PDA

Zobacz pełną wersję : Sadza w domu



ilona.musial
23-03-2013, 09:58
Witam,
Od 6 miesięcy jestem szczęśliwą mieszkanką nowego domku. Niestety mamy problem z sadzą w domu. Otóż zaczęło się od brudu na ścianach przy suficie podwieszonym. Powstały tam mikropęknięcia na styku ze ścianą i tam dostawał się brud. Mąż "załatał" te szczeliny akrylem i z tym jest już ok.
Jednak problem pozostaje przy kratkach wentylacyjnych. Kratki po tygodniu od wyczyszczenia znowu są czarne.
Ogólnie w całym domu jest tego pełno jak się przyjrzę. Niestety kotłownię mamy w domu i pewnie z tym jest problem, ale może jakoś to rozwiązaliście.
Możecie coś poradzić?
Z góry dziękuję

gersik
23-03-2013, 16:50
Sprawdź kierunek ciągu w kratkach czy nie ma wstecznego ciągu podczas pracy kotła. Czy w kotłowni tęż osiada sadza. Jaki kocioł i czy jest zrobiony oprócz wentylacji nawiew do kotłowni?

ilona.musial
24-03-2013, 07:15
Sprawdź kierunek ciągu w kratkach czy nie ma wstecznego ciągu podczas pracy kotła. Czy w kotłowni tęż osiada sadza. Jaki kocioł i czy jest zrobiony oprócz wentylacji nawiew do kotłowni?

Kocioł jest Defro Akm 2 18KW.
W kotłowni sadza też osiada i to najbardziej.
Jeśli chodzi o nawiew to niestety nie mamy. Jest tylko kratka u góry.
Wiem, że to jest wymagane. Póki co mąż uchyla okno.
Chcemy wyciąć w drzwiach kratki na dole drzwi, tak aby nawiew był na wysokości dmuchawy.

gersik
24-03-2013, 09:44
Jeżeli ściana kotłowni jest ścianą zewnętrzną budynku to zrobić zetkę i będzie po problemie.

ilona.musial
24-03-2013, 11:38
Jeżeli ściana kotłowni jest ścianą zewnętrzną budynku to zrobić zetkę i będzie po problemie.

Ok rozumiem, ale czy wystarczy sam nawiew np. przez kratkę w dole drzwi. Kratkę pod sufitem już mamy jako osobny szyb w kominie.
Czy zetka dodatkowo będzie lepszym rozwiązaniem? Jeśli tak to jak najlepiej wykonać taką zetkę, chodzi mi o parametry otworów np.

Konto usunięte_12*
24-03-2013, 20:29
Czy zetka dodatkowo będzie lepszym rozwiązaniem?
Kto Wam odebrał ten budynek :confused:
Wentylacja kotłowni jest ŚCIŚLE OKREŚLONA w przepisach budowlanych.
Poczytaj to Rozporządzenie w dziale dotyczącym kotłowni:
http://www.ciop.pl/5544.html
Dowiesz się tam, że nawiew to nie kratka w drzwiach (par. 136.11)
A pole przekroju (średnicę rury) tego nawiewu powinien obliczyć Twój projektant.
Możesz poszukać też w instrukcji obsługi kotła - może producent to podał(?).

Pzdr.

gersik
25-03-2013, 07:39
Instrukcja pkt 8,2

william.bonawentura
19-04-2013, 17:21
Z góry dziękuję

Po pierwsze - zastanowić się dlaczego pył węglowy (sadza) wędruje z dachu kanałem wentylacyjnym w dół do domu ? Bo robi on za nawiew dla kotłowni. Po drugie zastanowić się dlaczego węgieł zamiast spalać się w kotle wylatuje kominem. Bo wyrzuca go pracujący ze zbyt dużą mocą wentylator kotła.