PDA

Zobacz pełną wersję : Tani rekuperator



seba29
21-03-2013, 16:46
Witam
Mam zamiar zamontować w swoim domku tani reku. Dom ok 120m2 (po podłogach), parter i poddasze użytkowe, ogrzewanie eko groch i grzejniki, ocieplenie średnie (8cm styro + stare grube mury, dach wełna 18cm) , wentylacja obecnie mechaniczna wyciągowa (wentylator kanałowy i spiro do dwóch łazienek) - to z powodzeniem obsługuje cały dom, nawiew przez mikrowentylację w oknach.
I teraz skoro już wydaje kase na prąd do wentylatora zdecydowałem się na reku, niby jeszcze więcej ale może będzie jakaś oszczędność na opale :) Proszę o poradę co byłoby najlepsze za kwotę ok 3000 - 4000pln. Proszę też o info czy taki tani reku będzie cichy jeśli chodzi o nawiewy (one przecież będą w pomieszczeniach mieszkalnych), wyciąg może szumieć bo jest w łazienkach. Proszę też o radę co do kanałów (jakie i jak wykonać) bo chciałbym zrobić instalację samemu. Trochę pojęcia o budownictwie mam (cały remont/przebudowa za sobą) więc może się uda. Jeśli nie jest możliwe kupić dobrego patrz cichego reku za takie pieniądze to raczej zrezygnuję bo za większą kasę przy opalaniu grochem to chyba szybko się nie zwróci. A co sądzicie o takim?
http://allegro.pl/rekuperator-450m3-wklad-alu-heatex-wentylatoryebm-i3054987065.html

kangaxx
21-03-2013, 17:47
lune kup, zewnętrzne filtry do niej, na upartego możesz zostawić sterownik ale lepiej zrobić na trafie i prostym przełączniku, cena 1500 i masz

michal_l
21-03-2013, 17:47
skoro dom ma 120 m2 to kubatura wynosi powiedzmy 330 m3/h i prawdopodobnie reku o wydajnosci 450 m3/h
będzie trochę za duży.
W mojej opinii lepiej kupić mniejszy - około 300 m3/h - za te same pieniądze może uda się kupić coś lepszego.

seba29
21-03-2013, 17:53
Luna faktycznie jest tania ale czy będzie cicha? W parametrach głośność to 51dB, czy to jest ok? A czy luna ma regulowaną prędkość/moc wentylatorów bo te 120W to też chyba nie mało?
A ten reku z allegro 450m3 ma przy max mocy, na najmniejszym biegu tylko140

michal_l
30-03-2013, 08:03
Jeśli nie jest możliwe kupić dobrego patrz cichego reku za takie pieniądze to raczej zrezygnuję

Proponuję jednak nie rezygnować i zrobić porządną instalację - reku zawsze można zmienić na lepszy - instalacji raczej już nie.
W mojej opinii każdy reku jest lepszy niż brak reku [ brak wentylacji mechanicznej]
Jak można przeczytać na innych wątkach na forum, nawet najtańsza LUNA - jak ją troche stuningować - może być OK.

seba29
30-03-2013, 08:09
Biorąc pod uwagę cenę urządzenia, poważnie myślę o Lunie. A czy byłby na forum ktoś tak sprytny aby doradzić (po moich informacja o budynku) jakich kanałów użyć (przekroje itp)

basencomplex
04-04-2013, 10:26
Sterowanie Luną to tylko włącz, wyłącz i regulacja szybkości wentylatora, nic więcej.
Nie masz w niej nagrzewnicy ani układu przeciwzamrożeniowego. Zimą jak zamarznie wymiennik możesz mieć kłopoty z użytkowaniem i centrala staje się bezużyteczna. A właśnie wtedy chcesz odzyskiwać najwięcej ciepła.

Na twoim miejscu raczej wybrał bym lepszy produkt, pod który można podłączyć lepszy sterownik.

{usunięto wpis reklamowy- Elfir]

mistalova
04-04-2013, 21:09
Uwielbiam akwizycję w postach:)
A tak na poważnie - przy małym domu i ogrzewaniu grochem oszczędności zbyt wielkich nie oczekuje - reku jest bardziej dla komfortu niż oszczędności.
Co do luny - masz dwie ręce to zrobisz z tego całkiem fajna centralke. Pisałem już tutaj co zrobić, żeby ją ztuningowac, łącznie ze sposobem na niezamarzanie dzięki SWC.

PS ten mistral to szit z krzyżowym wymiennikiem - jak realnie odzyska 50% to będzie dobrze. Fakt, że dzięki temu to raczej nigdy nie zamarznie:)
Tymczasem lunka na standardowych (czytaj ledwo izolowanych
) DECach u mnie przekracza 70%...

basencomplex
05-04-2013, 07:38
@ mistalova

Luna
To może lepiej niech kupi sobie wentylatory i zrobi centralkę od podstaw.

Co do sprawności.
Mierzyłeś Mistrale, że podważasz pomiary producenta? Ja uważam, że akurat do parametrów central podchodzą solidnie i nie wciskają kitu jak reszta producentów, zwłaszcza zachodnich.
Jeśli chcesz większą sprawność, to Pro-Vent robi też centrale z wymiennikiem przeciwprądowym (seria PRO) z odzyskiem do 92%.

Konkurencja w wentylacji jest ostra. Negatywnie o mistralach wypowiadają się głównie instalatorzy montujący konkurencyjne centrale, bo mają z tego zarobek.

kangaxx
05-04-2013, 20:33
basen ile kosztuje taki mistralik z wymiennikiem pp alu, wentylami ec brandzel eko, auto bajpasem i sterownikiem tygodniowym, możliwością współpracy z okapem w kuchni, kominkiem i gwc/czerpnia w przedziale wydajności 300-600 m3 ?

p.s. na mistralach też jest zarobek

basencomplex
08-04-2013, 06:39
Zobacz w cenniku http://www.pro-vent.pl/cennik,0.html

kangaxx
26-07-2013, 12:44
...Negatywnie o mistralach wypowiadają się głównie instalatorzy montujący konkurencyjne centrale, bo mają z tego zarobek.
na mistralach tez jest zarobek więc o czym ty szklisz?

jesli chodzi o pomiary to jakich potrzebujesz widząc wymiennik krzyżowy?
jakieś autko spala wg producenta 5,5 l/100km, bardzo ciężko zmieścić się w takiej wartości mimo ze pomiar wykonany prawidłowo wiec jak to jest z tymi pomiarami hę?

k1krzysztof
20-02-2015, 20:37
używa ktoś tego
http://iwentylatory.pl/pokojowe-jednostki-odzyskiwania-ciepla/1465-rekuperator-pokojowy-vents-twinfresh-comfo-ra-25.html

i może wyrazić opinię

Tomasz Brzęczkowski
21-02-2015, 05:55
używa ktoś tego
http://iwentylatory.pl/pokojowe-jednostki-odzyskiwania-ciepla/1465-rekuperator-pokojowy-vents-twinfresh-comfo-ra-25.html

i może wyrazić opinię

A co z wodą?
Jaki koszt dziury i wentylacji w każdym pomieszczeniu?

k1krzysztof
21-02-2015, 06:59
dziura jest pomieszczenia to kuchnia i suszarnia
i właśnie " co z wodą" dlatego pytam o stronę praktyczno-użytkową

Tomasz Brzęczkowski
21-02-2015, 07:06
dziura jest pomieszczenia to kuchnia i suszarnia
i właśnie " co z wodą" dlatego pytam o stronę praktyczno-użytkową Wylewa się na elewację. Przestanie to działać przy ujemnych temperaturach, a elewacja uszkodzi się.
A wentylacja jest dla ludzi, więc dziura i urządzenie musi być w każdej sypialni, salonie...

bebosz
01-02-2016, 10:02
Witam
Proszę też o radę co do kanałów (jakie i jak wykonać) bo chciałbym zrobić instalację samemu. Trochę pojęcia o budownictwie mam (cały remont/przebudowa za sobą) więc może się uda.
https://www.youtube.com/watch?v=dx16Jqij2Hk

Ponizej link do filmiku. Man nadzieje ze cos wyjasni
https://www.youtube.com/watch?v=dx16Jqij2Hk