrany - ok. 400 zł
Razem - 1131 zł

Różnica - ok 3700 zł

Wiem że to sporo ale czy nie warto za nie całe 4 tyś spać spokojnie?

joka_debian
21-03-2013, 06:56
Niby racja, ale do Twoich wyliczeń trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2000-3000zł za robociznę, a to już sporo. Brałem pod uwagę deskowanie na początku, ale po przekalkulowaniu wszystkiego musiałem zrezygnować.
Myślę, że dam jednak lepsza membranę do tego poddasze ocieplone Rockwoolem Megarock między krokwiami i Rockmin na krokwie (w sumie 30-32cm). Mam nadzieję, że nie będzie dużych strat ciepła.

DAbbM
09-04-2013, 14:38
DACHCOM odpowiada. Od kilku lat sprzedajemy produkty firmy MDM z Cieszyna . Obecnie membrany AQUATEC występują pod nazwą VENTIA i VAXO a gramatury są różnicowane nazwami . Np. VENTIA IRON to właśnie AQUATEC 120. Tak jak Pan pisze zastosowanie AQUATEC 120 doradził dekarz. Ta gramatura najczęściej ujmowana jest w projektach i najczęściej forsowana przez wykonawców. CZY SŁUSZNIE ? Oczywiście że nie . Każda membrana ma swoje parametry i nadaje się do różnych celów. Akurat AQUATEC 120 to budżetowa membrana. Ze względu na cenę i znośne parametry używają ją DEVELOPERZY nastawieni na obniżenie kosztów. Ich nie interesuje specjalnie co będzie się działo później z membraną - chcą szybko , tanio wybudować i równie szybko sprzedać. Zawsze wszystkim naszym klientom radzę to samo. JEŻELI BUDUJESZ DOM DLA SIEBIE nie przesadzaj z towarem najwyższej jakości ( membrany po 10zł za m2 i więcej ) ale rozsądek powinien zwyciężyć. Wystarczy wybrać AQUATEC 180 ( obecnie VENTIA TITANIUM ) i nie ma tych dylematów. DACHCOM sprzedaje AQUATEC 180 obecnie po 273zł a AQUATEC 120 po 206zł. Przy zakupie kilku rolek różnica w cenie niewielka ale wytrzymałość tych membran jest zupełnie inna ( oczywiście na korzyść 180 - tki ) Nie mówiąc o trwałości w czasie , paroprzepuszczalności i innych parametrach. PODSUMOWUJĄC - rozsądnie podchodzić do tematu . Nie sugerować się tym co radzi wykonawca. Jego motywy mogą być dla nas czasem zupełnie niezrozumiałe. Pozdrawiam DACHCOM

arturohio
06-08-2017, 01:17
Niby racja, ale do Twoich wyliczeń trzeba doliczyć jeszcze jakieś 2000-3000zł za robociznę, a to już sporo. Brałem pod uwagę deskowanie na początku, ale po przekalkulowaniu wszystkiego musiałem zrezygnować.
Myślę, że dam jednak lepsza membranę do tego poddasze ocieplone Rockwoolem Megarock między krokwiami i Rockmin na krokwie (w sumie 30-32cm). Mam nadzieję, że nie będzie dużych strat ciepła.

To jaka membranę w końcu wybrałeś? No i jak sie sprawuje?