PDA

Zobacz pełną wersję : Prosba o ocene



tereska77
20-03-2013, 16:45
Witam.

Kilka dni temu dostalam wycene na wm z rekuperatorem Vitovent 300, cena mi odpowiada, ale mam watpliwosci co do projektu wentylacji.
Nie znam sie na tym zupelnie, ale po przeczytaniu m.in. http://www.muratorplus.pl/technika/wentylacja-i-klimatyzacja/normowe-ilosci-powietrza_57913.html wydaje mi sie, ze osoba, ktora robila ten projekt, zbytnio sie nie przylozyla i te ilosci powietrza nie spelniaja norm. A moze sie myle i tyle wystarczy? Niech sie wypowiedza spece od wentylacji, bo ja naprawde tego nie ogarniam:(

177826

Garaz bedzie traktowany jako pomieszczenie gospodarcze, samochodem wjezdzac tam nie bedziemy, ale chyba sie troche nie zrozumielismy podczas rozmowy telefonicznej, bo pan tam sobie napisal "pokoj dzienny";) Po co mi nawiew w garazu???

I jeszcze jedno. Pan chce mi zrobic wentylacje na rurach spiro:eek: i juz zglupialam do reszty, bo na innym forum wyczytalam:

Na kanałach sztywnych ( okrągłych ) się nie robi, bo są głośne. Nie ma też odpowiednich średnic. Znani producenci central ( nie mylić z dobrzy) Zehender, Brink, Flexit, dospel. ned-air vent-axia ... WYKLUCZAJĄ montaż na sztywnych . Na sztywnych kanałach robi się duże instalacje - szpitale supermarkety... Tam można wentylację opomiarować, wyregulować, i szum nie przeszkadza.

Tak napisal p.Tomasz B., ktory udziela sie tez tutaj, mam nadzieje, ze sie nie obrazi za kopiowanie jego wypowiedzi;)

kerado28
20-03-2013, 19:01
Oczywiście jeśli ktoś nie umie robić instalacji na kanałach sztywnych, to ZAWSZE znajdzie milion powodów, aby takiej instalacji nie robić.
Na kanałach sztywnych potrafią wykonywać instalacje TYLKO prawdziwi fachowcy, tacy którzy potrafią przeliczyć całą instalację poprawnie.

psulek
20-03-2013, 19:07
Na kanałach sztywnych ( okrągłych ) się nie robi, bo są głośne. Nie ma też odpowiednich średnic. Znani producenci central ( nie mylić z dobrzy) Zehender, Brink, Flexit, dospel. ned-air vent-axia ... WYKLUCZAJĄ montaż na sztywnych . Na sztywnych kanałach robi się duże instalacje - szpitale supermarkety... Tam można wentylację opomiarować, wyregulować, i szum nie przeszkadza.

Tak napisal p.Tomasz B., ktory udziela sie tez tutaj, mam nadzieje, ze sie nie obrazi za kopiowanie jego wypowiedzi;)

Tylko poproś Pana TB o źródło tych informacji, to nabierze wody w usta. Pan TB nie udziela się na forum, ale mocno na priv - mnie gwałcił przez uszy jakiś czas aż w końcu dałem spokój. Najlepsze są rozwiązania sprzedawane przez TB - koniec kropka i bez dyskusji. Na spiro może być cicho - trzeba tylko dobrze zaizolować wełną (wytłumić), pilnować górnych zakresów prędkości (odpowiednie średnice), a na końcowym odcinku dać tłumik przed anemostatem, choćby z termoflexa lub zrobić całe odejścia na miękkich kanałach. Bajki o dudnieniu przy niskich prędkościach można opowiadać dzieciom na dobranoc - u mnie są niskie prędkości na odejściach i instalacja jest absolutnie niesłyszalna na każdym zakresie pracy. Minus taki, że muszę jednak jeszcze docieplić te przewody - ale to z wiosny, bo na strychu teraz chłodno - wełna już leży - 15cm i będzie super :). Niskie prędkości generują większe straty na dystrybucji i to jest jedyny minus.

Co do przeliczeń zgodzę się z przedmówcą - na miekkim kanale można oszacować opór tylko zgrubnie, więc jakość i wydajność instalacji to taka trochę ruletka. Wykonać może i amator, jeżeli ma gotowy projekt. Święci garnków nie lepią, aczkolwiek jest to upierdliwa robota.

michal_l
20-03-2013, 19:18
Uwagi:

ilości powietrza nawiewanego do pomieszczeń są w projekcie moim zdaniem trochę za małe.
Nawiew 20 m3/h do pokoju z pewnością nie zapewni komfortu.[ 40 -50 m3/h będzie bardziej odpowiednie]
podobnie z wyciągiem - 40 m3/h z łazienki czy 60 m3/h z kuchni to za mało.
pamiętajmy, że dla domów jednorodzinnych tak naprawdę nie ma obowiązujących norm -
- czyli można zrobić słabiutką instalację i....... trudno, domownicy się będą męczyć.

Z całego serca polecam przemyślenie wydajności wentylacji jeszcze raz.
Niezbędne minimum w mojej opinii:
pokój: 50 m3/h lub więcej
kuchnia: 70 m3/h
łazienka 50 m3/h
wc 40-30 m3/h

centrala ma przecież regulację - zawsze można "skręcić" jeżeli nie jest potrzebna duża wymiana powietrza
natomiast przy generalnie za słabej wentylacji [ jak na projekcie] w wypadku braku komfortu niewiele można zrobić.

Kwestia kanałów nie jest tak istotna jak wydajność.
faktycznie da się zrobić sprawnę wentylację z kanałów sztywnych [ typu spiro] także w domu jednorodzinnym
ale pytanie Po co się męczyć z metalowymi kanałami, które oprócz zalet mają i wady, a przede wszystkim zabierają przestrzeń,
skoro można zrobić instalację praktycznie całkowicie schowaną w stropach.
Oczywiście mam na myśli Uniflexplus+ [ przepraszam, że wciskam swój produkt, ale jest najlepszy]

michal_l
20-03-2013, 19:29
Niskie prędkości generują większe straty na dystrybucji i to jest jedyny minus.

Przy niskich prędkościach instalacja z kanałów sztywnych/metalowych ma tendencje do przenoszenia dzwięków.
Zdarzają się dziwne "przesłuchy" między pomieszczeniami i inne niespodziewane efekty akustyczne.
Oczywiście da się [i należy] kanały sztywne wytłumić stosując odcinki elastyczne przy anemostatach, ale nie zawsze da się to zrobić idealnie.

psulek
21-03-2013, 12:09
Oczywiście - instalację trzeba dobrać do warunków i tu nie ma dyskusji. Gdy zaczynałem robić swoją instalację, czegoś takiego jak Uniflex nie było, a teraz bym go zastosował w co najmniej jednym miejscu bo by było łatwiej. Wogóle bym się zastanowił, czy nie zrobić samej magistrali na sztywnych, a dystrybucję do pomieszczeń na Uniflexiach schowanych w wełnę pod KG - od razu by były docieplone i nie zajmowało tyle miejsca na strychu. Więc ma to swoje zalety, bez wątpienia. Natomiast wciskanie jedynej słusznej ideologii jak robi TB, jest co najmniej nie na miejscu.

michal_l
21-03-2013, 17:54
TB jest znany z tego, że ma swoje zdanie i potrafi je uzasadnić.

Osobiście lubię kiedy w dyskusji są konkrety - niekoniecznie trzeba się z nimi zgadzać :rolleyes:
Warto się zastanowić, że choć system z kanałów kanałów metalowych
... ma być może nawet tam i swoje...plusy. Rozchodzi się jednak o to, żeby te plusy nie przesłoniły wam minusów!
parafrazując słynny tekst z Misia.

kangaxx
21-03-2013, 18:18
spirówki są do kopalni razem z całym bagażem zalet i wad, w instalacjacjach przemysłowych wad jest mniej niż zalet, montując je w domu też otrzymujesz to wszystko razem tyle że te proporcje są odwrotne, ale nie znaczy to że zrobić dobrze się nie da, jak chłop wie co robi to będziesz miał instalację cichą i bez zwarć akustycznych, ale są materiały wymyślone do domów, tym samym instalacja na nich jest prostsza i szybsza do złożenia, może on o tym nie wie albo boi się nowego, bo to się dość często jeszcze zdarza

psulek
22-03-2013, 12:57
Świat idzie do przodu, ale nie skreślał bym tego definitywnie. Wykonanie głównego przewodu do skrzynki rozdzielczej ze spiro ma moim zdaniem jak najbardziej sens - małe i policzalne opory przy dużych prędkościach, a takie są w magistrali. Na odejściach ma to mniejsze znaczenie, bo prędkości najczęściej niskie, więc opory też. Pozostaje też kwestia ceny - spiro jest dużo tańsze w zakupie, ale o wiele bardziej uciążliwe w montażu - docinanie, pasowanie, taśmowanie, skręcanie, ocieplanie i bieganie po drabinie daje w kość. Nic się nie nagnie. Co do przenoszenia dźwięków - być może to kwestia rozkładu pomieszczeń - u mnie skrzynka rozdzielcza jest centralnie, a przewody do pomieszczeń mają co najmniej 4m każdy - nic się nie przenosi. Podejrzewam, że na trójnikach może być gorzej. A z tego co widzę, to tak jest u pytającej.

michal_l
23-03-2013, 09:09
Świat idzie do przodu ...wykonanie głównego przewodu do skrzynki rozdzielczej
można zrobić z kanałów Isocomplus+ mają wszystkie wspomniane zalety "spiro"
a dodatkowo są z tworzywa, o razu fabrycznie zaizolowane, doskonale tłumią dzwięki i łatwo się je montuje.
Wygląda to np. tak: http://www.comair.pl/products/Isocomplus.jpg

miki121
23-03-2013, 09:58
Ostatnio byłem na montażu w Norwegii i o dziwo wszystko na sztywnych przewodach a izolowane są tylko kanały czerpni i wyrzutni.
Instalację chodzą naprawdę cicho i nie ma problemu z jej głośnością .

psulek
23-03-2013, 17:37
Świat idzie do przodu ...wykonanie głównego przewodu do skrzynki rozdzielczej
można zrobić z kanałów Isocomplus+ mają wszystkie wspomniane zalety "spiro"
a dodatkowo są z tworzywa, o razu fabrycznie zaizolowane, doskonale tłumią dzwięki i łatwo się je montuje.
Wygląda to np. tak: http://www.comair.pl/products/Isocomplus.jpg


Bardzo fajnie to wygląda, ale podstawową wadą jest cena. Wychodzi co najmniej 3-5 razy drożej niż ocieplona na gotowo rura spiro. Gdyby kosztowało połowę tej ceny, można by się zastanowić, a tak to jest tylko ciekawostka.

tereska77
23-03-2013, 20:17
Dziekuje Wam za wszystkie odpowiedzi.
Czy jesli bedzie na tych sztywnych kanalach to mozna to jakos schowac czy bede miala caly strych tymi rurami zawalony? Niby to tylko strych, ale jak chyba u kazdego, z czasem bedzie to skladowisko rzeczy wszelakich i wolalabym miec mozliwosc swobodnego poruszania sie tam.

Informacja ze strony Viessmann:
"Prosty i dyskretny sposób rozprowadzenia powietrza nowym systemem kanałów płaskich Fastflex." wiec czemu Pan pracujacy w salonie firmowym namawia mnie na spiro:confused:


Co do ilosci nawiewanego powietrza, to co myslicie jesli bedzie:

-kuchnia -70m3
-saloon - 2x50m3 (nie za duzo?)
-sypialnie - 50m3
-lazienka - 50m3
-wc - 30m3
-pralnia- 50m3

Tak sobie pomyslalam teraz, ze chyba jeszcze w przedsionku by sie przydal wywiew. 20m3 wystarczy?

Indiana_
23-03-2013, 20:48
Odnośnie wydajności - wydajności podane w projekcie spokojnie uda się uzyskać na tych zaprojektowanych przekrojach, jednak sam daję znacznie więcej - przynajmniej tak, jak Pani podała w poście wyżej. A to wiąże się z koniecznością przeliczenia wszystkiego od nowa. Do przedsionka daję koło 30m3/h.
PS
Również uważam, że spiro nadaje się do marketów, zakładów, aptek itp (i tam zawsze na nim jadę), a w domu tylko do kotłowni, na piony, główne magistrale itp., ale 80% instalacji trzeba wykonać na rurach plastikowych lub termofleksach dobrej jakości. Taniej, prościej i ciszej.

kangaxx
23-03-2013, 21:52
Ostatnio byłem na montażu w Norwegii i o dziwo wszystko na sztywnych przewodach a izolowane są tylko kanały czerpni i wyrzutni.
Instalację chodzą naprawdę cicho i nie ma problemu z jej głośnością .
ja też byłe, tyle że może przedostatnio bo ostatnio kontrakt nie wypalił i widziałem o dziwo wszystkie chałupy na spiro bo robiła wszystkie jedna firma, inne wszystkie chałupy na pe75 bo inna jakaś firma się dopchała a i flexy się zdarzały, a że nie izolują to mnie nie dziwi, po co kiedy wszystko ci gołe w ciepłym biegnie?

ładny kraj ale przekrocz prędkość o 5 na godzinę...

tereska77
24-03-2013, 10:28
ładny kraj ale przekrocz prędkość o 5 na godzinę...

przekrocz o 30:D

michal_l
24-03-2013, 16:48
Co do ilosci nawiewanego powietrza, to co myslicie jesli bedzie:

-kuchnia -70m3
-saloon - 2x50m3 (nie za duzo?)
-sypialnie - 50m3
-lazienka - 50m3
-wc - 30m3
-pralnia- 50m3

Tw przedsionku by sie przydal wywiew. 20m3

Z takimi ilościami będzie naprawdę OK - komfortowo.
Zbilansować nawiew z wywiewem i gotowe!

Moim zdaniem na spiro naprawdę szkoda miejsca- nawet na strychu.
Dodatkowo ułożenie kanałów Uniflexplus+
w strefie ciepłej powoduje, że nie mamy strat energii na tych kanałach [ wiem, wiem spiro dobrze ocieplone też są ok :bash: ]

kangaxx
24-03-2013, 20:22
no ja nie wiem po co pchać spirówki, chyba tylko dla nazwy :)

kangaxx
25-03-2013, 19:49
przekrocz o 30:D
brakuje tylko by dostali pozwolenie do strzelania bo to przestępstwo a nie wykroczenie

chris_w
29-03-2013, 09:32
Moja propozycja jest taka, rób główne nitki na spiro, a odejścia na elastycznych fleksach. Jak fachowiec ma w tym doświadczenie to zrobi to dobrze, zmuszanie go na przejście w inną metodykę, może popsuć efekt. Dyskusja nad wyższością różnych kanałów to duskusja głównie reklamodawców i osób związanych biznesowo z produktem o którym piszą. Nie słuchaj nigdy osób które propagują wyłącznie jeden rodzaj rozwiązania. Gdyby jeden rodzaj rozwiązania wybitnie sie wyróżniał, nie byłoby innych elternatyw.

michal_l
30-03-2013, 08:12
Wiem, że jako reklamodawca i osoba związana biznesowo z Uniflexplus+
jestem - przynajmniej dla niektórych czytelników - nieobiektywny.
Staram się wyrażać opinie w marę wyważone, proponując rozwiązania fajne z punktu widzenia użytkownika.

Argument "zrób instalację po staremu bo tak umie instalator" jest trochę niepoważny.
Instalacja ma być optymalna dla inwestora, a prawdziwy fachowiec poradzi sobie z każdą technologią,
bo tak się składa, że najtrudniej jest zrobić poprawnie instalację na elastycznych sreberkach, nieco łatwiej na sztywnych
a w systemach rodzielaczowych to już łatwa i szybka robota.

tereska77
22-04-2013, 16:04
Odkopuje temat.
Dopiero dzisiaj dostalam poprawiony projekt:mad:


185125



No niby wszystko cacy, pozmienial wartosci tak jak chcialam, ale zastanawiaja sie mnie te wywiewy w holach:confused: Po co one tam sa?

Zostawic tak jak jest czy odeslac do poprawki jeszcze raz?

michal_l
22-04-2013, 18:50
Przypuszczam, że wywiew w hallu został zrobiony dla zbilansowania.
Taki wywiew nie jest złym pomysłem, szczególne jeżeli jest to np. przedsionek pełniący także rolę garderoby.