PDA

Zobacz pełną wersję : Budował ktoś GWC rurowe z rurSN-8gr.5,9mm?



Pietrasik
21-03-2013, 16:46
Posiadam sporo takich rur SN-8 PVC-U i chciałem zrobić z nich rurowca w gliniastym gruncie. Zastanawiam się czy ich nie sprzedać by kupić cienkościenne dla lepszej wymiany temperatury? A z drugiej strony porządne rury można spokojnie zawalić gliną bez obaw o pofalowania itp.Cztery rury w układzie Tichelmana przy zmniejszonej prędkości przepływu więc powinno działać a ta grubość???

nydar
21-03-2013, 17:57
Grubość ścianki tej rury i fakt,że rdzeń jest spieniony nie ma żadnego znaczenia praktycznego przy GWC rurowym.Hamulcowym jest prędkość napływu ciepła z głębi ziemi.W przypadku gliny,prędkość napływu ciepła jest o 33% wolniejsza od gruntu piaskowego.Walorem takiej rury jest znikoma możliwość uszkodzenia czy zniekształcenia.

gentoonx
21-03-2013, 18:09
no tu się nie zgodzę, akurat rurowce w glinie wilgotnej to rewelacyjne wyjście. Każdy wilgotny lepszy od suchego, bo to woda nośnikiem, ale glina lepsza od piachu. Liczyłem to w różnych programach, mój projektant ma własny program do liczenia i zawsze glina lepsza.

gentoonx
21-03-2013, 18:12
Zastanów się Pietrasik nad tym Tichelmann'em, bo plusem układu jest mały spadek ciśnienia, ale ze względu na laminarny przepływ w takim układzie to odzysk ciepła/chłodu gruntu nie rewelacyjny.

nydar
21-03-2013, 18:24
Lambda dla gliny to 1,5W(m K)
Lambda dla piachu to 2W(m K)

Pietrasik
21-03-2013, 19:03
Jeśli ścianka ma np 10st C i wolniejszy przepływ powietrza -Tichelman to odbiór ciepła/chłodu chyba lepszy, chyba na wylocie jestem bardziej w stanie zbliżyć sie do temperatury gruntu, tak to rozumuję jeśli inaczej to proszę o wyjaśnienie bo wydawało mi się że to proste i rozumiem o co chodzi?

Pietrasik
21-03-2013, 19:05
Lambda lamdą ale piach to kuleczki i powierzchnia styku do rury to jakieś 20% powierzchni rury więc glina lepsza.

nydar
21-03-2013, 19:21
A między ,,kuleczkami" wilgoć-woda.A woda to potęga.Statki nosi.
Gotowiec www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/GWC.pdf

gentoonx
21-03-2013, 19:27
Jeśli ścianka ma np 10st C i wolniejszy przepływ powietrza -Tichelman to odbiór ciepła/chłodu chyba lepszy, chyba na wylocie jestem bardziej w stanie zbliżyć sie do temperatury gruntu, tak to rozumuję jeśli inaczej to proszę o wyjaśnienie bo wydawało mi się że to proste i rozumiem o co chodzi?

pomyśl

powietrze to izolator nie przewodnik, przy przepływie laminarnym grzejesz tylko warstwę powietrza w pobliżu ścianki rury i ta porusza się wolniej niż "rdzeń" powietrza wewnątrz rury, tego dalej od ścianki. Przy większych oporach przepływ jest turbulentny czyli powietrze jakby wiruje w rurze, cały czas się mieszając.

Ja to tak rozumiem.

Zresztą powiem ci że liczyłem Tichelmann'a i meandrowy na tej samej ilości rury i meandrowy wychodził gorzej o 10Pa, ale temperatury na wylocie zawsze 2-3stC wyższe.

Jakie masz te rury - średnica?

Pietrasik
21-03-2013, 19:36
A teraz rozumiem!!! Przy pompowaniu 30-40m3h bedzie za wolno na Tichelmana! Rura fi200. A poziom wód wysoki ale w glinie utrzymuje sie najwyżej 2miesiące w roku a w piasku jak jest wysoko to na tych 2 metrach to potrafi być przez cały rok (kope dołki na codzień)

Pietrasik
21-03-2013, 19:53
Ok zrobię zawijasa z podwojnych kolan 45st i jakieś 70m rury + - ile się uda wcisnąć w działkę bo bardzo mała. Czy 1,5m między rurami wystarczy przy stałym pompowaniu 30m3/h a letnim 300-350m3h ?

gentoonx
22-03-2013, 03:18
bez przesady, na ogół robi się rozstaw 1m, 1,5 też może być. 70mb - jak masz tyle rur to daj, ale z tym letnim trybem to lekko przesadziłeś - wentyl porządny będzie musiał być, z 70Pa oporu jak nic a i prędkość pewnie coś koło 3,5m/s wyjdzie. GWC to nie klima.

Pamiętaj, że jak czasowo w wodzie może być to oczywiście sprawność GWC rośnie, ale woda dla rury to problem - te uszczelki to jednak nie 100% szczelności. Trzeba zabezpieczyć połączenia mufowe: Taśma aluminiowa - może być, jeszcze lepiej - termokurczki.

Pietrasik
22-03-2013, 17:07
Przy przejściu z poziomu na czerpnie chciałem dać metr rury w dół i na stałe głębinówke by sobie co jakiś czas odprowadziła to co się zbierze. A z tymi termokurczami to wielkie dzięki bo do głowy by mi nie przyszło takie rozwiązanie a wydaje się najlepsze - w okolicy same szamba!!! Marzy mi się 18st na anemostatach sierpień- wrzesień rury są koparkę za paliwo biorę z firmy więc moge poszaleć a co z tego wyjdzie to zobaczymy bo nie zawsze wychodzi dokładnie tak jak byśmy chcieli.
Dzięki wszystkim za sugestie i podpowiedzi.

gentoonx
22-03-2013, 17:54
OK, przy takich kosztach to robisz i wio :) Nie będzie ci potrzeba latem 300m3/h, zwłaszcza skoro zimą tak mało, no chyba że chałupa taka licha ;)

Wykonaj, używaj sezon i nie zapomnij zrobić wpis w tym temacie:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212211-GWC-jakie-macie-temperatury

Pietrasik
22-03-2013, 18:27
Domek 300m3 do wentylowania na 25-30cm styro ocieplony 15cm grafitowego(ograniczenia budynek w granicy z dwóch stron) a myślałem nad bypasem przełączającym pomiędzy GWC zewnętrzne a pod budynkiem by maksymalnie korzystać z chłodku latem czy spotkał się ktoś z takim rozwiązaniem? (mowa o niedrogich sposobach)

imrahil
24-03-2013, 13:18
kubatura domu to jakieś 330 m3. Jakiej średnicy rurę włożyć do GWC rurowego? 200 mm chyba wystarczy?

Pietrasik
25-03-2013, 16:18
Najkorzystniej wychodzi rurą fi200mm