PDA

Zobacz pełną wersję : Zehnder ComfoAir, Stork Air, Aeris - sterowanie przez komputer / WWW



starki
21-03-2013, 22:31
Ostatnio miałem okazje pobawić się trochę rekuperatorem Zehnder / Stork Air w wersji Basic czyli tylko z mechanicznym przełącznikiem i przy okazji tej zabawy powstało oprogramowanie do sterowania rekuperatorem. Do sterowania rekuperatorem za pomocą komputera wystarczy kabel rj45 - rs232, komputer z systemem windows i program.
Program posiada dwa interfejsy - zwykły okienkowy oraz webowy - czyli w programie jest zaimplementowany mini serwer www.
W interfejsie okienkowym wyświetlają się: temperatury z 4 czujników, wylicza się sprawność, wyświetla się aktualny bieg, obroty silników oraz % nawiewu i wywiewu. Wyświetlają się również informacje o awariach i konieczności wymiany filtra. Program może wysyłać maile w przypadku awarii rekuperatora, lub w przypadku przełączania programu w harmonogramie. Można również zdefiniować harmonogram na każdy dzień tygodnia z dokładnością co do minuty ilość zmian przełączeń wydajności w ramach harmonogramu jest nieograniczona. Można też zmieniać biegi włącznie z możliwością wybrania biegu 0 czyli do dyspozycji są biegi 0,1,2,3.
Natomiast interfejs webowy daje te same możliwości co interfejs okienkowy z tym, że harmonogram jest tylko do podglądu.
Program idealnie nadaje się w sytuacji jak ktoś ma mini komputerek/serwer, który chodzi i tak cały dzień wtedy dostajemy sterowanie rekuperatorem w zasadzie za darmo z możliwością sterowania rekuperatorem np. za pomocą tabletu na Androidzie.

Czy ktoś z forumowiczów byłby zainteresowany takim oprogramowaniem?
W załączniku zdjęcie z tabletem, na którym widać jak wygląda interfejs www (w wersji jeszcze z małymi błędami).

michal_l
22-03-2013, 06:05
bardzo fajna sprawa - gratuluję umiejętności i podziwiam włożoną pracę. Znowu się okazało, że Polak potrafi!

firewall
22-03-2013, 06:16
Ostatnio miałem okazje pobawić się trochę rekuperatorem Zehnder / Stork Air w wersji Basic czyli tylko z mechanicznym przełącznikiem i przy okazji tej zabawy powstało oprogramowanie do sterowania rekuperatorem. Do sterowania rekuperatorem za pomocą komputera wystarczy kabel rj45 - rs232, komputer z systemem windows i program.
Program posiada dwa interfejsy - zwykły okienkowy oraz webowy - czyli w programie jest zaimplementowany mini serwer www.
W interfejsie okienkowym wyświetlają się: temperatury z 4 czujników, wylicza się sprawność, wyświetla się aktualny bieg, obroty silników oraz % nawiewu i wywiewu. Wyświetlają się również informacje o awariach i konieczności wymiany filtra. Program może wysyłać maile w przypadku awarii rekuperatora, lub w przypadku przełączania programu w harmonogramie. Można również zdefiniować harmonogram na każdy dzień tygodnia z dokładnością co do minuty ilość zmian przełączeń wydajności w ramach harmonogramu jest nieograniczona. Można też zmieniać biegi włącznie z możliwością wybrania biegu 0 czyli do dyspozycji są biegi 0,1,2,3.
Natomiast interfejs webowy daje te same możliwości co interfejs okienkowy z tym, że harmonogram jest tylko do podglądu.
Program idealnie nadaje się w sytuacji jak ktoś ma mini komputerek/serwer, który chodzi i tak cały dzień wtedy dostajemy sterowanie rekuperatorem w zasadzie za darmo z możliwością sterowania rekuperatorem np. za pomocą tabletu na Androidzie.

Czy ktoś z forumowiczów byłby zainteresowany takim oprogramowaniem?
W załączniku zdjęcie z tabletem, na którym widać jak wygląda interfejs www (w wersji jeszcze z małymi błędami).

I teraz kolego określ się - czy jesteś na FM by dzielić się wiedzą i umiejętnościami, czy też szukasz chętnych do kupna twojego programiku?

starki
22-03-2013, 17:15
I teraz kolego określ się - czy jesteś na FM by dzielić się wiedzą i umiejętnościami, czy też szukasz chętnych do kupna twojego programiku?

Dla mnie forum jest własnie po to, że sobie pomagać. Program był robiony ze zwykłej ciekawości "czy się da" i na potrzeby domowe. Dlatego program do użytki domowego jeżeli będą zainteresowani udostępnię za darmo (oczywiście wraz ze schematem kabla). Jeżeli ktoś miałby chęci sam coś podobnego napisać np. na platformę nie windowsową, również pomogę.
Jedynie jeżeli instalatorzy chcieliby włączyć do swojej oferty tego typu rozwiązanie każdą taką opcję indywidualnie chciałbym uzgodnić z instalatorem.

bacardi
26-03-2013, 21:50
Super sprawa, gratuluję wykonanej pracy. Właśnie wpadłem na ten temat szukając informacji na temat sterowników do tego reku, ponieważ sam się na nad nim zastanawiam. Jeśli już zostanę jego posiadaczem, to bardzo chętnie bym się dowiedział czegoś na temat sposobu komunikacji i mogę dołączyć do rozwoju domowego oprogramowania :)

starki
28-03-2013, 21:49
Program wrzuciłem do ściągnięcia: http://www.kubinska.eu/pl/programy

Gradek111
23-01-2014, 23:54
Witam,
chciałbym się poradzić znawców w jaki sposób mogę nawiązać komunikację między tym rekuperatorem a sterownikiem WAGO 750-881? WAGO ma Ethernet na pokładzie, może mieć RS232 i/lub RS485. Jako pomocnicze urządzenie mam zamiar zastosować w instalacji Raspberry PI, ale nie jestem pewien, czy w tym konkretnym przypadku na cokolwiek mi się przyda.

Dzięki komunikacji PLC<->reku chciałbym mieć możliwość zapisu/odczytu biegu na którym pracuje rekuperator oraz odczytywać wskazania wewnętrznych czujników temperatury. Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam,

starki
13-07-2014, 22:48
Ostatnio miałem okazje pobawić się trochę rekuperatorem Zehnder / Stork Air w wersji Basic czyli tylko z mechanicznym przełącznikiem i przy okazji tej zabawy powstało oprogramowanie do sterowania rekuperatorem. Do sterowania rekuperatorem za pomocą komputera wystarczy kabel rj45 - rs232, komputer z systemem windows i program..

Już zaczynałem przerabiać moje oprogramowania na Linuxa (pod Raspberry Pi). Nawet udało się odpalić mój program po małych zmianach na Raspberry + Mono. Jednak przeróbki porzuciłem bo dla darmowego systemu OpenHab pojawił się dodatek pozwalający obsługiwać rekuperatory z tytułu wątku. Przetestowane - działa na Raspberry+przejściówka Usb->Rs232. Instalacja i konfiguracja wymaga trochę więcej czasu jednak system spełnia swoje zadanie i ma spore możliwości.

surgi22
24-07-2014, 23:19
Ciekawy program, spróbuję go zastosować u siebie . Dziękuję.

gammag
01-03-2016, 22:53
Witam,

@starki: wlasnie buduje dom, w ktorym bedzie wbudowany Zehnder ComfoAir 350. Bylbym BARDZO zainteresowany programem, jako ze zaplanowalem w tablet na scianie, z ktorego bedzie mozna sterowac roznymi rzeczami (oswietlenie, rolety, etc.). brakuje tylko rekuperatora.
Poniewaz watek jest juz troche starszy, mam nadzieje, ze jeszcze czytasz forum ;-)

[EDIT]: openhab z tego co widze ma ograniczenie: "Either the ComfoAir binding or the CCEase Comfocontrol can be active".
Czy Twoj program mozna uzywac rownolegle z ComfoSense?

pozdrawiam
gamma

Adam626
09-11-2016, 22:35
dziękuję autorowi za program i podzielenie się nim. Spróbuje to odpalić

kittJM
18-10-2017, 23:13
na tej stronce już chyba tego nie ma



Program wrzuciłem do ściągnięcia: http://www.kubinska.eu/pl/programy